טיול לחודשי החורף והאביב: שמורת מדבר מוהאבי

בדרך ללאס וגאס ממוקם אחד מאזורי המדבר היפים ביותר בקליפורניה – שמורת מדבר מוהאבי. טלילה גולן שביקרה באיזור לא פעם, ממליצה לבקר בו בחודשי החורף והאביב, אז תוכלו ליהנות ממגוון גדול של מסלולי טיול, דיונות חול כיפיות והשנה, בשל כמות המשקעים הגדולה, קרוב לודאי שתהיה גם פריחה יפה באביב

מאת: טלילה גולן

אם אי פעם נסעתם ללאס וגאס בדרך המהירה אז עברתם צמוד לאחד מאזורי המדבר היפים ביותר בקליפורניה – שמורת מדבר מוהאבי. מן הסתם אפשר לעשות שם מסלול "על הדרך", אבל הרבה יותר שווה להקדיש לשמורה המדהימה הזו את הזמן. ההמלצה שלי היא לפחות שלושה ימים, ובקלות אפשר להאריך גם לשבוע.

יש בשמורה מבחר נאה של מסלולי טיול ופה אמליץ על כמה מהם. אבל להרפתקנים שביניכם אגלה שאפשר לחקור את המדבר שם כמעט בכל מקום גם בלי שבילים מסודרים (כל עוד יש לכם מפה ומצפן, ורצוי גם ג'יפיאס טעון). לא תתאכזבו.

השנה במיוחד שווה לנסוע לשם כי החורף הנוכחי הוריד שם כמות משקעים מכובדת והנביטה המרובה מבטיחה שהאביב הזה יהיה הפעם פרחוני במיוחד.

האטרקציה המרכזית בפארק היא דיונות קלסו. הדיונות האלה הן מהגבוהות שבצפון קליפורניה, והן יפיפיות וכיפיות מאוד. דרך חצץ נוחה וקצרה מהכביש המרכזי של השמורה יביא אתכם לחניון מסודר שיש בו גם ביתן שירותים. מהחניון לפסגת הדיונה הגבוהה ביותר וחזרה זה מסלול של כ-3 מייל של הליכה שמתחילה קל והופכת להיות יותר ויותר מתישה ככל שעולים בגובה – לעלות בחול זה שני צעדים קדימה וצעד לאחור. אפשר כמובן לבלות בדיונות מעבר לסתם הליכה. אין כמו להתגלש בכיף בחולות.

מסלול הטבעות בקניון באנשי הוא מסלול מעגלי קצר יחסית, כמייל וחצי בלבד. רובו הליכה קלה, אבל הקטע הקניוני שבו מרשים מאוד, מלא סלעים מחוררים (לא מומלץ לבעלי טריפופוביה) ויש בו קטע צר ותלול שמחייב עליה (או ירידה) בטבעות פלדה הקבועות בסלע. ילדים צעירים יצטרכו עזרה שם. אם לא מתאים לעלות בקטע הטיפוס הזה, אפשר פשוט לחזור בדרך שבה הגעתם. אני ממליצה לעשות את המסלול הזה עם כיוון השעון (כלומר שקטע הטיפוס יהיה בסוף).

אתר הקמפינג של השמורה נמצא ליד המסלול הזה, וגם אחד משני מרכזי המבקרים שבשמורה.

במרכז השמורה ישנו אזור געשי רחב ידיים המנוקד בגבעות אפר וולקני, כל אחת מהן הר געש קטן בפני עצמו. אפשר להסתובב שעות בשטח שם. יש גם מנהרת לבה קצרה וחביבה, עם סולם מדרגות שמאפשר ירידה פנימה. המנהרה לא ארוכה אבל מצריכה פנסים. הגישה בדרך עפר לא מתוחזקת, אבל אפשרית גם עם רכב רגיל.

בצד הדרומי של השמורה ישנה מובלעת שטח השייכת לסטייט: ה-Providence Mountains State Park בפארק הזה ישנה מערת נטיפים יפה (Mitchell Caverns) אבל להכנס לשם אפשר רק כחלק מסיור מודרך. יש לשמור מקום מראש בסיורים האלה והם מתמלאים מהר.

אם ברשותכם רכב שטח אז אזורים נרחבים נוספים בשמורה פתוחים בפניכם*. בצד המזרחי יש שביל שיורד בדרך המהגרים העתיקה Old Government Rd (שכבר אינה שמישה לכלי רכב) עד שרידי מצודת פאיוטי. זה מסלול של כ-5 מייל הלוך-חזור, רמה בינונית. הנה קישור לנקודת ההתחלה.

לא רחוק משם יש מסלול נהדר נוסף שיורד ועולה בקניון פאיוטי. זה מסלול של כ- 4 מייל הלוך חזור, רמה בינונית פלוס- כוללת טיפוס בסלעים ובמפלים יבשים. יש להימנע מהמסלול הזה כאשר יש חשש שטפונות. במפת השמורה מסומן מסלול מעגלי המחבר את שביל מצודת פיוטי והקניון, אבל בפועל השביל המחבר לא קיים (כנראה נסחף בסופות האחרונות), והמעבר בין המסלולים מסוכן מאוד ולא כדאי, בודאי שלא עם ילדים. למרות שבנקודת ההתחלה של המסלול כתוב שזה השביל למצודת פיוטי, בפועל השביל לא מגיע לשם, רק עד למעיינות.

*הביאו בחשבון שחלקים נרחבים של השמורה, כולל אזור מצודת וקניון פיוטי, הם אזורים מבודדים מאוד ורחוקים מכל מקום ישוב, ואין שם קליטה. היו מצויידים לאפשרות של הישארות ללילה אם תתקעו מאיזושהי סיבה.

בפארק יש אתר קמפינג מסודר אחד, אבל מי שמאורגן לקמפינג שטח יכול פשוט לחנות כמעט בכל מקום שם, כל עוד שומרים על הכללים של קמפינג שטח בתחום השמורה. מי שלא בעניין של קמפינג יכול ללון בעיר ברסטו, כשעה נסיעה מצפון מערב לשמורה, או בנידלס, כשעה נסיעה מדרום מזרח לשמורה.

תכננו את הטיול במוהאבי לחודשי החורף והאביב, וגם בחורף הביאו איתכם הרבה מי שתיה. מוהאבי הוא מדבר גבוה ואם אתם מבקרים בחורף, כדאי להביא את הגטקעס. והפליז.

המדבר הזה בהחלט שווה את הזמן שלו. לאס וגאס יכולה לחכות.

תהנו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button