תיכונים

בתי ספר תיכון – כללי גם המעבר מחטיבת ביניים לתיכון, כמו מיסודי לחטיבה, כרוך בהסתגלות למסגרת חינוכית גדולה בהרבה. התיכונים בדרך כלל נותנים מענה למספר ערים בעמק או קולטים תלמידים מכמה חטיבות. התוצאה היא קמפוסים גדולים, מלאי פעילות ותנועת תלמידים במעברים בין כיתות הלימוד השונות הפזורות על פני שטחים נרחבים. מלבד כיתות הלימוד יש בקמפוסים מערכת של חדרים/אולמות לצרכים ואירועים שונים, מתקני ספורט ומשרדים אדמניסטרטיביים. (בין שאר החובות החלות על התלמידים בתכנון זמנם, הם צריכים לקחת בחשבון את משך הזמן להגיע ממקום למקום בתוך הקמפוס). מבחינה אקדמית התיכון מתפקד כמו אוניברסיטה למתחילים. מבנה כיתת אם אינו קיים, התלמידים מחויבים במקצועות ליבה ומתחלקים…

בתי ספר תיכון – כללי

 1. גם המעבר מחטיבת ביניים לתיכון, כמו מיסודי לחטיבה, כרוך בהסתגלות למסגרת חינוכית גדולה בהרבה. התיכונים בדרך כלל נותנים מענה למספר ערים בעמק או קולטים תלמידים מכמה חטיבות. התוצאה היא קמפוסים גדולים, מלאי פעילות ותנועת תלמידים במעברים בין כיתות הלימוד השונות הפזורות על פני שטחים נרחבים. מלבד כיתות הלימוד יש בקמפוסים מערכת של חדרים/אולמות לצרכים ואירועים שונים, מתקני ספורט ומשרדים אדמניסטרטיביים. (בין שאר החובות החלות על התלמידים בתכנון זמנם, הם צריכים לקחת בחשבון את משך הזמן להגיע ממקום למקום בתוך הקמפוס).

 1. מבחינה אקדמית התיכון מתפקד כמו אוניברסיטה למתחילים. מבנה כיתת אם אינו קיים, התלמידים מחויבים במקצועות ליבה ומתחלקים על פי רמה במקצועות אלה, ומעבר לכך בוחרים במקצועות בחירה. היעד הוא לצבור קרדיטים נדרשים ולבנות תוכנית לימודים המתאימה ליכולות ותחומי העניין האישיים של כל תלמיד תוך ניסיון למקסם את הסיכוי להתקבל לקולג' נבחר. מגוון התחומים והמקצועות לבחירה גדול ובתוך סבך האפשרויות הקיים והשיקולים שיש לקחת, רצוי ומומלץ להשתמש באופן צמוד בייעוץ האקדמי הניתן לתלמידים כחלק מליווי בית הספר.
 1. התיכונים מעודדים מצויינות, ומאפשרים לתלמידים בעלי ציונים בולטים בתחומים שונים להשתלב ב – Advanced placement (AP) . המדובר בתוכנית המציעה לתלמידים כיתות בהם מתקיימים לימודים ברמה של קולג' והמבחנים מזכים את התלמידים בקרדיטים של קולג'. ישנם 32 קורסים מוכרים בתוכנית, אך ישנה שונות בין בתי הספר התיכוניים לגבי הקורסים המוצעים כתלות במשאבים ובביקוש בכל בית ספר.

 1. לתלמידים בעלי קשיים ייחודיים או כל סוג של מוגבלות ( (disability , ישנו מערך של הקלות וסיוע בו ניתן להשתמש, וזאת רק לאחר שהתלמיד אושר כזכאי לתוכנית הסיוע (504 plan ). לצורך אישור השתתפות בתוכנית נדרש אבחון מובהק לקשיים ולמוגבלות, ונפתח הליך בירוקראטי וממושך עד לאישור הנשגב. אם נראה לכם כי לילדכם קושי שנובע ממוגבלות מסוימת וכי הקלות שונות או התאמות לצרכיו יכולים לסייע לו להגיע להישגים אופטימאליים, בקשו הנחיה ברורה ממערך הייעוץ בבית הספר כיצד עליכם לנהוג על מנת לקדם את הנושא. לעיתים כדאי לשלם לאבחון פרטי על מנת לזרז את התהליכים.
 1. אחריות התלמידים: בתחילת השנה, מקבלים התלמידים תיק קורס ובו מוצג להם כל המידע הקשור בקורס בהקשר אקדמי וכללי עבודה והתנהלות בקורס. התלמיד, המורה וההורה חותמים על חוזה עמידה בכללים לכל קורס בנפרד ומחויבים לעמוד בחלקם בחוזה במהלך השנה. להכנת שעורי בית ולניהול נכון של עבודה שוטפת ולא רק להישגים במבחנים, חלק מכריע בציון הקורס. התלמידים נדרשים למיומנויות ארגון וניהול זמן ברמה גבוהה. בשל מורכבות המערכת, עומס המטלות והרמה הגבוהה של המחויבות האישית לכללים שנקבעו, לצד המאמץ והלחץ הרב לקראת תהליך ההרשמה לקולג' – ליווי, מעורבות וערנות הורים, במידה הנראית לכם ראויה ומקדמת יכולה לעזור לאתר קשיים בזמן ולטפל באופן הנדרש.

 1. מערכת החינוך העל יסודי מאד מעודדת מעורבות הורים. יחד עם זאת מנקודת ראות של חלק מהתלמידים, מעורבות הוריהם אינה רצויה או גורמת להם אי נוחות. בכדי להישאר מעורבים במידה מספיקה על מנת לסייע כשנדרש ולהשפיע כשניתן, הקפידו לקרוא את המידע הניתן על הקורסים השונים (מגיע בדרך כלל בתחילת השנה), הרשמו לניוזלטר של בית הספר או למייל ליסט של ההורים בבית הספר, גלו מעורבות בבחירת מערכת השעות. השתלבו במועצות ובוועדות שונות הקשורות בתחומים שונים בבית הספר.
 1. מערך גיוס התרומות בתיכונים באזור מאד מפותח. ניתן לתרום לתחום מסוים, לפעילות מסוימת או תרומה כללית.

 1. התלמידים נדרשים ללמוד שפה שנייה לפחות במהלך שנתיים. ניתן לבחור בעברית כשפה שנייה וכן להיבחן בשפה שנייה בבחינה מוגברת (SAT2 ) על מנת לתרום לתיק המועמדות של התלמיד לקולג'.
 1. על פי הנדרש בקליפורניה על כל תלמיד לעבור Exit exam על מנת להשלים תיכון. מדובר בבחינה בסיסית למדי, המעמידה רף נמוך באופן יחסי לרמת הלימודים במהלך השנה. ללא ציון עובד בבחינה, לא ניתן לסיים באופן פורמאלי את התיכון.

היערכות מוקדמת בתיכון לקראת הגשת המועמדות לקולג':

בין אם אתם יודעים מראש כי ילדכם ינסה להתקבל ללימודים בקולג', ובין אם טרם החלטתם אם אתם כאן או בישראל, נדרש תכנון מוקדם והיערכות כבר בשלבים הראשונים של התיכון ולעיתים אף בחטיבה, על מנת להשאיר את האפשרויות פתוחות ולהגדיל את הסיכויים להתקבל לאן שתבקשו. קחו בחשבון שיתכן שילדכם מתחיל מנקודת מוצא יותר נמוכה מאחרים בשל מגבלה מסוימת בשפה. אין הקלות במבחני הקבלה לאוניברסיטה בתחום זה ועל כן יש לבנות "מנגנוני פיצוי" לקבלת תיק מועמדות מרשים, מבעוד מועד. להלן מספר "טיפים" לבחירות נכונות בתיכון:

 1. לתוכנית הלימודים אותה קובע התלמיד בתיכון ולמסמך המאשר עמידה בתוכנית (transcript ), ישנה משמעות קריטית בתיק המועמדות לקולג'. כמו קורות חיים בעת חיפוש עבודה, מסמך זה משדר למשרדי קבלת תלמידים בקולג' מה היא מידת המוכנות של התלמיד והערכה מסוימת לגבי סיכויי ההצלחה. בתהליך הקבלה ניתן משקל גם לתרומה צפויה של המועמד לחיי החברה, הספורט והקהילה בקולג'. גם לכך ניתן "לשתול" אינדיקציות עוד בשלב התיכון.
 2. ראשית, הגדירו מהו היעד: האם ישנו תחום מסוים אליו שואפים (אם כן, כדאי לבחור קורסי בחירה בתחום), האם מדובר באוניברסיטה מסוימת (כדאי לבדוק האם ישנם דרישות ייחודיות לאוניברסיטה).
 3. מרבית הקולג'ים מחפשים 4-5 קורסים ברמה גבוהה בכל סמסטר, סה"כ בהיקף הבא: אנגלית (3-4 שנים), מדעי החברה (2-3) שנים, מתמטיקה (2-3 שנים) מדעים (3-4 שנים), פעילות גופנית (שנתיים), שפה זרה (2-4), ועל כך יש להוסיף קורסי התמחות ובחירה בהתאם ליעד אליו אתם מכוונים.
 4. תיק המועמדות טוב יותר אם הוא כולל קורסים ברמה של AP , וכן מציג תחומי עניין מגוונים. מומלץ לשלב קורסים באומנות חזותית או אומנות הבמה.
 5. מבחינת הישגים אקדמיים: הקולג'ים בוחנים את הציונים, את רמת ותמהיל הכיתות שבהן השתתפתם במהלך התיכון והציונים של ה – SAT/ACT . אל תהיו שאננים אם אתם מצטיינים במתמטיקה או בכל תחום אחר. איזון והישגים נאותים במקצועות ראליים והומניים חשוב.
 6. לפעילויות הנוספות שבהם התלמיד מעורב בתוך בית ספר ומחוצה לו, ישנה חשיבות לא מבוטלת. מדובר בפעילות חברתית, התנדבות, יוזמות בקהילה, הנהגה, תנועת נוער, הדרכה וכו' על פי זמן. אל תעמיסו מידי. יותר חשוב להצביע על עקביות ומחויבות ואולי גם על רמה מסוימת של תוצאות והשפעה. שימרו על האיזון העדין של פעילות נוספת ענפה ושמירה על רמה סבירה (לפחות) של ההישגים האקדמיים. הדגש צריך להיות על האיכות ועומק המחויבות ולא על הכמות. לסיכום: עזרו לידכם לבחור פעילות אחת או שתיים שמעניינת אותם, הגדירו את ההישגים האקדמיים בסדר עדיפות גבוה יותר, עודדו את ילדכם לגלות יוזמה והנהגה חברתית, ואם ישנו תחום ספורט שמעניין אותם – עודדו התמדה בו במהלך התיכון.
 7. אם אתם שוקלים מועמדות לאחד מהקולג'ים המתמחים באומנויות, הקדישו מאמץ במהלך התיכון להכנת פורטפוליו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Check Also
Close
Back to top button