צאו לרחובות ותהנו מאמנות במיטבה מסן פרנסיסקו ועד סן חוזה

סצינת אמנות הרחוב רק הולכת ומתפתחת עם השנים ובימים אלו כשהרחוב הוא המרחב הבטוח ביותר להסתובב בו, קחו לכם פסק זמן קטן, צאו לרחובות ותהנו מכל מה שיש להם להציע. טל גולדשטיין, שבזמנה הפנוי עושה סיורי אמנות רחוב בסן חוזה, נותנת לכם קצת רקע על הסצינה ומספקת הצצה ליצירות צבעוניות עם מסרים מעניינים, גם כאן וגם בעולם

The earth without art ‏is just “EH”

מאת: טל גולדשטיין

אומנות רחוב פועלת במרחב הציבורי והיא מעין מוזיאון הפתוח לעיני כל המדבר את שפת התקופה ואת המסרים החשובים לאומנים הפועלים במרחב זה. היא מאתגרת את כל חושינו ובעיקר את תפיסת האומנות המסורתית.

בסיטואציה שבה יכול להיות שלא היינו עוצרים במיוחד כדי להכנס למוזיאון, אנחנו כן נעצור כשהאומנות מגיעה עד אלינו ופרושה בפנינו ללא כל מאמץ מצידנו ובמיוחד בתקופה מאתגרת שכזאת בה הרחוב הפתוח הוא המרחב הבטוח ביותר להסתובב בו.

אומנות רחוב יכולה להיות חוקית ומאושרת על ידי הרשויות ופעמים רבות אף ממומנת על ידן, אך יכולה גם להיעשות בחשאי וללא אף אישור ואז היא כמובן תמחק די מהר.

בשני המקרים, האומנים מנסים להעביר מסר מסוים אם פוליטי, אם חינוכי, אם מסר של אהבה או שיח עם הסביבה. לעיתים נראה גם שיח בין אומנים כאשר אומן אחד יצייר על הקיר ואומן אחר יגיב מאוחר יותר על אותו מסר במילים משלו או בציור תגובה משלו על גבי הציור המקורי.

במידה והאומנות מאושרת ולעתים גם ממומנת, תוכלו לראות פרוייקטים בגדלים שונים כולל קירות ענק שדורשים שעות מאומצות וארוכות של עבודה, עגורנים וציוד מיוחד. כשהאומנות היא חשאית, בדרך כלל האומן יגיע באישון לילה והגודל של האומנות שלו יהיה קטן משמעותית מפאת קוצר הזמן והבהילות לסיים את העבודה.

במקומות בהם מתפתחת אומנות רחוב צומח לרוב עולם שלם סביבה- מסעדות, ברים, בתי קפה, משב רוח רענן, שגשוג ותיירות.

שכונת Wynwood במיאמי היא דוגמא טובה לשכונה היפית שבה הכל קורה. לפני כ-20 שנה יזם בנייה בשם טוני גולדמן הציע להפוך את מחסני השכונה לחללי אומנות ולהכניס לתוכם אומנים והשאר היסטוריה. השכונה כיום היא אחת המתוירות באיזור כאשר רוב האקשן נמצא סביב Wynwood walls והרחובות הסמוכים לו.

גם הרובע היהודי בבודפשט פותח וקודם באופן פעיל על ידי העירייה על מנת להעניק למרחב הציבורי המוזנח מראה צעיר ורענן. סצנת אומנות הקירות החלה ברובע השביעי והתפרסה לשאר חלקי הרובע. כיום האיזור מלא בברים ומסעדות, אחד מהם אף נקרא "מזל טוב" והוא נחשב לאחד האזורים ששווה לבקר בהם בבודפשט.

באזורינו ניתן למצוא אומנות רחוב עשירה ברחובות סן פרנסיסקו במיוחד באזור ה-Mission. ברדווד סיטי התפתחה אומנות של צללים ואומנות על קופסאות חשמל על ידי אומנים מקומיים וגם בעיר סן חוזה צצו ציורי קיר רבים ומהפנטים בשנים האחרונות, מרביתם של אומנים מקומיים.

אומנות הרחוב מעצם טבעה משתנה ומתחדשת חדשות לבקרים. לעיתים יצירות שהכרנו ואהבנו נעלמות ולעיתים ניתן למצוא ולגלות אוצרות חדשים.

בעקבות הרצון להנגיש את אומנות הרחוב ולהציג את הצבעים והמסרים לקהל הרחב יצרתי סיור בסן חוזה שלא נמצאת בדרך כלל על מפת האומנות העולמית, אבל הציורים המעטרים את רחובותיה לגמרי לא נופלים באיכותם מאמנות הרחוב של הערים הגדולות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button