ביטוח לאומי – Social Security

מספר בביטוח הלאומי בארה"ב (social security number , SSN ) הוא למעשה "מילת מפתח" הפותחת בפני המחזיק במספר, עולם שלם של אפשרויות. מחשבונות בנק, כרטיסי אשראי, רשיון נהיגה, היסטוריה של אשראי, טלפונים ניידים, התחברות למערך שירותים , משכורת ועד פתיחת כרטיס קניה באחת מהרשתות המוכרות – בכולם מבקשים את מספר הביטוח הלאומי שלכם קורה שמי שאין בידיו מספר זה, מרגיש לעיתים קרובות כתושב "סוג ב'". אך בהרבה מהמקרים, אם לא תרתעו, יסתבר לכם כי ניתן לבצע פעולות רבות, גם אם בסרבול מסויים, גם ללא SSN כך למשל ישנם בנקים המאפשרים לפתוח חשבון ללא SSN , רשיון נהיגה (לא קבוע) ניתן גם הוא (אם לא נתקלים בפקיד…

מספר בביטוח הלאומי בארה"ב (social security number , SSN ) הוא למעשה "מילת מפתח" הפותחת בפני המחזיק במספר, עולם שלם של אפשרויות. מחשבונות בנק, כרטיסי אשראי, רשיון נהיגה, היסטוריה של אשראי, טלפונים ניידים, התחברות למערך שירותים , משכורת ועד פתיחת כרטיס קניה באחת מהרשתות המוכרות – בכולם מבקשים את מספר הביטוח הלאומי שלכם
קורה שמי שאין בידיו מספר זה, מרגיש לעיתים קרובות כתושב "סוג ב'". אך בהרבה מהמקרים, אם לא תרתעו, יסתבר לכם כי ניתן לבצע פעולות רבות, גם אם בסרבול מסויים, גם ללא SSN
כך למשל ישנם בנקים המאפשרים לפתוח חשבון ללא SSN , רשיון נהיגה (לא קבוע) ניתן גם הוא (אם לא נתקלים בפקיד המסרב לבדוק את סעיף החריגים בבהנחיות שלו) ועוד.

למרות האפשרויות (המוגבלות אמנם) להסתדר בלי מספר ביטוח לאומי, כדאי מאד שיהיה. ואם אתם עובדים בארה"ב, כמובן שהוא מחוייב!

כיצד להגיש בקשה למספר בביטוח הלאומי ( SSN )
 1. נוכחות אישית במשרדי הביטוח הלאומי מחוייבת לצורך הגשת בקשה למספר ביטוח לאומי במידה וזו הפעם הראשונה להגשת בקשה. אתרו את מיקומו של סניף הביטוח הלאומי שכתובתו נראית לך כנוחה עבורך. (רשימת כתובות סניפי הביטוח הלאומי מופיעה בסופו של פרק זה).
 2. כדאי למלא את טופס הפנייה לקבלת כרטיס בביטוח הלאומי מראש. (ניתן להורידו מאתר הביטוח הלאומי בכתובתhttp://www.ssa.gov/online/ss-5.html
 3. לקראת הגעה למשרד הביטוח הלאומי הצטיידו בטופס שמילאתם, דרכון, הוויזה לארה"ב, וטופס 194 (הואניתן לך עם כניסתך לארה"ב). אין צורך לקבוע תור מראש.

מידע מפורט באתר הביטוח הלאומי http://www.ssa.gov/pubs/10002.html

פנייה לקבלת מספר בביטוח הלאומי

קבלת כרטיס/ מספר של הביטוח הלאומי עשוי לקחת כשבועיים ימים, אולם כ-3 ימים לאחר הגשת הבקשה כדאי לנסות להתקשר ו לברר מהו המספר שלך בביטוח הלאומי. 1-800-772-1213 . מומלץ לצלצל ב-7.00 בבוקר מיד בתחילת יום העבודה במשרד.

באם אין בידכם SSN , ניתן להסתדר לעיתים בעזרת הטיפים הבאים:
 • ספקי שירות שונים מאפשרים לעיתים להפקיד פיקדון כספי על מנת להתחיל באספקת שירות
 • סביר כי אחד מכם הוא בעל SSN, ועל כן דאגו כי כל החשבונות שאתם פותחים יהיו על שמו של בעל המספר או בשותפות עימו

נוהל הפנייה לקבלת California Drivers license רישיון נהיגה קליפורני עבור בן/בת זוג ו/או בן או בת לא מועסקים:

אם הוויזה שבידיך אינה תקפה למטרות עבודה לא יסופק לך SSN . למרות זאת יהיה עליך להציג את מספר ה-SSN שלך כאשר תפנה למחלקת כלי הרכב הממונעים ( Department of Motor Vehicles = DMV ) על מנת לקבל רישיון נהיגה. לשם כך חשוב מאוד להשיג מספר זה בביטוח הלאומי וניתן לעשות זאת.

 • על המועמד לקבלת רישיון נהיגה לגשת למחלקת כלי הרכב הממונעים ה- DMV ולעבור שם מבחן בכתב ( אפשר לקבוע תור מראש או להגיע ישירות למקום ולעמוד בתור כדי להיבחן).
 • לאחר שיעבור את המבחן בהצלחה יסופק לו היתר נהיגה (permit ) .לאחר שיציג לפקיד את הסטאטוס של הוויזה שלו הוא יקבל ממנו מכתב הפנייה אל הביטוח הלאומי ובו בקשה לספק לו מספר SSN על מנת שיוכל לקבל את רישיון הנהיגה.
 • עכשיו עליו לגשת לסניף הביטוח הלאומי ובידיו היתר הנהיגה( (permit , המכתב, הדרכון, הוויזה וטופס 194.
 • בתקווה שבקשתו למספר SSN בביטוח הלאומי תאושר , ילך הוא לקבוע מועד למבחן נהיגה מעשי ב-DMV . מוטב שמועד זה יקבע לכשבועיים לאחר הביקור בסניף הביטוח הלאומי, כדי שבינתיים יתבצע הליך קבלת ה­-SSN בביטוח הלאומי
 • רצוי שזכאותו של המועמד ל- SSN תופיע במחשבי ה- DMV כאשר יגיע למבחן הנהיגה המעשי. כך עם המספר שקיבל בביטוח לאומי יוכל להמשיך ולעבור את המבחן המעשי. בתקווה שיעשה זאת בהצלחה ויצא ובידו רישיון נהיגה קליפורני

כל האמור בזה לגבי הנהלים הנוגעים לביטוח הלאומי ולמחלקה לכלי רכב מונעים ה DMV- . נכון בעת כתיבת דברים אלה, אולם יש לדעת כי עם הזמן משתנות הדרישות.

פנייה לקבלת מספר זהות של משלם מסים עצמאי (ITIN )

כדי להיות מסווג כזכאי להחזרי מס עליך לקבל את אחד משני המספרים הבאים עבורך ו/או עבור בן/בת זוגך וילדיך הנתמכים על ידך: 
מספר בביטוח הלאומי ( SSN Social Security Number ) או מספר זהות כמשלם מסים עצמאי ( ITIN Individual Taxpayer Identification Number )
משרד ה- IRS Internal Revenue Service אינו מספק מספרי זהות למשלמי המיסים העצמאיים (ITIN ) לפני הגשת דוחות המיסים.
אם אין לבן/בת זוגך או לילדיך מספר בביטוח הלאומי (SSN) יהיה עליך לצרף לדוח המס נספח בקשה לקבלת מספר זהות ה-ITIN עבורם. עשה זאת בעת הגשת דוחות המיסים. יום ההגשה האחרון לגבי שנת המס שחלפה הוא ה-15 באפריל.
(שנת המס היא מה-1 לינואר ועד ל- 31 לדצמבר.)

למידע מפורט פנה ל http://www.irs.gov

One Comment

 1. שלום,
  ברשותי כרטיס SSN ישן ללא הגבלות, אני חי בארץ מזה 15 שנה, האם הכרטיס מקנה לי אפשרות עבודה בארה"ב?
  תודה,

  יוסי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Check Also
Close
Back to top button