מסגרות לגיל הרך

המושגים
גן/קדם חובה/משפחתון/מעון יום/תינוקיה וכו'..
או באנגלית Pre-school, Nursery schools, family day care

כללי: בקליפורניה אין חובה חוקית לשילוב ילדים במסגרות מוסדרות עד גיל 6. מצב זה היווה קרקע מתאימה לצמיחתן של מסגרות שונות לילדים בגילאים הצעירים, ומאפשר להורים על פי צרכיהם והאפשרויות העומדות בפניהם, לבחור את המסגרת המתאימה. המגוון הגדול אמנם מאפשר לבחור, אך הבחירה גם מבלבלת וגם מחייבת היערכות מוקדמת עד כמה שניתן. מסגרות רבות מתמלאות הרבה זמן מראש וכמעט בכולם תמצאו את עצמכם ברשימת המתנה הנמשכת לעיתים שנה ויותר. למרות שבמקרים רבים יאמר לכם כי אין סיכוי למקום עד מועד הנראה רחוק כל כך, התקשרו מידי חודש-חודשיים לבדוק שוב. חשוב לדעת כי כאשר מתפנה מקום, נעשית פניה לבאים בתור ברשימה. רבים מהנרשמים פנו למספר מסגרות במקביל, ויתכן כי מצאו פתרון או השתלבו במסגרת אחרת. על כן גם אם אתם בסוף רשימה ולפניכם משפחות רבות, יתכן כי תופתעו ותקבלו הודעה מיוחלת כי יש מקום עבור ילדיכם מוקדם משציפיתם.
ישנן מסגרות שרשימת ההמתנה בהם היא לא ממש רשימה אלא "מועמדים פוטנציאלים", והמסגרת בוחרת למי להציע את המקום (למרות שלא ממש יודו בכך).

להלן סקירה על סוגי האפשרויות למסגרות השונות:

מטפלת בבית

מטפלת בבית יכולה לסייע כ"תמיכה כללית" לכל המשפחה. משפחות רבות עם שני ילדים או יותר, מוצאות כי זהו פתרון טיפול נח, יעיל וחסכוני. שיתוף מטפלת בין שתי משפחות גם הוא נפוץ . המשפחות יכולות להחליף בין הבתים.
להעסקת מטפלת בבית ישנם יתרונות כאשר אחד מהילדים חולה, במיוחד אם שני בני הזוג עובדים וכן יתרונות מיסוי שיש להכירם ולקחת אותם בחשבון בעת הגשת דוחות המס.

חיפוש המטפלת המתאימה נעשה בדרך כלל על בסיס המלצות ממכרים (שיטת "מפה לאוזן"), בפורומים קהילתיים בהם מתפרסמות הודעות של מטפלות פנויות או באמצעות פרסום דרישה וצורך. ניתן גם להשתמש בשירותים של סוכנויות היכולות לסייע במציאת ה"שידוך" המתאים.
לרשימת כללים מנחים לחיפוש המסגרת המתאימה ולבחירה של מטפלת או משפחתון בבית פרטי (ראיון, בדיקת המלצות, חוזים, אחריות ההורים וכו') ראו פרק "מה לקחת בחשבון בעת בחירת המסגרת".

http://www.findanannyguide.com / 
ובנוסף – חפשו ב גלגל הצלה באתר לגבי מטפלות פנויות.  

עלות: הטווח המקובל הוא 8-12$ לשעה לילד כאשר מדובר בשניים-שלושה ילדים. 10-18$ לילד אחד/ למשפחה עם ילדים בגילאים שונים.

משפחתון ( (Family Home Care or Family Day Care

Family Home Care – הכוונה למסגרת קטנה יחסית (2 ילדים ומעלה) בבית של המטפלת/גננת. ע"פ החוק בקליפורניה ניתן לטפל במסגרת זו בשישה ילדים לכל היותר, והמסגרת צריכה להיות מאושרת כעומדת בסטנדרטים שנקבעו על ידי הרשויות המתאימות (הכשרה, קורסי עזרה ראשונה, התאמת הבית לטיפול בילדים וביקורת שוטפת) ולהחזיק ברישיון תקף.

Family Day Care – גם זו מסגרת המתקיימת בבית של המטפלת. המסגרת מעט גדולה יותר (12-15 ילדים), גם היא מחייבת אישורים מתאימים ועמידה בכללים ברורים לשם קבלת רישיון, וכן בתוספת כ"א והתאמות מיוחדות של המקום הפיזי למעין גן קטן.

העדפת מסגרת אחת על פי השנייה, הינה בעיקר עניין של טעם. המסגרות רבות ולתחושות הבטן ולחיבור האישי בינכם וילדכם לבין המטפלת, יש מקום מכובד בהחלטה. כדאי לשמוע דעות של משפחות שהתנסו, לבוא לבקר ולשאול את השאלות נכונות (ראו פרק "מה לקחת בחשבון בעת בחירת מסגרת").

עלות: העלות משתנה. הטווח המקובל הוא 1000-1500$ לחודש.

מרכזים לטיפול בילדים , Child care centers – או בשמם הפשוט "גנים"

מרכזים להתפתחות הילד, מרכזים לטיפול בילד, גנים, מעונות יום – כולן מסגרות המטפלות בילדים צעירים (עד גיל 5-6) בקבוצות של עד 20 ילדים בקבוצה. לכל המרכזים נדרש רישיון על ידי הרשויות המוסמכות. המסגרות שונות במבנה שלהן, בפילוסופיה החינוכית והטיפולית ובתוכניות שהן מציעות. מרבית המסגרות פועלות במשך כל השנה (גם בקיץ) למעט חופשות מרכזיות ומאפשרות גמישות רבה בבחירת השעות המתאימות לכם ולילדיכם. מרבית המרכזים פתוחים משעות הבקר המוקדמות ועד השעה 5:30 ואפילו עד 7 בערב. חלק מהמרכזים מציעים גם מסגרות לטיפול בתינוקות ובילדים עד גיל שנתיים.
הגיעו לביקור במרכזים השונים, שם תוכלו להתבונן ולשמוע על התפישה החינוכית שלהם ולקבל חומר כתוב. הדברים מבלבלים, ושוב, לתחושת הבטן ולהמלצות ממכריכם אין תחליף.
מרבית המרכזים יספרו לכם שהם “play based” ושהסביבה שהם מציעים תומכת בהתפתחות רגשית, חברתית, מוטורית ואינדיבידואלית של ילדכם, בעידוד, חיזוק חיובי, תמיכה וכו'.. ושהם גם מחטאים את המזרונים פעם בשבוע – מה צריך יותר?

עלות: ככל שהילד גדל עלות המסגרת פוחתת. לתינוקות עד גיל 3: 1400-1900$ לחודש, מגיל 3 – 1200-1500$.