5 בריכות גאות ושפל (Tide Pools) מומלצות לבקר בהן לאורך החוף

גאות ושפל הם שינויים מחזוריים בגובה מפלס פני הים, המתחוללים בגלל השפעת כוח הכבידה של הירח על כדור הארץ. לאורך חופי קליפורניה, ישנם אזורים סלעיים רבים שנחשפים בשעת השפל ומגלים עולם מופלא של סרטנים, כוכבי ים, אצות, אלמוגים ועוד. אז אם גם אתם רוצים להציץ לתוך העולם המופלא של חיי הים, קבלו את 5 בריכות השפל המובחרות באזורינו, עליהן ממליצה טלילה גולן

מאת: טלילה גולן

מחזור הגאות והשפל יצר בית גידול מיוחד במינו ברצועת עולם צרה בה נפגשים עולמות הים והיבשה. בבית גידול זה חיים יצורים שהתפתחו לתנאי מחזוריות יממתית של הצפה והתייבשות. באזור הגאות והשפל פוגשים בעלי חיים שלא רואים במקומות אחרים. שם ניתן גם ליצורי יבשה שכמונו להציץ קצת לעולם המופלא של חיי הים.

לאורך חופי קליפורניה ישנם אזורים סלעיים שנחשפים בשעת השפל. בשקעים שבסלעים וביניהם נשארים מים בבריכות מנותקות שם המים שקטים, ובערוצים הפתוחים לים שם המים עולים ויורדים עם הגלים. מצויידים במגפיים או בסנדלים ומכנסיים מופשלים מעלה, זה תענוג לשוטט על הסלעים החשופים ולהתבוננן בבריכות השפל ובשפע החיים שבהן.

בריכות השפל תופסות מקום קטן יחסית בשטחי החופים אבל הן עולם עשיר ומיוחד ויש להקפיד לשמור על המקומות האלה: לא לקחת משם כלום, ולא להשאיר פסולת. בחלק מהמקומות ישנה הגבלה על מספר האנשים שמותר שיהיו בשטח.

בטור הזה אמליץ על מספר אזורי בריכות שפל בקרבת אזור המפרץ. לפני כן אזכיר שכדי ליהנות מבריכות השפל יש להגיע למקום בשעת השפל או סמוך לה. אם אפשר לתזמן את ביקורכם עם שפל נמוך במיוחד, בכלל מצויין. את זמני השפל ואת גובה המים בשיא השפל אפשר למצוא בחיפוש פשוט עם מילות המפתח Tide Schedule, שם המקום בו אתם רוצים לבקר (למשל Half Moon Bay), והתאריך (או טווח התאריכים) הרצויים.

Fitzgetald Marine Reserve

זהו אחד מאזורי בריכות השפל היפים ביותר באזור. הוא נמצא לחופי העיירה מוס ביץ'. יש במקום חניון קטן עם שירותים, ושביל קצר אך תלול שיורד אל החוף. חלק מהחוף מגודר כדי לא להפריע ללהקת כלבי הים שעולה לישון על הסלעים או על החוף שם. בסופי שבוע לרוב תפגשו מתנדבים מקומיים או פקחים שישמחו לספר לכם על נפלאות המקום. בשמורה זו מגבילים למקסימום 12 אנשים בקבוצה. קבוצות גדולות יותר חייבות תיאום מראש איתם. הנה מראה המקום.

Pillar Point Bluff

מדרום למוס ביץ' יש את אזור בריכות השפל של פילאר פוינט (ממש צמוד לחוף מאבריקס המפורסם). בריכות השפל שם נגישות יותר, מפוקחות פחות, וצמודות לחוף מוגן. בשל כך הן גם מאוד מאוד פופולריות ובסופי שבוע יפים האזור שם מלא באנשים. החניה שם מוגבלת מאוד, אז בסופי שבוע כדאי להגיע מוקדם. מהחניון יש שביל קצר ונוח אל מעבר לשובר הגלים, ומשם זו הליכה בחול עד לסלעים שמעל בריכות השפל. בתחילת השביל יש שירותים כימיים. אין במקום מי שתיה, אבל בעיירה הצמודה יש מגוון של מקומות לאכול ולשתות בהם. הנה מראה המקום.

Pescadero Beach

לחוף פסקדרו יש הרבה מאוד סיבות להגיע, לאו דוקא בריכות השפל שהן קטנות יחסית ופחות מגוונות מאלו של מוס ביץ'. אבל אם הגעתם לפסקדרו ויצא שהזמן הוא שעת שפל, נצלו את ההזדמנות ובקרו גם בבריכות השפל שם. הן נמצאות מתחת לחניון הדרומי של החוף. חוף פסקדרו הוא פארק של הסטייט ועולה 8$ לחנות שם. יש במקום שירותי בור, ואין מי שתיה. הנה מראה המקום.

Natural Bridges

בסנטה קרוז יש את החוף המקסים Natural Bridges (גם הוא פארק של הסטייט והכניסה אליו בתשלום). האטרקציה העיקרית שם היא החוף עצמו אבל מעבר לשטח החולי אפשר לעלות לאזור הסלעי שבו יש אזור בריכות שפל קטן אבל מקסים. האזור הזה נמצא יחסית גבוה מעל הים וצריך להשגיח על הילדים (וגם למבוגרים לא יזיק להזהר). הנה מראה המקום של הפארק.

Crab Cove

מקום אחרון חביב לטור זה, הוא Crab Cove שעל חופי המפרץ, באלאמידה. המקום הזה לא נופל בהגדרה הקלאסית של בריכות שפל. שם זה יותר רצועת שפל רחבה שהיא שילוב של בוץ וסלעים, אבל היא מעניינת ומיוחדת מאוד גם כן. אפשר לצפות שם בסרטנים קטנים, מגוון עופות מים ויצורי בוץ ים שמציצים מתוך הקרקעית כשהמים רדודים. יש במקום גם מרכז מבקרים עם מידע עשיר, והאזור גם צמוד לחוף קראון, שהוא אחד מחופי הרחצה הבודדים באזור המפרץ שבהם גם ניתן לטבול כי המים לא סופר קרים. החניון של קראב קוב הוא קטן יחסית אבל ניתן לחנות גם ברחובות הסמוכים, או בחניון רחב הגדול מאוד של חוף קראון (הכניסה לשם בתשלום של 5$ לרכב), משם ההליכה קצרה מאוד. במקום יש שירותים וברזיות של מי שתיה.

הנה מראה מקום.

אז מה נשאר? לבדוק את זמני השפל, לארוז את סל הפיקניק והמחצלות, ולא לשכוח קרם הגנה ושפע מי שתיה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button