שיחת חו"לין עם משפחת זפסוצקי

אצל משפחת זפסוצקי, ממלאות המוסיקה והדרמה חלק גדול בחיים. הבן מיכאל, ששיחק בתפקיד הראשי בסדרה "פלפלים צהובים", ממשיך לפתח קריירת משחק וריקוד, האב ארקדי הוא נגן ג'ז מקצועי, האמא ולדה מטפלת באומנות ובפסיכודרמה וליאל, הבת, לומדת פיתוח קול. הכירו את המשפחה הכי אומנותית בעמק

vladaמי אנחנו? ולדה, ארקדי, מיכאל (12), ליאל (9.5)

היכן גרים? סאניוויל

כמה שנים בעמק? כשנה וחצי

מהיכן במקור? ארקדי וולדה נולדו ברוסיה, בגיל 16 עלתה ולדה לארץ לבדה במסגרת פרוייקט "נעלה" במסגרתו שולחת הסוכנות היהודית בני נוער ללימודי תיכון בארץ, ללא הוריהם. עבור ולדה, שכל חייה גדלה בקהילה יהודית והייתה ציונית נלהבת, זכורה חווית המעבר לארץ כחיובית מאוד ולדבריה, באופן מיידי היא הרגישה בישראל בבית. בגיל 19 החלה לעבוד בערוץ הרוסי, RTVI, שם שמשה ככתבת לענייני תרבות. באחת הכתבות יצאה לסקר להקת ג'ז אשר הופיעה בתל אביב. מתופף הלהקה, בחור בשם ארקדי זפסוצקי, מיד משך את תשומת ליבה, השניים התאהבו ולאחר כחצי שנה התחתנו. מיכאל בנם, שרובכם ודאי מכירים ככוכב הסדרה "פלפלים צהובים" נולד כשנה אחרי.

המשפחה התמקמה במושבה מזכרת בתיה שם התגוררה עד המעבר לארה"ב.

הילדים-   מגיל 6 עד 11 שיחק מיכאל בתפקיד הראשי בסדרה "פלפלים צהובים". כשהסתיימה העונה השנייה, התלבטה הבימאית והתסריטאית, קרן מרגלית, אם להמשיך לעונה שלישית וכשהחליטה לקחת פסק זמן, שמח מיכאל מאוד על פסק הזמן שניתן לו. 

pilpelim

"הוא אמנם מאוד אהב את התפקיד, את כל תקופת הצילומים, את כל צוות השחקנים וההפקה שממש הפכו למשפחה ועד היום הם שומרים על קשר טוב, אבל מאוד לא היה פשוט למיכאל עם החשיפה", נזכרת ולדה, "בכל מקום צילמו אותו, חיבקו אותו ולא ידעו לשמור על מרחב אישי. מיכאל היה מאוד צעיר ולא ממש הבין למה כולם מתנפלים עליו. ביסודו, הוא מאוד צנוע ואוהב את השקט שלו וכל החשיפה הייתה בשבילו מאוד מביכה ולא טבעית. כשבאה ההצעה לעבור לכאן הוא מיד התלהב שהוא יוכל סוף סוף לחיות במקום שלא יזהו אותו כל הזמן. עם המשחק הוא עדיין לא ממשיך כאן (למעט ההצגה בפורים עם הילה ויפעת) בגלל שהוא עוד לא מרגיש מספיק בטחון עם האנגלית שלו, אך השאיפה הגדולה שלו בעתיד היא לשלב בין שתי האהבות הגדולות שלו- משחק וריקוד. עוד בישראל, מיכאל רקד בחוגים שונים- הוא התחיל במחול רגיל, המשיך להתעמלות קרקע, ברייקדאנס ואחרי שראה ביו טיוב סרטונים של ריקודי פרי סטייל, הוא החליט שמה שהוא רוצה לעשות זה ריקודי 'לוקינג'. לאחר חיפושים רבים, מצאנו בכפר סבא מורה שהגיע מארה"ב והתמחה בסגנון הזה. מיכאל היה נוסע פעמיים בשבוע ממזכרת בתיה כדי להתאמן, ובסופו של דבר, כל ההשקעה השתלמה לאחר שהוא זכה במקום הראשון בארץ בתחרות בינלאומית לסגנונות ההיפ הופ.

כאן, מיכאל ממשיך עם הלוקינג ולומד אצל מורה פרטי עמו הוא גם מופיע מידי פעם. חיידק הבמה הוא חזק אצלו ואחת הסיבות בגללן עברנו לכאן הייתה, בין היתר, כדי לפתוח לו את העתיד בתחום האומנות ולמצוא לו את המורים הטובים שבאמת יכולים לקדם אותו.

אצל ליאל לעומת זאת, אין בכלל את חיידק הבמה, היא אמנם אוהבת שירה ולומדת פיתוח קול, אבל היא הרבה יותר ריאלית, אוהבת מדעים וספרים ובהצגות היא מתפקדת בעיקר כקהל נאמן של מיכאל".

העיסוקים שלנו- לאחר שעשה תואר ראשון במוסיקה, פנה ארקדי ללימודי מחשבים ועשה את השילוב המושלם ביניהם באמצעות מוזיקה אלקטרונית שהוא מאוד אוהב. לצד עבודתו בחברת הסטרט אפ Incapsula הוא ניגן בארץ בלהקות ג'ז שונות ולאחר שחברת Imperva  רכשה את הסטרט אפ בו עבד, הוצע לו לעבור לסניף ברדווד שורס ולהמשיך בתפקידו כדירקטור שירות הלקוחות בחברה.

ולדה בהכשרתה היא פסיכותרפיסטית המתמחה בטיפול באומנות ובפסיכודרמה. בארץ עבדה בבית החולים "ברזילי" במחלקה הפסיכיאטרית לילד ולמתבגר וכשעברה המשפחה לכאן, קיבלה ולדה הכשרה בטראומה טראפיה וכיום היא מטפלת גם בילדים וגם במבוגרים עם קשת רחבה של קשיים רגשיים.

"הטיפול שאני עושה כיום אינו נוגע רק לבעיות רגשיות קשות", מספרת ולדה, "נמצאים כאן לא מעט אנשים המתקשים להתמודד עם השינויים, עם סביבה זרה ורוצים להמציא את עצמם מחדש ולהכיר את העולם הפנימי שלהם. אחד הכלים המרכזיים של הפסיכודרמה הוא לגרום לאדם להתחבר לקולות הפנימיים המקשים עליו ולקיים עמם דיאלוג שכן התשובות נמצאות אך ורק אצלו. לאחרונה פיתחתי מודל טיפולי שנקרא The way home,

https://www.facebook.com/VladaTherapy/

בבסיסו ההנחה שאם אתה מחובר ל"בית הפנימי" שלך, לתחושה של בטחון, אותנטיות, קבלת עצמי ואמת, אתה תרגיש בבית בכל מקום בעולם, תמצא אנשים, מקומות ותעסוקה שנכונים לך ומעניקים את תחושת הבית".

טיולים מומלצים– "אנחנו מאוד אוהבים טבע ואיזור יוסמיטי היה טיול מקסים ומהנה. גם בהוואי נהנינו מאוד, אמנם היינו שם רק 5 ימים אבל משהו באוויר, בלחות הנעימה חודר לתוך הנשמה ומרגיע מאוד. הוואי נראית בדיוק כמו בגלויות, הצבעים שם חיים והאווירה נהדרת. אנחנו גם מאוד אוהבים הייקינג  וכל אזור סרטוגה מאונטיין הוא מאוד נחמד כי בנוסף למסלולים הרבים, יש בו גם יקבים קטנים שמתקיימות בהם מידי פעם הופעות חיות והשילוב של הופעות ויין הוא תמיד מנצח".

טיפ לחדשים בעמק- "בעקבות נסיון החיים שלי", אומרת ולדה, "הכולל מעבר מדינה פעמיים, חשוב מאוד לא לשמוע חוויות או חוות דעת של אנשים על מקומות, שכונות, בתי ספר וכדומה כי לכל אחד יש את החוויות והסיפור האישי שלו שלא תמיד מתיישב עם נקודות המבט שלך. אין ספק שמידע פרקטי הוא מאוד חשוב וכן צריך לברר ולשאול, אבל כשזה מגיע לפרשנויות או חוויות אישיות זה מאוד יכול לגרום לבלבול ולקבלת החלטות שגויה".

איפה אתם בעוד 5 שנים? "כידוע, החיים מאוד מפתיעים ובלתי צפויים, אז קשה לי לדמיין את המקום הפיזי בו נהיה. אין ספק שישראל היא הבית האמיתי, אבל יחד עם זאת אנחנו מרגישים שבשלב הזה רק טעמנו מהמקום החדש כאן.

אולם, אם שמים בצד את המקום הפיזי, אנחנו מאוד מקווים שבעוד 5 שנים כל אחד מאתנו יהיה במקום בו הוא יוכל לגדול ולממש את עצמו".

* רוצים להשתתף במדור? כתבו לנו ל-sackerman@paloaltojcc.org

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button