10 בתי הקפה הטובים באזור העמק והמפרץ

כשהגיעה לכאן, נוכחה לגלות דלית גבירצמן שסיליקון אולי יש כאן בשפע, אבל בתי קפה מצוינים, המשלבים את השילוש הקדוש- קפה משובח, מאפים מעולים ושרות טוב- כמעט ואין. אולם אחרי שנים רבות של בדיקה מעמיקה ומחקר דקדקני היא הצליחה לגבש רשימה העונה, פחות או יותר, על טעמה האנין והרי היא לפניכם

מאת: דלית גבירצמן

אין מה לעשות: אנחנו, הישראלים, אוהבים את הקפה שלנו. נקודה. ואם ניקח בחשבון שיש לנו העדפה לקפה האיטלקי, למאפה הצרפתי ולשרות האמריקאי, ונערבב אותם עם האנינות הישראלית האופיינית, נמצא שאנחנו פה, אפעס, קצת בבעיה. אם נוסיף לכך את האהבה הגדולה שלנו לבילוים ליליים, בזוג או בחברה, למפגשים חברתיים או לפגישות עסקים על כוס קפה, הרי שניתן בנקל להבין את החיפוש הנואש והמתמיד אחר מקומות ראויים המגישים את הנוזל החום, החם הזה.Richard

אז ברוח הזמן, ובמסגרת הסיכומים השנתיים, ערכתי לכבודכם את רשימת עשרת הגדולים לשנת 2015. כאמור, קשה למצוא את השילוש הקדוש; קפה משובח, מאפים מעולים ושרות טוב  – כולם במקום אחד. נדמה כאילו המקומות המתמחים במציאת הפולים, טחינתם במקום והדיוק בהכנת הקפה, מזניחים את הצורך שלנו לנשנש משהו איכותי על יד הקפה. לעומתם, בתי המאפה המוקפדים, על הלחמים הטריים המעולים הנשלפים מן התנור ושלל המאפים מעוררי התאבון, נוטים לפשל כשמגיעים לעניין הכנת הקפה.

את אהבתי לקפה ינקתי, איך לומר, עם חלב אימי. במשך עשרות שנים, מידי בוקר, היה אבי מדשדש עם שחר למטבח, ובעודו נאבק בקורי השינה, היה מרתיח בסבלנות חלב על אש קטנה, ומכין לו ולאימי כוס קפה הפוך על חלב חם. אפילו אז, כשהיה רק קפה נמס של ״עלית״, נהג אבי להקפיד להפיק אפילו מאבקת הקפה את מרבית הארומה. בחושיו החדים ובאנינותו הרבה, ידע שהסוד הוא בפרטים הקטנים; בהקצפת החלב החם, בטמפרטורה הנכונה וכמובן, באהבה.

לפיכך, כשהגעתי לעמק השווה הזה, גיליתי למרבה הצער, שאולי סיליקון יש כאן בשפע, אבל בתי קפה מצוינים, כמו בארץ – אין. ואם נתעלם לרגע מהרשתות הפופולריות ונתור אחר בתי קפה קטנים וייחודיים, הרי שניתן לספור אותם על כף יד אחת קטועת אצבעות.

-בא לך להיפגש לקפה?

-בשמחה!

-איפה ניפגש?

-אמממ….

כמה פעמים ניהלתם את השיחה הזאת? אני – עשרות פעמים!

אז אחרי שנים רבות של בדיקה מעמיקה ומחקר דקדקני, הנה לכם כמה תשובות בהחלט אפשריות:

zombierunner_coffee1) Zombie Runner (פאלו אלטו)- אם אתם כמוני, ומוכנים לעשות הכול, אבל הכול, בשביל כוס קפה משובח, אתם חייבים לבקר ב-Zombie Runner על רחוב קליפורניה בפאלו אלטו. זהו, by far, המקום הכי הזוי לשתות בו קפה, אבל איזה קפה! הדוכן ממוקם בליבה של חנות בגדי ונעלי ספורט. דון וגיליאן, בעלי המקום, שילבו שתי אהבות גדולות בחייהם: ריצה וקפה. במשך שנים, הם הצליחו להפוך אצנים חובבים ומקצוענים לחובבי קפה, ולהיפך. ואם גם אתם תהיתם לגבי מקור השם, אז מסתבר שמדובר בתופעה שמתרחשת במייל ה-85 מתוך 100, שבה הגוף מתנתק כביכול, ונכנס לאנרציה של הריצה מבלי יכולת לחשוב. אז אם אתם חובבי קפה הארד קור – רוצו לשם!

ZombieRunner, 429 S. California Ave., Palo Alto

2) Chromatic (סנטה קלרה)- פעם היה כאן בית קפה זרוק ומדליק, שמשך אליו בעיקר סטודנטים צעירים שנהגו להתפרקד על הספה המרופטת ולהנות מקפה נהדר. קראו למקום  Barefoot Coffee Roasters והוא שכן על רחוב Stevens Creek שבסנטה קלרה. נהגו למכור לצד הקפה המעולה גם מאפים מ״סטורה״, מאפייה קטנה ונפלאה, שרק נפתחה בזמנו ברחוב הראשי בדאון טאון לוס אלטוס. על הקירות נתלו עבודות של אמנים מקומיים, ובאופן כללי, האווירה שם היתה יוצאת דופן. מאז, כמו שקורה עם הרבה בתי קפה, המקום החליף בעלים, התנקה, התגלח, החליף בגדים והפך ליותר היפסטרי, אם תרצו. במקום Barefoot התחילו להגיש בו קפה Chromatic וגם המאפים הוחלפו. אפילו במראה החדש והנקי, המקום עדיין חביב על צעירים, ואף עלי.

Chromatic Coffee, 5237 Stevens Creek Blvd.,Santa Clara

abbey3) The Abbey (סנטה קרוז)- מי שבאמת חובב קפה, יודע שהסוד במציאת בתי קפה שווים הוא לעקוב אחרי שביל קליפות הקפה. אם ישבתם בבית קפה ונהניתם ממה ששתיתם, תבררו באיזה פולים הם משתמשים ובאיזה מקומות נוספים מגישים אותו. כך תמצאו בתי קפה חדשים ומפתיעים. וכמובן, שגם חברים טובים – שמבינים לליבי, ואף דבר או שניים בקפה טוב – עוזרים. בשבילי, אין כיף יותר גדול, מלקבל טקסט בזו הלשון:התגלה בית קפה חדש – שווה בדיקה! מתי נפגשות? כך גיליתי את בית הקפה המדליק The Abbey שבסנטה קרוז. גם שם מכינים קפה של Chromatic, אבל הקסם של המקום הוא במיקום ובאווירה המיוחדת שבו. אפילו הדרך לשירותים יוצאת דופן; ולא, לא אגלה לכם יותר מזה, תאלצו לנסוע ולגלות בעצמכם. יופי של מקום! ואם כבר עשיתם את כל הדרך לסנטה קרוז, שווה לכם לבדוק גם את בתי הקפה של Verve. זהו הקפה המקומי, שבעליו מתגאים בתוצרתו ולוקחים אחריות על הכנתו מזרע הקפה ועד הגעתו לספל שלכם – סוג של גאוות יחידה. הם מתהדרים בסחר הוגן, מוסריות ומצוינות, אבל הכי חשוב – הקפה שלהם באמת טעים! יש להם, עד כה, שלושה סניפים בסנטה קרוז ושלושה בלוס אנג׳לס. יופי של בית קפה!

The Abbey, 350 Mission Sr.,Santa Cruz

Verve Coffee Roasters, 1540 Pacific Ave.,Santa Cruz

4) Bellano Coffee (סנטה קלרה)- ולמי שסנטה קרוז היא מחוץ לטריטוריה בשבילו,Bellano coffee בואו ואספר לכם, אבל בסוד, על בית קפה קטן שזה עתה נפתח בפאתי סנטה קלרה. הוא צעיר ומבטיח ושמו .Bellano Coffee יש לו את כל המרכיבים שיכולים להפוך אותו לדבר הבא: פולי קפה באיכות גבוהה, קפה מוקפד, Latte Art  ומאפים טריים. אגב, יש להם גם דוכן בשוק הצבעוני San Pedro Square שבסן חוזה. מה שנקרא: בפינה לשיפוטכם.

Bellano Coffee, 3985 Stevens Creek Blvd. Santa Clara

5) Andytown coffee roasters (סן פרנסיסקו)- בכדי שלא לקפח את תושבי הצפון, הנה המלצה גם על בית קפה נפלא בסן פרנסיסקו. כמובן, שישנם רבים וטובים, אבל אני, שבעוונותי מחפשת גם את המאפה שליד הקפה, גיליתי את המקום המושלם: Andytown coffee roasters. לצד קפה מעולה (נסו את משקה הבית שלהם – מפתיע ביותר!) מוגשים בחינניות רבה מאפים טריים ועשירים ולחמים איריים אותנטיים שהם פשוט חגיגה לעין וללב, שלא לדבר על בלוטות הטעם. פשוט תענוג!

Andytown Coffee Roasters, 3655 Lawton St.,San Francisco

6831330826_94bb4786b0_o6) Bliss Coffee (רדווד סיטי)- בית הקפה האהוב עלי ועל האיש היקר נמצא דווקא ברדווד סיטי והוא נקרא, ובצדק: Bliss Coffee. הם מגישים קפה משובח של Four Barrel, Temple, Klatch וכמובן, Verve, לצד שוקולד משובח של TCHO, וגלידה של Tin Pot Creamery. בקיצור, הם בהחלט יודעים שם מה טוב! הבריסטה יודע להכין מקיאטו כהלכה, והבעיה היחידה היא, שהמאפים כנראה כל כך טובים, שהם נחטפים. שווה ביקור!

Bliss coffee, 2400 Broadway St.,Redwood City

7) Hanahaus (פאלו אלטו)-Hanahaus בית הקפה עם הקונספט הכי מדליק באזורנו נבנה על חורבות חנות הספרים האגדית Borders שברחוב האוניברסיטה בפאלו אלטו. חנות הספרים היוותה לנו לעתים מקום בילוי לילי, שכן היתה פתוחה עד שעות הלילה המאוחרות, ובשל המחסור באלטרנטיבה הולמת. כפי שהשכילו לשלב ספרים טובים עם קפה, כך מספק כיום בית הקפה Hanahaus מקום מפגש לאנשי עסקים ויזמים על כוס קפה מעולה. המקום הוא פרי רוחו של אחד ממקימי חברת SAP וניתן לשכור אותו, תמורת סכום סמלי, לטובת פגישות עסקים, ליחידים ולקבוצות, לערוך סדנאות, לארח מרצים, והכול – על כוס קפה נהדר של Blue Bottle. זהו ה-מקום ליזמים, אנשי טכנולוגיה וחובבי קפה, כאחד. ללא ספק, מיוחד וייחודי!

Hanahaus, 456 University Ave., Palo Alto

8) photo by Ilya Yakubovichרשת Philz (פאלו אלטו וסאניוויל)- לחובבי הקפה הנמזג (pour-over coffee), שאני, לדאבוני, לא נמנית עליהם, יש את רשת Philz הנחשבת. ואל תבינו אותי לא נכון, אני מעריכה את ההשקעה, ההקפדה והאינדבידואליזציה (אם יש בכלל מילה כזאת). אני, פשוט מתבלבלת בכל פעם שאני נכנסת לשם, מרוב אופציות, אתם יודעים. מיד אני נזכרת במערכון הנהדר של ״ארץ נהדרת״ עם דוב׳לה נבון ועלמה זק המופלאה – קפה גראנדה גראנדה. חובה לחובבי הקפה!

Philz Coffee, 3191 Middlefield Rd.,Palo Alto

125 S Frances St.Sunnyvale

Voyageur du Temps coffee9) Voyageur du Temps (לוס אלטוס)- עוד בית קפה חביב שנפתח עם התעוררותו לחיים של הדאון טאון של לוס אלטוס הוא: Voyageur du Temps. אודה על האמת, כמעט שהוא נשאר על רצפת חדר העריכה, מפאת השירות הלוקה בחסר שלו, אבל מאחר והוא חביב מאוד על הישראלים באזור, החלטתי בכל זאת להזכיר אותו כאן. ואולי המסע בזמן לא ממש עשה חסד עם הקפה שלהם, אבל המאפים מאוד נחמדים. ואם תלחצו אותי לקיר, אודה שהקפה המוגש ב-Red Berry Coffee Bar– השכנה הרבה יותר טוב, אבל מה, המאפים שלהם לוקים. אבל איך אומרים? זה מה שיש!

Voyageur du Temps, 288 1st St., Los altos

Red Berry Coffee Bar,145 Main St.,Los Altos

6003820881_dce99bf238_b
Tartine

10) וואו, התחרות על המקום העשירי ברשימה היתה קשה וכואבת. יש כל כך הרבה בתי קפה מדהימים בסן פרנסיסקו ובברקלי. כל אותם מקומות איכותיים רואים את עצמם חלק מ"הגל השלישי" (third wave coffee), שהיא תנועה שמבקשת להתייחס לקפה כמו למוצר גורמה, כפי שמתייחסים ליין, ורואה חשיבות גם באופני הגידול והסחר של הקפה. בעקבות המהפכה הזאת שהחלה ב-1990, נפתחו לא מעט מקומות המגישים קפה איכותי ומוקפד. מצד שני, איך אפשר שלא לעשות כבוד לאלפרד פיט  (מייסד רשת Peet’s coffee המפורסמת), שפתח בשנת 1966 – שאגב היתה שנה מצוינת – בית קפה קטן בפינת רחוב בברקלי, שלראשונה הוגש בו קפה שנטחן במקום ובאיכות מעולה. הסניף המקורי עדיין קיים, והוא שוכן בלב ה-Gourmet Getto שבעיר ברקלי. ואחרי שעשינו כבוד לקפה של Peet's, נחזור לרגע למוטיב של קפה ומאפה, כשאחד לא בא על חשבון השני, וכאן אני חייבת להזכיר, עם היד על הלב, את Tartine, בית הקפה והמאפייה. אצלנו בבית, שמו של צ׳אד רוברטסון נלחש בהדרת כבוד השמורה רק למלכים. הגולש האמריקאי המזוקן, שהפך לגורו בתחום אפיית הלחמים, הוא בעינינו, מספר אחד. אחרי התמחות בצרפת והתמקצעות בתחום, פתח צ׳אד בסן פרנסיסקו מאפיה משלו. ומידי יום, בדיוק בשעה חמש, הוא מוציא לדלפק המכירה 200 כיכרות לחם בלבד, שנעלמות בתוך שעה. זהו מקום העליה לרגל הקבוע שלנו, וכן, לא פעם עמדנו בתור ללחם האלוהי ולקפה המצוין (Blue Bottle) שמוגש במקום. אצלינו, הוא במקום הראשון!

Peet's Coffee & Tea, 2124 Vine St.,Berkeley

Tartine Bakery & Café, 600 Guerrero St., San Francisco

photo
הבריסטה הפרטי שלי

אני לא יכולה לסיים כתבה על בתי קפה, מבלי לעשות כבוד לבריסטה הפרטי שלי. הילד, שלומד משחק, משלים הכנסה (כמו כולם) בבית קפה קטן ומעולה בסנטה מוניקה שעונה על השם Demitasse Coffee.

הם מאוד מתגאים בתואר coffee geeks, וכל בריסטה שעובד במקום מחויב להמציא משקה שיחודי רק לו. הם מקפידים על מאפים מעולים, שוקולד משובח ואפילו על הגלידה בה הם משתמשים למשקה האפוגאטו שלהם. שמו וניחוחו של משקה השוקו החם והדקדנטי בדמיטס יצא למרחוק. לגמרי שווה את הנסיעה!

Demitasse Coffee, 1149 3rd St.,Santa Monica, CA 90403

ולפני סיום, מתכון גדול לעוגיות קטנות, מגולגלות במילוי טחינה וסילאן. פשוט, כדי שיהיה משהו מתוק על יד הקפה. אלו עוגיות מעולות, פריכות וקלות להכנה מתוך ״הספר המתוק״:

עוגיות במילוי טחינה וסילאן

מה צריכים?

200 גרם (1/2 פחית) קרם קוקוס או שמנת חמוצהFullSizeRender

100 מ״ל (1/2 כוס) שמן

1/2 כפית תמצית ונילקורט מלח

30 גרם (3כפות) סוכר

350 גרם (21/2 כוסות) קמח

1 כפית אבקת אפייה

240 גרם (1 כוס) טחינה גולמית

240 גרם (2/3 כוס) סילאן

100 גרם (1 כוס) אגוזים קצוצים

אבקת סוכר, לקישוט

מה עושים?

מניחים בקערה קרם קוקוס, שמן, וניל, מלח וסוכר ומערבבים עד שהתערובת אחידה. מוסיפים קמח ואבקת אפייה ולשים בידיים עד שמתקבל בצק רך ונעים. מצננים את הבצק כ-1/2 שעה במקרר. בקערה קטנה מערבבים יחד טחינה וסילאן עד שמתקבלת תערובת אחידה. מחלקים את הבצק הקר ל-3 חלקים. על משטח מקומח מרדדים כל חלק למלבן בעובי של כ-3 מ״מ. יוצקים כ-1/3 מהמלית על הבצק ומורחים בשכיבה דקה. מפזרים 1/3 מהאגוזים הקצוצים. מגלגלים לרולדה הדוקה ומניחים בתבנית מרופדת בנייר אפייה. חוזרים על הפעולה עם שאר חלקי הבצק. אופים את גלילי הבצק בתנור שחומם ל-350 מעלות פרנהייט במשך 25-30 דקות או עד שהם מזהיבים. מצננים לחלוטין, פורסים לפרוסות ומפזרים מעל אבקת סוכר. שומרים את העוגיות בקופסה אטומה בטמפרטורת החדר עד שבוע.

זהו, חברים. סיכומי סוף השנה יכולים להיות גם רגע פילוסופי, שבו אנחנו נעצרים לרגע בתוך זרם הארועים הסוחף אותנו מכל עבר, מביטים לאחור על כברת הדרך שעשינו בשנה שחלפה ומהרהרים בשאיפות ובתקוות שלנו לשנה החדשה. הנוהג לסכם ולדרג את אותם האירועים, עונה, כמובן, על הצורך האנושי העמוק שקיים בכולנו, ליצור רצף ותבניות בתוך הזרם הכאוטי של העניינים המקיף אותנו. בשעה שאנחנו מנסים לאגד ולסדר את האירועים בתוך תבניות קבועות של זמן, אנחנו נותנים להם משמעות, ואפילו למראית עין. כל זה נותן לנו אשליה של כיוון: שאנחנו תמיד צועדים קדימה אל עבר עתיד טוב יותר.

וברוח אופטימית זאת, אני מאחלת שתהיה לכולנו שנה אזרחית טובה, מלאת החלטות חשובות שאף תתגשמנה, התחלות חדשות, חוויות מעשירות ו-המון קפה מעולה!

שבת שלום,

דלית

12 Comments

    1. הי דורית, איזה כיף לשמוע על בית קפה חדש ולא מוכר, ועוד קרוב לבית. אין מאושרת ממני! כבר מחר בודקת אותו ומבטיחה לדווח (:

      הפי ניו ייר,
      דלית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button