סנוב, בנוב היל כבר היית?

שכונת נוב היל בסן פרנסיסקו אשר כונתה בעבר "סנוב היל" הרוויחה את כינויה ביושר. עשירי קליפורניה בנו בה את טירותיהם אך אחרי רעידת האדמה הגדולה ב-1906 נותרו רק התמונות והסיפורים. כיום ניתן ללמוד על ההיסטוריה המרתקת של המקום ולבקר באתרים הקסומים המשמרים אותה לאורך השנים. נירה פורן מביאה לכם את הסיפור המלא

מאת: נירה פורן

צילום: Simon Allardice

nob hill tira
הטירה הגוטית של הגברת הנטינגטון. משמאל מציצה פינת ביתו "הצנוע" של לילנד סטנפורד

אם יש לכם שעה פנויה לטייל בעיר, נוב היל (Nob Hill) היא ללא ספק אחת הפינות הקסומות בה ניתן ליהנות גם מנוף יפה וגם מסיפור מרתק על ההיסטוריה של המקום.  נוב היל אשר כונתה "סנוב היל" הרוויחה את כינויה ביושר. בנו בה את ביתם מי שהרוויחו ממכר טובין לכורי הזהב, ומספקולציות ב"תקופת הבוננזה", גילוי מכרות הכסף של קליפורניה. כתף אל כתף גרו בה ברוני הרכבת: סטנפורד, ידידנו מהאוניברסיטה בפאלו אלטו, הטינגטון, הופקינס וקרוקר. מארק הופקינס ששמו מונצח במלון היפה "אינטרקונטיננטל מארק הופקינס" הגיע לקליפורניה ב 1849 בתקופת המרוץ לזהב, לכן הוא Forty Niner, הוא לא כרה זהב בעצמו אך עשה הון ממכירת ציוד לכורים. לימים היה הופקינס למנהל הכספים של חברת הרכבות "סנטרל פסיפיק" שבה סטנפורד היה המנכ"ל, ונחשב לצנוע ולקמצן שבחבורת המליארדרים, לכן שמח סטנפורד למכור לו נחלה צמודה לשלו בנוב היל.

מלון פרמונט בו תוכלו לסייר וללמוד על העידן שלפני השריפה הגדולה. צילום: Elisa.rolle

הוא הניח שהופקינס יבנה בקתה קטנה ליד הטירה שלו שעלתה 2 מיליון דולר בסוף המאה ה 19. הטעות של סטנפורד היתה שלא הופקינס תיכנן את הטירה אלא אישתו של הופקינס, מארי, בעזרת מעצב הצעיר ממנה ב-20 שנה. והיא בנתה! טירה גוטית מקושטת שעלתה הרבה יותר מטירתו של סטנפורד והעיבה עליה. אבוי, מר הופקינס לא זכה לגור באחוזתו, הוא נפטר וכך יכלה מארי להינשא למעצב הצעיר למות בתוך 4 שנים ולהשאיר למעצב שלה את כל ההון העצום שהשאיר לה בעלה המנוח שהיה כה מפורסם בחסכנותו.

הטירה הגוטית של הגברת הנטינגטון ובעלה הצעיר, סירלס. משמאל פינת ביתו של מיודענו לילנד סטנפורד.

המבנים חרבו לחלוטין ברעידת האדמה והשריפה של 1906 אבל זכרונם מונצח בבניינים היום, ובכל בניין ישנן תמונות המספרות את העבר, ראו למשל במסעדת ה Big 4, שם יכניסו אתכם לחדר הנצחה של העידן שלפני השריפה, גם בלי שתאכלו בה. כך גם ב Fairmont Hotel.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button