הגדה אלטרנטיבית לפסח של משפחת אנגל

פסח הוא החג הכי משמעותי בתרבות היהודית. קריאת ההגדה נותנת הזדמנות נהדרת להכיר את התרבות שלנו, את האירוע ההיסטורי המכונן של עם ישראל ואת הערכים המצויים בתוכו . אך מה קורה כשילדינו פחות מתחברים לתכנים? איך נעביר להם את המסרים המרכזיים בשפה שהם יבינו? לשם כך ניסחה אפרת אנגל הגדה אלטרנטיבית שמכילה את כל התכנים (גם באנגלית) שהיה לה חשוב להעביר לילדיה – מנאום בן גוריון בוועדת פיל ועד דברים של מרטין לותר קינג, הנשים שבלעדיהן לא היתה מתרחשת יציאת מצרים וכמובן ערכי החירות שכה משמעותיים בחג זה

מאת: אפרת אנגל

לפני שעברתי להתגורר בקליפורניה לא נדרשתי לחשוב יותר מידי על מהות החג. זה היה התפקיד של סבא וסבתא שלי. בילדותי נהגתי לחכות במיוחד לטקס החלפת הכלים, לרגע בו אוכל להשתמש שוב ב״כלים המיוחדים של פסח״ שנראו לי צבעוניים וקסומים ויצאו לפתע מהארון בו היו מוחבאים כל השנה. נהניתי ללבוש בגדי חג, לפסוע בדרך המובילה לבית סבי ולקרוא בהגדה עם המשפחה שהתקבצה יחד. 

פסח הוא החג הכי משמעותי בתרבות היהודית. הוא חג שנחגג במשך דורות, וערב פסח אמור להיות ערב שמפגיש בין דור אחד לדור הבא, בין היתר באמצעות קריאת ההגדה. ההגדה היא יצירה ספרותית שהתגבשה במהלך הדורות ומביאה בתוכה סדר של ברכות ותפילות וגם מדרש חכמים. נראה שההגדה היתה כאן מאז ומתמיד, אך לאמיתו של דבר, ההגדה של פסח נכתבה רק בתקופת המשנה (לאחר חורבן בית המקדש השני). סיפור יציאת מצרים, באופן מפתיע, אינו מופיע בהגדה, וכך גם משה והנשים שהצילו אותו אינם מופיעים בהגדה. שוב ושוב שאלתי את עצמי (ועדיין שואלת) איך אני מצליחה להפוך את הערב הזה למשמעותי ובעל תוכן שינחיל לדור הבא את המסרים המרכזיים של החג?

החלטתי לנסח הגדה אלטרנטיבית שתעביר לילדים שלי בשפה שהם מבינים את סיפור החג, את הערכים והמסרים שהוא מנסה להעביר ואיך הם מתחברים לחיים שלהם כאן.

ככה התחילה עריכה של הגדה אחרת מתוך מחשבה שהסיפור של יציאת מצרים היווה ועדיין מהווה השראה גדולה לאנשים רבים בעולם. התחלתי עם הנאום של בן גוריון בוועדת פיל 1927 וסיימתי עם דברים של מרטין לותר קינג מהנאום המפורסם שלו בממפיס שמתייחסים ליציאת מצרים.

בנוסח שערכתי, בחרתי ברכות חדשות לכל כוסית, סיפרתי על צלחת פסח, שהמרכיבים בה מספרים את סיפור ההגדה. נתתי מקום לערכים – חירות – למה חשוב שבכל דור ודור כל אדם יראה עצמו כאילו יצא ממצרים? וכמובן הוספתי את הנשים, שכנראה בלעדיהן בני ישראל לא היו מגיעים ליציאת מצרים – פועה ושפרה, המיילדות, שלא שיתפו פעולה עם הצו של פרעה, מרים שדאגה שאחיה יישאר בחיים, אמא של משה שבחרה להצפינו, הבת של פרעה שמשתה אותו מהים וציפורה שנתנה לו מחסה במדבר.

היה לי חשוב לספר את הסיפור של בני ישראל ומשה במצרים עם תרגום לאנגלית כדי שהילדים שגדלו כאן ומיטיבים לקרוא באנגלית יוכלו להשתתף ולהקריא מהטקסט.

בנוסח שלכם, אתם יכולים לדבר על מה השתנה מאז הסדר הקודם, לדבר על הכסא הריק- מה הוא מסמל עבורינו? מי חסר לנו? 

אפשר לדבר על זה שפסח מתרחש בתקופת מעבר – בין עונות – בין מצבי חיים.

לא משנה אילו תכנים תבחרו העיקר שיהיו נכונים לכם ולילדים שלכם. ערב פסח הוא הזדמנות נהדרת להכיר את התרבות שלנו, את הסיפור ההיסטורי שלנו ואת הערכים המצויים בתוכו.

חג שמח!

להגדה של משפחת אנגל לחצו כאן.


 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button