רק בקליפורניה: המקומות הטובים ביותר לראות בהם את עצי הסקויה

עצי הסקויה הם הגדולים והעתיקים ביותר על כדור הארץ וניתן לראות אותם מקרוב אך ורק ברכס הסיירה נבדה שבקליפורניה. טלילה גולן מביאה לכם רשימה של המקומות בהם תוכלו לצפות בפלא הזה כולל מסלולים מומלצים וסיפורים מעניינים על המקום

מאת: טלילה גולן

החוויה הקליפורנית לא תהיה מושלמת בלי ביקור אצל עצי הסקוויה הענקיים במדרונות המערביים של רכס הסיירה נבדה. עצים מופלאים אלה שהם פלא עולם ממש, הם שארית של יער עתיק יומין ורחב ידיים ששרדה תקופות ממושכות של תחרות אקולוגית, תקופות בצורת, ועידני קרח ממושכים. בימינו, עצי הסקוויה הענקיים אינם קיימים כיער רציף אלא גדלים בקבוצות מבודדות, בתנאי קרקע ובטווח גבהים מאוד מסוים, אך ורק ברכס הסיירה נבדה שבקליפורניה, ולא בשום מקום אחר בעולם.

בטור הזה אני ממליצה על המקומות הטובים ביותר לראות את עצי הענק המיוחדים והמופלאים האלה.

Calaveras Big Trees State Park

המקום הראשון בו נתגלו עצי הסקוויה לאדם הלבן נמצא היום בתחומי Calaveras Big Trees State Park שליד העיירה ארנולד, על כביש 4. את העצים מצא צייד שיצא ממחנה כורי זהב. כששב למחנה וסיפר שראה עצים ענקיים מעל ומעבר לכל דמיון, לא האמינו לו חבריו. הוא יצא שוב, וכשחזר בשנית סיפר שירה בדוב וביקש שיבואו לעזור לו לשאת את הדוב חזרה למחנה. את האנשים שהצטרפו אליו הוליך ישר אל קבוצת עצי הענק שהיום הם בחלקו הצפוני של הפארק. דוב לא היה שם אבל עצי הענק עשו את הרושם על הכורים ומאז שמם יצא בכל העולם.

פארק קלאווראס הוא גדול ויש בו לא מעט מסלולים יפים. קבוצת עצי הענק הנגישה ביותר היא בחלק הצפוני הצמוד לחניון ולמרכז המבקרים. מערכת השבילים בחלק הזה היא בעיקר מסלולים מעגליים קצרים יחסית (מייל עד ארבעה מייל), דרגות קלה עד בינונית. השביל התחתון נגיש גם לעגלות ולכסאות גלגלים.

בצידו הדרומי של הפארק יש את קבוצת העצים הדרומית שם השביל ארוך יותר (5.5 מייל), ברמה בינונית. מלבד קבוצות העצים הגדולים יש בפארק הזה שבילי טיול נוספים, נחל יפה שכיף לשכשך בו בקיץ, ואתר קמפינג. במרחק נסיעה קצר מהפארק יש את העיירה מרפיס בה מלונות ומסעדות, וגם גלידריה מצויינת.

Calaveras South Grove Creek

Yosemite National Park

עמק יוסמיטי הוא פלא עולם בפני עצמו אבל הפארק הלאומי יוסמיטי כולל בתחומיו גם שלוש קבוצות עצי סקוויה ענקיים, והביקור בפארק יוסמיטי לא יהיה מושלם בלי טיול בין עצי הענק שבפארק.

בחלקו הצפון-מערבי של יוסמיטי נמצאות קבוצות העצים מרסד וטוולאמי. קבוצת מרסד Merced Grove היא קטנה יחסית אבל העצים מרשימים ויפים, ובעונת החורף קבוצת מרסד היא היחידה שהחניון שלה נגיש לרכב. המסלול הרגלי הוא כ-3 מייל (הלוך ושוב) רמה בינונית.

טיפה מזרחה משם, בדיוק מעבר למחסום החורף, נמצאת קבוצת טוואלמי (Tuolumne Grove). שהיא גם קבוצת סקוויה קטנה יחסית אך מרשימה מאוד. המסלול הוא כ-2.5 מייל, רמה בינונית. עד לפתיחת מחסום החורף בכביש 120 אין גישה לחניון וצריך ללכת ברגל מהמחסום עד לתחילת השביל.

יער הסקוויה המרשים ביותר שבפארק יוסמיטי הוא יער מריפוזה שבדרום הפארק (Mariposa Grove of Giant Sequoia), אליו יותר קל להגיע מהעיירה אוקהרסט. בימינו לא ניתן להגיע לחניון הפנימי ברכב פרטי אלא אם יש לכם תו נכה. כדי להגיע לשם חונים בחניון מרכז המבקרים שבכניסה הדרומית ומשם יש אוטובוס תדיר (חינם) שלוקח לתחתית היער, ומשם העליה היא רגלית או עם טראם שכולל הדרכה. (האזור שם עובר שיפוצים כרגע, יכול להיות שחלק מהדברים ישתנו בעתיד הקרוב). האוטובוס אינו פעיל בחורף אבל ניתן להגיע ליער גם ברגל, תוספת של שני מייל לכל כיוון.

ביער מריפוזה אפשר בקלות להעביר יום שלם. מיטיבי הלכת יכולים לעבור בין כל העצים המרשימים והמיוחדים, בבקתה של גיילן קלארק, מגינם הראשון של העצים והאדם שפעל הכי הרבה לשמירתם, וגם לעלות לתצפית מפסגת וואוונה שמעל היער. מערכת השבילים שם מסועפת מאוד ומומלץ להצטייד במפה על מנת למצוא את הדרך חזרה בקלות. מי שזמנם קצר יכולים לעלות עם הטראם ולרדת ברגל (או בטראם), או להסתפק בסיבוב קצר בחלקו התחתון של היער. בכל מקרה, לא לשכוח לבקר את ענק הגריזלי – העץ הגדול והוותיק ביותר, וללא ספק גם המרשים ביותר שבפארק.

Sequoia National Park

אי אפשר לכתוב טור על סקוויה בלי לכתוב על עצי הענק של הפארק הלאומי סקוויה, הקרוי על שם העצים המופלאים הללו. בפארק סקוויה נמצאות קבוצות הסקוויה הגדולות והמרשימות ביותר בעולם. הפארק הזה גם פתוח כל השנה (אם כי קטעים ממנו עשויים להיות סגורים זמנית בעיתות שלג). לאלו שטרם ביקרו בפארק סקוויה אני ממליצה על שתי קבוצות עצי הענק העיקריות – זו הקרויה על שם גנרל גראנט, וזו הקרויה על שם גנרל שרמן.

קבוצת גרנט Grant Grove נמצאת בצידו הצפוני של הפארק, והיא נגישה גם בחורף. יש שם את המסלול הקטן שעובר בין העצים הכי אטרקטיביים כולל 'גנרל גרנט' עצמו, וצמוד לשם יש מסלולים שנכנסים יותר לעומק היער ומומלצים לאוהבי הטיולים הרגליים. ליד גנרל גרנט יש מרכז מבקרים וגם מלון, חנות ומסעדה, ומספר אתרי קמפינג נחמדים מאוד.

בחלקו הדרומי של הפארק יש את דרך הגנרלים Generals Hwy (בזמנו היה מקובל לקרוא לעצי הענק בשמות אנשים שחפצו ביקרם. היום הופסק הנוהג הזה ורבים מהשמות הוסרו). גולת הכותרת של שדירת הגנרלים היא כמובן גנרל שרמן עצמו שהוא העץ הגדול ביותר בעולם. החניון של גנרל שרמן הוא נקודת מוצא טובה לטיולים רגליים גם לעץ שרמן עצמו ולקבוצת הסקוויה המרשימה ביותר שסביבו, וגם למסלולים קצת יותר מרוחקים ופחות עמוסי תיירים. בקיץ ישנו גם אוטובוס חינם שמסיע בין תחנות שונות לאורך דרך הגנרלים ועובר גם בחניון שרמן. הדרך מחניון שרמן לעץ שרמן עצמו וגם המסלול התחתון נגישים לכסאות גלגלים ולעגלות. ביער שרמן ישנו מגוון מסלולי הליכה המתאים לכל היכולות.

ישנו קבוצות סקוויה נוספות המפוזרות בכיסים אחרים של רכס הסיירה נבדה. הם לא בהכרח יעד בפני עצמו אבל אם אתם באזור, שווה לעצור ולהסתכל. קבוצה אחת כזאת נמצאת בעליה למינרל קינג, בחלקו הדרומי ביותר של הפארק הלאומי סקוויה. אי אפשר שלא לראות אותם בדרך, הכביש עובר ממש ביניהם.

קבוצה נחמדה נוספת היא קבוצת מקינלי שנמצאת טיפה מזרחה לאגם שייבר (שהוא בעצמו נקודת נופש נחמדה). יש שם מסלול הליכה קצר ועצים מרשימים.

Trail at Sequoia near General Sherman

יערות הסקוויה הן יעד נהדר לטיולים במשך כל השנה (בחורף יש לבוא עם ציוד מתאים, מן הסתם), אבל במיוחד בתקופת סוף האביב ותחילת הקיץ, שאז היער במיטבו ופעילות בעלי החיים בשיאה.

תכננו את נסיעתכם הבאה לבקר את עצי הענק!

אוהבים לטייל? בקרו בבלוג של טלילה לקבל מסלולים נוספים:

http://mammaquail.blogspot.com/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button