סיבלי: שמורה וולקנית בלב המפרץ

אין צורך להרחיק עד לאסן או ממות' כדי לראות הר געש. הוא נמצא ממש כאן, במפרץ, ועל אף שאינו פעיל יש בו את כל המאפיינים שצריך- לוע, זרמי לבה וגם נוף מרהיב. הכירו את השמורה הוולקנית סיבלי. מאת טלילה גולן

מאת: טלילה גולן

יש הר געש באזור המפרץ. כן, כן. לא צריך להרחיק עד לאסן או ממות' בשביל לראות אחד. נכון, הוא ותיק מאוד וכבר לא פעיל אבל בכל זאת הוא הר געש לכל דבר- עם לוע, זרמי לבה, שקפאו בזמן מרבצי מינרלים ונוף מרהיב. אבל בעיקר מה שרואים הוא יער יפיפה שמעניק צל טוב גם בשיא החום ובתה פתוחה עם פרחי בר שלא הפנימו שכבר קיץ ועוד פורחים בשלל צבעים.

אני ממליצה היום על השמורה הוולקנית סיבלי שמצפון מזרח לעיר אוקלנד כשעה נסיעה בלבד מעמק הסיליקון: Sibley Volcanic Regional Preserve

השמורה הנחמדה הזו היא כמעט סוד מקומי ולמרות זאת החניון המרכזי Sibley Staging Area כמעט 

Trail Roots small

תמיד מלא ואם אין ברירה אז חונים בשולי הכביש. אין תשלום בשמורה.

מול החניון יש בנין שרותים (שבימי חול עלול להיות נעול אבל פתוח בסופ"שים). מול בניין זה ישנה תצוגה מעניינת של סלעים וולקניים מקומיים והסברים על איך ומתי נוצר ההר ומה אפשר לראות בתחומי השמורה. על הקיר שמאחורי התצוגה ישנה קופסה ובה מפות שבילים של הפארק הזה והשניים הסמוכים לו. בצידה השני של המפה ישנם מספרים וההסברים המתאימים למספרים המקבילים הנמצאים על עמודים בשטח.

ישנם כמה וכמה מסלולים יפים בתחומי השמורה, אבל למי שמגיע בפעם הראשונה אני ממליצה לעקוב אחרי המסלול המומלץ במפה – ה-Round Top Loop Trail זה עם המספרים וההסברים. המסלול הזה לוקח אתכם לנקודות המעניינות ביותר מבחינה גאולוגית והוא גם עובר דרך כל בתי הגידול האופייניים לאזור והמצויים בפארק.

את המסלול הזה ניתן לעשות בשני מעגלים – הקטן יותר (2 מייל) יקח אתכם דרך היער עד ל-Round Top Quarry עם נקודת תצפית מהממת על הר דיאבלו (שאינו הר געש למרות צורתו), וחזרה מסביב דרך צלע גבעה פתוח שממנו נשקף נוף מרהיב על עמק נחל Round Top.

הסיבוב הארוך יותר (ממשיך עם Volcanic Trail ומוסיף עוד כ-2 מייל למסלול הראשון) ממשיך לאורך הרכס אל הפסגה הצפונית יותר של הר הגעש דרך נקודות עניין גאולוגיות נוספות, וחוזר דרך Quarry Trail מעל לנחל להשלמת הסיבוב הראשון.

אחד המקומות המעניינים בפארק, ולאו דוקא גאולוגית, הוא המבוך שבתחתית מחצבת Round Top. כדאי להגיע לשם – אפילו שמדובר בסטיה קטנה מהמסלול העיקרי ואחרי שיורדים צריך גם לעלות חזרה.

המקום הזה בו היה פעם לוע הר הגעש שימש כמחצבה לחומר בניה. לאחר שהופסקה פעילות המחצבה והאזור הפך שמורה נבנה שם מבוך אבנים בסגנון קלטי. המבוך הזה משמש מקום התמקדות ותפילה למאמינות ומאמיני הוויקה ואחרים המאמינים בכוחו של המבוך להשרות שלוות נפש.Labyrinth small

במרכז המבוך תל אבנים קטן ובו פתקי בקשה ותפילה ותשורות קטנות לאלה. גם לסתם אנשים זה נחמד ללכת במבוך אבל חשוב לזכור שזהו מקום מקודש ולהתנהג שם בכבוד הראוי (כלומר לא להזיז את האבנים ולשנות את תוואי המבוך, לא לחטט בפתקי התפילה ולא להשאיר אשפה).

השמורה הזו היא גן עדן לכלבים. ברוב שטח הפארק אין בעיה לשחרר כלבים שירוצו חפשי אבל בשביל שלאורך נחל Round Top הם חייבים ברצועה לאורך כל קטע המסלול הזה. וכמובן – חובה לאסוף כל מה שהכלב השאיר.

חלק גדול משבילי הפארק עבירים לעגלות/כסאות גלגלים אבל לא כולם. השבילים שבתוך היער מרושתים בשורשים בולטים. יש לאורך השביל די הרבה Poison Oak, צמח העלול לגרום לתגובה אלרגית חריפה אצל אנשים רגישים הבאים איתו במגע, אבל השבילים רחבים מספיק בשביל שאפשר יהיה ללכת בנוחות בלי לגעת בו.

הקואורדינטות של חניון סיבלי: 122.198965- ,37.847607

טיול מהנה!

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button