מורה לעברית? זה הזמן להירשם לכנס המורים והמורות הגדול שמארגן בגד כפת

כנס המורות הגדול שמארגן מידי שנה בית הספר לעברית של ה-ICC, בגד כפת, יתקיים הפעם אונליין וב-30 בינואר, כל מורה לעברית מכל מסגרת מוזמנ/ת להצטרף. בכנס, יוצעו מגוון הרצאות מרתקות העוסקות, בין היתר, בהשפעות מגפת הקורונה והלמידה מרחוק על ההתפתחות השכלית, הרגשית וההתנהגותית של ילדים, בדו-לשוניות והתפתחות שפה, שינויי מגדר בכיתה, מורים כסוכני שינוי, קריאה מודרכת וכתיבה יוצרת ועוד, אז זה הזמן להירשם

זו השנה השלישית שבגד כפת, בית הספר לעברית של הקהילה הישראלית באזור העמק והמפרץ, מקיים את הכנס הגדול למורות ומורים לעברית כשפה שנייה. הכנס, שכל כולו העשרה מקצועית, יתקיים לאור המצב גם השנה אונליין ויציע מגוון הרצאות מרתקות העוסקות בהוראת העברית.

מעיין גילת, מנהלת בגד כפת

"הוראת עברית בהשפעת השנתיים האחרונות של הקורונה מלווה בלא מעט אתגרים חינוכיים, פדגוגיים ורגשיים", אומרת מעיין גילת, מנהלת בגד כפת, "אך יחד עם זאת אנחנו רואות גם הרבה הזדמנויות של צמיחה והתפתחות. בכנס, אנחנו נלמד כיצד ניתן לצמוח מתוך האתגר אל עבר הוראה איכותית ומותאמת ונציע דרכים להתמודדות עמו. אנחנו פותחים את האירוע לכל המורים והמורות מכלל המסגרות הפועלות בתחומי לימוד השפה העברית באיזור, החל מבתי ספר יהודיים, בתי כנסת, קולג' ועד למסגרות פרטיות. בחרנו בקפידה את ההרצאות ואת המנחות בכנס וכל מי שמתעסק/ת בהוראת העברית מוזמן להגיע ליום העיון המרתק".

אז מה צפוי השנה בכנס?

11:00–9:30 בבוקר: הרצאה מרכזית

אילו ילדים/ות אנחנו מלמדים בעצם? התמודדויות בכיתה עם עולם משתנה
מנחה: פרופ' תמר גרין, פסיכיאטרית ילדים וחוקרת באוניברסיטת סטנפורד

החזרה לכיתות הלימוד לאחר תקופה ארוכה של ריחוק חברתי ולמידה מרחוק השפיעה על כולנו, ובייחוד על הילדים/ות והמתבגרים/ות במגוון אופנים, אשר את ההשפעות שלהם אנו פוגשים/ות בכיתות הלימוד בשנה זו ביתר שאת. בחלקה הראשון של הסדנה נתעדכן בהשפעות מגפת הקורונה והלמידה מרחוק על ההתפתחות השכלית, הרגשית וההתנהגותית של ילדים בגילאי יסודי עד תיכון.

בחלקה השני של הסדנה נדון בקושי והשיפור בלימוד ילדים בעולם החדש, הדיון יתבסס על הניסיון של המורות והמורים בשטח מאז החזרה לכיתות.

12:15–11:15 בבוקר: שלושה מושבים מקבילים (בהרשמה מראש)

דו-לשוניות והתפתחות שפה
מנחה: פרופ' שרון-ערמון-לוטםד"ר כרמית אלטמן וגב' הדר אבוטבול-עוז, אוניברסיטת בר אילן*

תהליך הלמידה של שפה חדשה תלוי במשתנים רבים ולכן מעלה שאלות ואתגרים משמעותיים. הסדנה תעסוק בשלבי רכישת שפה של ילדים/ות דו-לשוניים, למה לצפות ואיך לתמוך בלמידת השפה בצורה מיטבית ומקצועית.

הסדנה תועבר על ידי מייסדות "מולטי פור אול", אפליקציה קלה לשימוש המיועדת למיפוי יכולות השפה וכוללת הדרכה וליווי מקצועי לצוות החינוכי ולהורים.

מגדר בכיתה: כלים למורה ונקודת מבט אישית
מנחה: ד״ר אסתי גרוס, המרכז לטכנולוגיה חינוכית, וגב' ריקי טריגלו, אמא לילד טראנס

"אני מתלבטת ונאבקת עם הפנייה לתלמידים שקוראים לעצמם ברבים."

"יש לי תלמיד שרוצה שאפנה אליו בלשון נקבה. איך להתייחס לנושא?"

אם גם אתם/ן מוצאים/ות את עצמכם/ן מתמודדים עם שאלות דומות שעוסקות במגדר בשיעורי העברית, אתם/ן מוזמנים/ות להצטרף אלינו לשיחה שבה ננסה להבין איך השפה משקפת תפיסת עולם חברתית, ואיך בכוחה של החברה להשפיע על השפה. במפגש נחשוב יחד איך גם המורה וגם התלמיד/ה יכולים להיות סוכני שינוי המשפיעים על סוגיית המגדר בשפה העברית באמצעות פתרונות יצירתיים. בסדנה ד"ר אסתי גרוס תארח את ריקי טריגלו, אמא לתלמיד בתהליך שינוי מין שתשתף בנקודת מבטה האישית ותסייע לנו להתחבר להתמודדות של הילדים/ות והמשפחות וכיצד נוכל להכילם בצורה מיטבית ומכבדת בכיתה.

על קריאה מודרכת וכתיבה יוצרת: עידוד הקשר ליצירה העברית וביטוי עצמי בקרב תלמידים
מנחה: גב' ורד גאני קציר*

ורד היא בעלת תואר ראשון בחינוך, לימודי ארץ ישראל והיסטוריה, ועוסקת ביצירה עברית שנים רבות. כמורה לעברית ולספרות, לימדה בחטיבה ובגן בבגד כפת שלוחת לוס גאטוס במשך שנתיים. ורד כותבת שירה והגיגים, מוקירה את תהליך היצירה בחייה ומאמינה ביצירת הזדמנויות למחשבה מקורית ולהבעה עצמית במגוון דרכים, בגילאים השונים.

על מנת להעצים את הקשר בין תלמידיה ליצירה העברית ולהעמיק את משמעות הקריאה והכתיבה בקרב תלמידיה בדרך חווייתית, יזמה ורד חליפת מכתבים בין הסופרת יונה טפר ותלמידי הכיתה ובשיחה תשתף ורד דוגמאות להבעה, כתיבה בכלל וכתיבה יוצרת בפרט. כמו כן, תספר על תהליך הקריאה המודרכת בכיתה ובבית, על האתגרים השונים בתהליך זה ועל פתרונות אפשריים לאתגרים אלה.

2:00–1:00 בצהריים: שני מושבים מקבילים (בהרשמה מראש)

מורה כסוכנת שינוי
מנחה: ד"ר אסתי גרוס, המרכז לטכנולוגיה חינוכית

מטרתה של הוראה-למידה משמעותית שמקדמת רכישה של שפה נוספת היא להוביל את הלומדים/ות לתפקוד טבעי ומשמעותי בשפה, לחשוף לתרבויות אחרות לשם טיפוח מעורבות חברתית. בסדנה זו נראה איך באמצעות השפה העברית ובעזרת יחידות הלימוד מתוך תוכניות ״בסוד העברית״ ו״בשביל העברית״ המורה לעברית מעלה למודעות הלומדים/ות סוגיות של זהות אישית וזהות קולקטיבית, סוגיות של אי-שוויון חברתי-דתי-פוליטי ומטפח/ת סוכני שינוי המשפיעים/ות על הקהילה היהודית-ישראלית המקומית ועל החברה הישראלית בכלל.

הורים ומסגרות חינוכיות: מעורבות, התערבות ומה שביניהן
מנחה: יפית שריקי מגידיש, מנכ"לית "עדה" ו"סטודיו 70"

בסדנה זו נדון בתפיסת הורה "כלקוח" אל מורה הורה כ"שותף", נכיר את הגישות השונות, המתח וההבדלים שביניהן. נבחן עם עצמנו לאיזו גישה אנו נוטים/ות (כאנשי חינוך וכארגון) וכיצד נראה יישום של כל אחת מהגישות. נעסוק בתפקיד ההורה בתהליך החינוכי ובבניית קהילה, תוך התייחסות לאתגרים העולים בתקופת "פוסט קורונה" או המציאות שאחרי הבידוד. נתייחס לשאלה משמעותית שצוותי חינוך עוסקים בה כיום: מה קרה להורים בתפקודם כ"מורים" בתקופת הקורונה וכיצד נוכל לגייס אותם חזרה למעורבות ובנייה?

*הסדנה תועבר מרחוק

 

הכנס יתקיים ביום א' ה-30 בינואר 2022 בין השעות 9:00 בבוקר ל-2:15 אחר הצהריים. לפרטים נוספים והרשמה לחצו כאן.

לשאלות ניתן לפנות לצוות בגד כפת- begedkefet@paloaltojcc.org

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Back to top button