תערוכה חדשה על אנה פרנק בבית הספר דיסקברי בסן חוזה

את חודשי הקיץ האחרונים הקדישו תלמידי כיתה ו' בבית הספר דיסקברי שבסן חוזה בתכנון ובהשגת מימון לתערוכה על יומנה של אנה פרנק. יחד עם מורתם טוני אשר יזמה ותרמה מזמנה ומכספה הצליחו להביא אותה לבית ספרם וכעת הם מזמינים אתכם לסיור מרתק בו הם יעבירו לכם גם את המסר לשמו הוקמה התערוכה- עידוד לסובלנות, קבלת השונה ועמידה אמיצה לצד אלו הנפגעים מאפליה

מאת: נרי לייף-חומה

אני מתארת לעצמי שמסע הבחירות הנוכחי לנשיאות ארצות-הברית לא היה פשוט לאנשי החינוך ביבשת. הכרות אישית עם הקושי זומנה לי כאם מתנדבת בבית הספר דיסקברי צ'רטר בסן-חוזה, שם לומדת בתי נטע בחטיבת הביניים. עם כניסתם לחטיבה קראו תלמידי כיתה ו' את הספר The Revealers, פרי עטו של הסופר Doug Wilhelm שנושאו בריונות (Bullying) בחברת ילדי חטיבת הביניים.

anne-frank-jpgהתלמידים בסיפור קוראים את הספר 'יומנה של אנה פרנק', והמורה של בתי, טוני, חשבה שמתפקידה לתת לתלמידיה מעט יותר רקע על אנה פרנק ועל הפרק הנורא ההוא בהיסטוריה, כמובן בהקשר הנלמד. ילדי הכיתה נדהמו כשצפו בוידאו מבית היוצר של מוזיאון אנה פרנק באמסטרדם, וממראה הטלאי הצהוב. הם דרשו עוד ועוד הסברים, ומאחר והם צופים כל בוקר בחדשות הסי-אן-אן לילדים, יצרו הקשרים בין הנאמר במערכת הבחירות הנוכחית לבין הנושא הנלמד –סובלנות, אפליה, שעיר לעזאזל ועמידה לצד החלש.  וכך, מבלי שאדע בפני מה אני עומדת, הפכתי ליד ימינה של המורה טוני בלימוד נושא השואה במשך שנת לימודים כמעט מלאה.

זה המקום לספר שאני, האמא הישראלית היחידה בין שבע האמהות המתנדבות בכל יום שישי במסגרת בת שעתיים וחצי שנקראת 'השבט', כל חיי לא מצליחה להתמודד רגשית ומנטלית עם השואה. כילדה נחרדתי מהחשיפה לתמונות הנוראיות בכל יום שואה בארץ, וכבוגרת לא נימשכתי מעולם לבקר במחנות. קשה עלי מאוד הטראומה של השואה, אף שלא היה לי איתה מגע משפחתי ישיר. ובכל זאת לבקשת המורה, אשר הניחה שיש לי ידע נרחב בנושא, נירתמתי  למשימה ובמשך השנה למדתי מחדש את נושא השואה, אבל הפעם בלי תמונות הזוועה ועם הקשר חברתי עכשווי.

Photo courtesy Toni Sindelar Seventh graders from Discovery Charter School have raised nearly $4,000 to bring a traveling Anne Frank exhibit to their school. S

טוני החליטה שהספרים הבאים המוצעים במועדון הקריאה יעסקו כולם בשואה, ביניהם 'יומנה של אנה פרנק' ו'גנבת הספרים'. מקריאה יצאנו לדיונים, להתנסויות חוויתיות ולמחקר. הלימוד כלל פרויקטים של כתיבה יצירתית, פרוייקט אמנותי בהשראת השיר ,'פרפרים אינם חיים בגטו', לימוד חוויתי של המחבוא של משפחת פרנק – שכלל מדידת חדרי התלמידים והשוואתם למידות המחבוא וסידור הכיתה לפי מידותיו, וכדרכו של עמק הסיליקון , חלק ניכר מהלימוד התבסס גם על מחקר אינטרנטי שעשו התלמידים. מהמחקר למדנו שנצר מן העץ הנשקף מחלונה של אנה פרנק, שסימל עבורה את החופש, ואת מעברי הזמן ועונות השנה, שתול בסונומה, קליפורניה. כך גם גילו התלמידים את התערוכה הנוסעת המספרת את סיפורה של אנה פרנק, והחליטו להביאה אלינו לעמק "כדי שכל הילדים יידעו לאן ביריונות ומציאת שעיר לעזאזל יכולים להוביל".

את חודשי הקיץ התלמידים והמורה השקיעו בתכנון והשגת מימון. לצורך הבאת התערוכה והמדריכה שתלמד את התלמידים כיצד להנחות את מבקריה, נדרשו 5000$. את האלף הראשון תרמה טוני – פרס הצטיינות שקיבלה בשנה שעברה על היותה אחת מעשר המורות הנבחרות במדינת קליפורניה. בנוסף נוצרו קמפיין התרמה אינטרנטי, גראז' סייל, מכירת מאפים ועוד ארועי התרמה. התלמידים התראיינו למרקיורי ניוז וגם היו אחראים לשליחת מכתבי הזמנה למוסדות חינוך וארגונים.

ann-frank-for-articleבהתרגשות גדולה קיבלנו השבוע את הפאנלים של התערוכה להרכבה. הפאנלים מציגים קטעים ותמונות מהיומן הנוגע ללב של אנה פרנק על רקע המאורעות ההיסטורים ועדויות מניצולים וממצילים. התלמידים יודרכו כיצד להוביל אתכם בסיורים בתערוכה, ובתוך כדי כך ידונו שוב במטרות שלשמם הביאו את התערוכה – עידוד לסובלנות, קבלת השונה ועמידה אמיצה לצד אלו הנפגעים מאפליה. בשל חשיבות המסר הערכי, הביקור בתערוכה אינו כרוך בתשלום. התערוכה תוצג בבית הספר דיסקברי, בחדר 3 , בין התאריכים 27 באוקטובר ל-18בנובמבר.  היא מומלצת לילדים בכיתה ד' ומעלה. אם ילדיכם לומדים בבתי ספר עם תוכן יהודי- אנא שתפו את המנהלים והמורים. סיורים לבתי הספר ולכיתות יתקיימו בבקרים בתאום עם המורה.  ביקורי משפחות יתקיימו בתאום עם טוני בתאריכים הבאים : נובמבר 2, 9, 16 בשעה 6 בערב, וכנראה גם בשבת של אוקטובר 29 ובראשון, נובמבר 6 בשעה 11 בבוקר. אתם מוזמנים ליצור איתי קשר לתאום ביקורים ולהתעדכן על ימים נוספים אפשריים, בטלפון  408-480-1389 . לתאום סיורים עם טוני, התקשרו ל-  408-243-9800 שלוחה 223.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button