בגד כפת פותח שנה: הכירו את הצוות המוביל

שנת הלימודים נפתחה כבר ברוב בתי הספר וגם צוות בגד כפת נערך לקבל את מאות התלמידים והתלמידות מכיתות גן ועד תיכון שיחלו את לימודי העברית בכל שלוחות בית הספר. השנה עומדת להיות עשירה בתכנים לימודיים מהנים ומגוון פעילויות קהילתיות אז רגע לפני שהיא מתחילה, הכירו את צוות מנהלות בית הספר שמספרות על השיעור שהכי אהבו בבית הספר, על ספר טוב שקראו לאחרונה ועל עוד דברים שאולי לא ידעתם עליהן

בגד כפת, בית הספר לעברית מבית ה-ICC, נערך במלוא המרץ לתחילתה של שנה חדשה, ובשבוע הבא יחזרו מאות התלמידים והתלמידות של בית הספר לפעילות עשירה בתכנים לימודיים מעניינים ואירועים קהילתיים. בגד כפת הוקם בשנת 2008 על ידי קבוצת הורים מתוך הקהילה ששאפו ליצור מקום בו ילדיהם יתחברו לישראל, לשפה, להכרת התרבות, החגים וההיסטוריה שלה. כשבית הספר החל לגדול הוא עבר לניהול ה-icc@jcc, המחלקה הישראלית ב-OFJCC בפאלו אלטו, שמאז ועד היום ממשיכה לשמור על הצביון הקהילתי של בית הספר ולעודד מעורבות והשתתפות של הורים ומשפחות. 

בגד כפת פועל כיום בשש שלוחות – סאניוויל, פאלו אלטו, פוסטר סיטי, לוס גאטוס, סטנפורד וברקלי ומציע שיעורי עברית לכ-500 תלמידים ותלמידות בכיתות גן (preschool) ועד י"ב וכן כיתת אולפן למבוגרים. 30 מורות מצויינות לעברית משלבות בין קריאה, כתיבה ושיחות בעברית לחגיגות בחגי ישראל המרכזיים.

קורסי העברית של בגד כפת מוכרים כקורסי שפה זרה על ידי מחוזות לימוד ותיכונים רבים בעמק הסיליקון ומאז אוגוסט 2020 זכה לקרדיטציה עצמאית מלאה מטעם ארגון  WASC- Western Association of Schools and Colleges מאחר שהוא עומד בקריטריונים ומוכר כתוכנית העשרה חינוכית. הכרה זו מאפשרת לתלמידי התיכון הזדמנות נדירה ללמוד עברית כשפה שניה ולקבל על כך קרדיט בבתי הספר מכיתות ט' ועד יב'.

הלימודים מתחילים בשבוע הבא ובחלק מהכיתות עדיין נותרו מקומות אחרונים אז אם טרם נרשמתם עדיין ניתן לעשות זאת דרך הלינק.

רגע לפני שמתחילים את השנה, עשינו היכרות עם הצוות המוביל:

נירית פרייקורן

מנהלת בית הספר

הגעתי לעמק מהיישוב אורנית, שאפשר להתווכח אם הוא בשרון או בשומרון אבל בכל מקרה הוא ממש קרוב אל ראש העין, יחד עם בעלי ושלושת ילדינו ואנחנו גרים בסאניוויל.

מגיל צעיר אני מדריכה, מאמנת, מלווה, ומרצה אבל רק לאחרונה התחלתי לעסוק בחינוך באופן רשמי. לאחר 20 שנות נסיון ותפקידים בכירים בחברות בינלאומיות בתחום הפארמה בחרתי לעשות הסבת אקדמאים להוראה ולהתחבר לתחום שליווה אותי בכל הדרך. את ההסבה עשיתי לאחר שנים רבות של פעילות עניפה בהנהגת ההורים הבית ספרית וההנהגה היישובית, ליווי של מנהלי בתי ספר ועבודה צמודה עם ראש המועצה ואגף החינוך. זכיתי לחנך וללמד בחטיבת ביניים בראש העין ואף לפתוח מסלול מנהיגות של נוער מוכשר אשר הוביל מגוון יוזמות בבית הספר ובעיר.

ספר טוב שקראתי לאחרונה- "המטופלת השקטה" של אלכס מיכאלידיס. מותחן פסיכולוגי מרתק ומפתיע שאגב גם ספר ההמשך שלו ("הבתולות") מוצלח כמעט באותה מידה.

המקצוע האהוב עליי בבית הספר- ביולוגיה. סיימתי תיכון במסלול 5 יח"ל ביולוגיה וחלמתי להיות גנטיקאית. החלום התפוגג קצת בתואר הראשון כאשר גיליתי במעבדת גנטיקה שהכישורים שלי עם זבובי הדרוזופילה הם לא מהחוזקות שלי… כך מצאתי את עצמי בסיום התואר מתחילה מסלול מדהים בחברות התרופות.

משהו שלא יודעים עליי- בגיל 8 פחדתי פחד אימים מהבריכה ובגיל 9 (אחרי שבאופן מילולי ומעשי פשוט זרקו אותי למים) למדתי לשחות והפכתי לשחיינית מקצועית ומאמנת שחיה. מגיל 14 לימדתי ילדים ומבוגרים לשחות, השתלבתי בהפועל חולון והפועל תל אביב באימון קבוצות תחרותיות ויש לי אפילו תעודת מציל חובב.

nfreikorn@paloaltojcc.org

טל זילברשטיין פז

סגנית מנהלת בית הספר ומנהלת שלוחת פאלו אלטו

במקור אני מהוד השרון, הגעתי לעמק לפני שבע שנים, וכיום אני גרה בפוסטר סיטי עם בן זוגי (האחראי לרילוקיישן) והבן החמוד שלנו.

אני עוסקת בחינוך מאז ומעולם – מהדרכה בתנועת הנוער, בארגונים יהודיים בחו"ל, הדרכת מוזיאונים וסיורים, הוראה, ועד ניהול מערכות חינוך בלתי פורמלי, כתיבת תוכניות וליווי מורים. אני בעלת תואר ראשון מהאוניברסיטה העברית ותואר שני מאוניברסיטת בר אילן. בכל פעם שחשבתי על כיוון אחר העולם אותת לי שזה המסלול שלי, ואני שמחה שנחתתי בבגד כפת להגשים את תחומי העיסוק האהובים עליי – חיבור בין קהילות בעולם לישראל, זהות יהודית, ויצירת תוכן משמעותי לדור הבא.

הספר הכי טוב שקראתי לאחרונה– "נער האופניים" של אלי עמיר, רומן היסטורי סוחף ומרתק, ובתור סטודנטית לשעבר באוניברסיטה העברית נהנתי מהתיאורים של השכונות הירושלמיות אפופות ההיסטוריה והקסם.

המקצוע שהכי אהבתי בבית הספר– היסטוריה כמובן. בלימודי היסטוריה הרגשתי שאני מתחברת לשורשים שלי ומכירה לעומק את הסביבה בה הסיפור המשפחתי שלי התרחש. כשהייתי בת 12 המנהלת האגדית של בית הספר הציתה בי את הניצוץ ועשתה את החיבור בין היסטוריה לבין חינוך שנטמע בי.

משהו שלא יודעים עליי– התחביב המשפחתי שלנו הוא לטייל, בייחוד בפארקים הלאומיים של ארה"ב, ועד כה הספקנו לבקר ב-22 פארקים לאומיים (ובחלקם מספר פעמים).

tzilberstein@paloaltojcc.org

אליאנה גורדון

מנהלת פדגוגית

הגעתי לעמק הסיליקון לפני כשנה בעקבות העבודה של בעלי יחד עם שתי בנותי, מאיה בת 9 ושירי בת 7 שלומדות בבית הספר האוזנר.

אני מורה לעברית ולימודי יהדות, ובשנה האחרונה, אחרי 24 שנים רצופות, מתוכן 12 בארגנטינה ומקסיקו ו-12 בישראל, יצאתי בפעם הראשונה לשנת שבתון.

אני בעלת תואר ראשון במקרא, תואר שני בחינוך יהודי בתפוצות ותעודת הוראה בלשון עברית ולימודי יהדות. בנוסף, בעלת התמחות בהוראת המקרא, עברית כשפה נוספת, ריכוז פדגוגי, PBL והנחיית מורים.

אחרי 12 שנים בהן עבדתי בבתי ספר יהודיים בארגנטינה ומקסיקו, הוצע לי להשתתף בתכנית 'מחנכים בכירים' באוניברסיטה העברית ולאחר שנה מרתקת, עליתי לארץ והתחלתי לעבוד בבית הספר הריאלי העברי בחיפה בהתחלה כמחנכת בביה"ס היסודי, לאחר מכן כרכזת פדגוגית ומנחת מורים חדשים. בארץ המשכתי לבצע תפקידים רבים עבור התפוצות וביניהם הדרכת מפמ"ר תנ"ך בחינוך הממלכתי במסגרתו לקחתי חלק בכתיבת התכנית החדשה ועד היום אני משתתפת פעילה בוועדת המקצוע תנ"ך ממלכתי במשרד החינוך.

משהו שלא יודעים עליי- הייתי רקדנית בלהקות מחול ישראלי בארגנטינה ובמקסיקו. אני מאוד אוהבת לרקוד ריקודי עם, גם הייתי מרקידה ואפילו זכיתי פעם במקום הראשון בפסטיבל אביב למחול יהודי במקסיקו סיטי.

ספר טוב שקראתי לאחרונה– אני קוראת המון ספרים, האחרון היה "הנערה במרפסת ממול", אבל שניים שמאוד אהבתי וממליצה לכולם לקרוא "המורה לעברית" של מאיה ערד ו"מלכים ג" של יוכי ברנדס.

המקצוע שהכי אהבתי בבית הספר– עברית ללא שום ספק, זה היה השיעור האהוב עלי, היו לי מורים נהדרים שהעבירו לי את אהבת העברית.

egordon@paloaltojcc.org

מיכל תאומי סלע

מנהלת שלוחת סאניוויל

הגעתי לסאניוויל לפני כשנה מהוד השרון יחד עם בעלי ושני הבנים, עמוס בן 12 ועודד בן 9. עברנו שנה מלאת תהפוכות, הכרנו בתי ספר חדשים, התנהלות חדשה וחברים חדשים ואני מחכה בקוצר רוח להתחיל את השנה בבגד כפת ולהכיר יותר לעומק את התלמידים, ההורים, המורים והקהילה שלנו.

אני מגיעה לבגד כפת עם ניסיון בהובלת צוותים ועבודה עם מחלקות חינוך במוזיאונים וגלריות. בשנתיים האחרונות עבדתי במוזיאון "אנו- בית לעם היהודי" בתל אביב כמנהלת פרוייקט אינדקס המוצגים במחלקת החינוך של המוזיאון. פרוייקט זה העמיק את הידע והקשר שלי לתרבות ולהיסטוריה של העם היהודי. אני בעלת תואר ראשון באדריכלות ועסקתי במקצוע כ-15 שנים, לפני כשלוש שנים למדתי מקצוע נוסף, אוצרות, ואצרתי מספר תערוכות עיצוב בישראל.

התרגשתי מאוד לשמוע ולהכיר את התוכניות השונות של בגד כפת לכיתות החטיבה והתיכון, אני מאמינה שהן נותנות ערך מוסף לתלמיד מעבר ללימודי העברית, מקרבות אותו ומחזקות את הקשר בינו ובין משפחתו, הקהילה וישראל.

ספר טוב שקראתי לאחרונה– החדרנית, סיפור רצח עדין המתאר את קורותיה של אישה על הרצף האוטוסטי שמקבלת עזרה מחבריה. לא אוסיף כדי לא לעשות ספוילר…

המקצוע שהכי אהבתי בבית הספר– היסטוריה, אין כמו לצלול לשנים עברו, ללמוד על תרבויות שהיו ולהבין את ההקשרים לחיינו כיום. לחלום מה הייתי אומרת למאדם קירי לו הייתי פוגשת אותה היום…

mteomysela@paloaltojcc.org

קרן ארליך

רכזת תפעול ואדמיניסטרציה

נולדתי בניו יורק, בגיל 3 עליתי לישראל ובגיל 8 עברתי עם משפחתי לקופרטינו. עברתי את כל השלבים בשבט "המפרץ" של הצופים – מחניכה, דרך מדריכה ועד מרכזת צעירה – כך שאני מכירה היטב את החוויה של לגדול פה בעמק כילדה להורים ישראליים. למדתי לתואר ראשון ב San Francisco State University, ובמהלך הלימודים הייתי פעילה בארגוני סטודנטים יהודיים ופרו-ישראליים בתפקידי הנהגה. לאחר הלימודים, התחלתי לעבוד ב-OFJCC במחלקת הנוער, הובלתי את תכנית J-Scouts, שהביאה את חווית הצופים הישראלית למשפחות יהודיות אמריקאיות וגם ריכזתי את תוכנית "טייסים" – מחנה הקיץ בעברית של J-Camp למשך שנתיים. אני מתחילה את שנתי השלישית בבגד כפת, נהנת לעבוד עם צוות המורות ולראות את היצירתיות שלהן, להיות אשת קשר עם משפחות בגד כפת ולהשתתף בבניית הקהילה דרך אירועים וקשר אישי.

בזמני הפנוי אני נהנת לצפות בסרטים ולהשלים קלאסיקות פופ אמריקאיות, אני עוסקת באיפור מקצועי לתחפושות, לקרוא מותחנים בלשיים ויצירה.

ספר טוב שקראתי לאחרונה– The man who broke into Auschwitz מאת דניס אייוי, המספר על עלילותיו של חייל בריטי שהיה אסיר באושוייץ וזכה באות הגבורה בשואה הבריטי.

המקצוע האהוב עלי בבית ספר– ביולוגיה, ולכן גם בחרתי לעשות תואר בביולוגיה באוניברסיטה. עם הזמן הבנתי שאני מעדיפה להשאיר את הביולוגיה כתחום עניין ולא כתחום עיסוק 🙂

kerlich@paloaltojcc.org

יעל כרמי

מנהלת שלוחת לוס גאטוס

אני בת קיבוץ בית השיטה, זה של החמוצים ואפילו עבדתי במפעל שלהם. הגעתי לקליפורניה בשנת 1995 וכיום אני מתגוררת בסקוטס וואלי עם בן זוגי ובתי אלה בת ה-11 והחתול מיילו.
אני בעלת תואר ראשון בספרות ופילוסופיה עם תעודת הוראה מאוניברסיטת תל אביב ובעלת תואר שני בתולדות האמנות מאוניברסיטת סן-חוזה. מאז שהגעתי לקליפורניה לימדתי עברית בבתי ספר יהודיים, בבתי-כנסת, במרכז הקהילתי בלוס גאטוס ובבגד כפת. אני משמשת כראש שלוחת לוס גאטוס מ-2019 ובנוסף לניהול השלוחה אני מלמדת את תולדות האמנות במכללת דה אנזה שבקופרטינו. בזמני הפנוי אני אוהבת לבקר בתערוכות, לטייל, לפגוש חברים, לבלות עם המשפחה ואוטוטו אני מתחילה סדנת קרמיקה אליה אני ממש מחכה.
ספר טוב שקראתי לאחרונה- אמנם לא קראתי ספר לאחרונה, אך ביקרתי בתערוכה מקסימה מומלצת של הציירת אליס ניל בסן פרנסיסקו במוזיאון de Young וכל כך נהנתי שאבקר שוב בסוף הקרוב בתערוכה של פיית' רינגולד כדי להנות מהאומנות הנשים במוזיאון.

המקצוע האהוב עלי בבית ספר– קשה לי לציין מקצוע אחד שאהבתי בבית הספר כי אני לומדת כל הזמן ומכל אחד.

אסף לוי

מנהל שלוחת פוסט סיטי

ממש רגע לפני סגירת הכתבה, עם כתיבת שורות אלו, הצטרף לחבורת המנהיגות הנשית הזו אסף לוי, בן 42 נשוי פלוס 3, אשר בנוסף להיותו מורה בבית ספר וורניק יוביל את שלוחת פוסטר סיטי.
אסף הגיע לאיזורינו בשליחות ההסתדרות הציונית העולמית, הוא עוסק בחינוך 18 שנים, הן בחינוך הפורמלי והן בחינוך הבלתי פורמלי וב-10 שנים האחרונות שימש כמנהל בית ספר יסודי בישראל. בהצלחה, אסף!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button