תהליך חיפוש גן: מה חשוב לדעת? ואלו שאלות לשאול?

מציאת גן לילד אינה משימה פשוטה בעיקר נוכח שפע הגנים והשיטות החינוכיות הנהוגות כאן בעמק. המטפלת המשפחתית והזוגית, אלינור ורמן, ריכזה עבורכם את הנקודות החשובות אותן כדאי לקחת בחשבון לפני ההרשמה לגן ואת השאלות אותן מומלץ לשאול את הגננת

מאת: אלינור ורמן

בחירת גן לילד היא אחת ההחלטות המעסיקות הורים רבים בחודשים ינואר ופברואר, בעיקר משום שההרשמה לגנים בשיאה בתקופה זו. בחירת גן היא אולי אחת המשימות המורכבות ביותר שלנו כהורים, והיא טומנת בחובה שאלות וחששות רבים. תחושות אלו עלולות אף להתעצם פה בעמק, בשל השוני בין המסגרות המקומיות לבין המסגרות אליהן הורגלנו בארץ. אז מה כדאי לדעת ואילו שאלות לשאול בעת הביקור בגנים באיזור?

 kindergarten

סינון ראשוני

ישנן מספר שאלות אותן ניתן לקחת בחשבון ולברר טרם הביקור על מנת לוודא שהגן אכן עומד בקריטריונים הראשוניים המתאימים לכם:

 • מרחק הגן מהבית/עבודה
 • שעות פעילות
 • חגים וחופשים
 • מחיר
 • גודל הקבוצה והיחס בין המטפלות לילדים

שאלות אלו נוגעות לקריטריונים טכניים של הגן ועליהן ניתן לקבל מענה דרך אתר האינטרנט או בטלפון.

מילה בנוגע ליחס מטפלות לאנשי צוות:

מדינת קליפורניה הגדירה את היחס הנדרש בין מספר אנשי צוות למספר ילדים ועל הקריטריונים ניתן לקרוא בהרחבה בלינק .

אחת הנקודות החשובות שיש לקחת בחשבון היא שכשבכיתה משלבים ילדים משתי קבוצות גיל שונות, היחס בין מספר אנשי הצוות למספר הילדים משתנה ונקבע על פי קריטריונים הנוגעים לאחוז ילדים בכל קבוצת גיל.

נקודה נוספת שראוי לציין היא שגם אם היחס בין אנשי הצוות לגננות זהה בין כלל הגנים, מספר הילדים בכיתה עשוי להשתנות בהתאם לגן ולגישה החינוכית. חשוב שתרגישו בנוח עם גודל הקבוצה ומספר הילדים בכיתה בה אתם עתידים לשלב את ילדכם.

גישה חינוכית

כפי שצוין בכתבה הקודמת, האזור משופע בגני ילדים המציעים גישות חינוכיות שונות ומגוונות. מעבר לגישה החינוכית הנהוגה בגן, נסו לברר פרטים בנוגע להתנהלות בנושאים ספציפיים כגון:

 • טיפול בבעיות משמעת
 • תמיכה בצרכים נקודתיים של הילד (כמו למשל רגרסיה של הילד בעקבות הצטרפות אח חדש למשפחה, אי הכרות השפה האנגלית וכדומה).
 • תמיכה והתגייסות לגמילה מחיתולים.
 • מדיניות דלת פתוחה (בה ההורה מוזמן להגיע ולהיות נוכח בגן במהלך היום).
 • גישת הצוות להסתגלות הילד לגן בשבועות הראשונים.

שאלות אלו חשובות בעיקר משום שהגן מלווה את משפחתכם בתקופות ונקודות ציון רבות ומשמעותיות בחיי ילדכם. על כן, יש חשיבות מכרעת להתאמה בין גישת הצוות והגן לצרכים ולהשקפות החינוכיות שלכם.Montessori/Pre-School Class Listening to Teacher on Carpet

צוות הגן

זהו למעשה קריטריון מפתח בבחירת גן. צוות גננות מוביל ומיומן עשוי להפוך את חווית הגן למשמעותית ומעצבת עבור ילדיכם. מעבר להכשרה ולניסיון של הגננות, נסו לבחון את הכימיה שלכם עם הגננות ואת היכולת שלכם לפתח אמון ולסמוך על הצוות. בסופו של דבר ילדכם יבלה במקום הזה זמן רב וחשוב שתרגישו בנוח עם הבחירה שלכם. כדאי להתעניין ולשאול שאלות בנושאים הבאים:

 • ניסיון והכשרה של הצוות.
 • תדירות תחלופת אנשי הצוות בגן.
 • גיבוי של גננות בעת מחלה/חופש.
 • פרוטוקול לשעת חירום/עזרה ראשונה.

בנוסף לשאלות הפורמליות, נסו לבלות זמן בגן ולבחון את האינטראקציה של הגננות עם הילדים- האם הן מעניקות חום ותחושת ביטחון לילדים? האם אתם רואים בגננת דמות חינוכית ומובילה? וחשוב לא פחות- האם אתם מתחברים אליה?

דברים נוספים שכדאי לשים לב אליהם

תזונה

האם הגן מספק ארוחות? אם כן, אילו סוגי מזון? האם יש מגוון ממנו הילד יכול לבחור? בקשו לראות דוגמא לתפריט. במידה והגן אינו מספק מזון, בקשו להבין מה נדרש מכם ואילו מגבלות חלות על הבאת מזון לגן (האם יש מזון שאסור להביא לגן?)

בטיחות וניקיון

האם קיימים נהלי בטיחות במקרה חירום? האם הילדים מכירים אותם ומתרגלים את התרחישים? מי אחראי על ניקיון המתחם ובאיזו תדירות מנקים אותו? מהי תדירות ניקוי השירותים בהם משתמשים הילדים?

התאמת הגן לשלבי התפתחות שונים של הילד

לכל קבוצת גיל ושלב התפתחותי ישנם צרכים ייחודים להם. נסו להבין כיצד הצוות מכיל את הצרכים הללו בכל קבוצת גיל וודאו שהמסגרת מציעה גירויים ואתגרים המותאמים לשלבי התפתחותם של הילדים. ניתן לבקש דוגמאות לפעילויות ייחודיות המתקיימות בקבוצות הגיל השונות, ולוודא שישנו מגוון של משחקים וצעצועים בהתאם.

קבוצות גיל- לאיזה גיל מתאים הגן?

ישנם גנים המפעילים כיתות לכל הגילאים וישנם גנים המתאימים לקבוצת גיל מסוימת בלבד- דבר שידרוש מכם הערכות נוספת לחיפוש גן ושילוב הילד בו בהמשך הדרך. בנוסף, יש גישות חינוכיות הדוגלות בשילוב מספר קבוצות גיל בכיתה, וישנם גנים המקיימים הפרדה ברורה בין כל קבוצת גיל. לכל גישה ישנם יתרונות וחסרונות ובעיקר חשוב שהגישה שבה אתם בוחרים תתאים לכם ולאישיותו של ילדכם.

הנקודה הישראלית

באזור תוכלו למצוא גנים יהודים-אמריקאים, גנים ישראליים דוברי עברית, גנים אמריקאים ללא השתייכות דתית ועוד מגוון סוגים של מסגרות בעלות מאפיינים ייחודיים.

גן ישראלי דובר עברית יאפשר לכם לעזור לילד לשמר את השפה העברית. בנוסף, בגן ישראלי תוכלו למצוא משפחות ישראליות אחרות להתחבר אליהן, יתרונות אלו עשויים להתאים במיוחד למי שחדש בעמק, אך כמובן שגם ותיקים עשויים להנות מיתרונות אלו.

גן אמריקאי יהודי יתנהל ברובו באנגלית אך לרוב יציע תכניות העשרה בעברית. גן זה עשוי להיות בחירה מתאימה עבור מי שמעוניין לחזק את הזהות היהודית של הילד שלו ולחשוף אותו לחגים ומנהגים יהודיים במסגרת הגן.

הגנים הישראלים או אלו המציעים תכניות בעברית עשויים להוות בחירה מוצלחת עבור מי שבאו לתקופה קצרה, או מי שהגיעו לאחרונה וילדיהם אינם דוברי אנגלית. יחד עם זאת, ישראלים ותיקים רבים גם בוחרים בגנים אלו על מנת לשמר את הקשר והזיקה לישראל וליהדות.

על תהליך ההרשמה עצמו

מבחינת תהליך ההרשמה, במרבית הגנים יציעו לכם להוסיף את שמכם לרשימת ההמתנה של הגן. על מנת לשריין מקום ברשימות ההמתנה תידרשו ברוב המקרים לשלם סכום העומד על בין 50$ ל150$. במהלך החודשים הקרובים נציג של הגן יצור עמכם קשר באם ימצא מקום פנוי עבור ילדכם. במידה תחליטו שאתם מעוניינים להרשם לגן, תידרשו לשלם עבור בין שבועיים לחודש ראשון בגן, סכום שיקוזז לכשילדכם יתחיל בשנת הלימודים הבאה.

תהליך בחירת גן הוא מורכב ומלחיץ. זוהי אחת ההחלטות החשובות שתקבלו בתקופה הקרובה עבור הילד שלכם. מעבר לכל השאלות והבירורים, הדבר החשוב ביותר הוא שתרגישו שלמים עם הבחירה שלכם. יחד עם זאת, חשוב לציין כי קשה מאוד לדעת כבר עכשיו איך הילד ישתלב בגן ואם באמת תהיו מרוצים מהמסגרת שבחרתם, במיוחד לאור העובדה שלרבים מאיתנו קשה לנבא מה יהיו הצרכים של הילד בעוד זמן רב כל כך. על כן, היו קשובים לנטיות לבכם, וזכרו שכל החלטה ניתנת לשינוי, במידה ותגלו כי המסגרת אינה מתאימה לכם.

בכתבה הבאה נבין את מורכבות הסתגלות הילד למסגרת החדשה ונבחן כלים העשויים לעזור לנו ולילד לצלוח את המעבר בהצלחה.

בהצלחה!

אלינור ורמן, MA, MFTI

מטפלת זוגית ומשפחתית בהתמחות

מטפלת במשפחות, זוגות ויחידים.

www.elinorwahrmann.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button