רוצים להתנדב? הכירו את תוכנית SiE לקידום חינוך המדע בבתי הספר היסודיים

SiE הינה תוכנית שיזמה הישראלית לשעבר, ציפור אולמן, אשר כל מטרתה היא להשריש בדור הצעיר את האהבה למדע ולחנך אותו בתחום חשוב זה. משתי כיתות של 40 תלמידים מונה כיום התוכנית כ-2000 תלמידים, מרביתם ממעמד סוציו אקונומי נמוך. היכנסו והכירו את התוכנית שאולי תגרום לכם להפוך חלק משליחות חשובה זו

לפני כ-7 שנים, כשמלאו לבנה 13 שנים הבינה ציפור אולמן שהחינוך למדע והנדסה בארה"ב, ובייחוד בקליפורניה, לוקה בחסר. למסקנה זו הגיעה לאחר התנדבות במסגרות חינוך שונות במשך 20 שנה במהלכן נחשפה לחינוך בתחומי המדע וההנדסה ולידע המוגבל של התלמידים בנושא. מבחינתה, מערכת החינוך הציבורית משאירה מאחור תלמידים רבים בתחום המדע כבר מגיל צעיר ולכן כיום היא מנסה לסגור את LATC photo4הפער ולתת לכל תלמידי בתי הספר היסודיים הזדמנות להעשיר את שפתם המדעית כדי להבטיח את הצלחתם בעתיד.

אולמן שנולדה בישראל והיגרה לארה"ב בגיל 13, גדלה בבית בו אביה, בעל תואר דוקטור, עבד במעבדות מחקר של קודאק כך שנושא המדע היה חלק בלתי נפרד מחייה. את השכלתה רכשה בארה"ב, היא בעלת תואר דוקטור בכימיה מאוניברסיטת סטנפורד ובעלת רזומה עשיר בייעוץ אסטרטגי.

כאשר החליטה להקדיש את חייה לקידום וחינוך המדע אצל הדור הצעיר,  היא פנתה, בשלב הראשון, לשתי מורות משני בתי ספר שונים והציעה להן לבוא לכיתתן ולהעביר שיעור מדע קליל וחוויתי. השיעור היה הצלחה גדולה, הביקוש גדל מהר מאוד  ומ-40 תלמידים בשנה, מונה כיום התוכנית SiE (Science is Elementary) כ-2000 תלמידים מבתי ספר שונים ממחוזות של סנטה קלרה וסן מתאו. את התוכנית מעבירים צוות של 10 מדריכים וכ-250 מתנדבים, מרביתם מהנדסים ומדענים אשר עובדים במשרה מלאה ומצליחים לפנות שעתיים בחודש על מנת לצאת מהמעבדה או מהמשרד שלהם ולשתף את אהבתם למדע עם הדור הצעיר. אחד מן המתנדבים הוא דיוויד מילגרם אשר הצטרף ל-SiE לפני כשש שנים בזמן עבודתו ב- Lockheed Martin. ״ידע במדע יכול להוביל לכל כך הרבה״ הוא אומר, ״הוא עוזר לתלמידים למצוא את מקומם בחלק המתמחה בידע במקום בחלק הנותן שירותים IMG_1777בכלכלה העתידית״.

בתחילת דרכו כמתנדב, דיוויד חשש. ״הרגשתי שאני לוקח סיכון. חינוך ומשמעת הם לא הצד החזק שלי, אך SiE הופך את החינוך המדע לקל". העמותה מספקת את כל החומרים, את מערך השעורים ואפילו ׳תסריט׳ המפרט מה לומר לתלמידים. צוות המורים של SiE ומורי בתי הספר מטפלים בעניני משמעת בזמן שהמתנדבים מתמקדים בחלק הכיפי- ניסויי מדע אמיתיים עם הילדים ובקבוצות קטנות.״מסתבר שילדים אוהבים לדעת מדע. הם סקרנים״

סיפוק הסקרנות הוא מטרת Science is Elementary. העמותה פועלת בבתי ספר בהם רוב התלמידים באים ממשפחות בעלות רמה סוציו אקונומית נמוכה והשפה האנגלית אינה מדוברת בביתם. "מחקרים מראים כי ישנה קורלציה בין הרמה הסוציו אקונומית של המשפחה לבין הישגיו של התלמיד בתחומי המדע", אומרת אולמן, "במבחנים במדע אשר נערכו לתלמידי כיתה ה' ממחוז סנטה קלרה וסן מתאו, לכ-50% מהם התוצאות היו מתחת למצופה. עובדה זו מוכיחה שהחינוך למדע מגיע מהבית ולכן עיקר ההתקדות של תוכנית SiE כיום היא באיזורים של תלמידים מעוטי יכולת אשר לא מקבלים את ההזדמנות לדעת ולחקור מדע בבית.

לאחר חשיפתם של התלמידים לתוכנית המדע של SiE הם מבטאים עניין והבנה במדע ורבים מהם חושבים על קריירה מדעית בעתיד וזה

Drawing the solar system, to scale

סיפוק מאוד גדול".

תוכנית SiE ממשיכה לגדול. יותר ויותר בתי ספר יסודיים מעוניינים במתנדבים אשר יבואו וילמדו מדע ובשנה הקרובה SiE יוכל להגיע לכ- 2,500 תלמידים בכל חודש במידה ויגויסו מתנדבים נוספים. על המתנדבים להיות בעלי אנגלית שוטפת ורצוי עם רקע במדע. שעתיים בחודש, זה הזמן שיידרש מהם, בו יוכלו  לשנות את מסלול חייהם של תלמידים רבים ובו בזמן לקבל תחושת סיפוק והנאה גדולה.

להרשמה להתנדבות: http://elementaryschoolscience.org/volunteer

למידע נוסף- אתם מוזמנים לקרוא את דף השאלות ותשובות באתר:http://elementaryschoolscience.org/volunteer-faq/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button