ארץ הענקים

כמעט כל מי שגר או מבקר בקליפורניה הולך בשלב כלשהו לראות אותם: עצי הרדווד הענקיים של אזור החוף המערבי. המפורסמים שבהם נמצאים ברדווד נשיונל פארק שבצפון קליפורניה. אני תמיד ממליצה על טיול בצפון קליפורניה, ולא רק בגלל הרדווד הענקיים, אבל במקרה הזה אני ממליצה על מקום קצת (הרבה) יותר קרוב, שבו אפשר לראות אותם: Henry Cowell Redwoods State Park, הצמוד לעיירה Felton שעל הדרך לסנטה קרוז, כ-40 דקות נסיעה דרומית לסאניווייל.  יער הרדווד שבאזור סבל מכריתה משמעותית בסוף המאה ה-19, אבל אזור קטן של עצי ענק בני 2000 שנה נשמר בזכות האקטיביסטים המקומיים של אז, ובזכותם אנו יכולים להתרשם גם היום…

כמעט כל מי שגר או מבקר בקליפורניה הולך בשלב כלשהו לראות אותם: עצי הרדווד הענקיים של אזור החוף המערבי. המפורסמים שבהם נמצאים ברדווד נשיונל פארק שבצפון קליפורניה. אני תמיד ממליצה על טיול בצפון קליפורניה, ולא רק בגלל הרדווד הענקיים, אבל במקרה הזה אני ממליצה על מקום קצת (הרבה) יותר קרוב, שבו אפשר לראות אותם: Henry Cowell Redwoods State Park, הצמוד לעיירה Felton שעל הדרך לסנטה קרוז, כ-40 דקות נסיעה דרומית לסאניווייל.

 יער הרדווד שבאזור סבל מכריתה משמעותית בסוף המאה ה-19, אבל אזור קטן של עצי ענק בני 2000 שנה נשמר בזכות האקטיביסטים המקומיים של אז, ובזכותם אנו יכולים להתרשם גם היום מהעצים המדהימים האלה. יש שם מסלול טבעתי קטן (כחצי מייל) וקל העובר בין הרדווד הענקיים. המסלול הזה גם נגיש לעגלות וכסאות גלגלים. הפארק עצמו גדול הרבה יותר מאזור עצי הענק ויש בו שבילים יפים נוספים.

בקצה של אזור עצי הענק, ליד העץ הקרוי על שם ג׳ון פרימונט יש יציאה אל שביל הצמוד לנחל סן לורנזו. הוא קל להליכה, אבל כבר אינו נגיש לעגלות וכסאות גלגלים ואסור להכניס אליו כלבים. מה שכן, יש שם גישה לנחל וחוף קטן וחמוד הנקרא The Cabel Car Beach. שם השביל נפרד מהנחל ועולה על הגבעה במתינות. הגבעה מיוערת בטבעות של עצי רדווד קטנים, המקיפים את מקום גדיעתו של עץ גדול. העצים האלה הם שיבוט של העץ שנגדע, הם צמחו משולי הגדם. גם עצים אחרים תוכלו לראות במקום: עצים נשירים רחבי עלים המוסיפים צבע ועניין ליער. ואם כבר מדברים על צבע ליער, צמחיית הקרקעית מספקת שפע של פריחה במהלך חלק גדול של השנה (וביתר הזמן צומחות הפטריות למיניהן). עכשיו תורם של האירוסים ממין אירוס דגלאס לנקד את קרקעית היער בכחול ותכלת.

הממשיכים מעבר לגבעה יכולים לפגוש שוב את הנחל ב-Frisbee Beach או לחתוך מזרחה לאזור הקמפינג (שאני ממליצה עליו, בייחוד למטיילים המחפשים את הנוחות ואת האפשרות למקלחת). בחלק ההוא של הפארק ישנן גבעות חול המכוסות בצמחייה שונה לחלוטין מיער הרדווד, אבל מעניינת לא פחות.

כמו כן, להשלמת מסלול טבעתי נוח אפשר פשוט לרדת דרך Pipeline Road חזרה אל שביל הנחל לאזור העצים הגדולים, או אל מאחורי אזור הפיקניק שבכניסה לפארק.

אגב, באזור הכניסה לפארק ישנו שביל קטן וקל באחו הפתוח, ומשכימי הקום הבאים מוקדם לפארק יפגשו שם איילים הרועים להם בניחותא.

צמוד לפארק נמצא אתר ה- Roaring Camp, שבו ניתן לנסוע ברכבת קיטור אמיתית אל ראש ההר וחזרה, כולל הסברים היסטוריים על המקום (ומי שבוחר לנסוע – מומלץ לא לשבת בקרון הקדמי, שבו סופגים את כל העשן). החניון של הפארק משותף ל-Roaring Camp ואם יש מצוקת חנייה, אז ניתן לחנות באזור הפיקניקים הגדול שבפארק, שהפנייה אליו היא סמוך לבקתה שבכניסה.

 תמיד אפשר להשלים את היום ברביצה באחד החופים היפים שבאזור סנטה קרוז, מרחק 10 דקות נסיעה בלבד מהפארק.

 כתובת הפארק:

525 N. Big Trees Park Road

Felton, CA

קואורדינטות: 122.063395 – , 37.041004

 עלות הכניסה היא $10 לרכב. מומלץ להביא סכום מדוייק במזומן ועט, כי אם אין ש״ג אז צריך להירשם ולשלם עצמאית.

 שיהיה בכיף!

טלילה גולן, בעלת Ph.D. בביולוגיה, גרה באיסט ביי כבר 14 שנים, ומטיילת בכל הזדמנות אפשרית ברחבי אזור המפרץ וגם באזורים אחרים של קליפורניה. עוסקת בהדרכת סיורים לבתי ספר וטיולי משפחות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button