יוגה כתהליך טרנספורמטיבי

תרגול יוגה עשוי ליצור שינוי מהותי בתפיסת העולם. יוגה היא עולם ומלואו. היא כוללת שירה (chanting), מיתולוגיה, אירוודה, נשימה (pranayama), תרגול גופני (asana) ומדיטציה. זהו עולם עשיר בחכמה, בהקשבה, בשימת לב, בחמלה, בהתעוררות, ביצירה. הגוף מכיל את כל החכמה. האנרגיה הזורמת דרך הצ’אקרות מביאה לחופש פנימי, המביא להשקטה ולרגיעה, לאיזון. אחד האתגרים בתרגול יוגה הוא היישום של החכמה הזאת בחיי היום-יום. מובן שבחברה המודרנית האתגר הוא גדול – הדברים מתרחשים במהירות ומתחלפים במהירות. משפטים שיפוטיים כמו: "זה לא מספיק טוב", "תתאמץ יותר", "תגיע מהר" ו"תשתפר" נאמרים לעתים תכופות. לכן, נדרשים תרגול עקבי וכוח רצון רב כדי להתגבר על הספקות העולים לאורך הדרך.…

תרגול יוגה עשוי ליצור שינוי מהותי בתפיסת העולם. יוגה היא עולם ומלואו. היא כוללת שירה (chanting), מיתולוגיה, אירוודה, נשימה (pranayama), תרגול גופני (asana) ומדיטציה. זהו עולם עשיר בחכמה, בהקשבה, בשימת לב, בחמלה, בהתעוררות, ביצירה. הגוף מכיל את כל החכמה. האנרגיה הזורמת דרך הצ’אקרות מביאה לחופש פנימי, המביא להשקטה ולרגיעה, לאיזון.

אחד האתגרים בתרגול יוגה הוא היישום של החכמה הזאת בחיי היום-יום. מובן שבחברה המודרנית האתגר הוא גדול – הדברים מתרחשים במהירות ומתחלפים במהירות. משפטים שיפוטיים כמו: "זה לא מספיק טוב", "תתאמץ יותר", "תגיע מהר" ו"תשתפר" נאמרים לעתים תכופות. לכן, נדרשים תרגול עקבי וכוח רצון רב כדי להתגבר על הספקות העולים לאורך הדרך. כמו כן, נדרשות התמדה והתמסרות לתהליך כשמחליטים באומץ רב לצלול פנימה, אל תוך עצמנו , לגלות את "האני האמיתי האנושי" על קשת מופעיו – הכעס, העצב, הפחד, הקנאה, השמחה, המוטיבציה – ואת כל מה שצף ועולה מתוכנו.

תרגול יוגה מבוסס על חלוקת הגוף לצ’אקרות – מרכזי אנרגיה. אסקור כעת בקצרה כל אחד מהמרכזים האלו והתנוחות המתאימות לו.limor-300x224

צ’אקרה 1– הבסיס

צ'אקרת הבסיס ממוקמת בבסיס עמוד השדרה, במקום שבו אנו מתחברים לאדמה. כשצ’אקרת הבסיס מאוזנת, אנו יכולים להיות כאן ועכשיו. אנחנו מרגישים בטוחים, יש אדמה מתחתינו ואנחנו יכולים להתמקד בדרך שלנו. הצרכים הבסיסיים צריכים להתקיים כדי שנוכל להרגיש את הביטחון הזה: אוכל, מים, שינה, ביטחון כלכלי. כל תרגול יוגה יתחיל תמיד בהתייחסות לצ’אקרה הזו בניסיון לחבר אותנו לרגע ולשדר לגוף ביטחון.

הדמות המיתולוגית המזוהה עם הצ’אקרה זו: גנש

תנוחות יוגה מחזקות: child’s pose, downward facing dog

צ’אקרה 2 – צ’אקרת המין

צ’אקרת המין ממוקמת בחלקה התחתון של הבטן. מיד אחרי צ’אקרת הבסיס, המחברת אותנו אל האדמה, מגיעה צ’אקרת המין, המתחילה תנועה וייחודיות אישית. הצ’אקרה הזו אחראית על היצירה והבריאה ועל היצר וכמובן גם על מערכת הרבייה.

הדמויות המיתולוגיות המזוהות עם הצ’אקרה הזו: לקשמי וקלי

תנוחות יוגה מחזקות: תנועות פתוחות, כמו balance poses, triangle pose, warrior 2

צ’אקרה 3 – מקלעת השמש

צ’אקרת מקלעת ממוקמת בין הטבור לסרעפת. בראש ובראשונה היא מייצגת ומאפשרת טרנספורמציה. כשהצ’אקרה הזו מאוזנת, יהיו לנו את הכוח, האנרגיה או האש לפעול, לעשות את הצעד הראשון לקראת שינוי, ,לקבל פרספקטיבה חדשה לדברים, לקחת סיכונים, לקבל את האנשים שמסביבנו כמו שהם ללא רצון לשנותם, לאסוף את האומץ לזרוח כפי שאנחנו, גם כשאנחנו עושים טעויות.

הדמות המיתולוגית המזוהה עם הצ’אקרה הזו: הקוף הנימן

תנוחות יוגה מחזקות: inversions

צ’אקרה 4 – צ’אקרת הלב

צ’אקרת הלב ממוקמת באזור הלב והריאות. הצ’אקרה הזו מתמקדת באהבה, במערכות יחסים, בהבנה כי תפקידנו הוא לא לשנות אנשים אחרים, אלא להשתנות בעצמנו. כשהצ’אקרה הזו מאוזנת, אנו חווים אהבה ללא תנאי, חמלה, אמפתיות. אנו חווים את היכולת לאהוב בחופשיות, לתת מרחב, אנו יכולים לאפשר לאנשים להיות מי שהם. סמלה של הצ’אקרה הזו הוא מגן דוד, המסמל איזון בין הרוח לחומר.

הדמות המיתולוגית המזוהה עם הצ’אקרה הזו: קרישנה

תנוחות יוגה מחזקות: פתיחת חזה, back bending

צ’אקרה 5 – צ’אקרת הגרון

צ’אקרת הגרון ממוקמת בגרון ולמעשה מהווה גשר המחבר בין הלב – הרגש לראש – הרציונל. הצ’אקרה הזו מדברת על תקשורת דרך קול ודרך הקשבה וכן על יצירתיות: טזמוסיקה, שירה. כשהצ’אקרה הזו מאוזנת יש לנו היכולת לומר את האמת שלנו וגם, חשוב לא פחות, להקשיב לאחר ולהבין מהי האמת שלו.

הדמויות המיתולוגיות המזוהות עם הצ’אקרה הזו: שיבה וסאראסווטי

תנוחות יוגה מחזקות: bending forward

צ’אקרה 6 – העין השלישית

צ’אקרת העין השלישית ממוקמת בין שתי העיניים. זוהי נקודת המפגש בין האינטואיציה (החוש השישי – מסתורין ורוחניות) לאינטלקט. כך שני צדי המוח משתפים פעולה באופן הרמוני.

הדמויות המיתולוגיות המזוהות עם הצ'אקרה הזו: שיבה ושקטי

תנוחת היוגה המחזקת: מדיטציה

צ’אקרה 7– הכתר

צ’אקרת הכתר ממוקמת בקדקוד הראש. כשהצ’אקרה הזו מאוזנת, דברים עוברים דרכינו, אנחנו מתבוננים ללא הזדהות בעבר שלנו, ב"סיפור" שלנו. דרך הצ’אקרה הזו ניתן להתחבר לכל דבר בקוסמוס השמימי.

דרכה ניתן "להיוולד מחדש".

הדמות המזוהה עם הצ'אקרה הזו: אלוהים

תנוחת יוגה מחזקת:savasana  – הרפיה

ולאחר הסקירה הזו, כל שנדרש הוא להתחיל לתרגל יוגה, לחוות את החיים על המזרן וליישם את התרגול הזה בחיי היום-יום.

לשירותכם תמיד

לימור limor.nirpaz@gmail.com

650-605-7189

מורה מוסמכת ליוגה בשיטת vinyasa flow

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Check Also
Close
Back to top button