ביקור במוזיאון האומנות וההיסטוריה בסנטה קרוז

סנטה קרוז היא העיר החמישית בגודלה ביחס שבין מספר האמנים לאנשים החיים בה, לא סתם סצינת האומנות בה גדולה ותוססת. האמנית, טלי שמי, חובבת מושבעת של העיר ושל מוזיאונים קטנים בפרט "גילתה" לאחרונה את המוזיאון לאומנות והיסטוריה של העיר וחזרה נרגשת. קבלו את רשמיה

מאת: טלי שמי

אם עדיין לא ביקרתם ב-SFMOMA  המחודש – רוצו לשם, לכו לאיבוד בין 7 קומותיו ו-20 גלריותיו. התרשמו עמוקות מהמבנה החדש בעל הארכיטקטורה המגולומנית ומהאוסף המרהיב, החשוב והיקר שאין דומה לו בעולם של בני הזוג פישר. הצטופפו לכם להנאתכם בין מאות המבקרים והתיירים שחשים להיכל התרבות האליטיסטית המורמת מעם. אבל אני רוצה דווקא להמליץ לכם לבקר במוזיאון אחר, הרבה יותר קטן וצנוע, כאן באזור המפרץ. santa cruz museumחלקכם בוודאי אפילו לא שמע עליו, כי גם אני, בעונותי, ולמרות 13 שנותיי כאן בעמק וביקורי היחסית תכופים בעיירה המאכסנת אותו, טרם ביקרתי בו עד היום. גם אני (כמו בן זוגי שכתב כאן לפני זמן לא רב, שהוא מעדיף קונצרטים במועדונים קטנים על פני הופעות באיצטדיוני ענק, מפאת הקרבה הפיזית לבמה ותחושת האינטימיות) מחבבת מוזיאונים קטנים ומקומיים. אני אוהבת את חדוות הגילוי ואת ההזדמנות לאינטראקציה עם האמנים או בעלי הגלריה. מוזיאונים קטנים הם לרוב אלו שנותנים הזדמנות לאמנות המקומית והם, מטבעם קהילתיים באופיים. לפני כמה חודשים סקרתי פה כמה מוזיאונים קטנים מקומיים אך לא הרחקתי "מעבר לגבעה" לעיר הגלשנים ו"הצמחים הירוקים" (תושבי ערי החוף – סנטה קרוז, קפיטולה, אפטוס והסביבה מכנים את ערי העמק "over the hill" ומבחינתם אנחנו (או הם) שייכים לשבט אחר שחלים עליו חוקים אחרים).

santa cruzאותה אינטראקציה ותחושה אינטימית וקהילתית היא הסיבה להתלהבותי מהביקור במוזיאון בסנטה קרוז. יש לי סימפטיה לסנטה קרוז. Keep Santa Cruz Wired  זה הסלוגן של העיר. ואכן, בעיר כולה יש אווירת lay back כל כך שונה מאווירת הלחץ והתחרותיות שהיא מנת חלקנו כאן בעמק. ברחוב הראשי של סנטה קרוז  Pacific Avenue יש הרבה מאוד דרי רחוב. עיריית סנטה קרוז מתייחסת אליהם בסלחנות. תמיד אפשר למצוא ברחוב הראשי מופעי רחוב וחבורות של היפים מזדקנים וצעירים כאחד הפורסים את מרכולתם על גבי שטיחים הודים. אך בסנטה קרוז גם מתקיימים חיים אמנותיים קהילתיים תוססים. זו עיר חמישית בגודלה ביחס שבין אמנים ומספר האנשים. רבים החללים פה המציגים אמנות מקומית על קירותיהם וברחוב פסלים רבים. כל יום שישי הראשון בחודש מתקיים פה ארוע ה –First Friday  (שמתקיים גם בכמה ערים בעמק) בו אמנים מציגים את עבודותיהם בחללים שונים – מסעדות, בתי קפה, חנויות והציבור מוזמן להתהלך ברחוב ולהנות מאמנות ויין וקצת קרקרים בחינם (גם אני הצגתי שם בחנות גלריה  Artisans  במסגרת יום שישי הראשון לפני כמה שנים). בסנטה קרוז גם מצוי קומפלקס של מגורים ויצירה שכולו מיועד לספק מענה לא יקר לאמנים ובני משפחותיהם ה – Tannery Art Center.

santa cruz museum 1ובלב ליבו של הדאונטאון הנחמד נמצא ה- MAH מוזיאון לאמנות והיסטוריה של סנטה קרוז. מטרתו המוצהרת של המוזיאון הקטן הזה הוא "להצית חויות משותפות וקשרים לא צפויים". למוזיאון שלוש קומות. אתחיל דווקא מהשניה שהיא בעיני הגילום הישיר ביותר של מטרת המוזיאון. הגלריה מחולקת למתחמים קטנים, בנויי עץ, מעין סטודיו, שבכל אחד מהם "חי" אמן. האמנים נמצאים פיזית במוזיאון, הם יוצרים או עובדים על המחשב ומזמינים את הצופה להיות חלק מתהליך היצירה שלהם, באמצעות דיאלוג או בצורה אקטיבית יותר.

באותו בוקר פגשנו את קווין, משורר צעיר, שכותב שירים למחייתו. קווין הוא גם אספן של מכונות כתיבה ישנות, חלקן עדיין מתפקדות, והוא מזמין את הצופים להקליד בהן שירים. מי שמתקשה יכול להעזר בשורות פתיחה שהוא ייתן לכם. כשהוא לא בסטודיו המאולתר שלו במוזיאון, אפשר לפגוש את קווין ברח' הראשי של סנטה קרוז עם מכונת הכתיבה המתניידת שלו. הוא יכתוב לכם שיר אם רק תבקשו.

santa cruz museum 2פגשנו גם את אביגייל הן שמזמינה את המבקרים לחלוק איתה מתכונים תוך כדי שהיא עצמה בודקת את ההקשרים שבין מטבח, תרבות ופוליטיקה (הבטחנו לשלוח לה מתכון של חלה ובורקס).

בקרוב יכנסו למשמרתם בגלריה האמנים גבריאל סוסה – אמן בין תחומי  וגרנט ווילסון שהוא בונה של בובות תאטרון.

עוד בקומה השניה, תערוכת קבע על ההיסטוריה של סנטה קרוז מנקודת מבטם של האנשים המיוחדים, תושבי האזור, אקטיביסטים, דייגים, אמנים, יערנים שיצרו היסטוריה ויצרו קהילה.

בקומה העליונה מוצגת תערוכה מיוחדת במינהScreaming Hands”   . "היד הצורחת" הוא דימוי רב כח שיצר לפני 30 שנה בחור בשם Jim Phillips בשביל חברה המייצרת סקייטבורדס ויושבת בסנטה קרוז.

santa cruz museum 4במלאות 30 שנה לדימוי הוזמנו 200 אמנים מרחבי העולם ליצור מחווה לאייקון של היד הצורחת. בהיות סנטה קרוז גם מקום מגוריו של האמן ברוב שנותיו (הוא אגב נולד בסן חוזה) וגם עיירה המזוהה מאוד עם תרבות הגלישה בים וברחוב, שוב מגשר פה המוזיאון בין אמנות והחיים.

בקומה הראשונה חדר ובו איורים יפהייפיים של האמנית והמאיירת איריס גוטליב. האיורים והטקסטים עוסקים בשאלות של זהות, מיגדרים והגדרות.

אז אם אתם בדרך לים, ל- Board Walk או ל-Natural Bridge   (בסתיו תחל שם התופעה של פרפרי המונרך התלויים על עצי הקליפטוס בשמורה כמו אשכולות ענבים עצומים) עיצרו לרגע ב-Pacific Avenue  שתו קפה טוב ב-Verve  וקיפצו לביקור קטן במוזיאון האמנות וההיסטוריה.

Santa Cruz Museum of Art and History, 705  Front St, Santa Cruz, CA 95060

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button