ירידה במשקל: בקילוגרמים או בפאונדים?

תהליך הירידה במשקל אף פעם אינו קל, ולכן חשוב מאוד שתהיה מטרה המדרבנת אותנו. אני לא מתכוונת לחתונה באופק או לחגיגת בר מצווה גדולה, כשמפנטזים להיכנס לשמלה הצרה (או לחליפה), וגם לא ללבוש בגד ים בעונה החמה (אף על פי שהמים של הים כאן ממש לא משתפים פעולה עם החום שבחוץ). אני מדברת על מטרה  מנטלית, שבה אנו מציבים לעצמנו משקל יעד ושואפים להגיע אליו. לאחר שהצבנו את משקל היעד, נשאלת השאלה: איזה מסלול ידרבן אותנו באופן הטוב ביותר לעשות את השינוי? האם אנחנו מעדיפים לקבוע את יעד הירידה במשקל בפאונדים או דווקא מעדיפים להישאר בשיטה הישנה והמוכרת מהבית (מישראל)…

תהליך הירידה במשקל אף פעם אינו קל, ולכן חשוב מאוד שתהיה מטרה המדרבנת אותנו. אני לא מתכוונת לחתונה באופק או לחגיגת בר מצווה גדולה, כשמפנטזים להיכנס לשמלה הצרה (או לחליפה), וגם לא ללבוש בגד ים בעונה החמה (אף על פי שהמים של הים כאן ממש לא משתפים פעולה עם החום שבחוץ). אני מדברת על מטרה  מנטלית, שבה אנו מציבים לעצמנו משקל יעד ושואפים להגיע אליו. לאחר שהצבנו את משקל היעד, נשאלת השאלה: איזה מסלול ידרבן אותנו באופן הטוב ביותר לעשות את השינוי? האם אנחנו מעדיפים לקבוע את יעד הירידה במשקל בפאונדים או דווקא מעדיפים להישאר בשיטה הישנה והמוכרת מהבית (מישראל) של הקילוגרמים?

כשאני נפגשת אם אנשים בקליניקה לצורך ירידה במשקל (בקבוצת הרזיה או בייעוץ אישי), אני תמיד שואלת בהתחלה את השאלה: "איך אתה רוצה שנעשה את המדידה בקילוגרמים או בפאונדים?" ואני מודה שהתשובה תמיד מפתיעה. כן, אין אחידות גם בקרב הישראלים לגבי אופן המדידה. לא משנה אם מדובר בעוברים חדשים לעמק הסיליקון או כאלו שנמצאים כאן כבר שנים, כל אחד יודע איזו "פסיכולוגיה" עובדת עליו יותר טוב לצורך תהליך ההרזיה.

מה היתרון והחיסרון של ירידה בכל אחת מצורות המדידה?

פאונדים – יורדים מהר אבל היעד רחוק

  • היתרון – אמנם המספרים של המשקל בפאונדים גבוהים יותר (כמעט כפול), אבל בתהליך הירידה במשקל רואים את השינוי מהר יותר ובאופן ברור יותר. גם שינוי תזונתי קל יכול להוביל לירידה של פאונד בשבוע. לא צריך דיאטה קיצונית כדי להתחיל לראות את המספרים זזים כלפי מטה, וזה נהדר. השינויים הקטנים האלו במשקל, הבאים לביטוי במהירות, נותנים לנו משוב חיובי, המעודד ומעלה את המוטיבציה להמשיך לרדת ולשמור על תהליך הדיאטה.
  • מה החיסרון? יש יותר לרדת! היעד של המשקל שאליו אנו שואפים להגיע נראה רחוק יותר ולפעמים אף מתסכל. למשל, ירידה של 10 ק"ג במשקל תהיה שווה ל-22 פאונד. נכון שבפועל הירידה של הגוף תיראה אותו הדבר בבגדים, אבל במספרים זה עלול להיראות רחוק הרבה יותר וקשה להשגה כשמודדים בפאונדים…

קילוגרמים – יעד קרוב יורדים לאט

  • היתרון – היעד של השינוי במספר נראה קרוב הרבה יותר כשמדברים בקילוגרמים. נכון, אחוז השינוי זהה, אבל כשמדברים על ירידה במספרים עדיין נשמע קל יותר לרדת 5 ק"ג לעומת 12 פאונד. יעד של ירידה במשקל במספרים קטנים יותר נותן מוטיבציה ותחושה חיובית שהשינוי אפשרי וניתן לביצוע.
  • מה החיסרון? קצב הירידה בשקילה השבועית אטי ועלול לתסכל. מאמצים של שבוע ימים עלולים להסתכם ב-400-500 מ"ג הנראים חסרי חשיבות בהשוואה למאמצים שעשינו. בפאונדים כבר היינו יורדים פאונד אחד שלם (!). מבחינת המספרים על המשקל הדבר נותן הרבה יותר חיזוק להצלחת התהליך. וגם כשכבר יורדים קילוגרם שלם הנראה במשקל בשקילה, בכל זאת 2.2 פאונד נשמעים מרשימים הרבה יותר.

 השורה התחתונה

כל אחד בוחר את מה שמשפיע עליו באופן הטוב ביותר כדי לרדת במשקל. יש המעדיפים לראות משוב חיובי של שינוי כל שבוע, ולכן מעדיפים לספור בפאונדים. אחרים מעדיפים שהיעד לא ייראה רחוק מדי, ולכן בוחרים בקילוגרמים. החדשים בעמק (וחדשים זה עניין יחסי…) אולי עוד לא מספיק מבינים מה אומרים המספרים בפאונדים ורגילים לצורת החשיבה בקילוגרמים, ולכן הפאונדים רק מפחידים ולא מדרבנים אותם. לעומתם חובבי הפאונדים מעדיפים לדבר במונחים שכולם מסביבם מדברים בהם, כך הם מבינים איפה הם נמצאים ביחס לסביבה. כן, אין תשובה אחת טובה. הכי נכון שתבחרו בשיטה שטובה לכם, זו שמדרבנת אתכם ועוזרת לכם לשמור על מגמת הירידה הבריאה. והעיקר שתתמידו ותראו תוצאות של ירידה ושיפור בהרגלי האכילה בכל שיטת מדידה.

הכותבת: יעל דרור, דיאטנית קלינית ובעלת תואר שני בפיזיולוגיה M.Sc, ניהלה בישראל את תחום התזונה במרכז רפואי "מדיקס" בתל אביב ויעצה לספורטאים חובבים ומקצועיים על שינוי הרגלי אכילה והתאמתם לספורט ולבריאות.

Yael Dror, M.Sc

Sports Nutrition & Physiology

Phone: (669)600.9161

yaeldror75@gmail.com

www.yaeldror.com

Sunnyvale, Ca

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Check Also
Close
Back to top button