בגד כפת: על הפרוייקט לחיבור נוער בישראל ובתפוצות

מאז הוקם ב-2008 מנסה בית הספר לעברית, בגד כפת, לא רק לחזק לילדי העמק והמפרץ את מיומנויות השפה העברית אלא גם להרחיב את הידע התרבותי שלהן ולהעמיק את הקשר שלהם לישראל באמצעות פרויקטים מיוחדים. אחד מן הפרוייקטים אותו הציע השנה בית הספר הוא One2One, בו התלמידים נפגשים און ליין עם בני נוער מישראל, יוצרים קשרים חדשים, מתרגלים מיומנויות שיחה ולומדים על התרבות והחיים בישראל. איילת, דליה ואלון הם חלק מן התלמידים שהשתתפו בפרוייקט והם משתפים את בדברים שלמדו בפרוייקט 

"בגד כפת", בית הספר הקהילתי ללימודי עברית באיזור העמק והמפרץ, הוקם ב-2008 ומאז טיפח לאלפי תלמידים ותלמידות את האהבה לעברית ונתן להם את היסודות החזקים של קריאה וכתיבה. במהלך השנים שאף בית הספר להציע מגוון תוכניות העשרה מעבר ללימודי השפה ולאפשר לתלמידים להרחיב את הידע התרבותי שלהן ולהעמיק את הקשר שלהם לישראל באמצעות פרויקטים מיוחדים.

בשנה האחרונה היתה לכיתת התיכון בשלוחת פאלו אלטו ההזדמנות להשתתף באחת מתוכניות ההעשרה שמציע בית הספר שבזכותה לא רק חיזקו את העברית שלהם אלא גם זכו להכיר חברים חדשים מישראל.

התוכנית, שנקראת One2One, הינה פרויקט ייחודי ומרגש שנולד בישראל שיזם ארגון ENTER הפועל לקידום עמיות יהודית בשיתוף עם עמותת "עברית במרכז". הפרוייקט, נועד לחבר נוער ישראלי עם נוער יהודי בתפוצות, ליצור קשרים חדשים תוך זיהוי של מכנים משותפים ולעודד את טיפוח השפה העברית.

התלמידים מבגד כפת שנבחרו להשתתף בפרוייקט הם כאלה שאינם מדברים עברית בבית ולכן תרגול שיחות בעברית פחות זמין להם. הם צוותו לתיכוניסטים מישראל שלומדים לקראת הבגרות באנגלית ויחד העבירו חמישה מפגשים און ליין שהיו אמורים להימשך 30 דקות אך בפועל נמשכו הרבה מעבר. השיחות סבבו סביב נושאים כמו זהות יהודית והקשר לישראל וגם עסקו בנושאים יותר אישיים כמו המשפחה, הקהילה ואורח החיים במקום מגוריהם.

במפגש האחרון סיכמו התלמידים את כל הדברים עליהם דיברו והכינו מצגת משותפת אותה הציגו בכיתה.

דליה סאל בת ה-14 היא תלמידת כיתה ט' בתיכון פאלי שבפאלו אלטו והיא אחת מן התלמידות שהשתתפו בפרוייקט. דליה נולדה בארה"ב להורים אמריקאים שאינם דוברי עברית וההשתתפות ב-One2One, איפשרה לה לחזק את מיומניות השפה שלה ולהכיר תיכוניסטיות אחרות מעבר לים.

דליה צוותה לנועה בת ה-18 מרמת גן ומידי יום ראשון לאורך חמישה שבועות היו משוחחת בבוקר ומכירות אחת את השנייה.

וכך דליה מציגה את חברתה החדשה:

"החברה החדשה שלי, נועה, גרה ברמת גן ליד תל אביב בישראל. נועה בת 18, בשנה האחרונה בתיכון לפני שהוא הולכת לצבא בקיץ. נועה אוהבת לעשות קריוקי ולגדל צמחים בחדר שלה. היא לא הולכת להרבה טיולים ועם המלחמה הם לא יכולים ללכת על הטיולים בבית ספר, אבל נועה מתרגשת ללכת לצבא, ואולי לטייל שם. יש לה משפחה גדולה בישראל, וכל כך הרבה בני דודים שהיא לא יודעת את כל השמות! האח ואחות גדולה שלה הם נשוי עם ילדים, וגם יש לה אח תאום. נועה גם אוהבת להתנדב הרבה בקהילה עם הילדים קטנים ובכל דבר אחר. היא גם אוהבת את טיקטוק, וחושבת שיש הרבה יותר מבחנים בבית הספר ממה שהם צריכים, וזה רק מלחיץ".

דליה ונועה

איילת רפלין תלמידת כיתה ט' בתיכון פאלו אלטו, הכירה את ליהי מנתניה. בשיחות ביניהן דיברו, בין היתר, על הצבא וזה מה שאיילת מספרת:

איילת וליהי

"משהו שלקחתי מהפגישה הזו היה שהצבא יכול להיות משהו מאוד מלחיץ שהרבה אנשים נרתעים ממנו אבל כולם עדיין עושים את זה כי הם רוצים להגן על המדינה שלהם ועל יקיריהם. משהו שהיה מעניין זה שלמדתי שהיא מאוד חכמה במתמטיקה והיא רוצה לטייל".

אלון וינסברג, תלמיד כיתה ט' בתיכון מנלו שבאת'רתון, הכיר את יגל מרמת גן ובשיחות עימו התעניין בנושא הדת בישראל. אלון מספר: "דיברנו על כך שלדבר על דת בישראל שונה מאוד מלדבר על זה כאן באמריקה. זה בגלל שהוא אמר שכל מי שהוא מכיר הוא יהודי, ורוב החברים שלי לא".

אלון ויגל

אליאנה גורדון, המנהלת הפדגוגית של בגד כפת והמורה בכיתת התיכון שהשתתפה בפרוייקט, שמחה על ההזדמנות לחבר את הילדים לישראל מזווית אחרת ועל ידי כך לחזק את קשריהם לישראל. "בנוסף לשיפור המשמעותי ולהתקדמותם בשפה העברית, הם עמדו מול קהל וסיפרו על החברים ועל הנושאים שעניינו אותם, כתבו פסקאות בצורה נכונה והכירו עולם שדי רחוק מהם", מספרת אליאנה. אני מצטטת תלמידה שבעיניי סיכמה יפה את מהות הפרויקט: 'מה שהכי השפיע עלי זה הדו-שיח עם אדם שחי בישראל וחווה את המלחמה מקרוב. הדבר שאני לוקחת מהפגישות זה שלמדתי על עצמי שאני יכולה לדבר עם דוברי עברית מחוץ לכיתת הלימוד שלי וככה להתאמן".

נירית פרייקורן, מנהלת בית ספר "בגד כפת" מסכמת: "הצוות המוביל של בגד כפת עושה מאמצים רבים לחבר את הנוער של עמק הסיליקון לתרבות וההוויה הישראלית. אנו מתחילים בכיתה ו' עם תוכנית 'שורשים' אשר מציתה את יצר החקר אצל התלמידים להבנה של הרקע המשפחתי והמקומות בהם חיו בני המשפחה בדורות השונים. בהמשך, בתוכנית 'הקשר הרב דורי' פוגשים התלמידים את ותיקי הקהילה ושומעים מהם על חלקים נוספים של הזהות הישראלית והיהודית ולאחר מכן מגוון תוכניות בחטיבה ובתיכון מציגות לתלמידים שלנו את הרבדים השונים ביהדות ובחברה הישראלית. ההזדמנויות האלו של זיקה לישראל וקשר ישיר מרגשים אותנו השנה אפילו יותר מתמיד ומעצימים את בני ובנות הנוער, את המורים שלנו ואותנו. ישנם הבדלים עצומים בין מורה שתעמוד בכיתה ותספר לתלמידים על התרבות וההווי בישראל ובין שיח ישיר בין התלמידים כאשר הם מספרים אחד לשני ללא תיווך על המתרחש בשני קצוות העולם". 

 *אם גם אתם רוצים שילדיכם ייקחו חלק בתוכניות מסוג זה, הצטרפו למשפחת בגד כפת! ההרשמה לשנת הלימודים הבאה בבית הספר נפתחת ב-8 באפריל אז היכנסו ללינק והבטיחו את מקומכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button