"דרום אדום" בעמק הסיליקון

מרבדי הכלניות סביב יישובי העוטף הפכו לאחד הסמלים המזוהים ביותר עם האזור. ב-7 באוקטובר שדות הכלניות המוגנות חוללו, התמלאו צער וכאב, והן אלה שהיוו את ההשראה למיזם "כלניות לפני הגשם". המיזם, שהרעיון שלו הוא הצבת מרבדי כלניות עשויות חימר במקומות שונים, נועד להנציח את כל אלו שאינם עימנו עוד, וכפי שהכלניות תפרחנה שוב אחרי הגשם, כך יש עוד סיכוי לתקווה והתחדשות. האמנית הנרייט קונס-פונטה ש"ייבאה" את המיזם אלינו מזמינה גם אתכם לקחת בו חלק וציפי זך, שזכתה לקחת בו חלק, מספרת עליו ומביאה לכם את כל הפרטים

מאת: ציפי זך

דרום אדום. השנה הדרום אדום מתמיד. הכלניות פורחות בשדות רוויי הדם, הריקים ממטיילים. דרום אדום, אחד מסמלי אזור עוטף עזה, הפך לאחרונה לסמל לאסון הגדול של שבעה באוקטובר, ואמנים רבים משתמשים בו להנצחת הקורבנות בדרכים שונות.

הנרייט קונס-פונטה

בסטודיו קטן בפאלו אלטו נערך בימים אלה מבצע הנצחה מרגש. הנרייט קונס-פונטה, אמנית חימר מקומית, מנצחת על יצירה של 1,400 כלניות מחימר בפרוייקט קהילתי שרבים ורבות שותפים לו.

המיזם, ששמו "כלניות לפני הגשם", נולד בארץ, בהובלתה של הקרמיקאית יפה סולומון, ובהשתתפות אלפי ישראלים. בכל רחבי הארץ ניתן לראות מיצבים של כלניות חימר אדומות – בכיכרות הערים, בבתי עלמין, בבתי חולים, בבתי ספר ובמקומות ציבוריים נוספים והמטרה היא לעשות משהו דומה גם באזורינו. ״מאז שבעה באוקטובר חיפשתי דרך לבטא את הכאב העמוק ואת תחושת הסולידריות עם הקורבנות ומשפחותיהם, וכששמעתי על הפרוייקט הזה בארץ, ידעתי מיד שזה מה שאני רוצה לעשות״, מספרת הנרייט.

מהרגע הראשון, הנרייט קבעה לעצמה מטרה גבוהה – ליצור 1,400 כלניות ולהציג אותן לקראת יום הזכרון לחללי צה״ל ופעולות האיבה ב-Oshman Family JCC בפאלו אלטו, ב-Addison Penzak JCC בלוס גאטוס, וב-JCC בסן פרנסיסקו. אחרי יום העצמאות, הכלניות יופרדו לכ-30 מיצבים קטנים, שבכל אחד מהם 40 פרחים (מספר סמלי המייצג את סכום הספרות 7+10+23), ויוצגו בארגונים ובמוסדות באזור המפרץ, להנצחת קרבנות השבעה באוקטובר.

כבר מתחילת הפרוייקט, הפידבקים מהמשתתפים נגעו בכוחן המרפא של העבודה בחימר ושל העבודה המשותפת בסביבה תומכת ומכילה. ״מתוך תחושת המחנק וחוסר האונים אחרי אסון השבעה באוקטובר, רחוקים מהבית, היצירה בחימר בחברותא מילאה חלל פעור. החימר מנחם והיצירה מייצרת מציאות חדשה של יופי״, אומרת טלי ברוך, שהשתתפה באחת הסדנאות הראשונות, וחזרה לסדנאות נוספות.

מטרה נוספת של הפרוייקט היא גיוס כספים לתמיכה בנפגעי האסון. עד עתה נתרמו אלפי דולרים למושב נתיב העשרה ולארגון First Line Med, המציע תמיכה נפשית ארוכת טווח לניצולים מהישובים ומפסטיבל נובה, לבני משפחות הנרצחים והחטופים, לחיילים ולמפונים.

עשרות כבר לקחו חלק במיזם היפה הזה—מבוגרים וילדים, ישראלים ואמריקאים, משפחות וקבוצות. בחודש מרץ מתוכננות מספר סדנאות להשלמת הפרוייקט. אם גם אתן.ם רוצות.ים לקחת חלק בחוויה מרגשת ומשמעותית, תוכלו לפנות לקבלת פרטים נוספים ולהרשמה ל-tzippi_zach@yahoo.com או בווטסאפ 650-207-1207.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button