חופשת חורף: טיול בדרום מערב ארה"ב

חופשת החורף היא זמן נהדר להתרחק קצת מאזור המפרץ והיעד עליו ממליצה טלילה גולן הוא אזור דרום מערב ארה״ב. טיסה קצרה לאלבוקרקי, ואתם נמצאים באזור עמק ה- Rio Grande שבמדינת ניו מקסיקו, ונסיעה קצת צפונה תוביל אתכם לסנטה פה, עיר יפיפיה הבנויה בסגנון הקולוניאליסטי הספרדי ובה גם אתר סקי נחשב. מגוון רחב של אטרקציות בטיול אחד

מאת: טלילה גולן

חופשת החורף היא זמן נהדר לצאת קצת יותר רחוק מאזור המפרץ. ישנם מקומות רבים ששווה לטייל בהם בתקופת החורף ואזור דרום מערב ארה״ב טוב במיוחד בתקופה זו.

אני הולכת להמליץ פה על אזור עמק ה-Rio Grande שבמדינת ניו מקסיקו. טיסה קצרה לאלבוקרקי , ואתם נמצאים באחד האזורים המעניינים והיפים של דרום מזרח ארה"ב.

SONY DSC

לאורך הנהר הגדול הזה נמצאים היישובים החשובים ביותר של הסטייט, גם המודרניים (אלבוקרקי, סנטה פה) וגם העתיקים – ישובי האינדיאנים של מדבר דרום מערב ארה״ב שרבים מהם שומרים עדיין על הייחודיות האתנית שלהם. לא מעט מהשמורות האינדיאניות שלאורך הריו גראנדה מציעות מוזאונים, מופעים ופעילויות לתיירים.

אל עמק הריו גרנדה הגעתי בגלל סיבה אחרת בכלל – העמק הוא תוואי נדידה ראשי למיני עופות רבים, וביניהם עגורי החולות. ריכוז גבוה של עגורי חולות עוצר מידי חורף בשמורת Bosque del-Apache שמדרום לאלבוקרקי. אוהבי הציפורים, וגם אלה שלא, יכולים לבקר בשמורה וליהנות ממגוון המינים החורפים בה, ולפנות ערב ניתן לצפות במחזה המרהיב של להקות העגורים המתכנסות לשינה בבריכות המוצפות שלאורך הנהר.

בין בוסק דל-אפאצ׳י לאלבוקרקי נמצאים המיסיונים אותם בנו הספרדים שהגיעו ממקסיקו ליישב את עמק הריו גרנדה. כמו בקליפורניה, הספרדים אספו בכוח הזרוע את האינדיאנים המקומיים לנצרם ולנצלם כעובדי כפיה. חלק מהמיסיונים הללו הפכו לאתרים היסטוריים, מעניינים אם כי עצובים למדי.

SONY DSC

באלבוקרקי עצמה ובסביבתה יש די הרבה מה לעשות. קודם כל, אם הגעתם בעת שלג, במרחק נסיעה של כחצי שעה מאלבוקרקי יש את אתר הסקי סאנדיה פיק שם אפשר להעביר יום נחמד בגלישה ובמשחקי שלג.

צמוד לאלבוקרקי יש את הפארק הלאומי  Petroglyph National Monument שם אפשר לטייל בנוף מדברי יפה הכולל עדויות לפעילות געשית בעבר, ולראות ציורי סלע אינדיאניים רבים. קצת יותר מערבה לאלבוקרקי יש את פארק El-Malpais National Monument ובו תצורות גאולוגיות יפות, כולל סלע מורו ועליו פטרוגליפים אינדיאניים וכתובות מאוחרות יותר שאף להן ערך היסטורי (ולא, אין שם כתובת ברוך ג'מילי).

ולאוהבי באגס באני – אל תשכחו לפנות שמאלה באלבוקרקי!

santa-fe-2
Photo by Rennett Stowe

צפונה מאלבוקרקי יש את סנטה פה, בירת ניו מקסיקו. סנטה פה נמצאת באזור ההררי מרשים ושם גם מאתרי הסקי הנחשבים יותר באזור. סנטה פה היא עיר יפיפיה הבנויה בסגנון הקולוניאליסטי הספרדי. שווה סתם לטייל ברחובות ולהתרשם אבל גם כדאי להכנס למוזאונים (בייחוד המוזאון ההיסטורי שבמרכז העיר) ולמי שאוהבים אמנות נוצרית שווה לבקר גם בכנסיה הקתולית הענקית שבאותו המרכז.

במרחק נסיעה לא רב מסנטה פה יש את פארק Bandelier National Monument ובו אתר ארכאולוגי של עיק אינדיאנית עתיקה הכוללת מבני מגורים ומערות מגורים חצובות בסלע. ולמי שאוהבים היסטוריה קצת יותר קרובה מומלץ לבקר במוזאון פרוייקט מנהטן (על פיתוח פצצת האטום) שנמצא בלוס אלאמוס השכנה.

לסיכום – שבועיים לא בהכרח יספיקו לכם לבלות באזור. תצטרכו לתכנן חופשה נוספת לשם 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button