תחבורה ציבורית

תחבורה ציבורית באזור רשת תחבורה ציבורית ענפה, המופעלת על ידי מערכות תחבורתיות שונות. הדבר הופך את הנסיעה באזור ללא מכונית, לפשוטה, אך גם איטית באופן יחסי. אתר המפתח לתחבורה באזור הוא http://511.org /, או בחיוג בטלפון 511. האתר מקיף את כל הנושאים שניתן לחשוב עליהם בתחום התחבורה באזור, ומאפשר ע"פ נקודת מוצא ויעד, לקבל מסלול אופטימלי בתחבורה ציבורית, לרבות לוחות זמנים, עלות, מרחק הליכה בין התחנות וכו'. בנוסף ניתן לצפות במצב הכבישים באופן העדכני ביותר, לקבל מידע מפורט על דרכי ההגעה האופטימליים לכל מרכזי העניין החשובים באזור, להשתדך לאנשים המתאימים לכם לצורך נסיעה משותפת (carpool ) ועוד. ספקי תחבורה איזוריים – כללי למעלה…

תחבורה ציבורית

באזור רשת תחבורה ציבורית ענפה, המופעלת על ידי מערכות תחבורתיות שונות. הדבר הופך את הנסיעה באזור ללא מכונית, לפשוטה, אך גם איטית באופן יחסי.

אתר המפתח לתחבורה באזור הוא http://511.org /, או בחיוג בטלפון 511. האתר מקיף את כל הנושאים שניתן לחשוב עליהם בתחום התחבורה באזור, ומאפשר ע"פ נקודת מוצא ויעד, לקבל מסלול אופטימלי בתחבורה ציבורית, לרבות לוחות זמנים, עלות, מרחק הליכה בין התחנות וכו'. בנוסף ניתן לצפות במצב הכבישים באופן העדכני ביותר, לקבל מידע מפורט על דרכי ההגעה האופטימליים לכל מרכזי העניין החשובים באזור, להשתדך לאנשים המתאימים לכם לצורך נסיעה משותפת (carpool ) ועוד.

ספקי תחבורה איזוריים – כללי

למעלה מ – 20 ספקי תחבורה משרתים את האזור (אוטובוס, רכבת, מעבורת). העיקריים שבהם הם ה –,   BARTוה –Caltrainשהינן רכבות המגיעות בנתיבים שונים לסן פרנסיסקו. ה –Muni הינה התחבורה בתוך סן פרנסיסקו, וה – AC Transit וה –County Connection אשר חולשים על הצד המזרחי של המפרץ. ה – Golden Gate Transit חולש את אזור צפון סן פרנסיסקו, samTrans חולש על אזור מרכז המפרץ (Peninsula ), ו – Valley Transportation Authority (VTA) את האזור הדרומי של העמק . לעיתים קרובות נסיעה ליעדים השונים מחייבת שילובים של כמה ספקים ודרכי תחבורה.

CalTrain – רכבת דו קומתית נוחה המשרתת את הקו סן פרנסיסקו – סאן חוזה (ועד גילרוי במשך השבוע), הרכבת עוצרת בתחנות כל 2-5 מייל לאורך הציר. הרכבות יוצאות בערך כל שעה מ – 5 בבקר ועד 10 בלילה. בשעות העומס התדירות עולה. הזמנים שונים בין אמצע שבוע לסוף שבוע וחגים. ישנן רכבות אקספרס, המדלגות על תחנות מסויימות. באופן כללי נסיעה מסן חוזה לסן פרנסיסקו נמשכת כ – 90 דקות.

Bart – הדרך היעילה להגיע מסן פרנסיסקו לצד המזרחי של העמק. ישנם חיבורים בין ה – Bart למרבית אמצעי התחבורה בעמק.

Muni – אמצעי תחבורה מושמץ יחסית, "בזכות" שירות לא קבוע ולא תמיד אמין, נהגים זעפנים, ואוטובוסים ישנים ולא ממש נוחים (מערכת ה –  Muni כוללת גם את הקרוניות המפורסמות ונתיבים של רכבת קלה). יחד עם זאת, 80 מסלולי הנסיעה בסן פראנסיסקו והתחנות הרבות, הופכות את המערכת הזו לאחת המובילות במדינה בכיסוי העירוני. כמעט בכל מקום בסן פרנסיסקו תמצאו תחנה של Muni במרחק של 2-3 דקות הליכה.  למרות המגרעות, השימוש בתחבורה הציבורית בתוך סן פרנסיסקו נוח  וזול. לתחבורה הציבורית בעיר אתר מצויין המאפשר לתכנן מסלולים, לקבל אינפורמציה על לוחות זמנים, לקנות כרטיסי נסיעה מראש ועוד. דאגו להחזיק גם מפה של התחבורה הציבורית אותה ניתן לרכוש בקיוסקים שונים, בתחנות רכבת ועוד. קל להבין את החיבור בין הקווים השונים.   http://www.sfmta.com

AC Transit – האוטובוסים של מחוז אלמדה אמנם נראים מעט מיושנים ובלויים, אך זהו כלי התחבורה היעיל והנח ביותר במזרח המפרץ במיוחד למרחקים קצרים. השתמשו בו בכדי להתחבר עם תחנות של ה – Bart (יותר מהיר).

Golden gate transit – שירות אוטובוסים בצפון המפרץ ורשת מעברות בין Marin  וסן פרנסיסקו (דרך סונומה, קונטרה קוסטה). השירות קיים גם בתוך סן פרנסיסקו, אך נראה כי השימוש ב – Muni בתוך העיר הוא בחירה טובה יותר.

SamTrans – שירות אוטובוסים המתאים במיוחד לנסיעות בין סן פרנסיסקו לפאלו אלטו (דרך סן מטאו, שדה התעופה).

VTA –  מפעילים את האוטובוסים, הרכבת הקלה, והקרוניות במחוז של סנטה קלרה ועד מנלו פארק, מיליפיטס, סרטוגה וגילרוי.

Amtrak – הרכבת והאוטובוסים המחברים את אזור המפרץ ל"שאר העולם". תחנות היציאה הן מסן חוזה, אוקלנד וברקלי. השירות מכסה במערב נתיבים מקנדה ועד לגבול מקסיקו בדרום אך גם מגיע עד לחוף המזרחי (דרך רינו, סולט לייק סיטי, דנוור ושיקגו. התדירות נמוכה. נדרש להזמין מקומות מראש לנסיעות ארוכות.

התשלום לנסיעה בתחבורה הציבורית:

אפשרויות התשלום שונות מספק אחד לשני. לעיתים משלמים בכניסה (לאוטובוס) ואז נדרש תשלום בסכום הנקוב המדוייק (לא ניתן עודף), אשנבי תשלום בתחנות המעבר השונות, תשלום במכונות כרטיסים ונשיאת הוכחת התשלום לכשתדרשו להציגה ע"י פקחים. בדקו אם כדאי לקנות כרטיס הלוך ושוב (בדרך כלל זול באופן משמעותי), או לרכוש כרטיס יומי לאותו ספק המאפשר נסיעה בלתי מוגבלת לאותו היום/ שבוע/ חודש.

אמצעי חשוב נוסף הוא הכרטיס החכם טרנסלינק  . הכרטיס אינו כולל את כל ספקי השירות ועל כן אינו מתאים לכל האזורים. משלמים  מראש על הכרטיס ומעבירים אותו בקורא אופטי המנכה באופן אוטומטי את סכום הנסיעה. ניתן להזמין כרטיסים באינטרנט באתר החברה. http://www.translink.org/index.do .

לבני הגיל השלישי ישנן הנחות משמעותיות בעלויות הנסיעה אצל מרבית הספקים.
.

אופניים ותחבורה ציבורית:

למרבית ספקי השירות  (רכבות, מעבורות, אוטובוסים), ישנם מתקנים מיוחדים להובלת אופניים. השילוב של שימוש בתחבורה ציבורית ואופניים מאד נפוץ באזור, והאפשרויות הקיימות מאד נוחות.

שימוש בתחבורה ציבורית בסן פרנסיסקו:

Muni – מערכת התחבורה העיקרית של סן פרנסיסקו מושמצת יחסית, "בזכות" שירות לא קבוע ולא תמיד אמין, נהגים זעפנים, ואוטובוסים ישנים ולא ממש נוחים (מערכת ה –  Muni כוללת גם את הקרוניות המפורסמות ונתיבים של רכבת קלה). יחד עם זאת, 80 מסלולי הנסיעה בסן פרנסיסקו והתחנות הרבות, הופכות את המערכת הזו לאחת המובילות במדינה בכיסוי העירוני. כמעט בכל מקום בסן פרנסיסקו תמצאו תחנה של Muni במרחק של 2-3 דקות הליכה.  למרות המגרעות, השימוש בתחבורה הציבורית בתוך סן פרנסיסקו, נוח וזול. לתחבורה הציבורית בעיר אתר מצויין המאפשר לתכנן מסלולים, לקבל אינפורמציה על לוחות זמנים, לקנות כרטיסי נסיעה מראש ועוד. דאגו להחזיק גם מפה של התחבורה הציבורית אותה ניתן לרכוש בקיוסקים שונים, בתחנות רכבת ועוד. קל להבין את החיבור בין הקווים השונים.   http://www.sfmta.com

טיפים למשתמש הטירון בתחבורה הציבורית באזור:

  1. תכננו את הנסיעה מראש באמצעות שימוש בכלי היעיל לתכנון נסיעה של   http://www.511.org/ Trip Planner .
  2. הזמנים המצויינים בתכנון הנסיעה, מדוייקים בדרך כלל, אך קחו מקדמי ביטחון קטנים.
  3. הכינו סכום תשלום מדוייק מראש. בדקו מהו אופן התשלום מראש בכדי שתוכלו לארגן את הזמן בהתאם.
  4. לעיתים ישנו קושי למצוא חניה בסמוך לתחנות רכבת או אוטובוס. קחו זאת בחשבון בארגון הזמן.
  5. נימוסין – הקפידו לאפשר ירידת נוסעים מכלי התחבורה לפני שתעלו אתם, העישון אסור בכל התחבורה הציבורית באזור, אין לשמוע מוסיקה אלא באמצעות אזניות, צמצמו שימוש בטלפונים ניידים בעת הנסיעה, הקפידו לפנות מושבים ראשונים לנוסעים מבוגרים או בעלי צרכים מיוחדים.

שדות התעופה באזור:

שלושה שדות תעופה משרתים את האזור:
San Francisco Airport (SFO ) – שדה התעופה הבינלאומי הראשי ואחד משדות התעופה העמוסים בארה"ב. זהו יעד מרכזי לטיסות מעבר לאוקיאנוס השקט ואסיה.
Oakland Airport (OAK )-  שדה תעופה קטן בהרבה מזה של סן פרנסיסקו, אך נח למתגוררים במזרח המפרץ, במיוחד עם הקישור הנח של ה – Bart .
San Jose Airport (SJC ) – שדה תעופה קרוב לעמק הסיליקון, קטן יחסית ונח. הרבה חברות תעופה זולות לטיסה בתוך ארה"ב יוצאות משדה תעופה זה.

חניה בשדות התעופה:
ישנם חניונים רבים באחריות שדות התעופה. הזמינו מקום מראש. חשוב לדעת כי למעשה אין לחניונים אלה יתרון משמעותי על פני עשרות החניונים הפרטיים שסביב שדות התעופה. אלה בדרך כלל מנוהלים על ידי בתי המלון בסביבה או בשטחים פרטיים ובבעלות פרטית, בדרך כלל קרובים, ולכולם שירות חינם של הסעות לשדה. המחירים נוחים בהרבה, וכדאי לבדוק גם אפשרות זו. האתר המרכז את האינפורמציה לגבי חניונים פרטיים סביב שדות התעופה  ומאפשר השוואות מחירים הוא  http://airportparkingreservations.com .

הגעה לשדה התעופה:
בתחבורה פרטית – בדקו המסלול ב   ( http://www.mapquest.com/) mapquest או ב –  http://maps.google.com /.בהמתנה לנוסעים מגיעים, זכרו כי עליכם לחנות את המכונית. פקחים אינם מאפשרים לעצור עם המכונית בסמוך לאזור ההגעה. הורדת נוסעים ופריקת מזוודות אפשרית.
בתחבורה ציבורית – בדקו מהי הדרך האופטימלית באתר www.511.org 
במוניות ובמוניות שירות – אמצעי מהיר נח ויקר בהשוואה לתחבורה הציבורית. מוניות השירות מוזילות מחירים באיסוף נוסעים ממקומות שונים. חלקן גובות עלות נוספת על מטען חורג. הזמינו מספר ימים מראש ואל תמתינו לרגע האחרון. ישנן חברות רבות המקיימות את השירות, וכן נהגים פרטיים. שמם עובר מפה לאוזן. בדקו ב"דפי זהב" לגבי מספר אפשרויות.
שירות לימוזינות – מפתיע שהשירות לשדה התעופה אינו יקר כפי שניתן היה לחשוב (כ – 20% יותר ממונית). אם אתם נוסעים עם משפחה (ילדים), זו גם בדרך כלל חוויה הכוללת גינוני טקס מסויימים (משקאות, צפייה בטלוויזיה, ישיבה "סלונית" על ספות עור רכות ומפנקות תלבושת הנהג וכו').

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Check Also
Close
Back to top button