מועדון צוותא: הבית לקהילה הוותיקה בעמק הסיליקון

בתקופה שעוד ייבשו כאן ביצות וה-ICC עוד לא היה קיים, לאוכלוסיה הבוגרת בעמק, כמו גם לצעירה, לא היתה מסגרת קהילתית בה יכלו להיפגש, לציין חגים יחד או ליהנות מאירועי תרבות. ב-2017 הגיע השינוי כאשר מספר חברות החליטו להרים את הכפפה ולהקים מסגרת קהילתית לבני 65 ומעלה. כך נולד "מועדון צוותא", בית חם לקהילה הותיקה בעמק, שבזכותו הפרישה מעולם לא נראתה אטרקטיבית יותר. אז אילו פעילויות הוא מציע? ואיך אפשר להצטרף אליו?

גם אם נראה שרוב הישראלים כאן הם אורחים לרגע, חיים פה כמה שנים ואז חוזרים לישראל או יוצאים לפרישה בפלורידה, יש לא מעט כאלה שהחליטו להישאר. קבוצה גדולה של ישראלים ותיקים חיה כאן בעמק עשרות שנים, מנהלת חיי קהילה פעילים ומלאים ועם השנים נראה שהיא רק הולכת וגדלה.

בתקופה שעוד ייבשו כאן ביצות וה-ICC עוד לא היה קיים, לאוכלוסיה הבוגרת הזאת, כמו גם לצעירה, לא היתה מסגרת קהילתית בה יכלו להיפגש, לציין חגים יחד או ליהנות מאירועי תרבות. ב-2017 הגיע השינוי כאשר מספר חברות החליטו להרים את הכפפה ולהקים מסגרת קהילתית חמה לבני 65 ומעלה. הן חברו ל-ICC ויחד עם נטע שחם, שעבדה בזמנו בארגון, הקימו את "מועדון צוותא" – המועדון לגיל השלישי בעמק הסיליקון. כל אותן נשים יקרות אשר מונות את רונית מלמוד, אתי תעשה, דורית רום, שלומית בלום, יעל אלשיך, חני בז׳ה, רמה סטרוד ורוחל'ה פרויליכמן, הפכו באותו רגע להיות "חברות ועדת צוותא" ומאז ועד היום אחראיות על כל התכנים, ההרצאות, הסיורים המאורגנים, מעגלי השיח, ערבי השירה בציבור ואירועי החגים שהתקיימו במועדון.

חברות ועדת צוותא. מימין: אתי תעשה, שלומית בלום, רונית מלמוד, רוחל'ה פרויליכמן, חני בז׳ה, רמה סטרוד, דורית רום, יעל אלשיך

"ראינו מה קורה בארץ עם כל מועדוני הגמלאים והפעילויות הענפות שיש לבני הגיל השלישי ורצינו לעשות משהו דומה", מספרת רונית מלמוד, "בעבר יכולנו ללכת לסטנפורד או ל-UC אבל זה לא היה אותו הדבר, רצינו משהו בשפה העברית, שיהיה קרוב לבית ושיקבץ את כל הקהילה הישראלית הבוגרת יחד. המטרה היתה לקיים מפגשים חברתיים, טיולים, הרצאות מעניינות ופשוט לעשות כיף יחד.

התחלנו את צוותא עם 50 איש ואישה והיום המועדון כבר מונה מעל 100 והיד עוד נטויה. במהלך השנים נהננו ממגוון הרצאות מרתקות, פיקניקים משותפים וחגגנו חגים יחד. אני זוכרת במיוחד מפגש קסום שעשינו בגני פילולי בראש השנה, הרמנו כוסית לשנה החדשה ואכלנו תפוח בדבש, ביום העצמאות אכלנו יחד פיתות וחומוס ואנשים מאוד נהנו. כשהגיעה הקורונה זה פתח לנו את האפשרות לעשות הרצאות אונליין, גם מפה וגם מישראל, וזה היה פשוט נפלא. בכל אותם מפגשים היתה לכולם את האפשרות להיפגש דרך המסך, לדבר ולא להרגיש לבד. היום אנשים כבר די התעייפו מהזום ומהפורמט של הרצאות אז חזרנו למפגשים פנים אל פנים, עשינו למשל לא מזמן סיור לטירת קרולנד בהילסבורו, יכולנו להוציא מקסימום 50 איש ותוך זמן קצר הכל התמלא ואנשים נכנסו לרשימת המתנה. אז הביקוש הוא גבוה ואנחנו משתדלות לתת מענה כמה שיותר".

סיור בטירת קרולנד בהילסבורו

גם אתי תעשה, שלוקחת חלק פעיל בוועדה, מספרת על הצורך שהביא אותן להקים את המועדון. "הרגשנו שהקהילה היתה צמאה למפגשים חברתיים, ברגע שפרסמנו היתה היענות מאוד גדולה וכל האירועים היו מלאים עד אפס מקום. השתדלנו כל הזמן להביא תכנים מקשת רחבה של נושאים וכך למשל בקורונה נהנינו ממגוון גדול של מרצים בכירים מהארץ ומכאן. נהננינו מהרצאות של פרופ׳ אבשלום צור, ד״ר רחל כורזים, פרופ' דוד פסיג, פרופ' דן לאור ז"ל (חצי שנה לפני שנפטר) מישראל לצד הרצאות של מדענים, אנשי הייטק וחוקרים מצליחים מהקהילה שלנו כמו ד״ר יגאל בלום, פרופ׳ מאיר סטטמן, ד״ר דיתי בראון ועוד. בנוסף, מעבר לאירועים ולמפגשים החברתיים, המוטו שלנו תמיד היה לעזור לכל חבר קהילה שזקוק לתמיכה מכל סוג שהוא ולתת לו להרגיש שתמיד יש לו בית חם".

כאמור, ה-ICC הוא הבית של מועדון צוותא. מרבית פעילויות המועדון מתקיימות בקמפוס של ה-OFJCC וכך גם מפגשי הוועדה. אחראית מועדון צוותא ב-ICC כיום היא גלי בק אשר נמצאת בקשר שוטף עם חברות הוועדה, שותפה להוצאת האירועים לפועל ומהווה כתובת לכל בעיה.

"יש פה בעמק קהילה גדולה של אנשים מבוגרים בני 65 ומעלה שצמאים לפעילות של תרבות, מדע, העשרה ופעילויות חברתיות בעברית", אומרת גלי, "אלו ישראלים ותיקים שיש להם זיקה לישראל ומעוניינים לשמור על המסורת, השפה וההווי הישראלי. השפה היא משאב מאד משמעותי. אנחנו מאוד משתדלות לספק תכנים מגוונים שיפנו לכולם ולהוות גם מערכת תומכת ולספק לחברי המועדון תחושת שייכות. כך למשל, בתקופת הקורונה, כשכולם הסתגרו בבתים וקהילת צוותא נמנתה עם האוכלוסיה בסיכון גבוה, הפעילות שלנו עברה לזום, נפגשנו באופן קבוע אחת לשבועיים ובדרך זו שמרנו על קשר בין החברים, ידענו מי מתמודד עם מה, מה מצבו של כל אחד מהקהילה שלנו והיוונו מערכת תמיכה, מסגרת חברתית ולמדנו מהו כוחה של קהילה.

כדי לתת תחושה קצת יותר אישית, בראש השנה נשות הוועדה התייצבו במטבח של ה-OFJCC ויחד אפינו עוגות דבש, ארזנו אותן במארזים מיוחדים, התחלקנו לצוותים והלכנו לכל אחד מהחברים והנחנו ליד דלת הבית עוגת דבש ודף פעילות לקראת פעילות חגיגית שהתנהלה בזום.

חשוב לציין, שהתמיכה החברתית של מועדון צוותא היא אבן דרך לרגלי החברים ובנוסף למפגשי העשרה תרבות וחברה אנחנו מהווים מערכת תמיכה יומיומית כשאחד מהחברים זקוק. בקהילת צוותא תמיד יש משהו, מתוקף הגיל והמקום ואנחנו מתייצבים ותומכים בחברים שמתמודדים עם מחלות, פטירה או מצבי משבר אחרים. המועדון שלנו פועל בשני המישורים כל השנה ואנחנו תמיד שמחים לקבל חברים חדשים ולהרחיב את הדורות".

כאמור, חברי מועדון צוותא הם ישראלים שחיים בעמק שנים רבות והלב נישא תמיד לישראל במיוחד בתקופה זו. אחרי ה-7 באוקטובר רבים מחברי המועדון תרמו, התנדבו ותמכו בפעילויות למען הצבא, המפונים ומשפחות החטופים והניצולים. מעבר לאיסוף כספים, אחד הפרויקטים המרגשים שנעשה במועדון היה ביוזמתה של שלומית בלום, חברה הוועדה, אשר ביחד עם ה-ICC גייסו את הקהילה לתרום לשיקום יער בארי ובזכות התמיכה הרחבה נאסף סכום מכובד המאפשר לנטוע חורשת עצים ביער בארי מתנת קהילת עמק הסיליקון.

בעוד כשבוע מועדון צוותא ישתתף בסדנה של האמנית, הנרייט קונס פונטה, בה ייצרו ויצבעו כלניות מחימר, כחלק ממיצג שיוצג ב-OFJCC להנצחת קרבנות ה-7 באוקטובר.

בהמשך גם מתוכנן סיור במקדש מים ברדווד סיטי ולאחריו פיקניק קהילתי סטייל פוטלוק.

אז גם אם אתם רוצים להצטרף למועדון צוותא, לחצו על הלינק והצטרפו לרשימת התפוצה כדי לקבל עדכונים שוטפים ומידע על האירועים הקרובים.

לפרטים נוספים ניתן לפנות לגלי בק באימייל: gbeck@paloaltojcc.org או לכל אחת מחברות הוועדה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button