מסלול מקסים באגם שבו (Lake Chabot)

בשנים 1875-1874 נבנה סכר על נחל סן לאנדרו, והאגם שנוצר נקרא על שמו של המהנדס שתכנן ופיקח על בניית רוב הסכרים באזור המפרץ – Anthony Chabot. אגם שבו (Lake Chabot) שימש בזמנו כמאגר המים העיקרי לערי מזרח המפרץ. גם כעת הוא מוחזק כעתודת מים, אך עיקר תפקידו כיום הוא לשמש אזור טיולים ונופש. במשך יותר מעשור גרתי בשכנות הדוקה לפארק האזורי אגם שבו. הייתי מטיילת שם בעתותיי הפנויות, וגם עשיתי שם קמפינג מהנה בקבוצה. יש שם מרינה קטנה, ששם הייתי שוכרת מדי פעם קאנו ויוצאת לחתור בין האווזים והברווזים, או סירת מנוע קטנה בשביל לכיף עם המשפחה. אמנם לשחות אסור…

בשנים 1875-1874 נבנה סכר על נחל סן לאנדרו, והאגם שנוצר נקרא על שמו של המהנדס שתכנן ופיקח על בניית רוב הסכרים באזור המפרץ – Anthony Chabot. אגם שבו (Lake Chabot) שימש בזמנו כמאגר המים העיקרי לערי מזרח המפרץ. גם כעת הוא מוחזק כעתודת מים, אך עיקר תפקידו כיום הוא לשמש אזור טיולים ונופש.

במשך יותר מעשור גרתי בשכנות הדוקה לפארק האזורי אגם שבו. הייתי מטיילת שם בעתותיי הפנויות, וגם עשיתי שם קמפינג מהנה בקבוצה. יש שם מרינה קטנה, ששם הייתי שוכרת מדי פעם קאנו ויוצאת לחתור בין האווזים והברווזים, או סירת מנוע קטנה בשביל לכיף עם המשפחה. אמנם לשחות אסור שם, אבל בשביל שייט, פיקניקים, ימי הולדת ופעילות כושר כמו ריצה או אופניים, הפארק הזה הוא ה-מקום.

וכמובן – לטיולים.

אני ממליצה פה על שני מסלולים נחמדים המתאימים למשפחות, גם להורים עם עגלות וגם למתניידים בכיסא גלגלים, ומסלול שלישי למיטיבי לכת.

1. החוף המערבי

אורך: עד 4 מייל הלוך-חזור

דרגת קושי: קלה עד בינונית

מתחילים: או במרינה בקאסטרו ואלי (9999 Redwood Rd Castro Valley , קואורדינטות גוגל: 122.102285- 37.715165), או בכניסה הצפונית שבאוקלנד (בפועל נכנסים שם דרך סן לאנדרו, קואורדינטות גוגל: 122.124047- 37.730323 ). הכניסה לפארק דרך המרינה עולה  $6 לרכב.

 אם נכנסתם במרינה, לכו עד לקיוסק ושם תפנו שמאלה אל שביל החוף המערבי. השביל צמוד לאגם לכל אורכו, ומספק נקודות תצפית יפות, אפשרויות גישה למים, ופה ושם גם ספסל לישיבה וביתן שירותים כימיים. השביל עצמו רחב וסלול באספלט ומוצל בחלקו הגדול, בעיקר בשעות אחר הצהריים.

זהו אינו מסלול טבעתי – אפשר ללכת בו כמה שמתחשק, ואז לחזור. המרחק עד לכניסה הצפונית בסן לאנדרו היא כ-2 מייל, ולמי שמתעניין בהיסטוריה של המקום כדאי להגיע לשם. אם לא רוצים ללכת את כל המרחק ברגל, אפשר להיכנס בכניסה הצפונית וללכת את המסלול בכיוון ההפוך.

וההיסטוריה: הכניסה הצפונית היא גם המקום של הסכר, והשביל עובר על הסכר עצמו. שלטים מאוירים לאורך הדרך מסבירים על תהליך אגירת וסינון המים לפני 150 שנה, על תהליך בניית הסכר, על העובדים הסינים שבנו אותו וגם על החי והצומח במקום. כדאי לקרוא.

2. החוף המזרחי

אורך: עד 3.3 מייל הלוך-חזור (אם אפשרות להוספת מסלול מעגלי קטן בגבעה שמעל)

דרגת קושי: קלה עד בינונית

מתחילים במרינה שבקסטרו ואלי. אחרי שחונים ועולים על השביל הראשי, חותכים ימינה בהזדמנות הראשונה וממשיכים לאורך החוף המזרחי של האגם. השביל צמוד לאגם לכל אורכו, וכמו בחוף המערבי, גם בו יש נקודות תצפית יפות, נקודות גישה למים, וגם ספסלי ישיבה וביתני שירותים כימיים. גם השביל הזה סלול ורחב ונוח, אבל פחות מוצל מהמערבי.

השביל הזה הוא האהוב עליי, כי תמיד אני רואה שם תרנגולי הודו פראיים ואיילים, וגם בעלי חיים אחרים, כמו טריטון או נחש, החוצים במהירות את השביל. גם דברים מעניינים אחרים ראיתי שם לא מעט, כמו חבורה של כ-30 שקנאים העוסקים בדייג קבוצתי, או זוג גידרונים קטנים המקננים בקופסת אשרות דייג. באביב השביל הזה עשיר במיוחד בפרחים, ובסתיו חלקו העובר בין עצי הסיקאמור מרהיב במיוחד בצבעי שלכת.

גם המסלול הזה אינו טבעתי. הולכים כמה שמתחשק, ואז חוזרים. אבל המעוניינים להוסיף אתגר יכולים לעלות לגבעה (פנייה ימינה ב-Indian Cove Trail כחצי מייל אל תוך המסלול) ולחזור מלמעלה חזרה אל אזור הפיקניק הקרוב למרינה (החלק הזה אינו נגיש לעגלות ולכסאות גלגלים).

3. סביב האגם

אורך: 9 מייל

דרגת קושי: מיטיבי לכת

מתחילים: במרינה או בכניסה הצפונית, או בכל אחת מהכניסות הצדדיות לפארק שעל ההמשך של Redwood Road מאחורי קאסטרו ואלי. בוחרים כיוון, והולכים מסביב. השבילים שתיארתי מעל הם חלק מהמסלול הטבעתי, והם סלולים, אבל כל שאר השביל הוא דרך עפר (גם כן רחבה ונוחה), ללא ספסלים ושירותים (כמעט). אין מי שתיה לאורך השביל הזה – קחו הרבה איתכם, וגם קרם הגנה, כי חלקו הגדול חשוף לשמש.

מה שכן יש לאורך השביל הם נופים מקסימים, צמחייה מעניינת ומגוון הזדמנויות לראות חיות בר. אם יש לכם מזל אולי תראו גם את זוג העיטים הקרחים המקנן בתחומי הפארק.

ואם סתם בא לכם פיקניק נחמד ושייט על אגם יפה, אז גם את זה אפשר לעשות בפארק.

טלילה גולן, בעלת Ph.D. בביולוגיה, גרה באיסט ביי כבר 14 שנים, ומטיילת בכל הזדמנות אפשרית ברחבי אזור המפרץ וגם באזורים אחרים של קליפורניה. עוסקת בהדרכת סיורים לבתי ספר וטיולי משפחות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

Back to top button