כל הפרטים על הכנס השנתי של בגד כפת למורות ומורי העברית

זו השנה השנייה שבגד כפת, בית הספר לעברית של הקהילה הישראלית באזור העמק והמפרץ, מקיים את הכנס הגדול למורות ומורים לעברית. הכנס שיתקיים ביום ראשון, ה-24 בינואר, ייערך השנה באופן מקוון ויציע מגוון רחב של הרצאות מרתקות העוסקות בלמידיה היברידית, תקשורת מקרבת בכיתה ועוד. אז אם אתם עוסקים בהוראת העברית, הירשמו עוד היום. הכנס פונה לכווולם

זו השנה השנייה שבגד כפת, בית הספר לעברית של הקהילה הישראלית באזור העמק והמפרץ, מקיים את הכנס הגדול למורות ומורים לעברית כשפה שנייה. הכנס, שייערך השנה באופן מקוון, ביום ראשון, ה-24 בינואר, יציע מגוון הרצאות מרתקות העוסקות בהוראת העברית וינסה, בין היתר, להציע דרכים להתמודד עם האתגרים העומדים בפני המורים בתקופה מאתגרת זו. הכנס פונה לכלל המסגרות הפועלות בתחומי לימוד השפה העברית, וכל מורה, החל מבתי ספר יהודיים, בתי כנסת ועד למסגרות פרטיות, מוזמן.ת לכנס.

הוראת עברית בימי קורונה מלווה באתגרים חינוכיים ופדגוגיים, יחד עם הזדמנויות צמיחה והתפתחות ועל מנת לענות על אתגרים אלו וכדי לתת תמיכה, השראה וכלים להמשך שנת לימודים ייחודית זו נבחרו השנה נושאי הכנס בקפידה וזה מה שצפוי לכם:

הרצאה מרכזית- תקשורת מקרבת בכיתה עם יואב לבנה

ההרצאה המרכזית בכנס תעסוק בתקשורת מקרבת בכיתה, בהנחיית יואב לבנה, מהמייסדים של "הבית להורות מקרבת". בהרצאה נלמד על גישת התקשורת המקרבת (Nonviolent communication) ליצירת הקשבה, הבנה ושיתוף פעולה עם תלמידים, הורים ועמיתים מפי אחד המרצים המובילים בתחום בישראל. נעסוק בלימוד מיומנויות היסוד של הגישה ליישום של פתרון קונפליקטים וטיפול בהתנהגויות מאתגרות עם תלמידים, הורים ועמיתים בבית הספר. נלמד על תקשורת מרחיקה וחסמי תקשורת – מה סוגר ומרחיק אנשים מולנו ואיך להימנע מזה. נדבר על מעבר מחשיבה דיכוטומית של 'בסדר – לא בסדר' לחשיבה ומודעות מבוססות צרכים וכיצד לתרגל הקשבה אמפתית – איך להקשיב לתלמידים באופן שממוסס ויכוחים והתנגדויות ומייצר הקשבה ושיתוף פעולה. הכלים של הגישה ייסיעו לטפל באתגרים עם תלמידים בדרך מקרבת, לנהל דיאלוג מלא שמייצר הבנה וחיבור ומאפשר להגיע לפתרונות, בלי להשתמש בכוח, באיומים ובעונשים. בנוסף נלמד על ביטוי עצמי מקרב – דרכי ביטוי עצמי בכדי שאחרים יבינו מה חשוב לנו ויירתמו לשיתוף פעולה איתנו ואיך לבקש בקשות מאחרים בדרך מקרבת – כדי לעודד אכפתיות ורצון להתחשבות.

קצת על המרצה- יואב לבנה הוא מומחה לתקשורת מקרבת במערכות יחסים ומנחה סדנאות לצוותי הוראה, הורים, זוגות ועוד. לבנה מלווה ארגוני חינוך, תכניות חינוכיות ובתי ספר בתהליכים שנתיים להעמקת מיומנויות התקשורת בתוך הצוות ועם התלמידים. מהיוצרים והמנחים של הבית להורות מקרבת – תוכנית שמלווה למעלה מ-5,500 משפחות, בחמש השנים האחרונות, בתוכניות וקורסים ללמידה והטמעה של תקשורת מקרבת עם ילדים. לאתר 

לאחר ההרצאה המרכזית יתקיימו שלושה מושבים מקבילים, אליהם יש להירשם מראש.

מושב משנה 1- למידה משולבת (היברידית) עם ד"ר אסתי גרוס

למידה משולבת (היברידית) הפכה נפוצה כתוצאה מהמגבלות שהביאה איתה מגיפת הקורונה אל כיתות הלימוד. אחד האתגרים המרכזיים במודל מסוג זה הוא יצירת קהילה לומדת אחת שמזמנת עבודה אינטראקטיבית בין הלומדים בכיתה לאלה הלומדים בבית. בהרצאה שתעביר ד"ר אסתי גרוס, מנהלת פדגוגית ביחידה לעברית לתפוצות מטעם המרכז לטכנולוגיה חינוכית, נלמד מתוך תיאור מקרה של שיעור היברידי בכיתת תיכון בבגד כפת: נציג מערך שיעור היברידי ואסטרטגיות שאפשרו למידה אינטראקטיבית מיטבית באמצעות כלים טכנולוגיים בסיסיים, נשמע רשמים על הביצוע ועל תהליך הלמידה מהמורה ומהתלמידים עצמם ונחלץ שלבי שיעור ואסטרטגיות.

קצת על המנחה- ד"ר אסתי גרוס היא מנהלת פדגוגית ביחידה לעברית לתפוצות מטעם מט"ח ומרצה בהיברו יוניון קולג' בלוס אנג'לס בתכנית להכשרת מורים "דלת לעברית".

אסתי עוסקת בהוראת שפה למעלה מ-25 שנה. לפני מעברה ללוס אנג'לס ב-1997 היא לימדה אנגלית בתיכון כצנלסון בכפר סבא (ישראל). לאחר הגעתה לארה"ב היא שימשה כמורה וכראשת מחלקת העברית בביה"ס היסודי ע"ש סטיבן וויס ובביה"ס התיכון הקהילתי ע"ש מילקן בלוס אנג'לס. כיועצת חינוכית היא גם הובילה והשתתפה בתהליכי הערכה בית ספריים וסיפקה הכשרה פדגוגית בהוראת עברית כשפה נוספת לבתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים ותיכונים ברחבי ארה"ב ובעולם. אסתי שימשה כיושבת ראש משותפת בארגון המורים לעברית בצפון אמריקה. היא גם הכותבת של חוברות העבודה לתלמיד החדשות של ״חברים בעברית״ מטעם בירמן האוס והייתה מעורבת בכתיבת הספר ״בסוד העברית״, ספר להוראת עברית למתחילים גמורים ובכתיבת המדריך למורה ל"בשביל העברית" ספר 3 מטעם מטח.

מושב משנה 2- הוראה דיפרנציאלית מקוונת עם כרמית בורשטיין

עידן הקורונה הביא עימו מעבר נרחב להוראה ולמידה מקוונת, אך בעוד האמצעים משתנים, אתגרים "מסורתיים" נשארים בעינם, כאשר אחד הנפוצים שבהם הוא הכיתה הדיפרנציאלית המאופיינת ברמות לימודיות שונות בכיתה אחת. בסדנה ניתן מענה לאתגר הכפול ונלמד כלים פרקטיים שיסייעו בהוראה מקוונת לכיתה מגוונת. בסדנה נדגים מערך שיעור דיפרנציאלי תוך שימוש במספר כלים טכנולוגיים, נחלץ שלבי שיעור, עקרונות ונדון בתרומה של הכלים הטכנולוגיים להוראה דיפרנציאלית.

קצת על המנחה- כרמית בורשטיין היא יועצת פדגוגית ביחידה להוראת עברית וישראל לתפוצות, מט"ח (המרכז לטכנולוגיה חינוכית) ועוסקת בהוראת עברית כשפה שניה משנת 2003. כרמית הייתה מנחת מורים ומורה לעברית בחטיבת הביניים סיני עקיבא בלוס אנג'לס קליפורניה עד 2019. כיום, כרמית משמשת כראשת מחלקה בבית הספר מילקן בלוס אנג'לס. לצד עבודתה זו היא יועצת פדגוגית ומפתחת חומרים מטעם מט"ח. כיועצת חינוכית, היא מובילה הכשרה פדגוגית בהוראת עברית כשפה נוספת לבתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים ותיכונים ברחבי ארה"ב. כרמית היא הכותבת של המדריך למורה לספר 3 בתכנית "בשביל העברית" ושותפה בפיתוח הספר החדש "בסוד העברית" מטעם מט"ח.

מושב משנה 3- עברית חוויתית לגיל הרך ושיטת "סיפור בתנועה" עם הגר בוקסבאום

המושב שלישי יעסוק בעברית חוויתית לגיל הרך ושיטת "סיפור בתנועה", אותו תנחה הגר בוקסבאום, מורה לחינוך גופני וממובילות תוכנית "סיפור בתנועה" בעמק הסיליקון. הוראת עברית איכותית לגיל הרך היא הוראה מגוונת וחוויתית, המקיפה את עולמם של הילדים, מפעילה אותם ומעודדת סקרנות. בסדנה נכיר את שיטת "סיפור בתנועה" המשלבת פעילות תנועתית תוך הקניית עברית חוויתית. נלמד את היסודות לתכנון הפעילות, החל בבחירת ספר ילדים, שילוב הפעלות תנועתיות בסיפור ויצירת מבנה קבוע תוך שיתוף דוגמאות ורעיונות מעשיים. המשתתפות והמשתתפים בסדנה יתנסו בסגנונות תנועה שיוכלו להביא אל הכיתה ואל הגן ויכירו את האיכויות החינוכיות שלהן.

קצת על המנחה- הגר בוקסבאום הקימה את התוכנית "סיפור בתנועה"- שיעורי העשרה לגיל הרך במטרה לשמר, לפתח וללמוד את השפה העברית דרך סיפורים ובשילוב תנועה, מוסיקה ויצירה.

בעלת תואר ראשון בחינוך גופני וספורט מטעם מכללת וינגייט. לפני הגעתה לעמק הסיליקון עבדה מספר שנים בהוראה לחינוך גופני בבית ספר יסודי "בבלי ירושלמי" בתל אביב. בנוסף, לימדה תלמידים וקבוצות באופן פרטני בבית הספר במטרה לסייע לתלמידים בהשתלבות חברתית, תמיכה מוטורית והעצמה אישית. הגר עבדה עם ילדים ומבוגרים עם צרכים מיוחדים באמצעות ספורט טיפולי והידרותרפיה במרכז "בית איזי שפירא".

הגר מסיימת את לימודיה במסגרת תוכנית "לומדים מכל העולם" המיועדת לאקדמאים ואנשי חינוך אשר מרחיבים את התמחותם. היא מתמחה בלימודי ספרות ושפה.

הגר מאמינה מאוד בשילוב התנועה והפעילות הגופנית כחלק בלתי נפרד מהוראה ומאורח החיים ובלמידה מהנה ומגוונת המאפשרת מקום לביטוי וליצירה אישית.

הכנס יתקיים ביום א' ה- 24 בינואר 2021 בין השעות 9 בבוקר ל-1 אחר הצהריים. לפרטים נוספים והרשמה לחצו כאן.

לשאלות ניתן לפנות לצוות בגד כפת- begedkefet@paloaltojcc.org

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button