גירושים בקליפורניה: איך לעשות את זה נכון ולאן לפנות?

אימרה ידועה היא שהיום כבר לא מספיק לדעת עם מי להתחתן, צריך לדעת גם ממי להתגרש ובקהילה שלנו יש לא מעט כאלה שיוכלו להעיד על כך. נשים וגברים כאן שעוברים תהליך גירושים מתמודדים עם לא מעט קשיים והעובדה שהם נמצאים רחוק מארץ המוצא, מהשפה, ממערכת המשפט והתרבות המוכרת מקשה עוד יותר. נועה לברן היא אחת מאלו שעברו את התהליך ומתוך הנסיון הגדול שלה עוזרת בהתנדבות מלאה לנשים רבות (וגם לגברים) לצלוח את התהליך בשלום ואף לצאת ממנו מחוזקים. דיברנו איתה וגם עם עו"ד לענייני משפחה, אסתי רוזנפלד, על איך הן רואות את תהליך הגירושים, ואיך אנחנו, כיחידים, זוגות וכקהילה צריכים להתייחס לנושא

לעבור גירושים זה לא דבר קל ועם כמה שהתהליך מורכב, אמוציונלי ומפחיד, לעבור אותו בזמן רילוקיישן עם מערכת משפט לא מוכרת, תרבות אחרת, ללא שפת אם והרחק מהמשפחה התומכת, התהליך הופך אפילו עוד יותר קשה.

בעלי הנסיון כבר בטח יודעים שהיום כבר לא מספיק לדעת עם מי להתחתן, צריך לדעת גם ממי להתגרש ובקהילה שלנו יש לא מעט זוגות שיוכלו להעיד על כך. ישנם כאלה שעברו ועוברים גירושים, בשיתוף פעולה ובכבוד הדדי וישנם כאלה שהגיעו לקרבות מכוערים בבית משפט שבסופם כל הצדדים יצאו מובסים, גם נפשית וגם כלכלית. נועה לברן היא אחת מאלו שעברו תהליך גירושים וראו את הצדדים הפחות זוהרים שלו ומתוך הנסיון והידע שצברה עוזרת היום לאנשים מהקהילה לצלוח את זה בשלום עם כמה שפחות נפגעים. גם אסתר רוזנפלד, מכירה היטב את התהליך אך דווקא מהכיוון השני – כעורכת דין לענייני משפחה ומגשרת, ליוותה אסתר זוגות רבים בתהליך הגירושים וראתה מקרוב את כל הקשיים והמורכבויות הכרוכות בו.

אם יש משהו אחד ששתיהן מסכימות עליו הוא שידע זה כוח. כשנכנסים לתהליך כזה יש צורך בלמידה מעמיקה של הנושא, לדעת מהן הזכויות שמגיעות לכם, איך פועלת המערכת בקליפורניה, איך צריך להתנהל בכל שלב מול בן/בת הזוג ולזכור שבסופו של יום אתם והילדים שלכם תצטרכו לחיות חיים שלמים עם התוצאות של הגירושים האלה.

אז כדי להבין את הנושא קצת יותר לעומק ישבנו עם שתיהן לשיחה וכל אחת מהן סיפרה, מנקודת מבטה, איך היא רואה את תהליך הגירושים, ואיך אנחנו, כיחידים, זוגות וכקהילה צריכים להתייחס לנושא.

נועה לברן

נועה לברן

"הגענו לארה"ב ב-2008 בעקבות הקריירה של הגרוש שלי, תחילה גרנו בפרברי פילדלפיה ולאחר כשנתיים עברנו לקליפורניה. את המעבר עשינו באופן עצמאי, בלי חברה שתממן אותו או שתיתן לנו מערכת תומכת ולכן כל ההתאקלמות היתה קצת יותר מורכבת. אני השארתי את הקריירה שלי מאחור והתחלתי לבנות את עצמי מאפס, תחילה עבדתי כמורה ב-JCC בפילדלפיה ועם המעבר לקליפורניה התחלתי ללמד עברית באופן פרטי, מה שאני עושה עד היום בנוסף גם להיותי קואוצ'רית וקוראת בקלפים".

מתי החל תהליך הגירושים שלך?

"התגרשתי כשהילדים שלי היו בני 10 ו-12 ואני זוכרת את זה כתקופה הכי קשה בחיי. כשהתהליך התחיל הייתי תלויה בגרוש שלי, גם מבחינה כלכלית וגם מבחינת ויזה, והייתי משותקת מפחד. לא ידעתי איך אצליח לכלכל את עצמי, איך אוכל להמשיך לגור כאן ואיך לגדל את ילדיי והרגשתי מאוד מאוד לבד. לא היתה לי מערכת תמיכה רחבה של חברים כאן, הקשר שלי עם המשפחה בארץ אף פעם לא היה הדוק במיוחד והרגשתי בדידות איומה, ממש שקופה. בשלב מסויים התחלתי להתאפס על עצמי, לקחתי אחריות והחלטתי לצאת מהקורבנות. הבנתי שאני היא זו שאחראית על איך ייראה העתיד שלה ושל הילדים שלי וממש התחלתי תהליך של העצמה ולמידה עצמית.

מה עזר לך להתמודד עם המצב?

"באותה תקופה הוקם ארגון "מעגלים" ואני חייבת המון לכל הבנות שהיו חלק ממנו. הן עזרו לי מאוד ובעיקר נתנו לי את התחושה שאני לא לבד. החיים החברתיים כאן הם מאוד דינמיים, כולם עוברים כאן כמה גלגולים חברתיים ולעבור תהליך גירושים, בייחוד כשיש ילדים קטנים, כשאין רשת רחבה של תמיכה יכול להיות מאוד מאתגר. הרבה אנשים נופלים בין הכסאות וזו הסיבה שאני רוצה להעלות את הנושא הזה כל הזמן למודעות. חשוב לי שא.נשים יידעו שהם לא לבד בתהליך הזה ושהדלת שלי תמיד פתוחה בפניהם".

איזה אופי של עזרה את נותנת?

"אני לא עורכת דין ולא פסיכולוגית, אני קואוצ'רית ועבדתי עם לא מעט אנשים שעברו גירושים, גם ישראלים וגם אמריקאים, כך שלמדתי את הנושא מאוד לעומק. למדתי על בשרי איך התהליך עובד כאן בקליפורניה, איך כדאי לגשת לנושא מההתחלה, מהן הזכויות של כל אחד מהצדדים ואיך אפשר לצאת מכל התהליך הזה מחוזקים. ישנם כמובן מקרים מורכבים מאוד שהיכולת שלי לעזור בהם היא מוגבלת אז אני יודעת גם להפנות לאנשי מקצוע מתאימים. הכי חשוב לי זה לתת את התחושה לאותה אישה או גבר שנמצאים במשבר הגדול בחייהם שהם לא לבד ושיש מישהו שרואה אותם.

כחלק מהתמיכה שלי פתחתי גם קבוצת פייסבוק סגורה לנשים בה הן יכולות לשאול שאלות, לשתף בתחושות ולשמוע חוויות של נשים אחרות. הקבוצה היא דיסקרטית, וההצטרפות אליה עוברת דרכי.

תמיד אני מדגישה לכל מי שפונה אליי שידע זה כוח. תקראו כמה שיותר, תלמדו מהן הזכויות שלכם, תדברו עם אנשים שעברו את זה ותאמינו בעצמכם. ספר שאני תמיד ממליצה עליו הוא Divorce for Grownups, a Comprehensive Guide to Divorce in California. הספר מדבר על חוק הגירושים בקליפורניה, איך אפשר להתגרש עם עו"ד או בלי עו"ד, איך להתגרש עם מגשר, הסדרי ראייה וכדומה. נושאים חשובים שכדאי מאוד לדעת.

ובלי קשר לספר, אני תמיד ממליצה ללכת להתייעץ עם עו"ד כדי שיסביר מהן הזכויות שלך בסיטואציה, אל תחסכו על זה, הרבה פעמים אנשים משלמים את המחיר בהמשך בגלל חוסר ידע".

התמיכה שלך היא רק לנשים?

"בשנתיים האחרונות גם לא מעט גברים פנו אליי ואני מאוד שמחה על כך. לדעתי גברים זקוקים להרבה יותר עזרה, טיפול והכוונה כדי לדעת איך כדאי להתנהל בתהליך הזה, כי הרבה פעמים הם אלו שמובילים אותו, גם אם לא יזמו את הפרידה. אנו חיים בקהילה ובאזור שרוב הגברים בו הם אנשים חכמים במיוחד, מובילים בתחומם, ובעלי יכולת כלכלית גבוהה יותר משל האישה. הקריירה המפוארת שלהם היא זאת שהביאה לכאן את המשפחה ולפעמים זה מקדם חיים עם מעמדות בתוך הבית, ושליטה כלכלית בתוך הבית, אפילו מבלי ששמים לב. אנחנו כחברה, עדיין נוטים לשכוח שבזמן שהגברים מפתחים את הקריירה שלהם, בת הזוג מחזיקה את הבית והמשפחה, ואם יש גבר שחושב שהוא יכול כל יום לצאת לעבודה בלי התמיכה המשפחתית הזאת והידיעה שהבית מנוהל כשהוא יוצא לעבודה, לדעתי הוא טועה בגדול. הרצון לפרק נישואים הוא לגמרי לגיטימי, אבל עדיין ישנה מחוייבות לתא המשפחתי ודבר ראשון לילדים, שחייהם ימשיכו עם מינימום הפרעות, וזה כולל גם את האישה. ילד זקוק לאבא ולאמא. זה בסיסי. ולצערי לא תמיד זה ברור מאליו. ראיתי לא מעט מאבקים משפטיים מכוערים שאני חושבת שהיו יכולים להימנע אם הצדדים היו מתנהלים אחרת, בליווי של טיפול, ומתוך ידע ולא נותנים לרגש הנקם או לרצון שלהם לנצח להוביל אותם".

כאמור, התמיכה שנועה מספקת היא בהתנדבות מלאה, אותה היא מספקת מתוך רצון אמיתי להושיט יד לכל אלה שעוברים תהליך גירושים. מתוך החוויות שהיא עברה, היא צברה נסיון וידע רב שיכול לעזור לרבים, אך לפעילות שלה יש מטרה נוספת – להציף ולהעלות לסדר היום את נושא הגירושים. "יש כאן בקהילה המון מקרים של גירושים ואסור שהנושא הזה יהיה שקוף", היא אומרת, "לדעתי כקהילה יש לנו אחריות, אסור לנו לתת לבן אדם שעושה עוולות נוראיות כמו ניכור הורי, אלימות כלכלית או אלימות מילולית להמשיך להסתובב בינינו כאילו כלום לא קרה. הנטיה של רוב האנשים היא הרבה פעמים לחשוב שזה העניין של הזוג, ושלא צריך להתערב או להיכנס ביניהם, אבל לדעתי לא לקחת צד או לפחות להביע דיעה זה לפעמים עלול להיות בגדר לא מוסרי. כקהילה שבתוכה יש היום לא מעט שעברו התעמרות ועוול גדול מצד בן או בת הזוג, לדעתי כולנו צריכים לעשות חשבון נפש ולחשוב איך אנחנו אמורים לנהוג במקרים כאלו, לכן חשוב לי להפיץ ידע בעניין הזה וכמה שיותר".

ליצירת קשר עם נועה, ניתן לפנות אליה דרך הפייסבוק (Noa Levran) או דרך האימייל noalek@gmail.com.

אסתי רוזנפלד

עו"ד אסתי רוזנפלד

למעלה משני עשורים מלווה אסתי זוגות בתהליך הגירושים שלהם כעורכת דין לענייני משפחה וגם כמגשרת. אסתי מאמינה שעם כמה שגירושים זה דבר קשה, כמו בכל משבר בחיים, הם הזדמנות עבורינו לצמוח ולהתחזק וממרום נסיונה והכרותה עם זוגות רבים, היא יכולה לומר שלא מדובר בקלישאה.

"גירושים זה לא דבר פשוט, יש שאומרים שזה כמו מוות, שממש עוברים שלבים של אֵבֶל בתוך התהליך, אבל דרך העבודה שלי גיליתי שכשלומדים למצוא את החיובי בזה, עד כמה שזה נשמע לא הגיוני בהתחלה, זו ממש הזדמנות לצמיחה אישית ורוחנית. לפני כשנה אפילו כתבתי על זה ספר להעצמה אישית שנקרא TRANSFORMATIVE DIVORCE: From Broken to Blessed ובו אני נותנת כלים וטכניקות כיצד לגדול מתוך המקום הזה. כמובן שאת כל הכלים אני נותנת והאדם שמקבל אותם, הוא היחיד שבסופו של דבר יחלט כיצד הוא משתמש בהם. מדובר בתהליך וכל אחד לוקח אותו בקצב שלו".

כמגשרת וגם כעורכת דין, באיזו אופן את ניגשת לזוגות שפונים אלייך?

"הייתי מגדירה את הגישה שלי כלפי הזוג כהוליסטית. מעבר לייעוץ המשפטי, אני משתדלת לעזור להם גם בפן הרגשי, לגרום להם להבין את המקום שהם נמצאים בו ואיך אפשר לצאת ממנו מחוזקים. אני מאמינה שחשוב להשתמש בכל משבר בחיים שלנו, גם אם זה גירושים, פיטורים מהעבודה או מחלה כהזדמנות לשינוי וצמיחה. יש לי קליינטים שעוברים גירושים עם בני זוג אותם הם מגדירים כמאוד קשים, אולי אפילו נרקסיסטים, שקרנים כרוניים או כאלה שראיית המציאות שלהם מאוד מעוותת. וראיתי שאפילו, או דווקא, עם מקרים קשים כאלו לומדים להתמודד ולצמוח מהם. טוני רובינס אומר What if everything happens for you and not to you ואני מאוד מאמינה בגישה הזאת, כל מה שקורה לנו בחיים אלו שיעורים שיעזרו לנו לצמוח. התהליך הקשה הזה יכול לעזור לנו לגבש את הערכים שלנו ולהבין מה אנחנו לא רוצים בחיים שלנו. כך נצא מהתהליך יותר חזקים, יותר עצמאיים ויותר מגובשים לגבי הרצונות שלנו.

למרות שאני עורכת דין לגירושים, בפועל אני מנסה בשלב הראשון לברר אם עדיין יש סיכוי להציל את הנישואים. אני מבררת אם הלכו לייעוץ משפחתי, האם פנו לטיפול ואם יש לכל אחד מספיק תמיכה כדי לברר אם הם באמת רוצים להתקדם עם הגירושים. אנחנו חיים בחברה שאוהבת כל הזמן לשדרג, אם זה את הטלפון, המכוניות או המחשב וצריך להבין שבמערכות יחסים זה לא עובד. כשיש משבר לא צריך לוותר כל כך מהר על בן או בת הזוג אלא לעבוד יותר קשה ולשדרג את היחסים עצמם.

ספר מצויין שאני ממליצה עליו בהקשר הזה הוא The Seven Principles for Making Marriage Work של ג'ון גוטמן, בו הוא מדבר על תקשורת בין בני זוג, על דרכים לגשר על פערים וכיצד ליצור מערכת יחסית הרמונית וארוכת טווח".

בקהילה הישראלית כאן, בלא מעט מהמקרים, אחד מבני הזוג רוצה לחזור לישראל לאחר הגירושים והשני לא מעוניין. איך מתמודדים עם המצב הזה ומה החוק אומר לגבי זה?

"המצב הוא אכן יותר מורכב, התסריט בו אחד הצדדים רוצה לחזור לארץ והשני לא, קורה לא מעט ואם יש ילדים בתמונה אז העסק נהיה מסובך עוד יותר. אם אישה, למשל, מעוניינת לחזור עם ילדיה לארץ מאחר שאין לה כאן יכולת כלכלית, אין לה מקצוע או משפחה תומכת היא צריכה להגיש בקשה לבית משפט כדי לקבל רשות לחזור לארץ עם הילדים. בבקשה היא יכולה לכתוב את כל הטיעונים שלה ובית המשפט, שטובת הילד היא זו שעומדת לנגד עיניו, בוחן אותה וממנה אנשי מקצוע. בשלב הזה מתחיל תהליך שלוקח הרבה זמן והרבה כסף והוא לא פשוט לכל הצדדים. בית המשפט ממנה Custody Evaluator ששם את כל המשפחה על זכוכית מגדלת ובוחן מהי טובת הילד, בדרך כלל הוא נפגש קודם עם ההורים לראיון ארוך ומעמיק בו מבינים מהי ההיסטוריה והדינמיקה המשפחתית, איך היחסים בין שני ההורים, איך הקשרים עם הילדים וכדומה. אחר כך עושים ביקור בית בו צופים בילדים ובאינטרקציה שלהם עם ההורים. בנוסף, כל הורה צריך גם לספק רשימה של מספר אנשי קשר שיעזרו למאבחן להבין את המצב (יכול להיות בני משפחה, רופאים, מורים, פסיכולוגים או כל אדם אחר שההורה חושב שהוא עד חשוב שיעזור למאבחן להבין את המצב). האבחון מסתיים בדו"ח מאוד ארוך שהוא חסוי שאין לאף אחד גישה אליו מלבד ההורים ובית המשפט ובו המלצות לגבי המשך הטיפול במקרה. אותו Custody Evaluator לא מכיר את הילדים כמו שההורים מכירים אותם, הוא מגבש את המסקנות על פי פרמטרים מסויימים שלא בהכרח תואמים את הצרכים של אותו ילד ספציפי וזה יכול ליצור מצב בעייתי. אי אפשר להגיד באופן גורף מהי הנטייה של בית המשפט במקרים מסוג כזה, כל מקרה נבחן לגופו ולוקח בחשבון את גיל הילדים, הצרכים שלהם, החיבור שלהם להורה, מהי המסגרת אליה יחזרו בארץ, עד כמה הם מחוברים לארץ ולמשפחה, מה הסטטוס קוו של משמורת הילדים ועוד. כל הנתונים האלו משפיעים על ההחלטה של בית המשפט והיא שונה מתיק לתיק".

אז איך מתחיל תהליך הגירושים?

"בגדול, אם אחד מבני הזוג סגור על זה שהוא רוצה להתגרש והוא רוצה להוציא צו גירושים אז הוא צריך לפתוח תיק בבית המשפט לענייני משפחות במחוז שלו. כדי לפתוח תיק גירושים בקליפורניה חייבים להיות תושבי המדינה ב-6 חודשים האחרונים ו-3 חודשים באותו מחוז בו פותחים את התיק. יש לקחת בחשבון שיש 6 חודשי המתנה, "תקופת צינון", כדי שאם אנשים יתחרטו וירצו לבטל את התהליך אז עדיין תהיה להם את האפשרות. לרוב התיקים לוקח יותר משישה חודשים להסתיים במיוחד אם יש ילדים בתמונה, ענייני מזונות או רכוש אז כדאי לקחת את כל זה בחשבון".

מהי העצה שאת רוצה לתת לזוג שרוצה להתחיל את התהליך?

רוב התיקים בקליפורניה נסגרים בלי עורכי דין. אולם, הקהילה הישראלית כאן היא חזקה, ולרוב מעורבים בתהליך נכסים שצריך לחלק בין השניים. אלא אם כן שני בני הזוג מבינים בענייני מיסים, שווי נכסים ואספקטים כלכליים כאלה או אחרים, כדאי מאוד לערב עו"ד מומחה לדיני משפחה שיעבור על כל הדברים, יחווה את דעתו וידאג לזה שהחלוקה היא אכן שווה והוגנת. יש כל מיני ניואנסים קטנים שכדאי לדעת. כשיש צד אחד שהוא בעל יכולת כלכלית יותר גבוהה וצד אחד שפחות, זה עוד יותר קריטי. ודבר שני וחשוב, כמו שאמרתי קודם, תנסו תמיד לנסות ולפתור את המחלוקות ביניכם בדרכים נעימות, עם כבוד הדדי. הרבה פעמים אחרי שאתם בתוך המאבק המשפטי כבר אין דרך חזרה וכל הצדדים יוצאים מתוך המלחמה הזאת פגועים, גם הילדים, וזה קשה יותר אחר כך לבנות מחדש את האמון. ככל שאנשים יצלחו לפתור את המחלוקות ביניהם מחוץ לכותלי בית משפט כך הם יחסכו יותר כסף ויותר עוגמת נפש בהמשך".

ליצירת קשר עם אסתי ניתן לפנות באימייל ל-esther@rosenfeldfamilylaw.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button