אחרי מותי: על צוואה, חוזה נאמנות ותהליך פרובייט

הידעתם שבארה"ב למדינה יש זכות לקחת אחוז מעזבונכם גם אם ערכתם צוואה וציינתם את היורשים החוקיים שלכם? שלא כמו בישראל, כדי להימנע מכך, יש לערוך חוזה מיוחד אשר יחסוך לכם וליורשים שלכם עשרות אלפי דולרים ואת תהליך הפרובייט המייגע. אז מהו חוזה זה? ולמה הוא כל כך חשוב? עו"ד עינת ארבל עם כל הפרטים

מאת: עו"ד עינת ארבל

מחירי הדירות להשכרה ולקניה בסיליקון וואלי הרקיעו שחקים בשנים האחרונות. מי שמתאפשר לו, קונה נכס למגורים או רוכש נכסים לצרכי השקעה בקליפורניה או מחוץ לקליפורניה. המשפט "מרבה נכסים מרבה דאגה" אינו מטאפורה לגבי נכסים הממוקמים בארה"ב. סקרנו את השלכות מס העיזבון הקיים בכתבה הקודמת, ונסקור עתה בקצרה את התשלומים החלים על עזבונו של אדם אשר לא השאיר אחריו חוזה נאמנות (טראסט).will2

אם אדם השאיר אחריו צוואה בלבד או לא השאיר צוואה, אז במותו, עזבונו יהיה חשוף להליך שנקרא פרובייט. זהו הליך בו בית המשפט מפקח על חלוקת העזבון ליורשים ועל תשלום חובות לנושים. הליך הפרובייט הוא הליך יקר המשתרך על פני מספר חודשים ולעיתים שנים. תשלומי הפרובייט כוללים בחובם תשלום לעורך דין ותשלום למנהל העיזבון. לרוב, הליך זה לא יתרחש בין בני זוג נשואים שרכושם משותף. הליך זה יחול, בין השאר, במקרים בהם בן זוג השאיר רכוש נפרד או במקרים בהם חס וחלילה שני בני הזוג הלכו לעולמם והם השאירו אחריהם נכסים בשווי מעל 150,000$.

אם העיזבון כולל בחובו נכס מקרקעין, אזי התשלום יחול על שווי הבית במלואו ולא רק על החלק היחסי/הנטו ששילמנו כדמי קדימה עבור הבית. לדוגמא: אם שווי הבית מוערך בכמליון דולר, אזי 23,000$ ישולמו לעורך דין ועוד 23,000$ ישולמו למנהל העיזבון. כלומר, 46,000$ ישולמו לעורך דין ולמנהל העיזבון במקום ליורשים שלנו (בהנחה שרק "פעולות רגילות" בוצעו). סכום זה אינו כולל בחובו תשלומים עבור פעולות מורכבות יותר. תשלומי הפרובייט חלים לרוב על נכסי דלא ניידי, חשבונות בנק, מניות, מקרקעין וכל נכס אחר שאין לו מוטבים. חשבונות פנסיה למיניהם ותשלומי ביטוח חיים כוללים בחובם מוטבים ולכן לא יהיו חשופים להליך הפרובייט. באופן כללי ניתן לומר כי תשלומי הפרובייט מהווים כ-4% מגודל העיזבון.

ישראלים רבים אינם מודעים להליך זה מאחר ובישראל הוא אינו קיים. בישראל אף אחד לא לוקח אחוז מעיזבונך, השייך ליורשים החוקיים או ליורשים שציינת בצוואתך. כתיבת נאמנויות אינה פופולרית בישראל מאחר ואין פרובייט ובנוסף אין מס עיזבון בישראל. אפילו כתיבת צוואות אינה שכיחה מכיוון שהליך האפוטרופוסות עבור ילדינו הקטינים אינו מורכב בהשוואה להליך בקליפורניה.Mature couple talking to financial planner at home

כדי להימנע מהליך הפרובייט על בני הזוג לערוך חוזה נאמנות (טראסט). הטראסט הוא מסמך משפטי בו יוצרי הטראסט הם גם מנהלי הנכסים וגם הנהנים, כל עוד הם בחיים ובעלי כשירות משפטית. במידה וחס וחלילה משהו קרה לשניהם, אזי מנהל עיזבון אחר דואג לחלוקת העיזבון לפי ההוראות שנתנו בטראסט. כדי להימנע מתהליך הפרובייט, לא מספיק לערוך חוזה נאמנות, יש גם צורך להעביר את חשבונות הבנק והנכסים לשם של הטראסט. בד"כ עורך הדין יעביר את הבעלות על נכסי המקרקעין משמכם הפרטי לשם הטראסט. הלקוחות הם אלו שבד"כ יעבירו את חשבונות הבנק והמניות לשם של הטראסט. כמו כן חשוב שלקוחות עם ילדים קטינים ישנו את שמות המוטב השני משם הילדים הקטינים לשם של הטראסט. המוטב הראשון יישאר בן הזוג במידה ויש, אך הילדים הקטינים אינם בעלי כשירות משפטית ולא באמת יוכלו למשוך כספי מחשבונות פנסיה או ביטוחי חיים. כדי שבית המשפט לא יתערב ויפקח על כספים אלו, יש חשיבות להעביר את שם המוטב לטראסט.

 

לסיכום, יש חשיבות עצומה בהגנה על עזבונכם והימנעות מהליך הפרובייט. כתיבת טראסט תמנע הליך יקר וממושך של פרובייט ותבטיח שעזבונכם יחולק בהתאם לרצונכם. עדיין יש חשיבות לערוך יפוי כח ולמנות מיופיי כח לנכסים שאינם חלק מנכסי הטראסט, כגון: חשבונות פנסיה ותשלומי ביטוח חיים.

*הכותבת הינה עורכת דין המתמחה בדיני עזבון, אפוטרופוסות, כתיבת צוואות ותכנון ירושה ללקוחות בינלאומיים.

 einat@arbel-law.com

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. לשם קבלת עצה משפטית, על הקורא לפנות לעורך דין מוסמך בעניין. אין באמור לעיל כדי ליצור יחסי עו"ד-לקוח בין הקוראים לבין הכותבת או משרדה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button