הדליקו נרות לידה רבים

בעת שיטוטיה באינטרנט בחיפוש אחר מידע מעניין בדבר הקשר בין נרות ללידה, קרה לדולה נרי לייף-חומה, נס חנוכה

האירו, הדליקו, נרות לידה רבים !

חווית הלידה היא חוויה שיש בה מלאות מנטלית וריגשית, ולכן ניתן להתחבר אליה מזויות רבות. כמדריכת הכנה ללידה אני נהנית לחבר את הזוגות לחווית הלידה, לא רק דרך ידע הקשור בתהליך הלידה או ידע מעשי הקשור בהתמודדות עמה, אלא גם בהקשר תרבותי או רוחני. חגי השנה ועונותיה תמיד מזמנים לי מחשבות על הלידה ונקודות מוצא לשיחות כאלה. לקראת חג החנוכה חשבתי על השימוש בנרות בזמן לידה, שהרי בתיק הדולה שלי שוכנים דרך קבע נרות אלקטרוניים המותרים לשימוש בבית החולים.candles

בעת שיטוטי באינטרנט בחיפוש אחר מידע מעניין בדבר הקשר בין נרות ללידה, קרה לי נס חנוכה, וגיליתי אוצר תרבותי. מסתבר, שאחת המסורות היהודיות הקשורות בלידה היא המסורת של הדלקת נרות. נרות הם סמל לחוזק, לתקווה, לכוח, לחיים וליציאה מחושך לאור. במסורת שלנו, יש קשר הדוק בין נרות, המסמלים חיים ופריון, לבין הילוד ברחמה של אמו. כך נאמר שכל המדליק נרות שבת ונרות חנוכה יזכה בבנים מלומדים.

בספר איוב, פרק כ"ט פסוק ג' נאמר: "הִלּוֹ נֵרוֹ עֲלֵי רֹאשִׁי לְאוֹרוֹ אֵלֶךְ חֹשֶׁךְ". רבי לוי פירש את הפסוק באומרו שכל עוד התינוק נמצא ברחמה של האם הוא כמו אסיר בחשכה. האל מדליק על ראשו נר, ובבואו לעולם מלאך מסיר את הנר מעליו. בימי התלמוד היתה חשיבות כה גדולה להדלקת נרות בזמן הלידה, עד שהרבנים הותירו להדליק נרות אפילו בלידה המתרחשת בשבת. ומוסיפים לכתוב שאפילו ליולדת עיוורת יש להדליק נר בעת הלידה. ללמדנו שהנר אינו לצורך תאורה, אלא על-מנת להגן על חיי היולדת והילוד. ניתן למצוא עדות למנהג הדלקת נרות בלידה בקהילות שונות. כך למשל יהודי ספרד הדליקו נר בלידה סבוכה וקשה כדי להעלות את נשמותיהם הנעלות של משה בן- מימון ושמעון בר-יוחאי כדי שיגנו על חיי היולדת, ויהודי דמשק הדליקו נר כדי שלא להשאיר יולדת בחשכה.

מנהג הדלקת נרות בלידה היה קיים לא רק ביהדות. ברומא ויוון העתיקות הדליקו נרות בלידה על מנת לגרש שדים.

כיום, הדלקת הנר בלידה קשורה יותר באווירה הרכה שהוא מייצר, ובמיסוך שהוא מספק ליולדת. לעומת אור המנורה החזק, אורו הקטן של הנר מאפשר ליולדת להניח לעכבות תרבותיות ולא להתעסק במחשבה כיצד היא נראית או נשמעת בעיני בן זוגה, או בעיני נוכחים אחרים, בשעה שהיא מרשה לעצמה להיענות לאינסטינקטים החייתיים המתעוררים בזמן הלידה.

בנוסף לכך, יש אפשרות להעזר בלידה בנרות ארומטיים בעלי סגולות מרפא שונות. נרות אלה יכולים לאזן רגשות, להפחית חרדה ומתח ואפילו לקדם את הלידה. כך למשל נר לוונדר דולק יספק בעיקר השפעה מרגיעה ומאזנת, ולעומתו נר מרווה מרושתת יכול לקדם את הלידה ולחזק את הצירים.

ואם נחזור לשיר המרומז בכותרת, הדלקת נרות החנוכה היא "על הניסים ועל הנפלאות אשר חוללו המכבים. אז בפראפראזה על השיר:

"הדליקו, האירו, נרות לידה רבים, על הניסים ועל הנפלאות שמחוללות אנו, הנשים".

בברכת חג שמח ולידה בריאה ומעצימה,

נרי לייף-חומה, תומכת ומאמנת לידה, מדריכת הכנה ללידה, מדריכת דולות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button