היכונו לפתיחת פסטיבל הסרטים היהודי של עמק הסיליקון 2022

פסטיבל הקולנוע היהודי בעמק הסיליקון ייפתח ביום ראשון הקרוב, וגם הפעם יספק לנו הזדמנות נפלאה להיחשף לחיים היהודים המרתקים מנקודות מבט שונות וייחודיות. השנה ייערך הפסטיבל באופן מקוון, כך שתוכלו ליהנות ממבחר הסרטים המוצעים בביטחה ובנוחות בבית. קראו עוד על מה שצפוי בערב הפתיחה והסגירה, הסרטים שלא כדאי לפספס והבמאים והיוצרים שישוחחו עמכם לאחר ההקרנה

פסטיבל הקולנוע היהודי בעמק הסיליקון (SVJFF) יציין החודש 31 שנה להיווסדו וכיאה למעמד יציע, גם הפעם, מגוון רחב של סרטים וראיונות עם במאים ויוצרי הסרטים. הפסטיבל ייפתח ב-23 באוקטובר ויימשך עד ה-6 בנובמבר 2022 וייערך כולו באופן מקוון.

פסטיבל הקולנוע היהודי מציע לקהל חוויה קולנועית תרבותית עכשווית, והזדמנות נפלאה להיחשף לחיים היהודים המרתקים – בראי הקולנוע – מנקודות מבט שונות וייחודיות. התוכנית של הפסטיבל כוללת מבחר משובח של סרטים העוסקים בשאלות של זהות יהודית, אמונה ואורח חיים, תרבות, היסטוריה, זיכרון, החיים העכשוויים בישראל ובגולה, השואה, והיחסים בין היהדות ובין דתות אחרות.

במהלך הפסטיבל יוצגו כ-30 סרטים מכל מגוון קשת היצירה הקולנועית: קולנוע תיעודי העוסק בסיפורן של משפחות יהודיות מכל רחבי תבל, קולנוע ישראלי הדן בנושאים חברתיים עדכניים, סרטים שבמרכזם עומדים גדולי ההוגים, אישים, אנשי תרבות ואמנים משפיעים מהעולם היהודי ועוד.

"החזון של פסטיבל הסרטים היהודי של עמק הסיליקון הוא להציג תרבות ומסורת יהודית, ולעורר שיח סביב בידור, אמנות, חברה ופוליטיקה, כמו גם נושאים כלל-עולמיים", אומרת צביה שלף, מנהלת פסטיבל הסרטים היהודי, "הפסטיבל השנה יהיה זמין כולו לצפייה ישירה והקהל שלנו מוזמן ליהנות מכל 30 הסרטים שיוקרנו במסגרת הפסטיבל, בביטחה ובנוחות בבית. הפסטיבל מתוכנן לחזור לאולמות הקולנוע ברגע שיתאפשר לעשות זאת באופן בטוח. בתום חלק מן ההקרנות יתקיימו מספר מפגשים בזום עם במאים ובמאיות וכישרונות נוספים מתחום הקולנוע וכל הסרטים והראיונות שלאחריהם יהיו זמינים לצפייה במשך 72 שעות מתחילת ההקרנה".

אירוע הפתיחה של הפסטיבל ייערך ביום ראשון, ה-23 באוקטובר, ויוצג בו הסרט התיעודי המרתק הכנר במסע להוליווד. הסרט לוקח אותנו למסע בעקבות הקלאסיקה ההוליוודית "כנר על הגג", תוך שהוא כולל חומרים נדירים מאחורי הקלעים וראיונות עם הבמאי נורמן ג'ואיסון, חיים טופול (שגילם בסרט את טוביה), המלחין ג׳ון וויליאמס ואחרים.

לאחר הקרנת הסרט ייערך ראיון מיוחד עם שלוש השחקניות ששיחקו את בנותיו של טוביה בסרט משנת 1971. לצידן של השחקניות רוזלינד האריס, נבה סמול ומישל מארש יופיע במאי הסרט, דניאל ריים.

אירוע הסגירה של הפסטיבל ייערך ב-6 בנובמבר והוא יכלול שני סרטים: מה היה קורה אילו? אהוד ברק על מלחמה ושלום (What If? Ehud Barak on War and Peace), שבסופו ייערך ראיון של אברהם סופר עם ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק. לאחר מכן יוקרן סרטו של הבמאי הסורי מאנו חליל, שכנים. הסרט שכנים זכה בפרס חביב הקהל בפסטיבל הסרטים היהודי בטורונטו והוקרן בערב הפתיחה של פסטיבל הסרטים היהודי בניו יורק. הסרט מגולל סיפור על ילדות בגבול בין כורדיסטן וסוריה, בצל עליית משטר אסד, ועל המשפחה היהודית היחידה בכפר. לאחר ההקרנה הקהל מוזמן להשתתף בשיחה עם הבמאי מאנו חליל.

יוצרים ויוצרות נוספים עמם תיערך שיחה לאחר ההקרנה הם גורי אלפי, הבמאי והשחקן בסרט היהודי החדש ועוד סיפור אחד, ג'ונתן גרובר, במאי הסרט מהפך – המסע של מנחם בגין, בקי תהל בורדו, בימאית הסרט “American Birthright” ואנה סומרשף, בימאית הסרט "אשת חיל" וגיבורת הסרט אסתי שושן

עוד סרטים שלא כדאי לכם לפספס – רוי כהן: בריון. פחדן. קורבן (Bully. Coward. Victim. The Story of Roy Cohn)- סרט תיעודי המגולל את סיפורו של המשפטן היהודי-אמריקאי הידוע לשמצה, רוי כהן. הבמאית אייבי מירופול מביאה את סיפורו של רוי כהן בעזרת חומרי ארכיון וראיונות עם אנשים שעבדו לצדו. היא מציגה זווית ייחודית כנכדתם של יוליוס ואמל רוזנברג ("מרגלי האטום"), אשר הואשמו בריגול לטובת ברית המועצות והוצאו להורג. רוי, פעל באותה תקופה כעוזרו הצמוד של הסנטור מקארתי והיה זה שהעמיד את סבא וסבתא שלה לדין. בסיום ההקרנה הקהל מוזמן לשמוע ישירות מהבמאית אייבי מירפול ואביה מייקל מירפול, הנכדה והבן של יוליוס ואת'ל רוזנברג, את החוויה האישית שלהם סיבב הסיפור.

מחברות שחורות (Black Notebooks: Tribute to Ronit Elkabetz)- הסרט החדש והאחרון בהשתתפותה של רונית אלקבץ, המספק הצצה נדירה וחד פעמית לחייה הסוערים של אחת השחקניות הגדולות בתולדות הקולנוע הישראלי. דרך יומני הווידאו של אחיה הבמאי שלומי אלקבץ, בתיעוד רב שנים של עשייה משותפת, נחשף דיוקן אינטימי של צמד יוצרים פורצי דרך. הם מהגרים מעיר לעיר, ממזרח למערב, מהעלילתי לדוקומנטרי, מהמוות אל החיים, בניסיון לשנות את סוף הסיפור הידוע מראש. הסרט זכה בפרס אופיר לשנת 2022.

החלון הרביעי (The Fourth Window)– מאחורי ההצלחה של עמוס עוז, סופר שספריו תורגמו ל-45 שפות ואיש מחנה השלום, הסתתרה טרגדיה כפולה: התאבדות אימו והאשמות בתו באלימות כלפיה. הסרט מביא את סיפורו של עוז באמצעות סדרת שיחות שערך עם הביוגרפית שלו.

תוכנית א' (Plan A)– סרט מותחן המגולל את קורותיהם של אנשי הנוקמים, בכיכובם של אוגוסט דיל, מיכאל אלוני, עוז זהבי וסילביה הוקס. שם הסרט מתייחס לתוכנית א', של קבוצת נקם היהודית, בראשות אבא קובנר, שתכננה להרעיל את מקורות המים של מספר ערים בגרמניה ולגרום למוות המוני של מיליוני אזרחים גרמניים. תוכנית שסוכלה. בוים על ידי האחים דורון ויואב פז.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button