Animals Assisted Happiness: הארגון שמסב אושר לילדים עם צרכים מיוחדים

חוות חיות אשר הוקמה בחצר בית בלוס אלטוס הילס הפכה עם הזמן לחווה טיפולית המעסיקה כ-1000 מתנדבים ומשרתת עשרות אלפי ילדים בעלי צרכים מיוחדים. מיכל כהן על סיפורה של Animals Assisted Happiness המתופעלת על ידי ישראלית לשעבר, סימון חרוש והוקמה בזכות מפגש יוצא דופן של ילדה חולת סרטן עם סוסת פוני בשם לוליפופ

מאת: מיכל כהן

זה התחיל בחצר אחורית בבית בלוס אלטוס הילס בו הייתה חווה קטנה עם סוסת פוני בשם לוליפופ, חמור, עיזים, ארנבות, תרנגולות וציפורים. בעלי הבית, ויקי ופיטר, נהגו לארח בה ילדים בעלי צרכים מיוחדים על מנת שילטפו וייהנו מהחיות ועבור ילדים שלא היו נגישים לבית הם ארגנו חווה ניידת אשר הביאה את החיות ישירות אליהם  הביתה. באחד הימים, ילדה חולת סרטן שמאוד אהבה לרכוב על סוסים,  רצתה לפגוש שוב סוס מקרוב, אך מצבה הבריאותי לא איפשר לה לצאת מן הבית.

pasted image 0 (1)
מימין: ויקי, הסוסה לוליפופ וסימון חרוש מאחור

כשויקי ופיטר שמעו זאת, הם שלחו אליה את לוליפופ הסוסה וכבר מן הרגע הראשון, החיבור ביניהן היה יוצא דופן.  לוליפופ הניחה את ראשה על ברכיה של הילדה למשך שעה שלמה כשהילדה מלטפת אותה ומחייכת חיוך בלתי נשכח. הרגע הזה, בו היו עדים לקשר יוצא הדופן הנרקם בין השתיים ולעובדה שלוליפופ ממש מזהה את מחלתה של הילדה, היה רגע מכונן בו הבינו כמה כוחות יש בחיות וכמה שחשוב להקים חווה טיפולית בה יוכלו לנצל את הכוחות האלו לטובת ילדים הזקוקים לכך.

וכך נולד ארגון Animals Assisted Happiness המיועד לעזור לילדים עם צרכים מיוחדים (פיזיים, נפשיים, בריאותיים) באמצעות קשר ישיר ובלתי אמצעי עם החיות והכל ללא תשלום. הארגון המבוסס כולו על תרומות, מפעיל כ-1000 מתנדבים (מתוכם 60% ילדים ו 40% מבוגרים) המקדישים את זמנם לחיזוק הקשר של הילדים עם החיות האהובות עליהם ובנוסף מפעילים תכנית מקצועית (vocational program) לשילוב חלק מהילדים עם הצרכים המיוחדים בעבודות החווה (האכלה, נקיון, מילוי מים וכדומה).

אחת מן המתנדבות הראשונות בחווה שלימים גם הפכה לעובדת הראשונה בארגון Animals Assisted Happiness היא סימון חרוש, ישראלית לשעבר, אשר כיום פועלת במלוא המרץ להגשים את מטרת הארגון שהיא השגת "מיליון חיוכים", כלומר להפוך מליון ילדים למאושרים.

simonסימון נולדה בהולנד להורים יהודים. לאחר סיום התיכון היא החלה בלימודי תיירות ואירוח ובאחת מחופשות הלימודים שלחו אותה הוריה לטיול היכרות קצר עם ישראל. סימון התאהבה בחיים בישראל והביקור זמני אצל דודיה באילת הפך למגורי קבע וזאת למורת רוחם של הוריה שרצו שתסיים את הלימודים.

במהלך שהותה בישראל הכירה סימון את דרור להם נולדו שני ילדים. ב-1999 קיבל דרור הצעה מפתה להצטרף לחברת סטארט אפ בעמק הסיליקון וכך מצאה את עצמה סימון שוב מעתיקה את חייה למדינה אחרת. המשפחה התמקמה בקופרטינו, הילדים השתלבו בבית ספר ובקבוצות כדורגל וסימון החלה לעבוד כעוזרת גננת בבי״ס יהודי. דרך הכדורגל של הילדים היא הכירה את ויקי ופיטר שהגו את רעיון הקמת החווה ומאז הם עובדים בשיתוף פעולה פורה.

pasted image 0simon 1תחילה עבדה סימון כמתנדבת בחווה בשעות אחר הצהריים וב-2011 הצטרפה כעובדת הראשונה בארגון. האהבה של סימון לחיות החלה עוד בילדות כך שעבודה עם חיות וילדים היוותה עבורה שילוב מנצח.  החווה שכאמור החלה בבית הפרטי של ויקי ופיטר, עברה לגילרוי וכיום ממוקמת בחווה זמנית בסאניוויל עד שיעברו למשכנם הקבוע ב- Baylands Park אותו ישכירו מעריית סאניוויל.

השרותים שהם מספקים כוללים ביקורים בחווה (יחידים וקבוצות) וביקורים עם החווה הניידת ( בבתי ספר ובבתי חולים). רשימת הלקוחות ארוכה וכוללת ארגונים כמו Morgan autism center, Valley Medical , Creek Side school , The friendship circle ועוד.

כל הביקורים בחווה הם בחינם, כך שהארגון למעשה מממן את עצמו רק באמצעות תרומות. העלויות השוטפות גבוהות וכוללות מזון לחיות, ביקורים של וטרינר, תחזוקה של האורוות, הדירים והלולים ושינוע של החיות לביקורים השונים. הם זקוקים ל-4 מליון רק כדי לכסות את עלויות ההקמה של המקום החדש אליו יעברו ולכן כל תרומה תתקבל בברכה.

סימון מעידה שעד היום כ-25,000 ילדים נעזרו בשירותיה של החווה כשהמטרה המיוחלת היא להגיע למיליון חיוכים שלא יירדו מהפנים של הילדים וזאת היא מאמינה היא תוכל להשיג עם קצת עזרה של הקהילה.

לפרטים נוספים על הארגון, בקרו באתר שלהם http://www.animalassistedhappiness.org/index.html

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button