טיול במסלולים הפחות מתויירים של עמק המוות (ה-Death Valley)

חופשת החורף קרבה ובאה ואחד היעדים האטרקטיביים בעונה זו הוא עמק המוות (ה-Death Valley). אם מחובבי המדבר ואתם מחפשים קצת יותר מסיורים נקודתיים באטרקציות תיירות נפוצות, זאת הכתבה בשבילכם. טלילה גולן, שכבר ביקרה באיזור לא פעם ולא פעמיים, מביאה לכם השבוע מסלולים פחות מוכרים שלחלקם ניתן להגיע רק ברכבי שטח אך הנופים בהם מצדיקים כל מייל

מאת: טלילה גולן

השנה אני לוקחת את המשפחה שלי למדבר בכריסמס. כן, הייתי שם כבר הרבה פעמים, אבל המדבר בקליפורניה ושכנותיה הוא רחב ידיים ותמיד יש בו מקומות חדשים לגלות.

הטיול במדבריות פה יכול להיות נהדר ומרחיב נפש, אבל אני בוחרת לפתוח עם כמה אזהרות:

  1. המדבר בחורף הוא קר, יכול להיות אפילו קר מאוד. צריך לבדוק תחזית ולהתלבש בהתאם. הוא יכול להיות גם חם. בכל זאת מדבר זה אומר מזג אויר לא צפוי.
  2. שטפונות הם ארוע יחסית נדיר, אבל לגמרי מציאותי ויכול להיות מאוד מסוכן. צריך לבדוק תחזית למשקעים, לא רק היכן שאתם מבקרים אלא בכל האזורים ההרריים שמסביב. אם יש אזהרת שטפונות, צריך להמנע מכניסה לקניונים ולמקומות שהיציאה מהם עשויה להיחסם אם הכביש מוצף. ובשום פנים ואופן אין לחצות כביש מוצף העת שיטפון.
  3. אזורי המדבריות פה מיושבים בדלילות והקליטה הסלולארית חלשה עד לא קיימת. נצלו כל הזדמנות שיש לכם למלא את מיכל הדלק. לא נעים להיתקע במקום ללא קליטה בו עובר רכב רק פעם-פעמיים ביום וגם זה במקרה הטוב.
  4. וודאו שרכבכם מצוייד בגלגל רזרבי, ומגבה (ג'ק) תקינים.
  5. החזיקו מיכל מי שתיה ברכב. סביר שלא תזדקקו לו, אבל better safe than sorry.

המדבר שאליו אסע החורף (שוב) הוא עמק המוות, כי ביקור אחד, או אפילו עשרה, לא מספיקים לפארק העצום והמגוון הזה. כבר כתבתי פה פעם על האטרקציות שבעמק המוות, והפעם ארחיב על מסלולים פחות מוכרים, וגם כאלה שכדאי או שצריך רכב 4WD גבוה בשבילם.

קניון טיטוס Titus Canyon

דרך עפר חד סיטרית באורך של כ-30 מייל עם נופים מהממים. טיול רכבי בעיקר, שמתאים מאוד לאלו הרוצים להתרשם מהמדבר, אבל לא ללכת הרבה ברגל. זו דרך עפר יפיפיה שחוצה את רכס אמראגוסה שבצד הצפון מזרחי של עמק המוות. בעיקרון הדרך הזו עבירה גם לרכב משפחתי רגיל אבל עדיף עם רכב 4WD גבוה. ממליצה לברר מראש מה מצב העבירות כי מצב דרכי העפר שם משתנה כל הזמן. את הדרך היפה הזאת מתחילים מחוץ לפארק, בפניה צפונה מכביש 374 בדרך לביטי, נבדה. הדרך חוזרת מערבה לתחומי הפארק בתוך באיזור מדברי שטוח וקל לנהיגה. עם הכניסה לפארק הדרך מתחילה לעלות, תחילה ישר ובמדרון מתון יחסית ואחר כך בפיתולים ובמדרון תלול יותר. בחלק הגבוה של הדרך ישנן יציאות לכמה מסלולים רגליים. מקומות החנייה מוגבלים למדי, אבל אם יש מקום, שווה לצאת ולהסתובב ברגל קצת. אחרי שיא הגובה הדרך יורדת ישירות לתוך קניון טיטוס שהוא צר וגבוה. בקניון עצמו אין ממש מקום לעצור אבל אם אין אף אחד מאחוריכם, שווה לצאת קצת מהרכב ולהתרשם מיופיו. ביציאה מהקניון הדרך הופכת לדו סיטרית ובסופה מתחברת לכביש טירת סקוטי.

לנסיעה במלוא הדרך הזו יש להקדיש לפחות חצי יום, אבל אלו שרוצים רק להציץ בקניון בלי לעשות את כל הסיבוב יכולים להגיע מתוך הפארק אל פתחו המערבי של הקניון, לחנות שם ולהיכנס לקניון ברגל.

הנה מראה המקום לכניסה לדרך טיטוס קניון.

דיונות יוריקה Eureka Dunes

Eureka Dunes. צילום: טלילה גולן

הדיונות המפורסמות של הפארק הן דיונות מסקיט שבמרכז עמק המוות. אולם, לא פחות יפיפיות הן דיונות יוריקה שבצפון הפארק שהן פחות ידועות וגם פחות נגישות. לדיונות יוריקה ניתן להגיע גם מחוץ לפארק, מהכניסה הצפונית, אבל הדרך היפה באמת היא מתוך הפארק, מההמשך של כביש טירת סקוטי, צפונית ללוע יוביהיבי. מחניון יוביהיבי לדיונות עוברים בדרך עפר יפיפיה באורך של כ-45 מייל, עבירה לכל רכב, עם נופים מהממים שגם עוברת באתר מכרה נטוש ומעניין. בדיונות עצמן אין שביל טיול מוסדר – פשוט עולים על החול ומסתובבים ונהנים כמה שרוצים. הנסיעה בדרך הזו היא כמעט שעתיים לכל כיוון (או יותר, אם עוצרים בדרך בשביל להתרשם) ואם מוסיפים את הזמן בדיונות, מדובר על יום שלם של כיף. צמוד לדיונות יש גם אתר קמפינג פרימיטיבי לאלו שמעוניינים להאריך את השהות במקום (אין שם מים אז צריך להביא מלאי משלכם).

הנה מראה המקום לדיונות יוריקה.

קניון השיש Marble Canyon

Marble Canyon. צילום: טלילה גולן

הדרך הקצרה לקניון היפה הזה מתחילה באזור המרכזי של עמק המוות, ביציאה מכביש 190 באזור הריזורט של סטובפייפ וולס. זו דרך עפר באורך 13 מייל, עבירה לרכב 4WD גבוה, ובסופה קניון יפיפה עם תצורות סלעים מרהיבות, מגלשות אבן, קטעי טיפוס כיפיים ומעיינות עונתיים (לא זרמו כשאני הייתי שם). מסלול ההליכה לטיול יום הוא הלוך ושוב בתוך הקניון אבל לאוהבי השטח יש אפשרות להאריך לטרק של יומיים במסלול טבעתי שמקשר את קניון השיש עם קניון עץ הכותנה המקביל לו.

אם אתם הולכים על המסלול הזה חשוב שתצטיידו בכל מה שצריך לזמן שהותכם, כי כמעט בטוח שתהיו שם לבד לגמרי כל הזמן, ואין שם קליטה סלולארית.

הנה מראה מקום לתחילת מסלול קניון השיש (הקצה הפנימי של דרך העפר).

בונוס: קניון ההפתעה Surprise Canyon

Surprise Canyon. צילום: טלילה גולן

הקניון החמוד הזה נמצא מחוץ לתחומי הפארק, בצד הדרום-מערבי של רכס פנמינט. תחילת המסלול היא 10 מייל מכביש טרונה, כ-6 מייל צפון מזרחה לעיירת הרפאים בלאראט Ballarat. עיירת הרפאים הזו היא גם מעניינת וגם קריפית כיוון שאמנם היא מוגדרת עיירת רפאים, אבל יש בה דיירים, אנשים שמעדיפים לחיות מחוץ לציוויליזציה, חלקם עדיין כורים עצמאיים שפעילים באזור. הכניסה לחניון הפנימי של קניון ההפתעה היא בדרך עפר שעבירה לכל סוג רכב. בחניון שהיה פעם אתר כריה של זהב, ניתן לעשות קמפינג שטח. מקור השם של הנחל נובע מהסיבה שזורמים בו מים כל השנה, בקטע של כשלושה מייל. הנחל ניזון ממעיינות במעלה ההר, והמים נעלמים בפתח הקניון מתחת לאדמה. ההגעה לקניון היא קלה יחסית, אבל העליה הרגלית בו היא אתגרית. ניתן לטפס במעלה הקניון עד למעבר פנמינט שנמצא כבר בתוך תחומי הפארק, שם יש עיירת רפאים נוספת. העליה בקניון מחייבת טיפוס במקומות מסויימים (לא צריך חבלים או ציוד טיפוס, כן צריך להשתמש בידיים הרבה), וגם טבילת הרגלים במי הנחל, שהם קרים מאוד בעונת החורף. בתוך הקניון עצמו אין שביל מסודר, זו פשוט הליכה בתוואי הנחל. המסלול הוא הלוך-חזור.

אז מי שליבם מושך אותם למדבר (אני! אני!) ומחפשים קצת יותר מסיורים נקודתיים באטרקציות תיירות נפוצות, אלו המסלולים עבורכם. בבקשה הכינו שיעורי בית, ודאו מה מזג האויר הצפוי, והתכוננו עם כל הציוד הנדרש, ויהיה לכם טיול חווייתי ומהנה במקומות מהמים ביפיים, שם תוכלו להסיר מסכות ולנשום לרווחה אויר מדבר טהור ונטול קורונה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Check Also
Close
Back to top button