תנו לי רוקנרול: תערוכת צילומים חדשה במוזיאון היהודי בסן פרנסיסקו

בימים אלו עולה במוזיאון היהודי העכשווי (CJM) בסן פרנסיסקו התערוכה RetroBlakesberg: The Music Never  Stopped, תערוכה הנותנת במה לאמן יחיד – ריי בלייקסברג, צלם שנולד למשפחה יהודית בניו ג׳רזי וב-45 השנים האחרונות מתגורר באזור המפרץ. לאורך 45 השנים האחרונות ליווה מקרוב זמרים ולהקות בעולם הרוקנרול בארה״ב והנציח אותם במצלמתו. התמונות מאפשרות לנו לעצור ולהתרשם מכל אותם רגעים היסטוריים בתולדות הרוקנרול וגם לעקוב אחר סיפור חייו המעניין של בלייקסברג. אפרת אנגל ביקרה וממליצה

מאת: אפרת אנגל

החזון של ה-(CJM (Contemporary Jewish Museum, ששווה ביקור בפני עצמו בשל הארכיטקטורה המיוחדת שלו, הוא להביא נקודות מבט עכשוויות על תרבות, היסטוריה, אמנות ורעיונות יהודיים. רבות מהתערוכות בו סבבו סביב מושגים יהודיים, תלבושות יהודיות, חפצים יהודיים וכדומה, אבל לעיתים המוזיאון מסתפק בלהיות ״סתם״ בית לאמנים יהודיים שבין הערכים שלהם מסתתרת זיקה ליהדות. כך היה עם התערוכה המוצלחת בשנה שעברה על ג'ים הנסון, יוצר החבובות, שיחד עם הדמויות שעיצב ושיחק השפיע על היכולת שלנו לתפוס את האחר – גם אם הוא נתפס מוזר או חריג – כאחד משלנו. כך, הערכים של פתיחות, קבלה ויחס שוויוני לאחר – הם שהביאו את אוצרי המוזיאון לבחור בו כאומן אורח.

Beck photographed at Sharon Meadow of Golden Gate Park in San Francisco, Ca September 24, 2000 © Jay Blakesberg/Retna LTD.

בימים אלו עולה במוזיאון היהודי העכשווי (CJM) בסן פרנסיסקו התערוכה RetroBlakesberg: The Music Never Stopped, תערוכה הנותנת במה לאמן יחיד – ריי בלייקסברג, צלם שנולד למשפחה יהודית בניו ג׳רזי וב-45 השנים האחרונות מתגורר באזור המפרץ. לאורך 45 השנים האחרונות ליווה בלייקסברג מקרוב זמרים ולהקות בעולם הרוקנרול בארה״ב והנציח אותם במצלמתו.

Rolling Stones photographed at the Oakland Stadium in Oakland, CA on November 14th, 1997 ©Jay Blakesberg

במפגש אישי איתו הוא מספר שמגיל צעיר מאד היתה לו תשוקה עזה לצילום ולעולם המוזיקה. בתחילת דרכו, השתמש במצלמה של אבא שלו וב-1978, בהיותו בן 16, הוא עקב עם חברים אחרי להקת Jefferson Airplane שעצרו לאכול במסעדה ושם הצליח לצלם את Jorma Kaukonen, הגיטריסט של הלהקה – תמונה שהתפרסמה במגזין מוסיקה והיתה לתמונה הראשונה שלו שמתפרסמת בציבור. שלא כמו בעולם של ימינו, שבו מידע ותמונות עוברים תוך שניות ברחבי העולם, בימי המגזינים – פרסום של תמונה היה אירוע גדול ומשמעותי.

אחד הרגעים המכוננים עבורו היה בגיל 17 בשנה אחרונה בתיכון (1979 No Nukes Rally, Washington, D.C) כאשר בדרך לקונצרט של הגרייטפול דד בוירג'יניה נקלע למצעד מחאה נגד נשק גרעיני. לאחר שמצא במקרה תעודת עיתונאי על הרצפה, הצליח להתקרב לבמה ולצלם מקרוב את ג׳יין פונדה נואמת ואת האמנים שהסתובבו במצעד בינהם גם חברי להקת הגרייטפול דד. ואכן, חלק מרכזי בתערוכה, העומד בפני עצמו, מוקדש ללהקת הגרייטפול דד אותה ליווה לאורך שנים כאשר בין הצילומים בהופעות חיות ישנם גם פורטרטים אישיים של חברי הלהקה.

Prince photographed at the Bill Graham Civic Auditorium in San Francisco, CA on April 11th, 1993 ©Jay Blakesberg

ריי בלייקסברג ידוע גם בצילומים של הסצנה החברתית ותרבות המעריצים שהתרחשה מסביב לקונצרטים של המוסיקה בשנות ה-70 וה-80 של המאה הקודמת. התמונות שצילם מעבירות את התחושה של אותן שנות חופש ורוקנרול בצורה מיוחדת ואינטימית. תמונות שצילם הופיעו על קאברים של אלבומי מוסיקה ועל שערי מגזינים כמו ה Rolling Stone Magazine, מגזין בו צילם 59 עמודי שער. 

התערוכה מציגה יותר מ-200 תמונות שצולמו בין השנים 1978-2008,שנים בהן הצלם השתמש בסרט צילום, לפני המעבר לאמצעים דיגיטליים. 

בין התמונות שמופיעות בתערוכה ניתן למצוא גם את ג׳וני מיטשל, ניל יאנג, טרייסי צ׳פמן, קרלוס סנטנה ועוד אמנים חשובים אחרים. 

התמונות מאפשרות לנו לעצור ולהתרשם מאותם רגעים היסטוריים בתולדות הרוקנרול, אבל אולי מה שמצליח לקרב את הצופה לתערוכה היא התחושה שלאורך התמונות אתה לומד גם את ההיסטוריה האישית של הצלם, שבראשית דרכו גם הספיק להיעצר על אחזקת LSD, ובהמשך עבר מניו ג'רזי לסן פרנסיסקו בעקבות המשיכה לתרבות ההיפים והחופש שהיו באיזור.  

ה CJM פתוח בימים חמישי עד שבת בין 11 בבוקר ל-5 אחה״צ, 735 Mission St. San Francisco

www.thecjm.org

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button