טיול בפארק הלאומי הר טמאלפאיס (Mt Tamalpais State Park)

הפארק הלאומי הר טמאלפאיס במחוז מרין הוא אחד היעדים הפופולרים לטיול בסופי שבוע עם מגוון מסלולים ונופים עוצרי נשימה. בפארק אפשר לראות מפלים גועשים, תצפיות מרהיבות וגם לשלב בילוי בחוף סטינסון היפה או ביקור בשמורת Muir Woods הסמוכה. בכתבה הבאה מביא לכם יפתח שחר את ההמלצות שלו למסלולים המוצלחים, קצת היסטוריה של המקום וכמובן- את הצילומים היפיפיים שלו

מאת: יפתח שחר

מעט צפונית לסן פרנסיסקו וגשר שער הזהב, במחוז מרין, נמצא הפארק הלאומי הר טמאלפאיס. הפארק הגדול מתפרס על כל רכס ההרים וכולל את הפסגה של הר טמפ בגובה 2,571 רגל. רוב שטחי הפארק מכוסים ביערות סקויה, אורנים ואלון ובמרכזו, בעמק חבוי בין רכסי ההרים, נמצא יער סקויה המוגן בשמורה לאומית Muir Woods National Monument.

הנוף הפנורמי מפסגת הר טמאלפאיס עוצר נשימה. ביום בהיר, ניתן לראות את גבעות מחוז מרין מצפון, את הר דיאבלו ממזרח, מפרץ ריצ'רדסון והעיר סוסליטו פרוסים דרומית עד לסן פרנסיסקו והמפרץ הרחק דרומה, וממערב הנוף הפתוח של האוקיאנוס.

איך מגיעים?

כשנוסעים צפונה מסן פרנסיסקו, חוצים את גשר שער הזהב ואחרי העיירה הציורית סוסליטו פונים לכביש מספר 1. לאחר נסיעה בעליה של כשלוש וחצי מייל נראה פניה ימינה לכביש הראשי של הפארק Panoramic Highway. אפשרות כניסה נוספת לכביש המוביל אל הפארק נמצאת מכביש אחד לאורך החוף מאזור העיירה חוף סטינסון (Stinson Beach), או מעט צפונית לה לאורך כביש 1.

תכנון הביקור:

הפארק מציע מגוון גדול של אפשרויות טיול ופעילויות בטבע וכאשר באים ליום אחד צריך לתכנן מה רוצים לעשות, שכן לא ניתן להספיק הכול ביום אחד.

אפשר לשלב בין חצי יום ביקור בפארק והליכה באחד מהמסלולים הרגליים עם בילוי בחוף סטינסון היפה והמומלץ שליד, או שאפשר לשלב ביקור בשמורת Muir Woodsשהיא אחת משמורות עצי הרדווד היפות ביותר.

מספר נקודות נוספות לתכנון הטיול:

הפארק עצמו והאזור בכלל הוא יעד מאוד פופולרי בסופי שבוע. החניונים והשבילים מתמלאים מהר מאוד במבקרים, לכן מומלץ להגיע מוקדם ככל האפשר.

תחנת Pantoll Ranger ו-Park HQ, הממוקמת בצומת של Panoramic Highway ו-Pantoll Road, זהו מקום טוב להתחיל בו את הביקור, לקבל מידע ולשלם עבור דמי חניה.

המונומנט הלאומי מיור וודס (Muir Woods National Monument) נמצא בתוך פארק לאומי אך זהו פארק נפרד ונשלט על ידי רשות אחרת (GG-NRA). הפארק מאוד פופולרי וחייבים להזמין מקום חניה מראש באתר שלו, אין אפשרות למצא חנייה בסופ"ש ללא הזמנה מראש.

הרבה משבילי הפארק הרחבים מורשים לנסיעת אופני הרים. רוכבי אופניים יכולים ליהנות מהמסלולים הרב-שימושיים של Coast View ו-Dias Ridge, כמו גם שבילי אש בפארק. רוכבי אופניים אינם מורשים להיכנס לשבילים חד-מסלוליים אחרים.

הפארק פתוח מ-7 בבוקר ועד השקיעה כל השנה. אסור להכניס כלבים לשבילים, ב-fire roads או בשטחים לא מפותחים.

מעט היסטוריה:

בתחילת המאה ה-19 נבנתה על המדרון הדרומי של הר טמאלפאיס מסילת ברזל מפותלת באורך של כ-8 ק"מ. הקרונות נמשכו במעלה ההר עם קטר ומשם נסעו הנוסעים למטה דרך כל 281 הפיתולים של המסילה בנסיעה חופשית בהתבססות על כוח הכובד ומעצור-יד של מפעיל הקרון, הנסיעה למטה נחשבה כ"רכבת ההרים הארוכה בעולם". לאחר שריפת יער משמעותית בשנות ה-30 של המאה ה-19 אשר שרפה את כל המבנים והמתקנים במדרונות ההרים, הרכבת הנופית הפסיקה לפעול והמסילות הוסרו. היום אפשר לעשות טיולים רגליים (או אופני הרים) לאורך תוואי המסילה הישן Old Railroad Grade Trail ולעלות מתחתית ההר עד לפסגה הגבוהה. ישנו מוזיאון קטן בסוף המסילה אבל לא ברור כל כך מהן שעות הפעילות שלו.

מקומות לטייל בהם:

נסיעה לתצפית שבפסגת ההר- בכול ביקור בפארק מומלץ לא לפספס את הנסיעה לפסגת ההר. ממרכז המבקרים הקטן יוצא כביש באורך של כ-4 וחצי מייל המוביל למגרש החניה הסמוך לפסגת ההר. ממגרש החניה יוצא שביל סלול המקיף את בסיס ההר. השביל באורך של כקילומטר נוח מאוד ולא מטפס לגובה כך שהוא מתאים גם לילדים קטנים וגם לעגלות. לאורך השביל יש מספר נקודות תצפית לכל הכיוונים, היפה שבהן היא לכיוון דרום, מפרץ ריצרדסון על שלל מעגני הסירות, העיר סוסליטו וכן הרחק למטה מרחוק אפשר לראות את העיר סן פרנסיסקו וגשר המפרץ.

אפשרות מומלצת היא להאריך במעט את ההליכה ולטפס עד לתצפית היערנים שבראש ההר. השביל לשם הוא לא סלול וכולל מעט מדרגות וסלעים אבל עדיין מתאים לילדים. מגדל תצפית האש הוא סגור אבל הנוף יפה מפה הוא מנקודה אחת לכל הכיוונים (לא שונה בהרבה מהנוף מהמסלול המעגלי).

ישנן הרבה אפשרויות טיול בפארק בכל הרמות ובכול דרגות הקושי, הפעם אמליץ על שני מסלולים רגליים.

Cataract Trail: המסלול הזה נמצא בחלק הצפון-מערבי של הפארק. הנסיעה ברכב לתחילת המסלול (Bolinas – Fairfax Rd) באזור המרוחק של הפארק היא ארוכה ועוברת בדרכי יער צרות ומפותלות (אפשר לומר שהנסיעה יותר קשה מההליכה במסלול).

הטיול הרגלי מנקודת היציאה מתחתית הנחל הוא יחסית קצר, כחצי מייל בעליה תלולה למפלים ואז אפשר לחזור חזרה לנקודת ההתחלה. הקטע הזה מתאים לילדים כי הוא לא ארוך, אבל כולל עליות (וירידות) על מדרגות סלעים. תתכננו על כשעה הליכה אם אתם הולכים רק למפלים וחזרה.

מהמפלים אפשר להמשיך לטייל בעליה לאורך הנחל או לחזור לנקודת ההתחלה. לאחר הטיול אפשר לחזור לחלק העליון של הפארק, לנסוע לאזור חוף הים או שאפשר להמשיך לנסוע בכביש לכיוון Mount Tamalpais Watershed ולעשות שם פיקניק באחד החופים של האגמים הגדולים.

Cataract Falls

Steep Ravine Trail: ישנן כמה אפשרויות לעשות את המסלול הזה, אני אמליץ על מסלול מעגלי באורך של שלושה וחצי מייל שמתחיל מהחלק העליון של הנחל. אפשר להתחיל גם מהנקודה התחתונה שליד העיר Stinson Beach אבל זה מסלול הליכה יותר ארוך שכולל גם יותר טיפוס לגובה.

מתחילים את המסלול ממגרש החניה הקטן שליד מרכז המבקרים וחניון הלילה שבפנטרול (חניון קטן אם אין מקום חונים באחד החניונים שבמעלה הכביש, או במורד הכביש ליד Bootjack Campground). מפה הייתי ממליץ להתחיל את הסיבוב עם כיוון השעון, בהליכה בחלק החשוף של הרכס. תתחילו ללכת בשביל Old Mine Trail לכיוון דרום עד שתגיעו לאחר כחצי מייל לחלק הפתוח והנוף לים מ Veterans' Bench.

מנקודה זו ממשיכים ללכת מערבה במורד ההר על שביל Dipsea Trail. לאחר שהשביל נכנס לתוך הנקיק המיוער תגיעו עד לנחל בתחתית הערוץ (2 מייל מנקודת ההתחלה). בנקודה זו תפגשו בשביל שעובר בערוץ הנחל. פנו ימינה ותתחילו לעלות לאורך הנחל על שביל Steep Ravine Trail. לאחר כמייל וחצי של הליכה בעליה תחזרו למגרש החניה שממנו התחלתם.

לאחר המסלול הזה אני ממליץ לנסוע לנקודת התצפית שבראש ההר ומשם לבלות את אחר הצהרים בחוף של Stinson Beach.

מידע נוסף על הפארק הגדול ועל מסלולים נוספים וכן הרבה תמונות אפשר לראות בבלוג שלי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button