מוסר כליות: סיפורו של יוגב אזולאי, תורם הכליה של ג'ים גפן

מה גורם לבחור צעיר, נשוי ואב לילד בן ארבע וחצי, לעזוב לימודים, עסק עצמאי, לטוס ליבשת אחרת ולתרום כלייה לאדם שהוא לא הכיר מעולם? ליוגב אזולאי שביום שני הקרוב יתרום את כלייתו לג'ים גפן, אין תשובה חד משמעית. לדבריו, השגחה אלוהית (והפייסבוק) הביאוהו עד הלום וכל מה שהוא רוצה כעת זה להחזיר את ג'ים לחיים ולהעלות את המודעות שלכם לתרומת איברים

מאת: שלומית סאם-אקרמן

מה גורם לבחור צעיר, נשוי ואב לילד בן ארבע וחצי, לעזוב לימודים, עסק עצמאי, לטוס ליבשת אחרת ולתרום כליה לאדם שהוא לא הכיר מעולם?

yogev
מימין: ג'ים גפן ויוגב אזולאי

ליוגב אזולאי, בן ה-27 שביום שני הקרוב יתרום את כלייתו לג'ים גפן, אין לכך תשובה חד משמעית. מבחינתו, השגחה אלוהית, צירוף מקרים וגם קצת הפייסבוק הם מה שהביאו אותו עד הלום וכעת כל מה שהוא רוצה זה להחזיר לג'ים את איכות החיים שלו ולהשיב לחמשת ילדיו את האבא הבריא שהם הכירו כל השנים.

ג'ים חולה מזה כשנה במחלת כליות קשה הדורשת ממנו להתחבר מידי יום לדיאליזה למשך 14 שעות רצופות ולבלוע עשרות כדורים. המצב הקשה של הכליות שלו גרם להן עם הזמן לגדול למימדים עצומים וכתוצאה מכך לפגוע בפעילות של איברים אחרים בגופו. השתלת כליה היא הטיפול היחיד אשר יכול לשפר את מצבו ולכן במשך יותר משנה חיפשה משפחת גפן תורם פוטנציאלי אשר יימצא מתאים. אחד הפוסטים שפרסמה גלית, אשתו של ג'ים, בפייסבוק איכשהו התגלגל לעמוד של יוגב ולטענתו לולא הסיטואציה הקשה בה היה נתון כשראה את אותו פוסט, יכול להיות שהיה מדלג עליו וממשיך הלאה.

"את הפוסט של גלית ראיתי בבית החולים בזמן שהאחיינית הקטנה שלי הייתה בסכנת חיים", נזכר יוגב, "זה היה בחנוכה האחרון, בערב שגרתי הלכתי עם הבן שלי לקנות סופגניות בקניון כשפתאום אח שלי שולח לי הודעה שטלאל, בתו בת השנתיים וחצי, נפלה מהכתפיים של בן הדוד שלה ונחבלה בראשה. תחילה לא היה ברור מהי עוצמת הפגיעה, לקחו אותה לבדיקה בקופת חולים וכשהיא החלה להקיא, נראה היה שהמצב חמור ממה שחשבו. כשהגיעה לבית החולים ועשו לה בדיקת סיטי, גילו דימום חמור במוח ותוך מספר דקות היא הוכנסה לחדר ניתוח.

yogev talel
טלאל, אחייניתו של יוגב

כעבור כ-6 שעות כשהרופא יצא מחדר הניתוח, שאלה אמה של טלאל את הרופא מה מצבה והתשובה שלו הייתה 'קודם כל שתצא מזה בחיים'. זה מבחינתי היה רגע מכונן שגרם לי להבין עד כמה החיים הם שבירים, איך תוך שנייה הכל יכול להתהפך וכמה שלא צריך לקבל הכל כמובן מאליו.

במשך מספר ימים טלאל הייתה מורדמת ומונשמת, לא ידענו האם ובאיזו מידה נגרם לה נזק מוחי. השתדלתי להיות איתה כמה שיותר בבית החולים, בין היתר גם כדי להקל קצת על ההורים שלה שרק חודש לפני הנפילה הביאו לעולם תאומים. באחד הערבים בבית החולים דיפדפתי קצת בפייסבוק ואחד הפוסטים שקפץ לי לעין היה הפוסט של גלית בו היא מספרת את סיפורו של ג'ים ומבקשת עזרה בתרומת כליה להצלתו. באותו הרגע, כשטלאל בטיפול נמרץ עם תפרים בכל הראש ומחוברת לאינספור צינורות, ישר עלתה בי המחשבה שהקדוש ברוך הוא נוהג באדם במידה כנגד מידה ושאם ניתן את הסיוע שלנו להצלת אדם אחר, זה יעמוד לזכותה של טלאל וחייה יינצלו.

פניתי לגלית וביקשתי להתחיל את תהליך בדיקת ההתאמה, מילאתי שאלון עם שאלות כלליות לגבי ההסטוריה הרפואית שלי ובמקביל מצבה של טלאל החל להשתפר. היא פקחה את עיניה, החלה להגיב לסביבה ותוך ימים ספורים חזרה לעצמה לגמרי. הרופאים, שצפו לה שיקום של מספר חודשים נדהמו מתהליך ההחלמה המהיר שלה וכעבור שבועיים היא שוחררה לביתה וחזרה לתפקוד מלא.

כחודש לאחר מכן, חזרה אליי גלית ואמרה שעל סמך השאלון שמילאתי אפשר להתקדם ואז החלה פרוצדורה ארוכה של בדיקות התאמה מקיפות בבית החולים בארה"ב. עשרות מבחנות דם נלקחו ממני, נעשו לי צילומי סיטי, אק"ג ואפילו התבקשתי להיפגש עם פסיכיאטר שיאשר שאני בריא בנפשי ושאני לוקח את ההחלטה הזאת בדיעה צלולה.

כיצד המשפחה הגיבה להחלטה שלך?

יוגב עם אשתו ליאורה ובנו יהודה

"כשסיפרתי לאשתי ליאורה בפעם הראשונה שאני רוצה לתרום כליה היא ישר הגיבה 'בחיים לא!', גם ההורים שלי לא התלהבו יותר מידי מהרעיון מה גם שטכנית, לנסוע לחו"ל לתקופה ארוכה לא היה נראה ריאלי כל כך- ליאורה היא בעלת עסק עצמאי לעיצוב אופנה, אני הייתי לקראת בחינות בלימודים והיינו צריכים לפנות את הדירה שלנו במודיעין. לשים את כל החיים בהולד ולנסוע לארה"ב לתרום כליה היה נראה קצת מורכב מידי אבל לאחר שנמצאתי מתאים פתאום הכל נראה פחות מורכב והקושי בכל דבר התגמד מול המצווה הגדולה שאנחנו הולכים לעשות. כשהכרנו את גלית וג'ים ואת חמשת ילדיהם המקסימים נוצר בינינו קשר מדהים והיום ליאורה תומכת מאוד וסבורה שמחובתי לעשות את זה".

איך היה המפגש עם ג'ים והילדים?

"בביקור הראשון שלנו כאן העדפנו לא לראות את הילדים כדי לא לטפח בהם תקוות במידה ולא תהיה התאמה. סוג הדם של ג'ים הוא נדיר וההתאמה היא ממש לא מובנת מאליה ולכן כשבישרו לנו שנמצאתי מתאים זה היה אושר גדול. בביקור השני שלנו כבר נפגשנו עם הילדים והיה חיבור מדהים. מייד הם נקשרו לבן שלנו, יהודה, וגם ג'ים החל להרגיש יותר טוב וממש חזר לו האור לעיניים. בתחילה היינו אמורים להשתכן בבית מלון, אבל העדפנו להיות קרובים לגלית וג'ים ולמנוע בזבוז כסף מיותר למשפחה. אנחנו מטיילים יחד, מדברים הרבה וממש מרגישים כמו משפחה.

yogev jim
מימין: הרופא המנתח, יוגב, ג'ים והאחות האחראית על מחלקת ההשתלות

ביום שני הקרוב ג'ים ואני ניכנס לניתוח בבית החולים UCSF שבסן פרנסיסקו. לג'ים יוציאו את שתי הכליות החולות וישתילו לו את הכליה הבריאה שלי.

אני מעדיף לא לראות את עצמי בכל הסיפור אלא את ההשגחה המדוקדקת שהביאה אותי עד הלום. לא לפני זמן רב מידי השתחררתי מהצבא בדרגת סרן לאחר שירות קבע ארוך ואינטנסיבי ואני מאמין שאם הייתי עדיין בצבא, לא הייתי פנוי רגשית לחשוב על צעד כזה והסיכוי שלי להגיע לכאן היה קטן מאוד. לא סתם הנפילה של טלאל התרחשה לאחר שהשתחררתי מהצבא ולא סתם הפוסט של גלית הגיע אליי כשטלאל הייתה בטיפול נמרץ. לכל דבר ישנה סיבה וכנראה שהאחיינית שלי נפלה כדי שכולנו נכיר את ג'ים.

אני מאחל לג'ים רפואה שלמה, תקופה ארוכה שהוא נמצא במצב של מוות איטי, הוא מאוד חלש, אוכל בכמויות מצומצמות, לא ישן טוב, כל לילה הוא צריך להתחבר לדיאליזה למשך 14 שעות מבלי לזוז או לעצור, הוא אינו יכול לשכב על הבטן בגלל הכליות שגדלו או לטבול במים מחשש לזיהום.

אני מתפלל שהוא ירגיש טוב במהרה וכשכל הסיפור הזה יהיה מאחוריו יש לי בקשה קטנה ממנו- לומר את ברכת "אשר יצר" (ברכת הודיה על שקיימת מערכת לסילוק הפסולת בגוף), שלמעשה כל הסיפור שלו גלום בה".

*לבקשתו של יוגב, מצורף קישור לקריאת פרק בתהילים, תפילה לבריאותם והחלמתם המהירה שלו ושל ג'ים.

savingjim.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button