יש מתנדבים בקהל? מקומות בהם תוכלו להתנדב ולעזור לקהילה

זו יכולה להיות עזרה לקשישים עם הסעות או הקראת העיתון, תיקונים קלים בבתים של בעלי נכויות עם בכלל בישול בבית תמחוי. מקומות המחפשים מתנדבים יש בשפע ולכם רק נשאר להרשם ולעזור לקהילה ועל הדרך גם להראות לילדכם מהי נתינה וסולידריות חברתית. סיגל קלטר ריכזה עבורכם את המקומות בהם תוכלו לעשות זאת

מאת: סיגל קלטר

יום המצוה שעורכת הפדרציה היהודית בכל שנה אמנם עבר, אך הרעיון של משיכת צבור רחב לעשות מעשים שהם עזרה ותמיכה, תקף לכל שאר 364 ימי השנה.

איסוף תרומות, נתינת נדבה וכמובן צדקה, הם מהערכים המרכזיים של היהדות ואינם מוגבלים ליהודים בלבד. "יהיו אביוני עירך קרובים לליבך", נאמר.

היושבים בקליפורניה, כאן באיזור העמק המפורסם, נמצאים בבועה שאין כדוגמתה באף מקום אחר. שפע מדהים של ידע ויצירתיות, השכלה, פיתוח וקידום אפשרויות והכל, באיזור יחסית קטן. כולם במירוץ מטורף ותחת לחץ מתמיד של סגירת קצוות, גם בעבודה וגם במשפחה, צריך להספיק לראות וללמוד ולעשות ולידע ולקדם ולהתקדם, מעל ומעבר למה שהזמן מקציב, וזה מעייף!Volunteers Collecting Food Donations In Warehouse

וכאן אנו מגיעים לנקודה המרכזית: למי יש כוח או זמן מיותר להתנדב?!?

ערכים מוסריים וחברתיים לרוב אינם מועברים על ידי למידה או על ידי נושאי הכלים כמו הגננות, המורות, המטפלות או הספרים, אלו הם דברים שנרכשים, נלמדים ומתקבעים בנפשות הרכות של ילדינו על ידי חיקוי כשהמבוגרים הקרובים להם ביותר הם המודל לכך! ילדים מחקים את הוריהם וכך לומדים ערכים, הרגלים ושאר ריטואלים.

גם להורים שנותנים מזמנם בהתנדבות נפקחות העיניים ומעבר לתחושת הסיפוק, גם הם רואים משהו אחר, ופרספקטיבות, תובנות והבנות משתנות.

קהילה אינה מתקיימת לאורך זמן אם חברי הקהילה אינם תורמים לה מעבר לחלק הכספי. בשנים כשהתנדבתי פה ושם, התבררו לי כמה אמיתות, כמו למשל שיש משפחות ויחידים הגרים ממש מעבר לגדר-הגינה הפרטית שלי, ילדים שהלכו עם ילדי לבית הספר- ואלה, שלא שמתי לב אליהם, אינם יכולים להזין את ילדיהם או לשלם את שכר הדירה הגבוה ונזרקים לרחוב (המקלטים היום דחוסים ומלאים עד אפס מקום).

בשנה האחרונה התחיל מפעל התנדבותי מדהים בפנינסולה. הארגון הוא העתק של ארגון זהה המתרחש בסן פרנסיסקו: מכיוון וחברות רבות ומשרדים מזמינים ארוחות צהריים ואינם יוצאים לאכול בחוץ, נשארים מגשי אוכל שנזרקים לפח בסוף היום. מתנדבים של הארגון באים לאסוף את שיירי הארוחות (אין זריקת אוכל מיותר ובזבוז) ומביאים את האוכל למקומות נזקקים כמו מקלטי יום לנשים מוכות, מקלטים לחסרי בית, לבתי אבות, לבתי מגורים הנתמכים על ידי הממשלה וכו׳.(www.foodrunners.org)

אין ספק שהחיבור בין שני הקצוות הוא מדהים. רוב רובם של הנותנים הם רחבי -יד ונדיבים. ומהעבר השני, המקבלים, אסירי תודה עד לדמעות. לראות קשישים בבית אבות מצפים למגשי האוכל, זהו מראה קשה! לראות אמהות מחכות למתנדב המביא כיכרות לחם ואולי עוגיות כדי להאכיל את הילדים, זה מראה קשה מעין כמוהו.

מעשים קטנים של יום יום בין אנשים, יוסיף לכם סיפוק ע נ ק, יוסיף המון לילדיכם ויעזור בצורה מדהימה לחברה הקרובה, המיידית, בה כולנו חיים. למשל: החזיקו מספר קופסאות שימורים שקל לפתוח אותן, אפונים או שעועית, ארוחות פסטה ברוטב בקופסא ומזלג או כפית פלסטיק במכונית. כשאתם נוסעים ובדרך רואים אדם עם שלט שהוא רעב- הנה המצוה התייצבה לפניכם.

אם כשנכנסתם לעשות קניות ראיתם אדם יושב בפתח החנות ומבקש עזרה- קנו כריך וביציאה הגישו לו אותו. ערכתם חגיגה או מסיבה והמון אוכל נשאר? במקלטים (shelters) בערים השונות יברכו ויודו לכם על טוב לבכם.

אם תיכנסו לגוגל ותחפשו לפי ערים היכן להתנדב, תמצאו שהאפשרויות הן אינסופיות. תמצאו שמחפשים מתנדבים לשעתיים לפעם אחת, או מתנדבים קבועים. יש שעוזרים למבוגרים וקשישים עם הסעות או הקראת העיתון. יש מתנדבים שעוזרים לבעלי נכויות וקשישים עם תיקונים קלים בבית. יש שעוזרים למשפחות שנמצאות כאן לטיפולים רפואיים ויש שעוזרים במטבחי תמחוי. תמיד אפשר למצוא שעתיים בחודש או חודשיים לעזור לזולת!

אז כאן מגיעה ההטפה שלי לסיומה ואם לסכם בכמה מילים: התנדבות היא לא מילת גנאי ולא מצב של פראייריות. זו פקיחת עיניים ולב לראות את האחר, את הזולת ולעזור כפי שניתן.

 מקומות מומלצים בהם ניתן להתנדב:

www.handsonbayarea.org

 פעילויות התנדבות של משפחות על פי לוח חודשי ללא התחייבות למספר הפעמים

 www.foodrunners.org

 ארגון מדהים של העברת מזון. נרשמים באתר

 www.redcross.org

 youth opportunities and services

 http://www.ronaldhouse.net/howyoucanhelp.php

עזרה למשפחות שנמצאות כאן זמן מוגבל בזמן טיפול רפואי לילדיהם קצת פינוק ותשומת לב שהורים זקוקים לו בתקופה מלחיצה

 www.shfb.org

אריזת קופסאות שימורים ואוכל מוקפא לפיזור למשפחות נזקקות. ניתן להרשם כקבוצה לערב אחד.

 www.bayareavolunteer.com/southbayvolunteer.html

ריכוז של פעילויות למבוגרים ומשפחות

 www.peninsulavolunteers.org

אתר הכולל הצעות התנדבות רבות הפונות לקשישים

http://www.cityofsanmateo.org/index.aspx?nid=2309

באתר של כל עיר תוכלו למצוא רשימה של ארגונים המחפשים מתנדבים. הציצו באתר של סן מתאו

מעוניינים להיות שותפים בעשייה החברתית של הקהילה הישראלית? ה-Icc מחפש אתכם! פרטים לחצו כאן

נשמח לשמוע מהן פעילויות התנדבות שעשיתם בעבר או שאתם עושים לאחרונה. שתפו אותנו בתגובות ואולי יוזמת התארגנות בקבוצות קטנות תחל כאן!

One Comment

  1. כתבה נהדרת ומעוררת השראה! נרשמתי עכשו (כי אם לא עכשו, אימתי?) להתנדב בארגון שמעביר אוכל מאלה שיש להם יותר מדי לאלה שאין להם מספיק. כל מה שהם מבקשים זה שעה בשבוע.
    תודה על הרעיון וההשראה!

    אגב, האתר של הארגון המקומי באזור שלנו הוא
    http://www.peninsulafoodrunners.org/volunteer-login.php

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button