גם קרוז וגם רכב: מסלול הטיול של משפחת שחם באלסקה

אם אלסקה היא יעד הטיול הבא שלכם בקיץ אז זה הזמן לתכנן אותו. במדינה, שהיא הגדולה והצפונית ביותר מבין מדינות ארה"ב תזכו לראות את הטבע במלוא תפארתו- נופים פראיים, קרחונים, אגמים, יערות גשם, פיורדים וגם מפגשים עם חיות אקראיות החל מאיילים ועד לדובים ולווייתנים. אם ההתלבטות שלכם היא האם לעשות את הטיול עם קרוז או עם רכב, קראו את סיכום הטיול של משפחת שחם שהחליטה לשלב בין שתי האופציות 

מאת: דגנית שחם

משך הטיול: 17 יום, שבעה ימים קרוז ועוד עשרה ימים טיול יבשתי ברכב בחודשי יולי-אוגוסט.

הנפשות הפועלות: 2 מבוגרים וארבעה ילדים בגילאי 6.5 עד 15.

קרוז או טיול יבשתי? שילוב בין השניים, גם בשביל חווית הקרוז וגם בשביל האפשרות להגיע למקומות שבלי הקרוז לא היינו מגיעים אליהם (בעיקר Glacier Bay). אם צריך לבחור מטעמי זמן או מחיר, לדעתנו עדיף הטיול היבשתי. גם בגלל הגמישות, גם בגלל היכולת לראות ולהספיק יותר וגם כי אנחנו חובבי הייקים.

רכב או קראוון? אנחנו בחרנו ברכב ולינה במלונות. בדיעבד אולי עדיף קראוון. האוכל באלסקה מאוד יקר וגם הלינה לא זולה. לא בדקנו עלויות של שכירת קראוון ולינה בחניונים, אבל אולי אפשר להוזיל ככה עלויות.

אוכל: כצפוי אפשר למצוא באלסקה דגים בלי סוף, בעיקר סלמון והליבוט, בכל מסעדה. אבל בכל מסעדה כמעט יהיו גם מנות בשר וברובן מבחר יפה של מנות ילדים. לא היתה לנו בעיה למצוא מה לאכול, הבעיה היחידה היא שהמסעדות הן מאוד יקרות. אוכל לבוקר וצהריים קנינו בסופרים אחרי שהצטיידנו בצידנית.

לינה: אפשר בכל מקום למצוא מלונות נחמדים רק מאוד חשוב להזמין הרבה זמן מראש.

ציוד: מבחינת ביגוד חשוב לקחת מעילי גשם. טיילנו מדי פעם בגשם שוטף ומעילי הגשם היו חשובים ביותר. ביגוד חם גם נדרש, בעיקר בקרוז, לימים שמשייטים בין הקרחונים. מעבר לזה, תלוי בימים שתהיו, רוב הימים הספיקו לנו בגדים קצרים וסווטשירט.

ספריי נגד דובים אפשר לקנות במרכז המבקרים בדנאלי ובטח גם בחנויות שונות בדרך.

אם יש בקבוצה שלכם כאלה שסובלים ממחלת ים, תצטיידו מראש בכדורים, צמידים, מדבקות למאחורי האוזן…

ואישור כניסה לקנדה, לא לשכוח…

הקרוז :

לקחנו קרוז חד כיווני שיוצא מוונקובר ומסיים ב-Whiteer בחברת Princess. הקרוז זו חוויה נחמדה מאוד, מאורגן באופן מדהים, הספינה עמוסה בהפעלות לילדים ומבוגרים וכמובן אוכל בלי סוף. הקטנה התאהבה במועדון הילדים המיועד לגיל שלה. הבנים בילו במגרשי הספורט בסיפון העליון. בקרוז לאלסקה אין מה לבנות יותר מדי על בילוי בבריכה, ברוב הימים היה קר מדי ובחלקם גם גשום.

במהלך יום וחצי הראשונים שטנו מבלי לעצור. לקחנו את הזמן להכיר את הספינה, את הפעילוית השונות בה ולהתנייד בה מבלי ללכת לאיבוד. לאחר מכן היו שלושה ימים שהספינה עגנה בשלושה נמלים שונים ויכולנו לרדת לטייל.

עצירה 1: העיירה Ketchikan. עצירה משש וחצי בבוקר עד שלוש אחה"צ. בעצירה הזו בחרנו לעשות טיול במסלול שנמצא במרחק הליכה ברגל מהנמל ונקרא Rainbird trail. מסלול לא ארוך ומאוד יפה. לאחר שסיימנו הלכנו להסתובב ברחוב הראשי של העיירה, לא מצאנו הרבה מה לעשות שם בין כל חנויות התיירים וחזרנו לספינה.

עצירה 2: העיירה Juneau. עצירה ארוכה משמונה בבוקר עד תשע בערב. לקחנו מונית מהנמל ל-West Mendenhall glacier (זה מצידו השני של האגם יחסית למרכז המבקרים, לא להתבלבל) משם עשינו מסלול ארוך של 10 ק״מ הלוך, חזור עד לקרחון. מסלול מקסים ממש, אחד הדברים שהילדים הכי אהבו בטיול. לאחר שסיימנו ונפגשנו שוב עם נהג המונית הוא לקח אותנו למרכז המבקרים, שם יש תצפית יפה לקרחון ומשם חזרה לספינה. יום מוצלח ביותר.

עצירה 3: העיירה Skagway. עצירה משבע בבוקר עד שמונה בערב. שכרנו רכב בסניף אויס שנמצא במרחק הליכה ברגל מהנמל. משם חצינו את הגבול לקנדה ל-Yukon. עצרנו עצירה קצרה בדיונות החול ב-Carcross Desert והמשכנו לכיוון Whitehorse. עצרנו לטייל ב-miles canyon ועשינו מסלול קצר לאורך הקניון היפה הזה.

אם היה לנו זמן היינו עושים מסלול ארוך יותר, אבל צריך לזכור שיש גבול לעבור בחזרה, להחזיר את הרכב ולהגיע לספינה בזמן. בדרך חזרה עצרנו לתצפית ב-emerald lake ואכלנו ארוחת צהריים נחמדה מאוד בSpirit lake. בדיעבד היום הזה היה קצת סתמי. הנסיעה די ארוכה והנופים יפים אבל לא הרגשנו שראינו משהו שמצדיק את שכירת הרכב והנסיעה. שווה לבדוק אם יש דברים מוצלחים יותר באזור Skagway.

שני הימים הבאים כוללים שייט נופי. יום אחד ב-Glacier Bay National park והיום השני ב-Collage Fjords.

בימי האלה עולים ריינג'רים לספינה ומסבירים על מה שרואים. יומיים של נופים מדהימים.

הטיול היבשתי:

בגדול הטיול כלל: 4 ימים בדנאלי, יום  טיול אחד על קרחון מטונסקה, יומיים בסיוורד, יומיים בהומר, יום בדרך

לאנקורג׳.

מידע כללי על דנאלי : בעינינו זה אחד הפארקים היפים שראינו. צורת הטיול בו שונה מפארקים אחרים. עד מייל

15 לתוך הפארק אפשר להגיע עם הרכב הפרטי. יש מסלולים שונים בכניסה לפארק, מסלולים שיוצאים ממרכז

המבקרים הקרוב לכניסה ומסלולים עד מייל 15 . אפשר להחנות את הרכב בחניונים בדרך ולטייל. מעבר למייל 15, אפשר להגיע רק עם אוטובוסים של הפארק. ישנם אוטובוסים ירוקים שנוסעים עד מרכז המבקרים אליסון, וישנם אוטובוסים חומים, שהם יקרים יותר, שהנסיעה בהם מודרכת והם מגיעים רחוק יותר בתוך הפארק.

אם לקחתם אוטובוס ירוק, תוכלו לרדת איפה שתרצו, לטייל ולחזור עם אוטובוס אחר שיעצור לכם אם תסמנו לו

ואם יהיה עליו מקום. אחרי שטיילנו בפארק הבנו שאנשים שאומרים שהפארק משעמם הם כנראה כאלה (והם

הרוב) שלוקחים שאטל עד למרכז המבקרים אליסון, שוהים שם 40 דקות שאותו שאטל מאפשר וחוזרים איתו

לכניסה, באמת משעמם… הדרך ליהנות מהפארק היא לטייל, הוא ממש יפה. ומשהו שלמדנו מהריינג׳רית במרכז

המבקרים- זה אחד המקומות היחידים שאין חובה לטייל בשבילים מסומנים… ראיתם במפה מקום שנראה לכם

יפה? לכו… אפשר ללכת לאן שרוצים. רק זכרו לקחת ספריי נגד דובים ולחזור לכביש לפני השאטל האחרון…

כרטיסים לשאטל כדאי לקנות לפחות יום קודם, האוטובוסים מתמלאים מהר…

ועכשיו לפירוט המסלול היבשתי שעשינו:

יום 1:

לאחר הפרידה מהספינה ב-Whiteer, לקחנו שאטל לשדה התעופה באנקורג׳. נהג השאטל הסביר על המקומות שעוברים בדרך ועל אלסקה באופן כללי. הוא סיפר שרק שלושים אחוז מהמבקרים באלסקה מצליחים לראות את הר מקינלי, מה ששימח אותנו עוד יותר כשראינו אותו במלוא הדרו אחרי כמה ימים 🙂

המזוודות מועברות מהאוניה לשדה התעופה והשכרת הרכב נמצאת באותו מבנה. לאחר איסוף הרכב והמזוודות

נסענו לוולמארט להצטייד בצידנית קטנה ואוכל לארוחות הבוקר והצהריים בימים הקרובים. את ארוחת הצהריים

 לפני היציאה לדרך הארוכה אכלנו בפיצריה מעולה Moose's Tooth.

לאחר סיום הסידורים בעיר יצאנו לכיוון park National ,Denali קצת אחרי היציאה מהעיר עצרנו ב-falls ,Thunderbird מסלול של מייל לכל כיוון לתצפית על המפלים ואפשר לרדת גם לנחל. לאחר מכן המשכנו בדרך לדאנלי ועשינו מספר עצירות לצפות בנוף. במייל 134 אפשר לעצור במלון הנסיכה ולעלות לתצפית יפה מהמרפסת של המלון. במייל 163 עצרנו בתצפית Denali North View.

בערב הגענו ללודג׳. הלינה היתה בבקתה פשוטה, החדרים מאוד פשוטים אבל נקיים. בדיעבד אם היינו מזמינים יותר זמן מראש, היינו מחפשים מקום קצת יותר מפנק. במקום יש גקוזי חיצוני שהילדים נהנו ממנו, Wifi די גרוע ומסעדה נחמדה.

לינה: Denali Cabins

יום 2:

בבוקר נסענו למרכז המבקרים בפארק דנאלי. הצטיידנו בכרטיס הכניסה השנתי לפארקים ובמפה. עשינו שני מסלולים קרובים למרכז המבקרים: roadside Trail ו ,Rock creek trail שני המסלולים מתחברים למסלול מעגלי שיוצא וחוזר לחניה שליד מרכז המבקרים. בחצי השני של המסלול התחיל לרדת מבול שהצדיק מאוד את מעילי הגשם שלקחנו איתנו ונכנסו לרשימת ציוד החובה.

לאחר שסיימנו את הטיול יצאנו מהפארק ונסענו למרכז המסחרי שנמצא במייל 239. במרכז הזה יש מסעדות, חנות מכולת קטנה וחנויות מזכרות וציוד טיולים. אכלנו צהריים במסעדת nest ,Crow מסעדה נחמדה עם נוף יפה.

אחר הצהריים חזרנו לפארק ועשינו מסלול ממש בכניסה שנקרא Horseshoe trail. מסלול קצר ויפה סביב לאגם.

לינה- Denali Cabins.

Horseshoe Lake in Denali National Park. Photo by iStock

יום 3:

נסענו עם הרכב כמעט עד למייל 15 בתוך הפארק ועשינו מסלול מקסים שנקרא Savage alpine trail, מסלול של 6.5 ק״מ שעולה לראש ההר ויורד מהצד השני ליד Savage river. את החזרה לאוטו עשינו עם השאטל של הפארק.

יום 4:

יום קודם קנינו כרטיסים לאוטובוס הירוק של הפארק לשש וחצי בבוקר. נסענו עם השאטל ארבע שעות עד מרכז המבקרים איילסון. בדרך, תוך כדי ההסברים של הנהג, ראינו חמישה דובי גריזלי, כולל אמא ושני גורים. ממרכז המבקרים עשינו מסלול לראש ההר Elison alpine trail משם היתה לנו תצפית מרהיבה על הר מקינלי ונכנסנו לשלושים אחוז שמצליחים לראות אותו… חזרנו למרכז המבקרים מצידו השני של ההר. חיכינו כחצי שעה למקום פנוי בשאטל שחוזר לכניסה לפארק וחזרנו למלון עייפים אך מרוצים 🙂 ארוחת ערב אכלנו במסעדה של המלון.

לינה- Denali Cabins.

יום 5:

נפרדנו מדנאלי ונסענו ל-Glacier View. במקום לנסוע בכביש הראשי נסענו דרך מעבר ההרים Hatcher Pass. דרך נופית מקסימה, הכביש בחלקו לא סלול אבל במצב מצוין לאורך כל הדרך. במעבר עצמו עצרנו לעשות מסלול שנקרא April bowl trail, מסלול מקסים, מומלץ ביותר, עובר בין כמה אגמים קטנים. עלינו למעלה לראות את הנוף המדהים של מעבר ההרים וירדנו מהצד השני. לאחר מכן המשכנו בנסיעה ל-Glacier View עצרנו לתצפית על הקרחון שעליו נטייל מחר והגענו לבקתה שבה נישן בSheep mountain, מקום מקסים עם בקתות ממש יפות, שדרוג לעומת הבקתות הפשוטות של דנאלי. ארוחת ערב ובוקר למחרת אכלנו במסעדה של המלון, ממש מקום נחמד והצטערנו שבילינו שם רק לילה אחד.

לינה: Sheep mountain

Glacier bay national park. Photo by iStock/Cojocea Mircea Alexandru

יום 6:

את היום הקדשנו לטיול על קרחון מטונסקה שנמצא ממש קרוב לבקתה שישנו בה. את הסיור הזמנו בחברת Mica. בגלל שהקטנה היתה בת שש וחצי לקחנו סיור פרטי והיה מצוין. אחת החוויות המדהימות של הטיול. שלוש וחצי שעות על הקרחון, בהתחלה למדנו ללכת נכון עם הנעליים המיוחדות ולאחר מכן טיילנו עם המדריכה וראינו נופים מדהימים, כולל מערה בקרח, ממש מומלץ.

לאחר שסיימנו את הטיול על הקרחון נסענו ישירות ל Seward והגענו למלון בשעות הערב.

המלון היה מצוין, חדר גדול עם מקלחת ענקית.

לינה: windsong-lodge

יום 7:

הזמנו מראש שיט ל-Kenaj Fjords, שיט של תשע שעות המגיע עד לNorthwestern Fjord. עצרנו לצפות בקרחון המתנפץ אל המים, מראה מרהיב. בדרך ראינו הרבה ציפורים ובדרך חזרה גם כמה לוויתנים. השיט היה מאוד נחמד והמראה של הקרחון באמת מרשים, אבל לדעתנו זה היה קצת בזבוז של יום. תשע שעות שיט בשביל קרחונים ולוויתנים, היינו מעדיפים להקדיש את היום הזה לטיול… בדיעבד היינו עושים עוד יום בדנאלי או בהומר ומוותרים על Seward.

לינק לשיט כאן.

לינה: windsong-lodge

יום 8:

יצאנו מ Seward לכיוון Homer. ממש בתחילת הדרך עצרנו בקרחון Exit. המסלול העולה לקרחון עצמו היה סגור עקב פעילות של דובים. עשינו במקום זה מסלול קצר לתצפית על הקרחון המרשים הזה והמשכנו בנסיעה להומר. הגענו ללודג׳ המקסים שהזמנו, בבעלות בני זוג מקסימים שאחראים גם על ארוחת הבוקר הטעימה. ממש מקום מוצלח.

לינה: /https://www.juneberrylodge.com

יום 9:

האטרקציה העיקרית בהומר היא Kachemak bay state park. השמורה נמצאת מעברו השני של המפרץ וההגעה אליה נעשית עם מוניות מים. את המונית מזמינים מראש וקובעים את מקום ההורדה לפי המסלול שרוצים לעשות ואת שעת האיסוף בחזרה. אנחנו שטנו עם המונית ועשינו את ה-Alpine Ridge, מסלול של 2.5 מייל בכל כיוון, מאוד תלול ועובר ביער סבוך. כשהיינו שם היתה התראה על דובים באזור וכל הדרך היו גללים של דובים על השביל, היה מלחיץ. כשמגיעים למעלה הנוף נפתח ויש תצפית יפה לקרחון. אחרי שחזרנו למטה הלכנו לאגם היפה שלמרגלות הקרחון.

לינה: /https://www.juneberrylodge.com

יום 10:

נסענו מהומר לאנקורג׳. בדרך עצרנו במרכז ההצלה לחיות הבר Alaska conservation center, מקום ממש נחמד שאפשר לראות בו את כל החיות בלי להתאמץ (: גם דובי גריזלי ודובים שחורים יש שם. בהחלט סיום נחמד ורגוע לטיול. באנקורג׳ אכלנו ארוחת ערב ב-Spenrd roadhouse היה טעים ויחסית זול.

יום 11:

נפרדנו מוקדם בבוקר מאלסקה וטסנו לסן חוזה דרך סיאטל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button