אוקטובר 2020: תערוכות אמנות מומלצות בעמק הסיליקון והסביבה

אחרי מספר חודשים של קיפאון בסצינת האמנות המקומית, לאט לאט מתחילות להיפתח תערוכות חדשות והשפעת התקופה ניכרת בהן היטב – יותר תערוכות דנות בהשפעת המגפה על החיים ובעקבות מחאת ה-BLM יותר תערוכות עוסקות בתרבות השחורה עם ייצוג גדול יותר של אמנות אפרו-אמריקאית. אביטל משי שבה אלינו עם רשימה של התערוכות המומלצות שתוכלו לראות בחוץ, באוטו או דרך המסך

מאת: אביטל משי

הרבה זמן עבר מאז הפעם האחרונה שבה המלצתי על תערוכות אמנות חדשות. אני לא יודעת מה איתכם/ן, אבל אני כבר ממש צמאה לבקר בגלריות ובמוזיאונים ולראות מה חדש. הקורונה זעזעה לגמרי את שדה האמנות, יחד עם זאת היא גם הובילה לשינויים רצויים ומעניינים. הרבה תערוכות חדשות דנות בהשפעת המגפה על החיים ובעקבות מחאת ה-BLM, יש גם לא מעט תערוכות שעוסקות בתרבות השחורה עם ייצוג גדול יותר של אמנות אפרו-אמריקאית. וכמובן, שיש המון תערוכות המוצגות בחוץ או באוטו או במרחב הדיגיטלי כדי שאפשר יהיה להמשיך ולחוות אמנות בצורה בריאה ובטוחה.

SFMoMA: Bay Area Walls

תערוכה זו מציגה סדרת ציורים גדולי מימדים אשר הוזמנו במיוחד על ידי המוזיאון, וצויירו על ידי אמניות ואמנים מקומיים. הציורים מתארים את השפעות משבר הקורונה על החיים אך גם מציגים השקפת עולם אופטימית תוך הסתכלות קדימה על אפשרויות חדשות ועל עתיד טוב יותר. הציורים מספרים סיפורים על הקהילות החיות באזור ועל האתגרים העומדים בפניהם. כמו גם, סיפורים על שינויים מערכתיים הנדרשים כדי להפוך את המוזיאון עצמו למוסד אנטי-גזעני אשר מסוגל לייצג בצורה טובה את הקהילות אותן הוא משרת. יש להירשם מראש כאן.

The San José Museum of Art: Barring Freedom

בארצות-הברית יש יותר משני מיליון אנשים שכלואים בבתי הסוהר. רובם שחורים וכמעט כולם מגיעים מקהילות עניות. תערוכה קבוצתית זו מציגה עבודות הדנות בבעייתיות של תעשיית בתי הכלא האמריקאית. התערוכה התהוותה לפני משבר הקורונה וזה מעניין לראות שבעקבות המחאות האחרונות חלו הקלות חדות בהשלכות המחרידות של תרבות המאסר ההמוני. העבודות בתערוכה מציגות את הדרכים בהן נחשפת תפיסת עולם גזענית במערך בתי הסוהר וכן מנסות לחלום מציאות שבה אין מקום לאי-צדק חברתי. התערוכה נבנתה בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת קליפורניה, סנטה קרוז ומלווה בסדרת הרצאות מרתקות ורלוונטיות אשר דנות בבעיה. יש להרשם להרצאה מראש כאן.

להצטרפות לסדרת ההרצאות בנושא לחצו כאן.

בנוסף, אני ממליצה לצפות בסרט הדוקומנטרי 13TH העוסק בנושא זה.

 de Young museum: Frida Kalo- Appearance Can Be Deceiving

על תערוכה זו המלצתי לפני הקורונה והיא נפתחה רק אחרי שכולנו נכנסנו לסגר. הלכתי לראות אותה בשבוע שעבר ואני חוזרת וממליצה בחום. התערוכה מציגה מבחר מעבודותיה של פרידה קאלו כמו גם ביגוד ואביזרים שהיו שייכים לה. יש להזמין כרטיסים לתערוכה המיוחדת הזו מראש כאן.

אני גם ממליצה מאוד לצפות בסרט העלילתי Frida, המספר על חייה של האמנית.

Artist Videos at the San Jose Drive-In

בואו לראות אמנות מהאוטו (!) בערב ייחודי של סרטי אמנות שיוקרנו על מסך הדרייב-אין שבסן-חוזה. בתוכנית, סרטים קצרים, בלתי צפויים, מפתיעים ומרגשים שנעשו על ידי אמניות ואמנים בינלאומיים שמטרתם לחשוב מחדש על קונבציות קולנועיות. במהלך האירוע יערכו הגרלות ״רטרו-עתידניות״ המוצגות על ידי קולקטיב אמנות מאוקלנד. כמובן שגם אפשר יהיה לקנות פופקורן ושתייה. לרכישת כרטיסים מראש לחצו כאן.

Filoli: Rich Soil

בואו לראות אמנות יפה בחוץ. אחוזת פילולי מארחת בגנים המרהיבים שלה את הפסלת קריסטין מייס ופסלי התיל המייצגים דמויות אנושיות. הפסלים נבנו בהשראת עולם הריקוד וכמחווה לאבות הקדמונים שחיו על האדמה הזו וטיפלו בה. העבודות גם מעוררות מחשבות הקשורות לזהות ולשאלות כגון מי אנחנו? מה אנחנו עושים עם החיים שלנו? ואיך הפעילות שלנו משפיעה על העולם?

יש להזמין כרטיסים מראש כאן.

Desktop: מוזיאון תל אביב לאמנות

למי שמעדיף לראות אמנות מהבית, אני ממליצה להעיף מבט בפרוייקט חדש של מוזיאון תל-אביב אשר שם לעצמו מטרה להרחיב את הגבולות הפיזיים של המוזיאון. האמניות והאמנים המשתתפים בפרויקט הכינו סרטונים קצרים אשר חושפים את שולחן העבודה שלהם. כמובן שכיום קשה להבחין בין שולחן העבודה הפיזי וזה הדיגיטלי והתערוכה מתייחסת ליחסי הגומלין שבין השניים. לצפייה בפרוייקט לחצו כאן.

ציטוט לסיום:

״יש לפעול כאילו יש בכוחנו לשנות את העולם לגמרי. ויש לעשות זאת כל הזמן״ ~ אנג'לה דייוויס.

למחשבות נוספות, צילומים מתערוכות וצילומים של האמנות האישית שלי – avitalix@

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button