שיחת חו"לין עם אלי ועליזה סברנסקי

הם במקור מזכרון יעקב ואחרי מגורים של שלוש שנים במאונטיין ויו הם קנו את ביתם בסאניוויל. הם אוהבים לבקר במוזיאוני מדע ולאכול ב"פלאפל סטופ" ואחרי הריון ולידה ב"קייזר" יש להם גם כמה תובנות על מערכת הבריאות האמריקאית. שיחת חו"לין עם עליזה ואלי סרוונסקי. מאת: מיכל כהן

מאת: מיכל כהן

מי אנחנו? עליזה (42) ,אלי (43), יהונתן (8.5), תמר (4.5)

היכן גרים? סאניוויל

כמה שנים בעמק? 6 שנים

מהיכן במקור? עליזה נולדה וגדלה בקרית ביאליק, אלי נולד בארגנטינה ועלה לישראל בגיל 21 ממניעים ציוניים ומתוך מטרה ללמוד בטכניון. בשנים הראשונות בארץ הוא התגורר במעונות העולים ודרך חברה משותפת הוא הכיר את עליזה. לאחר שנישאו, התגוררו השניים בחיפה וכשנתיים לפני המעבר עברו לזכרון יעקב.

בעת עבודתו של אלי בחברת Nvidia קיבלו את ההצעה לרילוקיישן. ההתלבטות האם לעבור לא הייתה גדולה, הם רצו להכיר מקום חדש, תרבות חדשה, להרחיב אופקים וכך, בתוך 3 חודשים הם מכרו את הבית ועברו לעמק הסיליקון.

הנחיתה שלנו כאן– "בארץ, היה לנו חוג חברים  מאוד גדול ומגובש וכשהגענו לכאן לא הכרנו אף אחד. את החודשיים הראשונים שלנו העברנו בדירה זמנית במנלו פארק ומאחר שהיה לנו חשוב ליצור חברויות חדשות, העדפנו לגור בקומפלקס, ואכן, בתום החודשיים עברנו לקומפלקס במאונטיין ויו שם יצא לנו להכיר חברים רבים וטובים שחלקם מלווים אותנו עד היום. את יהונתן, שהיה אז בן 3,  רשמנו אותו לגן ב-JCC וגם שם הכרנו הרבה משפחות.

לאחר כשלוש שנים בקומפלקס כשכל שנה העלו לנו את שכר הדירה ב-8%, הבנו שאין מנוס מלחפש בית. החיפוש המאתגר כי לא ממש ידענו אילו שכונות נחשבות טובות ומאילו כדאי להמנע, ובסופו של דבר החלטנו לקנות בסאניוויל.

בתוך כל זה, כשנה לאחר המעבר נולדה תמר. תמר נולדה בשבוע 30 ובמשך כחודשיים שהתה בפגייה. זו הייתה הפגישה הראשונה שלנו עם מערכת הבריאות האמריקאית Kaiser שאפשר להגדיר כמוצלחת, אך לא בכל שלב. "מכל תהליך ההריון כאן לא הייתי מרוצה", נזכרת עליזה, "הציוד יחסית מיושן, השירותים מאוד מצומצמים ובהשוואה להריון שעברתי בישראל, הרגשתי שכל הטיפול בהריון הרבה פחות מקצועי. לעומת זאת, בלידה עצמה הרגשתי הרבה יותר בטחון ממה שהרגשתי בארץ. הצוות היה מקצועי ועל אף שילדתי בשבוע 30 הרגשתי שאני יוצאת מבית החולים הרבה יותר מחוזקת ומצויידת בכלים רגשיים ומעשיים לטיפול בילדה מאשר שהרגשתי בישראל ביציאה מבית החולים בשבוע 40".

העיסוקים שלנו- לעליזה תואר ראשון בחינוך ופסיכולוגיה מאוניברסיטת חיפה ותואר שני בפסיכולוגיה קוגנטיבית. היא עבדה כ-UX designer בחברת הייעוץ UI וכיום היא מפתחת תוכניות לימוד לגיל הרך במסגרת ארגון ה- First Five המספק שירותי לימוד ואבחון לילדים בגילאי 0 עד 5, הבאים בעיקר ממשפחות מעוטות יכולת. עליזה פיתחה תוכנית של שיעורי מדע לילדים ומעבירה אותה לתלמידי ה-Pre-School של הארגון. בנוסף, היא מלמדת יהדות ועברית ב-Sunday school ב"עץ חיים".

אלי סיים תואר ראשון בהנדסת מחשבים ותואר שני במנהל עסקים. כיום הוא ארכיטקט באינטל ולאחרונה הצטרף גם הוא לארגון First Five, שם הוא מנחה בהתנדבות תוכנית הורות לאבות.

הילדים–  יהונתן לומד בבית הספר היהודי "האוזנר" בפאלו אלטו, הוא אוהב לצייר קומיקס, לתכנת בסקראצ', לרוץ אצל דונה גבריאל ולאחרונה החל לנגן על חליל צד. תמר הולכת ל"גן ליאת" בסאניוול, היא אוהבת ג'ימנסטיק ולרקוד בלט.

טיול ובילוי מומלץ- אנחנו מאוד אוהבים ללכת לחוות "ארדנווד" בפרימונט. זה מקום נהדר לילדים עם המון פעילויות ומרחבים גדולים לשחק ולחקור. אנחנו נהנים לבקר בסיפריות עירוניות שמתאימות לכל הגילאים כמו סאניוויל, מאונטיין ויו ומיטשל פארק בפאלו אלטו. מוזאוני מדע הם תמיד בראש סדר העדיפויות לבילוי משפחתי, ובייחוד creativity museum san Francisco, שם יש פעילות לכל המשפחה כמו יצירת דמויות מפלסטלינה, פיתוח עלילה ובנייה של סרט אנימציה- חוויה אמיתית לילדים ומבוגרים שכוללת הרבה עבודת צוות.

 מסעדה מועדפת- אנחנו מאוד אוהבים את ה"פלאפל סטופ" בסאניוויל ומבקרים שם כמעט אחת לשבוע. מעבר לשווארמה, הפלאפל והפיתות המעולות, זוהי גם נקודת מפגש חברתית בה אנחנו פוגשים את חברינו הישראלים וגם הלא ישראלים.

טיפ לחדשים בעמק- להיות סובלניים. להבין מראש שהתרבות של ארצות הברית היא שונה וקשה להבנה באופן מיידי. למשפחות עם ילדים, חשוב לחפש מסגרת שמתאימה לכם, זה הרבה ניסוי וטעיה עד שמוצאים משהו שמתאים לכולם. אנחנו ניסינו הרבה מסגרות של גני ילדים, בתי ספר ובתי כנסת עד שמצאנו את אלה שהרגשנו בהם בנוח. חשוב להיות פתוחים להתנסויות חדשות ולא להשוות הכל למה שהיה בישראל. רצוי להיות פרו אקטיביים וליצור הזדמנויות להשתלבות בקהילה.

איפה תהיו בעוד חמש שנים? השאלה הזו אינה מטרידה אותנו ביום יום. סאניוויל הפכה לבית שלנו כך שסביר שנהיה פה. אנחנו מרגישים שייכים למקום ונהנים להרחיב את המעגל החברתי שלנו מעבר לקונטקסט הישראלי. היכולת לקבל ולתרום בחזרה לחברה נותנת המון סיפוק.

Back to top button