לא רק לצפרים חובבים: ביקור בהרי צ׳יריקאווה שבדרום מזרח אריזונה

רבות נכתב על האטרקציות הידועות של אריזונה - הגרנד קניון, סדונה, טומבסטון, ועוד מקומות יפים ומעניינים, אבל הפעם מוסיפה לכם טלילה גולן עוד יעד לרשימה – הרי צ׳יריקאווה (Chiricahua National Monument) שבדרום מזרח אריזונה. באיזור תוכלו לראות, בין היתר, תצורות גיאולוגיות מהממות ביופין, חיות בר מעניינות, ציפורים ממינים שאין למצוא במקומות אחרים בארה״ב ושבילי טיולים מקסימים המתאימים לכל סוגי המטיילים

מאת: טלילה גולן

אריזונה היא בבחינת תיבת אוצרות עבור מטיילים שוחרי טבע, היסטוריה והרפתקאות. כבר ביקרנו כמה וכמה פעמים בשכנתה הדרום מזרחית של קליפורניה אך לא שבענו די. כבר נכתב הרבה על האטרקציות הידועות של אריזונה – הגרנד קניון, סדונה, טומבסטון, ועוד מקומות יפים ומעניינים. בטור הזה אני הולכת להוסיף עוד יעד לרשימתכם – הרי צ׳יריקאווה שבדרום מזרח אריזונה.

צילום: טלילה גולן

את האזור הנחמד הזה שם על המפה שלנו בן זוגי שהוא צפר חובב, והסיבה היא שהרי צ׳יריקאווה נמצאים מאוד קרוב לגבול מקסיקו ובאביב נודדות לשם ציפורים מקסיקניות ממינים שאין למצוא במקומות אחרים בארה״ב. עבור צפרים האזור הזה הוא גן עדן אבל גם למי שצפרות היא לא מענייניו יש מה לראות ולעשות שם.

האטרקציה העיקרית והיותר מפורסמת שם היא פארק Chiricahua National Monument, ואני ממליצה בחום לבקר שם. מדובר באזור עם תצורות גיאולוגיות מהממות ביופין, חיות בר מעניינות, ושבילי טיולים מקסימים המתאימים לכל סוגי המטיילים. התצורות הגאולוגיות מאוד דומות להודוס של קניון ברייס, אבל לא אדומות. יש בפארק אתר קמפינג, מרכז מבקרים עם חנות קטנה וכמה אזורי פיקניק. רוב הפארק פראי ולא מפותח לתיירות אינטנסיבית.

הכניסה לפארק הזה היא ממערב דרך העיירה  ווילקוקס (שהיא גם המקום הקרוב ביותר למצוא לינה שאינה קמפינג, או מסעדות, למי שלא בעניין של פיקניק). חשוב להביא איתכם מי שתיה בשפע, כי זה מדבר יבש, ויכול להיות חם מאוד. העונות המועדפות לטייל שם הן הסתיו המאוחר, החורף, ותחילת האביב.

מלבד שטח הפארק כל שאר רכס צ'יריקאווה הוא בניהול של היער הלאומי קורונאדו. בצד המזרחי של הרכס יש את אזור הנופש והצפרות  Cave Creek Recreation Area. האזור הזה הוא גן עדן לצפרים, בייחוד באביב, אבל כיפי מאוד גם לסתם מטיילים.

באזור Cave Creek יש מרכז מבקרים נחמד, אתרי קמפינג ואתרי פיקניק, ומגוון מסלולי טיול יפים, חלקם באזור הנחל,מוצלים וקלים עם גישה למים, וחלקם בהרים מסביב, מתאימים יותר למיטיבי לכת.  במספר מקומות באזור שם הוצבו מתקני האכלה לציפורים ואפשר לשבת שם בנחת ולצפות במגוון רב של מיני ציפורים, חלק גדול מהן לא תראו בכלל בקליפורניה. ישנן גם חוות מקומיות שבעליהן סידרו מתקני האכלה ומזמינים צפרים וסתם חובבי טבע לשבת ולצפות אצלם. אחד ממתקני ההאכלה נמצא בשטח מחקר שגם מפעיל חנות ומרכז מידע בסופי השבוע.

הגישה לאזור הזה היא מהעיירה פורטל. מקומות הלינה/ חנויות/ מסעדות מאוד מוגבל וכדאי להתכונן בהתאם. חשוב למלא את מיכל הדלק עד הסוף לפני הביקור שם כי אין באזור הקרוב תחנות דלק.

אז כשאתם מתכננים את הביקור הבא שלכם באריזונה, הוסיפו את הרי צ'יריקאווה לתכניתכם. לא תתחרטו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button