לוקיישן, לוקיישן, לוקיישן!

מה בין 'לוקיישן' לבין לידה בריאה?

בלידה, ממש כמו בעולם העסקים, יש חשיבות למיקום התינוק באגן ולתנוחת גופו ברחם. בעולם העיסקי נהוג לחשוב שהמיקום הנו גורם מכריע בהצלחת העסק. תחת הכותרת 'לוקיישן' נכנסים שיקולים כמו חשיפה ויזואלית של העסק ללקוחות פוטנציאלים, נגישות ללקוחות, מאילו עסקים ושירותים נוספים יוכלו הלקוחות הפוטונציאלים להנות בבואם למיקום שבחרתם ועוד. גם בעולם העסקים האינטרנטי יש חשיבות רבה למיקום, ומכאן צומח . .SEO, Search Engine Optimization ומתפתח התחום

Baya-position-1מה שקרוי 'לוקיישן' בשפה העיסקית מכונה 'מצג' בתחום המילדות, וכשם שהלוקיישן מהווה גורם מכריע על הצלחת העסק, כך מהווה מצג התינוק ברחם ובאגן גורם מרכזי בהצלחת תהליך הלידה, קרי בהתקדמות הלידה באופן תיקני וסיומה באופן בריא וטבעי. (ה'מצג' שונה מ'מנח'. קיימים רק שלושה 'מנחים', או תנוחות של התינוק ברחם – מנח ראש, מנח עכוז, ומנח אופקי. לעומת זאת קיימים תשעה מצגים, כשהמילה 'מצג' מתייחסת לחלק שראש התינוק מציג כלפי תעלת הלידה של האם. אחרי שהשתתפתי בשבוע שעבר בסדנא מקצועית עם המיילדת גייל טולי , אני לא יכולה לחשוב או לדבר על שום נושא אחר.

המיילדת גייל טולי נוסעת בכל העולם כדי ללמד רופאים ,אחריות חדר לידה, מיילדות ודולות, כיצד לעודד את התינוק להכנס לתנוחה מיטבית באגן. (במאי השנה טולי תציג בירושלים בכנס של מאות אנשי מקצוע). "שושנת המצגים של התינוק" לפי טולי, מציגה תשעה מצגים אפשריים של התינוק ביחס לגוף האם. במחציתם התינוק מציג את עורפו כלפי קידמת גוף האם, מה שנחשב לתנוחה מיטבית שמאפשרת התבססות קלה יחסית של התינוק באגן, ומחציתן תנוחות שבהן עורף התינוק פונה לעבר גב האם, ועצם העצה שלה מפריעה לו להתבסס באגן. ייתכן ששמעתם בעבר על 'לידה גבית' – לידה שבה עמוד השדרה של התינוק או עורפו פונים כלפי גב האם, והיא לידה שמתמשכת שעות רבות ומלווה בכאבי גב קשים. אבל לידה גבית היא רק אחת האפשרויות והיא לא שכיחה מאוד. קיימים סיבוכים נוספים הקשורים במצג הראש של התינוק באגן, וכולם מסתכמים בלידה ארוכה וכואבת יתר על המידה. הסיסמה של גייל היא :

‘Mother’s job is to dilate, Baby’s job is to rotate

baby-position-2ובעברית: " התפקיד של האם זה להיפתח, התפקיד של התינוק זה להסתובב באגן". רוצה לומר שאין תינוק שנכנס לאגן שלנו מוכן ליציאה. פתח הכניסה לאגן הוא אופקי, ואילו היציאה מהאגן לכיוון תעלת הלידה היא אנכית, כלומר שהתינוק צריך להסתובב ולהתברג באגן כדי להצליח לצאת בקלות. בזמן שהצירים דוחפים את התינוק למטה והחוצה, צוואר הרחם של האם נפתח ומתקצר. ויש יחס הפוך בין גובה התינוק באגן לבין גודל הפתיחה: תינוק גבוה באגן – פתיחה קטנה, תינוק נמוך- פתיחה גדולה.

תקשיבו, זה קריטי! ואתם יכולים להשפיע על תנוחת התינוק באגן! לתנוחת התינוק באגן השלכות לא רק על הלידה עצמה, אלא גם על מה שבא לאחריה – הנקה ושיקום ריצפת האגן. תינוק שיתבסס באגן בתנוחה לא מיטבית מעלה את הסיכויים ללידה מכשירנית. תינוק שנתקע למשך הרבה שעות בתנוחה לא אופטימלית באגן יסבול מלחץ ממושך על עצמות הגולגולת. שני התינוקות הללו יכולים להתקשות בפתיחת הלסת ובהפעלת אינסטינקט היניקה. גם שיקום שריר ריצפת האגן שלנו לאחר לידה מושפע מתנוחת התינוק בלידה. השריר, שמחזיק במקומם את כל האיברים הפנימיים שלנו ודואג שלא יברח לנו שתן כשאנחנו מתעטשות, צריך להשתקם לאחר הלידה ולשרת אותנו שנים רבות. מנח לא אופטימלי של התינוק בלידה יוביל לטראומה גדולה יותר לשריר ולשיקום ממושך, בין אם בגלל חתך החיץ או בעקבות לידה מכשירנית. גם לעלייה החדה בשימוש בפיטוצין ובאחוז הניתוחים הקיסריים יש קשר הדוק לתנוחת התינוק באגן. כשהתינוק יושב גבוה באגן, הלידה מבוששת להגיע ונוצר הצורך באיתחול לידה עם פיטוצין. ההחלטה לנתח את היולדת נלקחת לרוב בגלל שהיא לא מתקדמת בקצב בריא לקראת פתיחה מלאה, מה שקרוי בשפה מקצועית

.Failure to Progress) FTP(

אז מה אפשר לעשות כדי לעודד את התינוק להכנס למנח אופטימלי באגן?

  1. הימנעי מישיבה עם הטיית הגב לאחור. (כמו בכורסאות טלוויזיה) הישיבה המיטבית תתאפשר לך דווקא על כיסא פשוט שהמשענת שלו בזווית תשעים מעלות למושב. כשאת יושבת – נסי לשמור על גו ישר, והניחי את משקל הגוף על עצמות הישיבה שלך. עדיף לשבת בפיסוק רגליים ולא בתנוחה 'נשית' רגל על רגל.
  2. תרגלי תנוחת חתול. מומלץ להיות בכל יום כמה דקות בעמידת שש, לטלטל את האגן קדימה ואחורה על ידי תירגול של קימור הגב וקיעורו לחילופין.
  3. שיכבי על הגב בזמן מנוחה. רצוי להמנע משכיבה על הגב, בשוכבךעל הצד, תימכי ברגל העליונה בעזרת כריות שיעזרו למצב אותה במקביל לתחתונה.
  4. איזון האגן עלידי מומחה. אגן לא מאוזן ,ואפילו שרירים מתוחים מדי מסביב לו, אשר אינם מאפשרים לעצמות האגן גמישות תנועה, יכולים להשפיע על תנוחת הרחם בגוף שלך. רחם מוטה שאינו מאונך לעצם החיק, לא מאפשר תנוחה מיטבית לתינוק. בין המומחים ניתן למצוא אוסטיופאתים, כירופרקטורים, פיזיותרפיסטיות, מומחים ב- Craniosacral release וכן Myofascial release.
  5. מיפוי תנוחת התינוק. מיפוי מוקדם של תנוחת התינוק באגן, החל משבוע 29, יאפשר לך פעילות מקדימה שתוביל לעידוד התנוחה המיטבית ללידה. המיפוי עצמו חוויתי, והוא יאפשר לך להיות במגע מתמיד עם התינוק ותנוחתו. בהתאם לתוצאות המיפוי ניתן יהיה להתאים לך סידרת תרגילים ייחודית, שכן אם התינוק שלך עורפי, יש צורך בסידרת תרגילים נוספת. את המיפוי והתאמת התרגילים עושות בדרך כלל מיילדות ודולות.

 

אני מזמינה אתכם לסדנא חוויתית עם בני הזוג במסגרת ה- ICC. בסדנא כל זוג ימפה את תנוחת התינוק שלו, וביחד נלמד לתרגל תנוחות ומסג'ים שיאפשרו לכם לעודד תנוחה טובה ולידה בריאה. הסדנא תתקיים ב- JCC בפאלו אלטו. הסדנא תתקיים ביום רביעי 25 בפברואר בשעה 7 בערב. אנא עיקבו אחר פירסומים ממחלקת ICC וממני. המעוניינים מוזמנים לפנות אלי באופן אישי.

ללידה בריאה ופעילה!

נרי לייף-חומה,

הכנה ללידה, שירותי תמיכה בלידה, קורס דולות

www.birthcoachmethod.com

408-480-1389