כנס ציונות 3.0: כל הפרטים על האירוע שמציע חזון לעתיד משותף ליהדות ארה"ב וישראל

כמיטב המסורת, גם השנה יקיים ה-OFJCC בפאלו אלטו את כנס ציונות 3.0 הגדול העוסק ביחסים בין ישראל והתפוצות. הפעם ייערך הכנס באופן מקוון מה שיאפשר שיתוף פעולה חוצה יבשות עם למעלה מ-30 קהילות יהודיות ברחבי העולם שיקחו בו חלק. אז אלו דוברים ופאנלים מרתקים מצפים לכם השנה? מהו התרגיל בדמוקרטיה בו תוכלו להשתתף ולמה בכלל קוראים לכנס ציונות 3.0?

כמיטב המסורת, גם השנה יקיים ה-OFJCC בפאלו אלטו את כנס ציונות 3.0 הגדול שיעסוק ביחסים בין ישראל והתפוצות. האירוע, המתקיים זו השנה השישית, שם לו למטרה לחזק את הקשרים והמחויבות ההדדית בין שני מרכזי החיים היהודיים הגדולים בעולם – ישראל וארה"ב, מתוך הבנה שמערכת יחסים זו חיונית להמשך קיום שני הצדדים ושלכל מרכז ישנה תרומה ייחודית לסיפור המתפתח של העם היהודי.

בשנים עברו התארחו בכנס דוברים מן השורה הראשונה והשתתפו בו למעלה מ-1200 אורחים, ישראלים ואמריקאיים, הצמאים לשיח פורה, בריא ובונה ביניהם. בכל הפאנלים וההרצאות הוצגו דיעות הן מישראל והן מהתפוצות מכל הרקעים והגוונים, בשאיפה לשקף את רבגוניותו של העם היהודי, לנהל שיח בין-שווים ולקדם אחדות ולא אחידות בעם היהודי.

השנה, לאור הקורונה, יתקיים הכנס באופן מקוון מה שיאפשר שיתוף פעולה חוצה יבשות עם למעלה מ-30 קהילות יהודיות ברחבי העולם, ממקסיקו עד לאודסה, מעמק חפר לפאלו אלטו אשר כולן ייקחו בו חלק פעיל.

מידי יום בין השעות 9:00 ל-10:00 בבוקר (שעון קליפורניה) תשודר תכנית שתכלול דברי ברכה, הדלקת נרות בינלאומית ודיון מעמיק בנושאי הכנס ולאורך השבוע יתקיימו אירועים מקומיים בקהילות ברחבי העולם היהודי בשעות שונות של היום. כל האירועים הללו פתוחים לקהל הרחב ויתנו לצופים הזדמנות "לבקר" בקהילות שונות ברחבי העולם ולהיחשף לתוכן הייחודי של כל אחת מהן.

בכנס, שיהיה השנה תחת הנושא "חזון לעתיד משותף", ישתתפו מנהיגים ומנהיגות מן העולם היהודי אשר ינהלו שיחות ופאנלים מרתקים בנושאים שונים וביניהם זהות, קהילה, תרבות, תיקון עולם, חינוך ועוד. השיח לא יעסוק בחיפוש אשמים בריחוק או בגורמים שמפרידים ביננו, אלא יעודד חיבור, הדדיות ותודעת עמיות.

והנה מספר דוגמאות לשידורים בהם תוכלו לצפות:

מימין: הסופרת ברי וויס, ח"כ מירב מיכאלי והעיתונאית זוכת פרס הפוליצר אן קורנבלוט

פאנל עם ח"כ מירב מיכאלי, העיתונאית זוכת פרס הפוליצר אן קורנבלוט והסופרת ברי וויס שידברו על מדיה וניו מדיה והמרחב הציבורי שנבנה בה סביב הדיון על ישראל.

שיחה בין ד"ר מיכה גודמן ממכון הרטמן לבין הסופרת שרה הורוביץ שהייתה כותבת הנאומים של מישל אובמה וכתבה ספר על יהדות בת זמננו. בשיחה ידברו על עתיד היהדות ועל מה זה אומר לחיות בעולם בו יש מרכזי חיים יהודיים שונים.

פאנל נוסף יעסוק באומנויות ותרבות יהודית מתחדשת וישתתפו בו הסופרת ניקול קראוס, הסופר רובי נמדר והרב עמיחי לאו-לביא.

מימין: השחקנית נטע ריסקין והעיתונאית אביטל צ'יזיק גולדשמידט

השחקנית נטע ריסקין מהסדרה "שטיסל" תשוחח עם העיתונאית אביטל צ'יזיק גולדשמידט על תרבות וזהות יהודית ונשים בקולנוע וכל אחת מהן תביא את זווית ראייתה – נטע ריסקין את זו של העולם החילוני ואביטל של העולם החרדי.

מעבר להרצאות והפאנלים, באתר 3Z תוכלו ליהנות מסרטונים, כתבות ופעילויות שונות לחיזוק תודעת העמיות היהודית אצל המשתתפים. שיא האירוע יהיה תרגיל נתינה קולקטיבי בו קהל המשתתפים יכריע כיצד לחלק את הקופה המרכזית של הכסף שנאסף ממכירת הכרטיסים ומתרומתם של ארגונים שותפים. הרעיון מאחורי הניסוי הזה, שבמהותו הוא תרגיל בדמוקרטיה ישירה, יזכיר לבאי הכנס שלכולנו יש חלק בעתיד העם היהודי ויכולת השפעה על התחומים בהם אנו מאמינים. כאמור, במהלך השבוע ייחשפו הצופים למגוון רחב של עמדות ותכנים העוסקים בלב הקיום היהודי-קולקטיבי: זהות, קהילה, תרבות, ביטחון, חינוך, תיקון עולם ועולם הרוח והריטואלים. בסופו של הכנס כל משתתף יוכל לדרג את הנושאים האלו על פי העדפותיו והכסף שנאסף יחולק בין שבעה מרכזים שהגישו הצעה לפרויקט קהילתי.

הרב אמתי פריימן, מנהל כנס ציונות 3.0, הוא מי שהגה את רעיון תרגיל הנתינה שלדבריו, בתור ירושלמי גאה הוא קיבל את ההשראה למיזם מהפועל קטמון. "כדי שהשיח לא ישאר ברמת התיאוריה בלבד, וכדי שהחוויה לא תהיה פאסיבית, השנה אנחנו עושים ניסוי בדמוקרטיה ישירה- בדומה להפועל קטמון, הגרין ביי-פאקרס ואחרים" מסביר פריימן, "אנחנו מקדמים ניסוי שנותן לכל משתתף יכולת להשפיע באופן ישיר על עתיד "המועדון",  שבמקרה זה הוא העם היהודי".

מהו הרעיון של ציונות 3.0?

"פרוייקט ציונות 3.0 הוא תולדה של תפיסת עולם הגורסת שאנו מצויים ברגע ייחודי בהיסטוריה של העם שלנו. בפעם הראשונה, לצד מדינה ריבונית וחזקה פועלת תפוצה יהודית משגשגת. אמנם, ישנם אתגרים רבים בפנינו, אבל במאקרו, מצבנו כעת מעולם לא היה טוב יותר והוא מהווה את השלב השלישי בתנועה הציונית המודרנית. השלב הראשון היה תקופת מייסדי התנועה, וחוזי המדינה. השלב השני, הקמת המדינה- שלב שמאופיין על-ידי שלילת הגולה והמעבר ממדינה צעירה למעצמה אזורית והשלב הנוכחי, השלישי, הוא זה שאנו נמצאים בו כעת – מצב שבו מרכזים יהודיים חזקים ומשגשגים חיים זה לצד זה.

המצב החדש הזה דורש מאיתנו לחשוב על מערכת היחסים שלנו. עלינו לחשוב על דרכים חדשות למסגר את השיח בינינו ולראות כיצד אנו פועלים יחד לבניית עתיד יהודי משגשג ופורה עבור כולנו. הדינמיקה שאליה הורגלנו איננה פועלת לטובתינו וחובה עלינו לחשב מסלול מחדש, עלינו לאמץ תודעה שתעלה על נס את התרומות הייחודיות של כל מרכז יהודי ותציע דרכים לחיזוק הדדי. הקונטקסט השונה של כל מרכז יהודי מדגיש מאפיינים שונים של הקיום היהודי ורק חיבור בניהם מבטא את הפוטנציאל המלא של העם שלנו. ההסטוריה שלנו מלמדת שפיצול בנינו לא בא בחשבון, עתידנו תלוי בזה".

אז אם גם אתם רוצים לקחת חלק באירוע, להשתתף דיונים וגם לתרגם אותם לעשייה, היכנסו לאתר 3Z והבטיחו את מקומכם. האירוע יחל ב-10 בדצמבר, עם הדלקת נר ראשון של חנוכה, ויימשך עד ה-17 בדצמבר. עלות הכרטיס היא 36$ לקהל הרחב ו-18$ לסטודנטים וגימלאים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button