הרהורים על צוואות

עו"ד עינת ארבל מסבירה אילו נקודות צריך לקחת בחשבון אחרי שמבינים את השוני ומה עומד מאחורי החוקים ומערכת המשפט כאן, לבין ישראל

מאת: עו"ד עינת ארבל

כשבעלי ואני הגענו לעמק לפני כמעט 13 שנים, הוצפנו במידע לגבי המון דברים שהיו לנו חדשים ושהיינו צריכים לדאוג להם והכל נראה בעיני כולם מאוד מאוד "חשוב"… "אתם צריכים לבחור ביטוח רפואי וכאן אתם, ולא המעביד, הם אלה שצריכים להפריש לפנסיה, וכדאי גם שיהיה לכםflex account, IRA , 529 Plans וביטוח חיים לשניכם וביטוח גם לזארה, הכלבה שהבאתם", ועוד רשימה ארוכה של משימות ו"הגנות".

כל יום נחתו עלינו ועלי בעיקר (כך הרגשתי) עוד ועוד משימות. הרגשתי מוצפת ותשושה, אבל ידעתי שבסוף נגיע ונדאג לבצע כל משימה ומטלה.

דבר אחד שיתק אותי לחלוטין. כשהייתי בהריון, ניגשה אלי מכרה, שלא מזמן פגשתי, היא ליטפה לי את הבטן ודיברה איתי בהתרגשות על הרופא, איזה בית חולים בחרתי ("ולמה לא סטנפורד?"), אילו בדיקות עברתי ("ואיך לא ידעת על כל הבדיקות הגנטיות שנוספו?") וככה בלי שום הכנה נוספת בעודה מלטפת לי את הבטן בשנית היא אמרה: "טוב, בטח כבר שמעתם על זה שהדבר הראשון שצריך לעשות כאן, לפני שמוציאים לקטנטונת דרכון, זה לכתוב צוואה".

ואז היתה שתיקה ואת הבעיטה שקיבלתי מה"קטנטונת" לא שכחתי עד היום.

ערכנו צוואה והיינו צריכים לחשוב על המון דברים שקודם לכן לא חשבנו עליהם. וזה היה קשה!

יש חשיבות גדולה בהבנת השוני הקיים בין ישראל וארה"ב בכל הקשור לנושא האפוטרופוסות, גישה למידע רפואי, החלטות רפואיות וניהול העזבון – ביו היתר, מס העזבון והעלות של ניהול העזבון במקרה ובני הזוג לא השאירו אחריהם Living Trust.

אחרי שמבינים את השוני ומה עומד מאחורי החוקים ומערכת המשפט כאן, ניתן, אולי, להתפנות ולחשוב על מספר נקודות:

  • מינוי אפוטרופוס זמני, בכדי למנוע מצב בו ילדינו הקטינים עוברים באופן מיידי לבית אומנה ולפיקוח רשויות הרווחה האמריקאיות, עד שהאפוטרופוס הקבוע מגיע מישראל ומקבל מינוי כדין מבית המשפט.
  • מינוי אפוטרופוס קבוע עבור ילדינו הקטנים. מומלץ למנות יותר מאפוטרופוס זמני ואפוטרופוס קבוע אחד, למקרה והאפוטרופוס הראשון אינו יכול לקבל על עצמו את המינוי.
  • מינוי אדם קרוב היוכל לקבל גישה לתיק הרפואי שלנו ולהוציא לפועל או לקבל החלטות רפואיות עבורינו במקרה ואנו לא כשירים משפטית להחליט עבור עצמינו. בן/בת הזוג ובני משפחה אחרים אינם זכאים באופן אוטומטי לקבל מידע ולהחליט החלטות רפואיות, במידה ולא ציינו זאת במפורש במסמכים המתאימים.
  • מינוי מנהל עזבון, שהינו תושב אמריקאי ואזרח אמריקאי או S. person. כל מינוי אחר, לא בהכרח יאושר או שישא בחובו תשלומי מס נוספים.

כתיבת צוואה, מינוי אפוטרופוס והאחריות לעתיד ילדינו זו משימה שאינה יכולה להידחק מאחור, עליה לעמוד במקום גבוה בסדר העדיפויות שלנו.

בניגוד להרבה משימות אחרות, כשמגיעים לעשות זאת, הרגשת ההקלה והסיפוק שנטלנו אחריות ודאגנו ליקרים לנו מכל, כמעט ולא קיימת בשום "משימה"אחרת ש"צריך" לעשות ושנעשתה.

הכותבת היא עינת ארבל, עורכת דין המתמחה בדיני עזבון, אפוטרופוסות, כתיבת צוואות ותכנון ירושה ללקוחות בינלאומיים.

einat@arbel-law.com

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. לשם קבלת עצה משפטית, על הקורא לפנות לעורך דין מוסמך בעניין. אין באמור לעיל כדי ליצור יחסי עו"ד-לקוח בין הקוראים לבין הכותבת או משרדה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button