יש מתנדבים בקהל? מקומות בהם תוכלו להתנדב ולעזור לקהילה

זו יכולה להיות עזרה לקשישים עם הסעות, תיקונים קלים בבתים של בעלי נכויות, שינוע מזון לנזקקים או בכלל הפקה של אירועים לקהילה הישראלית – ארגונים המחפשים מתנדבים יש בשפע ולכם רק נשאר להרשם ולעזור לקהילה ועל הדרך גם להראות לילדכם מהי נתינה וסולידריות חברתית. באיזורינו יש אינסוף אפשרויות התנדבות והפעם אנו מביאים לכם חלק מהן

"יהיו אביוני עירך קרובים לליבך"

היושבים בקליפורניה, כאן באיזור העמק המפורסם, נמצאים בבועה שאין כדוגמתה באף מקום אחר. שפע מדהים של ידע ויצירתיות, השכלה, פיתוח וקידום אפשרויות והכל, באיזור יחסית קטן. כולם במירוץ מטורף ותחת לחץ מתמיד של סגירת קצוות, גם בעבודה וגם במשפחה, צריך להספיק לראות וללמוד ולעשות ולידע ולקדם ולהתקדם, מעל ומעבר למה שהזמן מקציב, וזה מעייף…

Volunteers Collecting Food Donations In Warehouse

קהילה אינה מתקיימת לאורך זמן אם חברי הקהילה אינם תורמים לה מעבר לחלק הכספי. להתנדבות, יש ערך עליון בבניית הערכים המוסריים והחברתיים של כל אדם ואדם. לכל אחד יש עשר דקות או שעה בשבוע לתת לקהילת העיר או האזור בו הוא חי. ולמה זה חשוב? עכשיו כשאנו מתקרבים לפסח ונקרא את סיפור ארבעת הבנים- אף אחד מאיתנו לא רוצה להיות הילד הרשע. מה חטאו של הרשע? חטאו הוא שהוא מוציא את עצמו מהקהילה וחושב רק "מה יוצא לי מכל זה?"

לכל מי שנותנים מזמנם בהתנדבות נפקחות העיניים. מעבר לתחושת הסיפוק העצומה, אנחנו רואים משהו אחר ממה שאנחנו רגילים אליו ולוקחים כמובן מאליו, מפתחים נקודת ראות שונה, ותובנות שרכשנו עם השנים- משתנות. עוצמת הסיפוק הפנימי מנתינה ונתינת זמן התנדבותי היא נושא לאין קץ מחקרים שמוכיחים כמה נכונים המשפטים שגדלנו עליהם, כמו: " שַׁלַּח לַחְמְךָ עַל-פְּנֵי הַמָּיִם, כִּי בְּרֹב הַיָּמִים תִּמְצָאֶנּוּ", או  "אִם אֵין אֲנִי לִי, מִי לִי? וּכְשֶׁאֲנִי לְעַצְמִי, מָה אֲנִי? וְאִם לֹא עַכְשָׁיו, אֵימָתַי? (אם אני לא אדאג לעצמי – מי יעשה זאת במקומי? אבל כשאני דואג רק לעצמי ולא לטובת אחרים – מה עֶרְכִּי? ואם איני עושה את חובתי עכשיו – מתי אעשה אותה?)

והנה באה הקורונה ב-2020, שינתה הרבה סדרים בעולמינו והכניסה בלי סוף צרות. משפחות שגרות ממש מעבר לגדר ביתינו איבדו עבודה ואינן יכולות לשלם שכר דירה, או הורים בבבתי הספר של ילדינו אינם יכולים להזין את ילדיהם. זקנים מבודדים בביתם ואין להם גישה לרכוש מזון ולאחרים, המעט שהם מקבלים אינו מספיק לארוחות משביעות יומיות ורפואות.

אז מצאו לכם זמן להקדיש לאחרים פעם בכמה זמן- שבוע, חודש, ארבע פעמים בשנה ותבוא הברכה והרגשת הסיפוק הנהדרת עליכם.

מאיפה להתחיל? לפניכם רשימת של ארגונים שמקבלים מתנדבים בזרועות פתוחות ושמחה רבה. בכל הארגונים נדרשת הוכחת חיסון, בלי יוצא מן הכלל.

Photo by iStock/AaronAmat

ICC@JCC

ה-ICC (Israel Cultural Connection) הינו המחלקה הישראלית של ה-OFJCC בפאלו אלטו. ה-ICC הוא בית פתוח לכולם – ישראלים ולא ישראלים, משפחות או יחידים, דוברי עברית ולומדי עברית – בו ניתן לחגוג את התרבות הישראלית, לציין יחד חגים יהודיים וישראלים, ללמוד ולהחכים, לשמור על קשר עם מדינת ישראל ולתמוך בה, ללמוד עברית עכשווית, להתחבר לקהילה היהודית המקומית במגוון פעילויות קהילתיות. ה-ICC מקיים אירועים קהילתיים רבים ותמיד שמח לקבל לשורותיו מתנדבים ומתנדבות שיהיו שותפים. אז אם אתם מחפשים תחושת שייכות, דרך להשפיע ולחולל שינוי ולבנות קהילה, צרו קשר באימייל- icc@paloaltojcc.org או בטלפון מס' 650-2238692.

מעגלים

מעגלים הינו ארגון המספק תמיכה, ליווי וסיוע לחברי קהילה ישראליים המצויים בעיתות משבר. עם מערך של למעלה מ-250 מתנדבים ומתנדבות מקרב הקהילה ותחת המסגרת של ה-ICC, מתייצב מעגלים בכל שעה כדי לספק תמיכה וליווי רגשי למי שזקוק, אם בליווי תהליך גירושין, אספקת ארוחות חמות, הסעות לבתי חולים, חיבור לאנשי מקצוע ועד גיוס תרומות של ציוד ובגדים. אם אתם מעוניינים להצטרף למערך המתנדבים של הארגון, צרו קשר עם גילי דובר העומדת בראשו באימייל- maagalim19@gmail.com, או בטלפון- 650-223-8608.

Jewish Family and Children Services JFCS

ארגון JFCS הפועל באיזור הפנינסולה, סן פרנסיסקו ומחוז מרין וסונומה מציע מערך גדול של תמיכה לכל המעוניינים, יהודים ולא יהודים. הארגון משרת קהל מגיל 0 ועד זיקנה ועובד עם אוכלוסיות שונות וביניהן קשישים, ניצולי שואה, אנשים עם מוגבלויות ועוד.

איזו התנדבות אפשר לעשות באירגון? בנק המזון מחפש תמיד מתנדבים. לא תאמינו, אבל מעל אלף 1,000 אנשים מקבלים שקי מזון מידי שבוע באיזור שבין מאונטיין וויו לדאלי סיטי! חלק מן המתנדבים עוזרים באריזת השקים, אחרים תורמים פריטי מזון קבועים פעם בחודשיים, אחרים מחלקים את השקים ארבעה ימים בשבוע, מתנדבים ממיינים תרומות מזון והרבה אחרים ממלאים את את המדפים פעם בשבועיים שלושה.

ישנם מתנדבים שעורכים קניות לקשישים המוגבלים במצבם הפיזי. מתנדבים אחרים מצלצלים לקשישים מידי שבוע. יש מתנדבים לקבוצת שופין (Shupin Social Club), שהיא קבוצת צעירים עם מוגבלות ואל נשכח את קבוצת ניצולי השואה, שנפגשת אחת לחודש להרצאות ודיונים בזום ונתמכת על ידי מתנדבים שקשרו את ליבם לחברי הקבוצה.

בארגון מחפשים גם מתנדבים לעזרה במשרד עם טלפונים, במחלקה המשפטית ועוד. ראש המחלקה הישראלית היא נעמה לוגסי ויד-ימינה היא איילת ליטני: naamal@jfcs.org נעמה, ayeletl@jfcs.org איילת.

Bay Area Friendship Circle

חלק מהפדרציה היהודית- יצירת קהילה מכילה ותומכת לילדים ובני נוער עם צרכים מיוחדים, יחד עם משפחותיהם. המתנדבים לומדים על חשיבות המעורבות הקהילתית ומחזקים את הרגישות והכישורים החברתיים הדרושים כדי להפוך למנהיגים אכפתיים ומחוייבים. לפרטים נוספים.

Jewish Family Services of Silicone Valley JFSSV

ב-JFSSV מוצע שפע גדול של הזדמנויות להתנדב לכל הגילים – ילדים, בני נוער ומבוגרים. המתנדבים בארגון מכינים אריזות חג לקשישים ומשפחות במצוקה, מחלקים צעצועים לילדים נזקקים בחג, מחלקים ארוחות שישי, ואפילו תופרים או סורגים פריטים בעבודת יד לתינוקות פגים וקשישים. לפרטים נוספים על אפשרויות ההתנדבויות השונות לחצו כאן.

IsraAID

ארגון סיוע הומניטרי בינלאומי הפועל מאז 2001 אשר מספק סיוע בעת אסונות ומקרי חירום בעולם, החל מפעולות חילוץ והצלה, שיקום קהילות ומוסדות חינוך, אספקת חבילות סיוע, עזרה רפואית במקרה של מגיפות, סיוע לפליטים ועוד.

הארגון זקוק בעיקר לתמיכה אדמיניסטרטיבית, הנהלת חשבונות, פרסום תכנים של הארגון במדיות החברתיות ועוד. לקבלת פרטים נוספים ניתן לפנות לשרית הוניגשטיין: shonigstein@israaid.org, 650-282950

Food Runners

Food Runners אוסף עודפי מזון מעסקים שונים כגון מסעדות, קייטרינג, מאפיות, בתי חולים, קפיטריות ארגוניות ובתי מלון ומעביר אותו ישירות לארגונים המספקים מזון לנזקקים. הארגון מאמין שיש לעשות הכל כדי למנוע זריקה מיותרת של מזון והוא זקוק למתנדבים שיעזרו לאסוף את המזון מהתורמים השונים ולהעביר אותם לארגון המתאים. ההתנדבות בארגון היא כשעה בשבוע כשלכל מתנדב יש מקום קבוע בו הוא אוסף את האוכל הנתרם ומעביר אותו לאותה הכתובת.

לפרטים נוספים לחצו כאן.

 HandsOn Bay Area

לארגון עשרות אלפי מתנדבים אשר פועלים למען הקהילה. באתר הארגון ישנו לוח שנה עשיר בפעילויות התנדבותיות אליהן ניתן להירשם ללא התחייבות למספר הפעמים. מבין ההתנדבויות- חלוקת מזון לחסרי בית, ארגון ומיון בגדים למשפחות נזקקות, שתילת צמחים ועוד. לפרטים נוספים לחצו כאן.

SmileCard

ארגון זה הוקם בעקבות הקורונה, לאחר שקשישים רבים מצאו את עצמם מבודדים מהעולם ומנותקים חברתית. כדי להקל על תחושת הבדידות, באו בארגון SmileCard עם רעיון ליצור כרטיסי ברכה, מכתבים או אפילו שירים שיישלחו על ידי מתנדבים לאותם קשישים שיעודדו את רוחם ויתנו להם הרגשה שהם לא לבד. אם גם אתם רוצים לשלוח כרטיס, היכנסו לאתר של SmileCard.

There With Care

המשימה של הארגון היא לספק תמיכה כוללת למשפחות וילדים הנמצאים בתקופה של משבר רפואי. הארגון עובד עם בתי חולים ועובדים סוציאליים אשר מקשרים אותו למשפחות הזקוקות לתמיכה והמתנדבים יעסקו במיון בגדים לתרומה, חלוקת מזון, עבודות אדמיניסטרציה ועוד. פרטים נוספים כאן.

Animal Assisted Happiness

אם התשוקה שלכם היא בעלי חיים ואתם מעוניינים גם לעזור לילדים עם צרכים מיוחדיפ אז זה המקום בשבילכם. ארגון Animals Assisted Happiness עוזר לילדים עם צרכים מיוחדים (פיזיים, נפשיים, בריאותיים) באמצעות קשר ישיר ובלתי אמצעי עם החיות והכל ללא תשלום. הארגון המבוסס כולו על תרומות, מפעיל מאות מתנדבים ומתנדבות (מתוכם 60% ילדים ו 40% מבוגרים) המקדישים את זמנם לחיזוק הקשר של הילדים עם החיות האהובות עליהם. אפשרויות ההתנדבות כוללות טיפול בחיות, עזרה בחיבור של הילדים לחיות, תחזוק המקום ואף עזרה בגיוס תרומות. לפרטים נוספים לחצו כאן.

Reading Partners

ארגון Reading Partners מספק תמיכה בקריאה ועוזר לילדים עד כיתה ד' להגיע לרמת הקריאה הנדרשת. בארגון מאמינים כי קריאה היא הבסיס לכל הלמידה בעתיד ועוזרת לילד לממש את מלוא הפוטנציאל שלו. המתנדבים בארגון נדרשים לספק שעה בשבוע של קריאה אחד על אחד עם הילד/ה וזאת לאחר תקופת הכשרה קצרה. לפרטים נוספים.

ארגונים נוספים:

לאוהבי הטבע ואיכות הסביבה:

www.evols.org/volunteer-at-the-ecocenter

https://jmlt.org/get-involved/volunteer

https://www.calparks.org/how-you-can-help/volunteer

https://www.grassrootsecology.org/volunteer

לימוד קריאה של מבוגרים שלא יודעים קרוא וכתוב- https://www.visionliteracy.org/volunteers.html

עזרה לקשישים בלמידה ותמיכה רגשית- www.penvol.org/volunteer

אתר המרכז אופציות התנדבותיות שונות- https://volunteerinfo.org/category/south-bay/

חלוקת מזון בריא לחולים ולקשישים (בסן פרנסיסקו ואוקלנד)- https://www.openhand.org/volunteer/individual-volunteer

כאמור, ישנו מגוון עצום של אפשרויות התנדבות באיזורינו. בחרו לכם את התחום אליו אתם מתחברים וזכרו, התנדבות היא לא מילת גנאי ולא מצב של פראייריות. זו פקיחת עיניים ולב לראות את האחר, את הזולת ולעזור כפי שניתן.

שלכם, סיגל

One Comment

  1. כתבה נהדרת ומעוררת השראה! נרשמתי עכשו (כי אם לא עכשו, אימתי?) להתנדב בארגון שמעביר אוכל מאלה שיש להם יותר מדי לאלה שאין להם מספיק. כל מה שהם מבקשים זה שעה בשבוע.
    תודה על הרעיון וההשראה!

    אגב, האתר של הארגון המקומי באזור שלנו הוא
    http://www.peninsulafoodrunners.org/volunteer-login.php

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button