מים חיים במדבר – מפל דארווין בעמק פאנאמינט

זה הזמן לביקור נעים בפארק הלאומי עמק המוות. הליכה בתוך ואדי ולאורך נחל איתן, טיפוס קליל על סלעים ובסוף מפל דארווין! בהמלצת מדריכת הטיולים טלילה גולן

מאת: טלילה גולן

חלון הזמן לביקור נעים בפארק הלאומי עמק המוות הוא קצר ביותר והוא עכשיו. ממרץ ואילך הטמפרטורות שם עולות במהירות לרמות שהופכות טיולים רגליים לכמעט בלתי נסבלים. עם זאת, ישנן בפארק רחב הידיים הזה כמה פינות חמד שבזכותן עונת הטיולים שם מתארכת עוד זמן מה. אחד המקומות האלה הוא מפל דארווין שבמעיינות פאנאמינט. Darwin Falls at Panamint Springs

Darwin-Waterfallכאשר מגיעים לפארק עמק המוות ממערב, מהעיירה Lone Pine, צריכים לחצות את עמק פאנאמינט לפני שמגיעים לעמק המוות עצמו. מיד לאחר הירידה לעמק פאנאמינט, צמוד לכביש, ישנו ישוב קטנטן הנקרא Panamint Springs ובו אתר קמפינג, בית הארחה, תחנת דלק עם מסעדה קטנה וחנות עוד יותר קטנה. המים למקום הזה מגיעים דרך צינור צר המגיח מפתחו של ואדי בין ההרים כשני מייל ממערב לישוב, ממש בתחילת העליה חזרה לכיוון Lone Pine. אם מצאתם את הצינור – מצאתם את הכניסה למסלול הטיול. וכדי שלא תצטרכו להסתמך על מציאת הצינור, הנה הקואורדינטות של הפניה: 117.480138- , 36.340066  

בפתח הואדי יש פניה לדרך חצץ הנקראת Old Toll Road. הדרך הזו המובילה דרומה כ-2.5 מייל אל תחילת המסלול והיא הזו עבירה לכל כלי הרכב (קואורדינטות לתחילת מסלול ההליכה: 117.51471- , 36.32756 ).

כשאתם יוצאים למסלול – לא לשכוח להצטייד במי שתיה רבים, כובע וקרם הגנה.

המסלול עצמו מתחיל יבש. הולכים בתוך הואדי, שבהתחלה הוא פתוח ורחב. זה הזמן להסתכל סביב ולחפש את הקוקיה האצנית הלוא היא, ה- roadrunner המפורסם.

אחרי הליכה קצרה מתחילים לראות כתמי לחות על האדמה, וכשקירות הואדי מתחילים להסגר כבר יש מים על פני השטח. מקור המים הראשון הוא טיפה מאכזב – זו דליפה בצינור שאתם הולכים לארכו. אבל די מהר מתחילים ללכת לאורך מים שמגיעים ישירות מהמעיין עצמו.

אחרי שעוברים את מקבץ עצי הערבה הראשון כבר הולכים לאורך נחל איתן של ממש. וכאשר מטיילים בלב המדבר, ביחוד בעונה חמה, המראה הוא צרי לעיניים ומזור לנשמה. בשלב הזה הואדי הוא קניון לכל דבר, עם קירות אבן גבוהים ומצלים. העלילה הגאולוגית הפרושה בסלעים החשופים מרתקת מאוד וחושפת סיפורים של קימוטי הרים, התחתרויות של דייקים והתגבשות מינרלים צבעוניים.

במשך כשלושת רבעי מייל השביל הוא נוח להליכה. אחרי שעוברים את תחילת הצינור מגיעים לאזור של גלישת מים בסידרת מפלוני סלעים קטנים. שם השביל הופך למאתגר יותר, ומצריך קצת טיפוס בסלעים. הילדים שלכם יאהבו את זה מאוד 🙂 ובסוף – הסוכריה של המסלול בדמות מפל דארווין.

המפל נקרא על שם דארווין פרמץ', אחד המתיישבים הראשונים במקום (ולא על שם צ'ארלס דארווין, אבי תורת האבולוציה). בגובה 24 מטרים, המפל הזה הוא אולי אינו בסדר הגודל של מפלי יוסמיטי, אבל אתם בעמק המוות, לא ביוסמיטי, והמיקום הופך אותו למרשים עד מאוד! 

המסלול אינו טבעתי. אחרי שהתרשמתם מהמפל כיאות אז מסתובבים וחוזרים באותה הדרך. כל המסלול כולו מנקודת ההתחלה עד למפל וחזרה הוא כשני מייל, דרגת קושי קלה עד בינונית. אם אתם מתכננים ביקור בפארק עמק המוות האביב הזה, הכניסו את מפל דארווין לתכניתכם. לא תתחרטו 🙂  

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button