אל תחמיצו את ה-Super Bloom בשמורת מישור קאריזו

אחת לכמה שנים, לתקופה קצרה של מספר שבועות באביב, קורה הקסם ומישור קאריזו הופך לאחד המקומות האטרקטיביים ביותר בקליפורניה. מרבדים צבעוניים רחבי ידיים בצהוב, סגול, כתום, ותכלת, משתלטים על האיזור וכל זה על רקע הירוק שכל כך נדיר לראות באזור הזה. לדברי טלילה גולן, הפריחה שם צפוייה להיות חזקה ומרהיבה במיוחד השנה, והיא כבר החלה, אז אל תפספסו

מאת: טלילה גולן

שמורת מישור קאריזו (Carrizo Plain National Monument) היא אחד מאותם מקומות שאם תגיעו אליהם באקראי לא בהכרח תבינו למה עשו מהם שמורה, אבל פעם בכמה שנים, לתקופה קצרצרה של שבועות ספורים באביב, קורה הקסם ומישור קאריזו הופך לאחד המקומות האטרקטיביים ביותר בקליפורניה. הזכרתי בעבר בקצרה את המקום הזה באחד הטורים שלי מלפני שנים, והיום אני מפרטת יותר כי השנה באמת שכדאי להגיע לשם.

מישור קאריזו הוא למעשה עמק שטוח שנמצא כארבע וחצי שעות נסיעה דרומית לעמק הסיליקון. העמק הזה תחום בין רכס קליינטה ממערב ורכס טרמבלור ממזרח, ואין ממנו מוצא למי הגשמים. השטח ברובו שייך לרשות ה-BLM עם כמה מובלעות פרטיות קטנות.

גשמים כמעט ולא יורדים בעמק הזה. אפשר להגיד שהוא ׳מדבר בצל גשם׳. מעט המים שכן מגיעים למישור קאריזו מתנקזים לאגם קטן, ׳אגם הסודה׳, שמימיו אלקאליים מאוד ואינם ראויים לשתיה.

בשנים הברוכות בהן כן יורדים גשמים במישור קאריזו העמק הופך את פניו לחלוטין. האגם הקטן גדל, המישור ורכסי ההרים התוחמים אותו מוריקים, ולתקופה קצרצרה של שבועות ספורים מאמצע מרץ ועד אמצע אפריל בערך, מתפרצת פריחה פנומנלית במישור קאריזו ובמורדות ההרים שבגבוליו. אם יצא לכם לראות צילומים בארועי הסופר-פריחה של מישור קאריזו תראו שאין פה הגזמה בכלל. מדובר על מרבדים צבעוניים רחבי ידיים בצהוב, סגול, כתום, ותכלת, וכל זה על רקע הירוק שכל כך נדיר לראות באזור הזה. השנה הפריחה שם צפוייה להיות חזקה ומרהיבה במיוחד, והיא כבר החלה.

The Carrizo Plain in southeastern San Luis Obispo County. Photo by iStock/Jon Farmer

באביבי ׳סופר פריחה׳ (Super Bloom) העמק שכוח האל הזה מושך אליו המוני שוחרי פריחה, וכמו במקומות אחרים, ההמונים לא עושים טוב לטבע שם. המטיילים מתבקשים להישאר בשבילים ולא לרמוס את שטיחי הפריחה. בעלי רכבי השטח מתבקשים להימנע מלנהוג שלא בדרכים הרשמיות של השמורה. מי שיכולים – עדיף להגיע לשם באמצע השבוע, שאז פחות המוני שם.

צילום: טלילה גולן

מלבד פרחים יש אפשרות לצפות שם בעדרי אלק ופרונגהורן, במגוון ציפורים כולל עופות דורסים רבים, ובימים חמים יותר גם בשפע לטאות מכל מיני סוגים. יש סיכוי להיתקל בנחשים, אז כדאי לשמור על עיניים פקוחות ולשמור על מרחק ביטחון.

במישור קאריזו יש יחסית מעט מסלולי טיול ׳רשמיים׳ אבל כמעט כל דרך עפר (ויש הרבה כאלה) יכולה גם להיות שביל טיול. קרוב לכניסה הצפונית לשמורה יש את גבעת התצפית ממנה ניתן לצפות על האגם ומרבדי הפריחה שסביבו, ותחת הגבעה יש מסלול הליכה קל שמגיע לאגם הסודה ונמשך לאורכו למרחק קצר על רמפה מעץ. על רכס קליינטה יש גם מסלול יפיפה ברמה בינונית אבל כדי להגיע לנקודת ההתחלה שלו צריך רכב שטח. מלבד מרבדי הפריחה יש גם סלע פטרוגליפים שאמור להיות ממש יפה אבל לשם מותר להגיע רק באישור מראש או עם הדרכה. ניתן להשיג אישור או להירשם להדרכה באתר השמורה.

צילום: טלילה גולן

מסלול טיול קצר אך מאוד מעניין בצד הצפון מזרחי של השמורה הוא המסלול של נחל וואלאס שחוצה את הקו של שבר סן אנדראס בצורה מאוד ברורה ויפה. לאורך המסלול יש הסברים ברורים על איך נוצרה ה׳ברך׳ של הנחל בשל תזוזת השבר הגיאולוגי. גם מי שלא מבינים בגיאולוגיה ימצאו את התופעה הזו מרתקת. וגם שם יש עכשיו מרבדי פריחה יפים.

בשמורה מרכז מבקרים קטן וכדאי לבקר שם כדי לברר איפה הכי כדאי לטייל ואיזה דרכים פתוחות לנסיעה. פרט לחלקו הצפוני של כביש סודה לייק, כל שאר הדרכים בשמורה הן דרכי עפר, וחלק גדול מהן ניזוק בסערות החורף האחרון. חלק גדול מדרכי העפר עבירות לרכב שטח אבל לא מומלצות רכב משפחתי רגיל. גם רכבי שטח עשויים להיתקע בחלק מהדרכים שם. אם אתם רוצים להתנסות בנהיגת שטח שם אני ממליצה להחזיק במכונית את חפירה קטן למקרה שתצטרכו למלא בקעים ב׳כביש׳ בשביל לעבור בו. הביאו בחשבון שלא ניתן לסמוך על קליטת סלולארי בתחומי השמורה.

בתחומי השמורה אין מי שתיה. בשום מקום. מי שמגיעים לשם חייבים להביא איתם את תצרוכת המים שלהם לכל זמן שהותם בשמורה. זה נכון גם לגבי מזון – אין בשום מקום אוכל לרכישה. תביאו איתכם את כל הצידה הנדרשת.

תגיעו מלאים בדלק. תחנת הדלק הקרובה ביותר למישור קאריזו היא מינימום שעה נסיעה משם בכל כיוון.

פחי האשפה היחידים בשמורה נמצאים במרכז המבקרים ובאתרי הקמפינג, והם צפויים להתמלא מהר בימות האביב הנוכחי, אז תביאו איתכם גם שקיות לתצרוכת שלכם.

לינה – מי שמתכננים לישון במלון או מוטל, העיר הקרובה היא פאסו רובלס, במרחק של כשעה ורבע נסיעה ממישור קאריזו. בפאסו רובלס תוכלו להצטייד בכל הדרוש לכם לזמן השהיה בשמורה.

מי שמתכננים ללון בקמפינג – בשמורה יש שני אתרי קמפינג קטנים ופרימיטיביים מאוד (האתרים מספקים שולחן פיקניק (באחד מהם, אתר שלבי יש גם סככות צל), וביתן שירותים (בור). באביבי סופר פריחה האתרים האלה מתמלאים מהר, ואני ממליצה להתכונן לאפשרות של קמפינג בשטח (Disperse Camping) שניתן לעשות במקומות רבים בשטח השמורה, כל עוד דואגים לשמור על הכללים.

אם נסיעה למישור קאריזו נשמעת לכם כמו הרפתקה אקזוטית, אתם לא טועים. זה בהחלט לא יעד סטנדרטי, והנסיעה לשם מצריכה היערכות יותר מיוחדת בנסיעות משפחתיות רגילות. אבל מי שמחפשים את המיוחד והמעניין, בייחוד בשנת פריחה כמו שיש בקליפורניה האביב הזה, מישור קאריזו הוא בהחלט יעד אטרקטיבי.

אפשר להקדיש למישור קאריזו יום מלא אחד בשביל לבקר בכל מוקדי הפריחה העיקריים ולעשות כמה הליכות קצרות. אפשר גם להישאר שם יומיים שלושה ולחקור את השטח יותר לעומק. רק לזכור שמטיילים בשטח פראי ולהקפיד לשמור עליו כזה.

בברכת אביב מהנה לכולם!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button