בואו לצעוד למען אחדות ונגד אנטישמיות ב-Unity March בסן פרנסיסקו

בעוד שבוע וקצת אנחנו הולכים לעשות היסטוריה בסן פרנסיסקו בצעדה ועצרת ה-Unity March הגדולה למען אחדות ונגד אנטישמיות. יוזמי האירוע, חבורת ישראלים מקהילתינו, מספרים על הרקע ליוזמה שהתחיל ממפגש חברתי בו שאלו את עצמם ״אם זה ימשיך ככה, איך אפשר להישאר פה״?, וגם על מה הולך להיות בה ולמה כל כך חשוב שתגיעו גם אתם

מאת: יוזמי ה-Unity March

״אם זה ימשיך ככה, איך אפשר להישאר פה״?

זו היתה השאלה שהובילה חמישה א.נשים מהקהילה שלנו להתכנס בערב יום שבת ולחשוב האם יש לנו כאן עתיד בכלל. כאן – בקליפורניה השלווה והמנומנמת, בימים הספורים שאחרי מאורעות ה-7 באוקטובר ועם מלחמה שמשתוללת בארץ. איך יכול להיות שפה מרגיש לנו לא בטוח?

את המושג "אנטישמיות" כולנו הכרנו היטב משיעורי ההסטוריה, אירועים כאלה ואחרים באירופה, ואולי אפילו מהתבטאויות של קומיקאים ופוליטיקאים קיצוניים פה בארה״ב, אבל זה תמיד הרֿגיש רחוק מספיק, שולי מספיק, לא משהו שצריך להתרגש ממנו. גלים קטנים של תפוחים רקובים שבדרך כלל מושתקים די מהר.

בחודשים האחרונים נחשפנו לגל ענק, ולא כל כך חדש של אנטישמיות, שלא הערכנו עד כה את מימדיו והשלכותיו. גם בקרב הקהילה היהודית-אמריקאית התדהמה היתה ענקית. איך יכול להיות שזה כל כך חזק כשזה מדיף כל כך רע, ועוד דווקא פה בקליפורניה, בירת הסובלנות וה-inclusion? איך ייתכן שאנחנו מפחדים לצאת החוצה עם סממנים יהודיים, שישראלים תולשים מזוזות מקורות דלתם, ששכנים מפחדים להגיע לישיבות מועצה בעיר שלהם ולשתף בתחושותיהם או שהורים מנחים את ילדיהם שלא לדבר עברית ברחוב?

הרגשנו שאנחנו מאבדים את הבטחון האישי והקהילתי שלנו, משהו שמעולם לא הצטרכנו להתמודד איתו כישראלים בארה״ב ובטח שלא בארץ. הבנו שאם לא ננקוט עמדה שלפיה אין לנו מה להתחבא, ולהפך, עכשיו זה הזמן להביא את הזהות שלנו לקדמת הבמה מבלי לפחד, לא נצליח להישאר כאן ולראות במקום הזה בית.

החלטנו להכריז על עצרת המונית ותיקשרנו את הכוונות הללו לכל איש/ת קשר שהיו קשורים באיזושהי צורה לארגון יהודי. עלינו לשיחה ראשונית עם כ- 20 ארגונים ובהתחלה בעיקר שמענו למה לא… למה זה רעיון לא טוב, למה זה לא הזמן, למה זה לא יעבוד ולמה לא צריך לעשות עכשיו יותר מדי רעש ולחכות עד יעבור זעם.

לאט לאט, הטון השתנה. יותר ויותר אנשים וארגונים החלו לאמץ את הרעיון והיום למעלה מ-45 ארגונים מובילים את האירוע הזה ביחד, כולל JSV, IAC, JCRC Palo Alto JCC, HAF, ADL הקונסוליה בסן פרנסיסקו, בתי ספר, בתי כנסת, ארגוני נוער ועוד. הבנו שאנחנו חייבים למצוא דוברות ודוברים מהשורה הראשונה ושחייבים לדאוג שיגיעו הרבה אנשים. הצבנו רף של 5,000 משתתפים, בתקווה שיגיעו יותר. התחלנו להתארגן, קבענו תאריכים, סגרנו עם שריל סנדברג, סמנכ"לית פייסבוק לשעבר, כאורחת כבוד, גם ג׳ף רוזן ה-District Attorney של סנטה קלרה כמובן הצטרף, יצרנו קשר עם המשפיענית איימי אלברטסון ששמחה שפנינו אליה, ולאחר מכן עם הסופרת סמנתה אתוס הנפלאה שיזמה את הפרויקט voice 2024. הקהילה ההודית לא איחרה להצטרף ופאוון דשפנדה, חבר בורד הקהילה ההינדו-אמריקאית נתן תמיכתו אף הוא. ויש עוד דוברות ודוברים שמפאת דאגה לבטחונם לא נוכל לשתף את שמם לפני האירוע, אך הם יצעדו ביחד איתנו ויביעו את תמיכתם והתחייבותם לבטחון הקהילה.

ואם בבטחון עסקינן, אנחנו יודעים שיש דאגה וחששות מאירוע בסדר גודל כזה, ולכן חשוב לציין שהאירוע בתיאום מלא של משטרת סן פרנסיסקו. במקום תהיה אף חברת אבטחה פרטית וגם מתנדבים מהקהילה שיעזרו לשמור על הסדר והבטחון של כולנו. אנחנו לוקחים את נושא הבטיחות באופן מאד רציני ונוקטים בכל האמצעים הנדרשים.

אז עוד שבוע וקצת, ב-3 למרץ, בשעה 1:30 בצהריים, תצא הצעדה הגדולה ביותר בצפון קליפורניה מכיכר אמברקדרו שבסן פרנסיסקו על רחוב מרקט וכל הדרך לכיוון כיכר civic center שם נתכנס ביחד לשמוע מהדוברות והדוברים ונקרא בקול גדול ״Never Again״.

הצלחת האירוע תלויה בכל אחד ואחת מכם – ככל שנהיה רבים יותר ככה תהיה משמעות גדולה יותר לעצרת הזו. סמנו שתגיעו באתר, התנדבו, שׁתפו עם חברים  – יהודים ולא יהודים – הפיצו ברשתות החברתיות את הפרסומים שיוצאים מחשבונות האירוע (ניתן לקבל התראות חדשות על פרסומים לשיתוף בקבוצת הווטסאפ) ותרמו אם מתאפשר לכם.

מחכים לצעוד אתכם!

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button