"מעצבן אותי כששואלים אותי אם אני חילוני או דתי": שיחה עם היהודי החופשי, גיל קופטש

כששואלים את גיל קופטש איך הוא מגדיר את היהדות שלו הוא עונה שהוא חידתי – חילוני דתי. אולם החידתיות של קופטש לא מתבטאת רק בגישתו ליהדות. מצד אחד, הוא נתפס כילד הרע של התעשייה, פרובוקטור שעורר לא פעם את זעמם של החרדים וצה"ל ופעל רבות למען לגליזציה של סמים קלים ומצד שני, למד משפטים באונ' תל אביב, מחזאות ב-NYU, פילוסופיה יהודית ב-UCL, כתב ספרי ילדים ומתעסק בלימוד ובהנגשת התנ"ך באופן יומיומי. בשבוע הבא יגיע קופטש לאיזורנו לשמש כדובר המרכזי בתיקון ליל שבועות וגם להעביר לכם מופע סטנד אפ ולפני זה ישב איתו אופיר אזולאי רוזנס לשיחה בנסיון להבין את החידתיות שלו

מאת: אופיר אזולאי-רוזנס

מי שמכיר את גיל קופטש, יודע שחלק עיקרי בעשייה שלו מתמקד ביהדות. הוא זכור בעיקר בפרשנות המשעשעת שעשה לפרשת השבוע בתכנית "סוגרים שבוע" של יאיר לפיד, אולם מאז הספיק ליצור ולהנחות שלל תוכניות שנוגעות בצורה זו או אחרת ליהדות ודת – מ"מי רוצה להיות יהודי" בערוץ 2 וה"היהודי הגולש" בערוץ 20, ועד "הבשורה על פי אלוהים", הסרט בו גילם את ישו לצידו של אסי דיין. גם בספרי הילדים שכתב "סיפור קטן על יונה ולויתן" ו"למה לנח אין מנוח" שימש עבורו התנ"ך כמקור השראה.

בשבוע הבא יגיע קופטש לשלוש הופעות ב-OFJCC שלדבריו כל אחת מהן תדגיש את הרב גוניות שלו – הוא יהיה הדובר המרכזי בתיקון ליל שבועות, יעביר מופע סטנד אפ וגם שעת סיפור לילדים. "אני מקווה שאנשים ישימו לב להבדל בין המופעים ושייקנו כרטיסים למופע הנכון עבורם", הוא אומר, "אל תצפו לסטנד אפ בתיקון ליל שבועות, ואל תצפו להגות יהודית עמוקה בסטנד אפ".

אתה מתעסק הרבה בנושאים יהודיים,  איך אתה מגדיר את היהדות שלך?

"זה סיפור חיי הבוגרים. אני לא מתחבר לכל ההגדרות הקיימות – חילוני, דתי, רפורמי. מעצבן אותי כששואלים אותי אם אני חילוני או דתי. אני בד״כ עונה שאני חידתי – חילוני דתי. מי מגדיר מה זה חילוני? הדתיים מגדירים אותנו בתור חילוניים, כסוג של שם גנאי. זה מרגיז אותי. אני יוצא מנקודת הנחה שבכל אדם – גם הדתי ביותר, יש גם חול וגם קודש. הגדרה שמתאימה לי יותר היא של ״יהודי חופשי״. זה כינוי שנוצר בתקופת ההשכלה– יהודי חופשי מאמין או לא מאמין מתוך חופש בחירה.

לדתיים אין את המפתחות לתורה או לתנ״ך. אלה שייכים לכולם. לך ולי יש מניות בדבר הזה. הם שלי, ואני לא צריך לבקש רשות מאף אחד. הרבה מההופעות והאומנות שלי מתייחסות לאג'נדה הזו של היהודים החופשיים. לכן אני עושה את כל הפרוייקטים שלי וההרצאות שלי בנושאי יהדות מודרנית.

אני מכין ילדים לבר מצווה בצורה שלא מערבבת את הממסד הדתי והתפיסה הישנה. כשאהיה בפאלו אלטו, אפגש גם עם כמה הורים, שאת הילדים שלהם אני מכין בזום לבר המצווה".

אתה גם מחתן?

"כן, אני מחתן. אני סוג של רבנות של איש אחד. אני אפילו מתחיל לעשות ברית מילה. אני מחפש שפן נסיונות אם אתה מוכן".

קופטש (52) אולי עושה את הרושם של הילד הרע של התעשייה. היו לו כמה התבטאויות שעוררו את זעמם של החרדים, של צה"ל של תומכי נתניהו ואפילו תומכי מר"צ, ועמידתו בראש רשימת מפלגת "עלה ירוק" גם לא הוסיפה לו נקודות זכות אצל הקהל השמרן יותר. אולם, לקופטש רזומה אקדמי די מפואר שלא מבייש אף ילד טוב ירושלים – הוא למד משפטים באוניברסיטת תל אביב, מחזאות ב-NYU  (אוניברסיטת ניו יורק), פילוסופיה יהודית/ פילוסופיה של הדת ב- UCL (אוניברסיטת לונדון) ובלשנות באוניברסיטה הפתוחה.

מה קרה שם לפני שנתיים, כששקלו להפסיק את ההופעות שלך בפני חיילים?

העברתי הרצאות בפני חיילי מילואים על חוש ההומור של חז״ל והתנ״ך. לפני כשנתיים, כיניתי בפוסט בפייסבוק את משפחת נתניהו ״משפחת המלוכה״ וכל מיני גופי ימין והצל התלוננו ודרשו שצה״ל יחרים אותי כי אני בוגד. הפסיקו לי את ההרצאות ופגעו בפרנסתי. הגשתי ערער והגעתי עד הנשיא דאז רובי ריבלין – ולבסוף החזירו לי את ההרצאות.

לפני כמה שנים פנית גם לפוליטיקה. חשבת שתגיע לכנסת?

צילום: רוני כנעני

"הייתי אחד ממקימי מפלגת ״עלה ירוק״. הסיסמה ״עלה ירוק או עלה לניידת״ היא הסיסמה שלי. רצתי לראשות הממשלה ב-2008/9 ועשיתי קמפיין ללגליזציה. אני מרגיש שיש לי חלק בעובדה שהיום אפשר לעשן בתל-אביב מבלי שיבואו שוטרים ויידפקו לך מכות.

לא ציפיתי לעבור את אחוז החסימה, אני בחור ריאלי, אולי יותר מדי, אבל ידעתי שבאמצעים האומנתיים שלי אני יכול לייצר בלאגן תקשורתי.

לפני 10 שנים אמרתי שישראל תייצא קנאביס לכל העולם. כולם קראו לי משוגע ומסטול ונרקומן, והם לא טעו, אבל צדקתי. היום ישראל היא מעצמת קנאביס".

מה התוכניות שלך לביקור כאן?

"בסיבוב הזה אני מגיע רק לפאלו אלטו. כמה חברים הזמינו אותי לסנטה קרוז לגלוש קצת. אז אהיה שם כמה ימים ואז הביתה".

ומסר לסיום?

"איך אמר מהטמה גנדי 'היה אתה השינוי שאתה רוצה להביא לעולם'. אז אני מנסה. לא תמיד מצליח, אבל מנסה".

ואם תרצו הנה ״ברוכים הבאים לקלאב הוטל אילת״ – המחווה של קופטש ל״הוטל קליפורניה״.

ואם אתם רוצים לראות את קופטש (ועוד דוברים ודוברות מצויינים) על הבמה בתיקון ליל שבועות, שריינו כרטיסים! האירוע יתקיים ביום חמישי, ה-26 במאי בשעה 7:00 בערב. קופטש ידבר על מגילת רות ויבדוק האם היא פמיניסטית ומבטאת את התגלות הכוח הנשי, בנוסף ישיר קופטש שיר מהאלבום ״חסידות קופטש״, שהוציא בעבר, אשר כולל שירים עתיקים מהסידור ומהתנ"ך בעיבודים מודרניים. לרכישת כרטיסים

במופע הסטנד אפ שלו שיתקיים ביום שני, ה-2 במאי, ידבר קופטש על סטארט-אפ ניישן, הורות, זוגיות, מפלגת עלה ירוק ואיך עושים כסף מכל זה. אם אתם אוהבים לצחוק (או אוהבים כסף) אתם מוזמנים. לרכישת כרטיסים

בשעת הסיפור לילדים יציג קופטש את הספרים שכתב ברוח התנ"ך. ספרו "למה לנח אין מנוח?" מספר את סיפור תיבת נוח מזווית אקולוגית ומדגיש את השמירה על בעלי החיים, הטבע ושיח מכבד בין בני האדם. הספר "סיפור קטן על יונה ולוויתן" מבוסס על ספר יונה ומדגיש את האחריות החברתית והערבות ההדדית בין אדם לחברו. במפגש יקריא קופטש מספריו, יספר על תהליך היצירה ויתאר מדוע בחר דווקא בתנ"ך כמקור השראה לספריו. לרכישת כרטיסים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button