שווה ביקור: המוזיאונים בלב אוניברסיטת סטנפורד

בואו להינות ממיטב האומנות המודרנית - מייצגי פוליאסטר, מתכת ועץ, פסלי רודן ועבודות פופ-ארט מהאוסף של המומא. כל זאת ועוד בכתבתה של סיגל קלטר על המוזיאונים בלב סטנפורד

מאת: סיגל קלטר

בלב-ליבו של הקמפוס של אוניברסיטת סטנפורד נמצאים שני מוזיאונים ששווה לבקר בהם מדי פעם בפעם. הקאנטור מוזיאון הוא מוזיאון ותיק ואילו מוזיאון אוסף משפחת אנדרסון הוא בניין חדש שנבנה לאוסף המסויים ונפתח לפני כשנה.

CantorOverall-1את רעיון המוזיאון הגה לילנד סטנפורד הצעיר (בנו של מייסד האוניברסיטה) ב-1894 בתקוה להציג את אוסף המשפחה ממסעותיהם מסביב לעולם לתלמידים והקהילה הציבורית של סטנפורד. המוזיאון שהוקם עבר שתי תהפוכות-הרס מרעידות-האדמה של 1906 ו 1989. ב-1999 נפתחו דלתות בניין המוזיאון לביקור הציבור, ואין אלא לומר שהיה שווה לחכות. המוזיאון גדול ומרווח, שתי קומות מלאות של גלריות המציגות מבחר רב של אוספים מכל העולם! האוסף של אירופה ואמריקה כולל יצירות אומנות משנים שקדמו למאה ה-20. אוספים נוספים באים מאסיה, דרום מזרח אסיה ואיי הפסיפיק. ניתן למצוא עבודות מדהימות מאפריקה ושל ילידי אמריקה, רישומים וצילומים ומן האוסף הפרטי שהיה חלק מבית משפחת סטנפורד. ואל נשכח את האוסף המודרני ואת אוסף פסלי רודן!

cantor2ככל מוזיאון המכבד את עצמו, והקאנטור בהחלט נמנה על רשימת המוזיאונים המוערכים והמכובדים, ניתן למצוא תערוכות מתחלפות המגיעות לזמן קצר. לאחרונה ביקרה כאן התערוכה של הצלם רוברט פרנק "אמריקה" וכרגע ניתן להנות מעבודות פופ-ארט מהאוסף של המומא או קולג'ים של רוברט ראושנברג וגם התערוכה של חברת הדובים המהלכים מעניינת וצבעונית.

בחלק נרחב של הקומה הראשונה נמצא האוסף הגדול של פסלי רודן, רובם מברונזה כהה ומקצתם מגבס ואפילו שעווה בגדלים שונים. בגן הצדדי נמצאים עוד 20 פסלים של רודן. זהו אחד מהאוספים הגדולים ביותר של פסלי רודן בעולם. מומלץ ביותר להצטרף לסיור מודרך בימי רביעי ב-2, שבת ב-11:30 וראשון ב-3 אח"צ.

לצידו הימני של בניין הקאנטור המרשים נבנה ב-2012 בניין עכשוי ויפיפה מזכוכית ובו מוצג אוסף של 121 עבודות אמנות מהאוסף העצום של משפחת אנדרסון. מעבר לבניין המיוחדת, האוסף הוא מתנה של משפחה מיוחדת שהחלה להתעניין באמנות [מודרנית] בשנים שאחרי מלחמת העולם השנייה בארה"ב, לאחר שעברו לחיות בקליפורניה. מעולם לא היתה להם עזרה מבחינת אוצרות. השלושה-ההורים והבת- סומכים על טעמם האישי וההכרות עם אמנים לאורך השנים.

מה בתצוגה? מיטב האומנות המודרנית, כמו מרק רוט'קו וג'קסון פולק ועוד עבודות מעשר השנים האחרונות, מייצגי פוליאסטר, מתכת ועץ.

anderson1הקומה השנייה שטופה באור טבעי הנכנס מחלונות גדולים והעבודות מוגנות בתריסים מיוחדים שקופים בעלי סנסורים מיוחדים. הרגשת שטח פתוח וחוסר דחיסות נותנת לכל יצירה את 'ארבע האמות' שלה ואפשרות להתבונן ביצירה מזויות שונות.

בקומה הראשונה נמצא חדר ללימודים, הדרכות והרצאות וכמובן וידאו על האוסף עצמו- מצולם ומוכן בקפידה ובקצרה נותן רקע חשוב על האוסף. [אגב, בסופו של המסדרון בקומה הראשונה, בצידו השני והמרוחק של לובי הכניסה, נמצאת המעלית למי שאינו יכול לעלות מדרגות]

בקור, כניסה וסיורים- הכל פתוח לקהל ללא עלות. שני המוזיאונים סגורים בימי שלישי!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button