שאלות ותשובות בנוגע למינוי אפוטרופוסים לילדינו הקטינים 

בקליפורניה, במידה וההורים לא השאירו אחריהם צוואה ומינוי אפוטרופוסים, וחלילה משהו קורה לשניהם, שופט מטעם המדינה יקבע מי יהיה האפוטרופוס של ילדיהם הקטינים. עד לקבלת ההחלטה, הילדים עלולים למצוא את עצמם בבית אומנה ולכן כדי להימנע ממצב זה רצוי לכתוב צוואה כבר עכשיו על אף הקושי הרגשי המלווה הליך זה. עו"ד עינת ארבל, המתמחה בדיני עזבונות, ליקטה את כל השאלות הנפוצות בנושא והיא כאן עם התשובות

מאת: עו"ד עינת ארבל

הליך כתיבת צוואה ומינוי אפוטרופוסים עבור ילדינו הקטינים הינו הליך חשוב ביותר בקליפורניה ויחד עם זאת מעורר קושי רב.

קשה לחשוב על שאלות כאלו כשאנו צעירים ובריאים ובמיוחד כאשר אנו מהגרים ממדינה בה החוקים שונים כ״כ. בישראל, במידה ומשהו קורה לשני בני הזוג, ישנה מערכת תמיכה המתגייסת להסדרת גידול הילדים במהירות, כך שכתיבת צוואה ומינוי אפוטרופוסים אינו דבר שבשיגרה.

Close-up of thoughtful young couple sitting on the couch while man in formalwear pointing clipboard with document

בקליפורניה, במידה ובני הזוג לא השאירו אחריהם צוואה, המציאות החוקית היא כזו ֿהחושפת את היקרים לנו מכל להליך ארוך ומייגע בו המדינה מתערבת ושופט קובע מי יהיה האפוטרופוס של ילדינו הקטינים. עד לקבלת ההחלטה, הילדים עלולים למצוא את עצמם בבית אומנה.

חשוב לציין שטובת הילד עומדת בפני בתי המשפט ואין שום רצון להשאיר ילדים בבתי אומנה. המדינה מעונינת, כמה שיותר מהר, לסיים את הליך האפוטרופוסות. עד אז, חובתה של המדינה, כפי שהיא רואה זאת, להגן ולפקח על הקטין.

 

להלן כמה מהשאלות השכיחות ביותר שנתקלנו בהם ותמצית התשובות:

-ילדיי אינם אזרחים אמריקאיים ואינם בעלי גרין קארד, האם אני עדיין צריך למנות אפוטרופוס עבורם?

כן, יש חשיבות למנות אפוטרופוס גם עבור ילדים קטינים בעלי ויזת שהייה בלבד. אם לעומת זאת, חס וחלילה קרה משהו להורים כאשר, לדוגמא, הם ביקרו בישראל, קשה להאמין כי המדינה תחייבם לחזור לארה״ב. המצב עלול להיות שונה, כאשר הם בעלי גרין קארד או אזרחות אמריקאית.

-יש לי אחות שמתגוררת בסן פרנסיסקו, אם לא מיניתי אותה לאפוטרופוס, היא לא תוכל לקחת את הילדים?

מינוי האפוטרופוסות אינו ניתן באופן אוטומטי לבני משפחה, רק בשל העובדה שהם בני משפחה. יש חשיבות למנות אפוטרופוס ולציין את שם האחות כאפוטרופוס גם אם הינה מתגוררת בקרבת מקום ובאותה מדינה. ישנם לקוחות שלאו דווקא מעוניינים שבן משפחה מסוים ימונה כאפוטרופוס. בית המשפט יבחן כל מינוי לגופו, בהתאם לטובת הילדים, ובאם אין התנגדויות והאחות תקבל עליה את המינוי, ישנה סבירות גבוהה כי היא תמונה כאפוטרופוס. יחד עם זאת יש לזכור, כי אם האחות שוהה בקרבת מקום, היא תוכל לפנות לשופט תורן בבקשה דחופה למנותה ובית המשפט ידון בבקשה ויחליט.

-האם באמת ישנה אפשרות שאם לא מיניתי אפוטרופוסים, ילדיי ישהו בבית אומנה? כמה זמן יהיו שם ומהו התהליך במקרה ואין צוואה?

כן, המדינה חייבת לפקח על הקטין עד שאפוטרופוס ימונה. אורך ההליך עלול להשתנות ממקרה למקרה – תלוי בזמן בו האפוטרופוס המוצע עובר background check, האם יש התנגדויות למינוי לעומת מצב בו כל בני המשפחה מסכימים על המינוי, היכן יתגורר הקטין – בתוך המדינה או מחוצה לה, רצונו של הקטין במידה ומלאו לו 12 ועוד. ההליך עלול להימשך בין ימים ספורים לכ- 30 עד 45 ימים.

-כתבתי על דף נייר מי אני רוצה שישמור על הילדים במקרה וקורה משהו לבעלי ולי. האם זה תקף משפטית?

יש תוקף משפטי גם לצוואה הולוגרפית, הכתובה בכתב יד וחתומה בפני שני עדים. ישנם חוקים מסוימים שיש לעמוד בהם. למרות תוקפה המשפטי של צוואה זו בקליפורניה, ישנם חסרונות לא מועטים ובין השאר יש צורך באימות כתב היד. הסיכוי לא לעמוד בכל דרישות החוק כשמדובר בצוואה הולוגרפית עולה.

-ערכתי צוואה בישראל וכללתי בה סעיפים לגבי האפוטרופוס המוצע, האם הצוואה תקפה בקליפורניה? האם עלי לכתוב צוואה גם כאן?

צוואה הנערכה כדין בישראל תהא תקפה גם בקליפורניה, אך מומלץ מאוד לכתוב צוואה אחת בקליפורניה באנגלית וצוואה נוספת, הכתובה בשפה העברית, בישראל. שתי הצוואות צריכות לדור בכפיפה אחת ולא לסתור אחת את השניה. הדבר נכון על אחת כמה וכמה במקרים ומשאירים רכוש ונכסי מקרקעין בישראל. יש לזכור כי אלו שתי מערכות משפטיות שונות וחוקי האפוטרופוסות שונים גם הם. במידה והאפוטרופוס הקבוע המוצע מתגורר בישראל, ישנה חשיבות למינוי אפוטרופוס זמני המתגורר בקרבת מקום לילדים. לעומת זאת, בישראל, אין אזכור בצוואה לאפוטרופוס זמני. בנוסף, בצוואה ישראלית אין בעיה למנות בעל ואישה כאפוטרופוסים. אולם, כשממנים אפוטרופוס בקליפורניה, יש לחשוב האם לא עדיף למנות אדם יחיד על פני זוג כי מבחינה פרקטית אולי יהיה קל יותר להתנהל אם רק אדם אחד צריך לעבור את כל בדיקות הרקע לאפוטרופוסות ולחתום על כל המסמכים כאן. לא בכל מצב שני בני הזוג יכולים לשהות בקליפורניה כ-30 יום. לעיתים מומלץ כי בן זוג אחד המוצע כאפוטרופוס יישאר בישראל ויסייע בפתיחת הליכי אפוטרופוסות בישראל במקביל להליכים המתנהלים בקליפוניה. בנוסף יש לזכור כי אם ערכתם צוואה בישראל, יש לתרגמה לשפת המקור וכל עיכוב בבקשת האפוטרופוסות, עלול לעכב את האפשרות של הקטין לשהות עם האפוטרופוס הקבוע.

-האם אני יכול למנות כאן חבר שיעביר את הילדים לישראל במקרה וקורה משהו לאשתי ולי או שהאדם שמיניתי מהארץ חייב לבוא ולקחת את הילדים?

יש למנות אפוטרופוס קבוע שיוכל להגיע לכאן (חשוב לוודא שבברשותו/ה ויזה בתוקף) ויוכל לשהות באזור, אם יש צורך, עד כ-30-45 ימים. לבית המשפט יש סמכות, בנסיבות חריגות, לאשר לאפוטרופוס הזמני להעביר את הילדים למדינה מחוץ לקלפירוניה, אולם, בית המשפט עלול לחייב את הילדים לשוב עם האפוטרופוס הקבוע לאחר מספר חודשים כדי לסיים את הליכי המינוי.

-לאבא שלי יש שם משפחה בדיוק כמו שלנו, אז אם משהו יקרה לנו האם הוא יוכל לבוא ולהחזיר את הילדים לארץ בטיסה?

בקליפורניה, בית המשפט חייב לאשר את מינוי האפוטרופוס המוצע, גם במידה והשארתם אחריכם צוואה. על בית המשפט לאשר את הוצאתו של הקטין מגבולות המדינה בידי מי שאינו הוריו על פי דין (בשונה ממקרים בהם ההורים בחיים ומאשרים הוצאה של ילד מחוץ לגבולות המדינה).

-האם יש צורך להפקיד את הצוואה בבית המשפט והאם יש חובה לכלול את מספרי תעודת הזהות של האפוטרופוס המוצע בצוואה?

את הצוואה יש להפקיד לאחר הפטירה ב- Probate Court המשויך לאזור מגוריו של הנפטר. כל עוד בני הזוג בחיים לא מפקידים את הצוואות בבית המשפט (שונה מבארץ שניתן להפקיד צוואה אצל רשם הירושה). בני הזוג מחזיקים במקור ועורך דינם בדרך כלל שומר העתק לתקופה מסוימת. הצוואות הן מסמך ציבורי ולכל אדם ישנה גישה לעיין בהן כשהן מופקדות בבית המשפט ולכן לא נהוג להוסיף מספרי זיהוי.

-יש לי בן דוד שמתגורר בניו-יורק, האם אוכל למנותו כאפוטרופוס זמני עבור ילדיי? אם המשפחה שלי מגיעה בינתיים מהארץ האם היא תוכל לשהות עם הילדים?

מומלץ שהאפוטרופוס הזמני יתגורר בקירבת מקום ויוכל להתמנות לתפקיד במהרה. יש לשקול אולי מינוי הבן דוד כאופציה שניה או שלישית, במידה ומישהו מקומי אינו בנמצא. ללקוחות המעונינים למנות אפוטרופוס המתגורר מחוץ למדינה, אנו נוהגים להוסיף בצוואה סעיפים המאפשרים להם להתראות עם הילדים ולשהות לצידם. כמו כן מומלץ להוסיף סעיף המתאר מדוע טובת הילד היא לעבור להתגורר במדינה אחרת. בית המשפט יסתמך על תיאור הנסיבות בבואו לאשר מינוי זה.

-רק עברנו מישראל ועדיין אנו לא מכירים אף אחד שיוכל לשמש כאפוטרופוס זמני, מה עלינו לעשות?

במקרה כזה אולי יהא נכון לחכות עם כתיבת הצוואה וקבלת החלטות נוספות כגון מינוי מנהל עזבון כמה חודשים עד שתתאקלמו. יש בקליפורניה אפשרות למנות אפוטרופוסים כדין במסמך נפרד. אם הכרתם הורה נוסף בגן והילדים התחברו ביניהם, יש אפשרות במידה ואותו הורה הסכים, למנותו כאפוטרופוס זמני על גבי טופס מינוי אפוטרופוסות וכמי שמופיע בפרטי התקשרות במצב חירום של בית הספר או הגן. במידה ובהמשך בכוונתכם לשנות את המינוי, ניתן לשנותו בקלות.

אלו רק תמצית מהשאלות השכיחות שעולות בנושא מינוי אפוטרופוסים. יש לזכור כי ישנה חשיבות למינוי אפוטרופוס היוכל לפעול גם במקרה ובני הזוג בחיים, אך אינם נמצאים או אינם כשירים לקבלת החלטות מסוימות.

כמו כן, בנוסף לצוואה ולמינוי האפוטרופוסים, מומלץ לערוך מסמכים נוספים כגון: ייפוי כח לעניינים רפואיים, יפויי כח לעניינים פיננסיים ואם יש צורך אזי גם חוזה נאמנות .

 

*הכותבת הינה עורכת דין המתמחה בדיני עזבונות, אפוטרופוסות, כתיבת צוואות ותכנון ירושה ללקוחות בינלאומיים.

einat@arbel-law.com

http://www.arbel-law.com/services

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי. לשם קבלת עצה משפטית, על הקורא לפנות לעורך דין מוסמך בעניין לדון בכל מקרה לגופו. אין באמור לעיל כדי ליצור יחסי עו"ד-לקוח בין הקוראים לבין הכותבת או משרדה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button